JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Trampą paragino imtis naujų sankcijų Rusijai

43
(atnaujinta 15:47 2019.07.30)
Laiške, skirtame Amerikos vadovui, politikai išreiškė susirūpinimą, kad Vašingtonas po incidento Solsberyje nepateikė antrojo ribojančių priemonių paketo

VILNIUS, liepos 30 Sputnik. Kongreso nariai Eliotas Engelis ir Maiklas Makolas reikalavo, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas nustatytų naujas sankcijas Rusijai dėl Skripalių bylos, pranešė agentūra "Sputnik".

Laiške skirtame Amerikos vadovui, politikai išreiškė susirūpinimą, kad Vašingtonas po incidento Solsberyje nepateikė antrojo ribojančių priemonių paketo.

"Įstatymas numato sankcijų įvedimą per tris mėnesius [nuo šio įstatymo numatytų pažeidimų. — Sputnik], nors nuo išpuolio (Solsberyje) praėjo daugiau nei metai. Mes raginame nedelsiant imtis priemonių, kurios užtikrins, kad Rusija visiškai atsakytų už savo veiksmus", — rašoma dokumente.

Kongreso nariai taip pat teigė, kad Rusija tariamai naudojo cheminius ginklus prieš JAV gyvenančius žmones. Laiško autoriai vadina nepriimtinu delsimą reaguoti į "atvirą Rusijos agresiją" ir reikalauja Kongreso veiksmų.

Praėjusių metų rugpjūtį JAV pristatė pirmąjį ribojamųjų priemonių paketą prieš Rusiją dėl Skripalių bylos. Vašingtonas uždraudė dvejopo naudojimo prekių pardavimą Maskvai, išskyrus keletą išimčių.

Įstatymas taip pat numatė po trijų mėnesių įvesti naują sankcijų paketą, pagal kurį svarstoma galimybė visiškai sustabdyti diplomatinius santykius, uždraudžiant bet kokį amerikietiškų prekių eksportą į Rusiją, išskyrus maistą, atimant Rusijos vyriausybės kontroliuojamas oro linijas ir blokuojant tarptautines paskolas.

Skripalių byla

2018 metų kovo 4 dieną Solsberyje buvo apnuodytas buvęs GRU karininkas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija. Šis incidentas sukėlė tarptautinį skandalą.

Londonas tvirtina, kad prie šio incidento prisidėjo Rusija, tačiau Maskva kategoriškai tai neigia. Rusija ne kartą siūlė atlikti bendrą incidento tyrimą, tačiau Londonas ignoravo šią iniciatyvą ir neleido susitikti su Skripaliais. Be to, Užsienio reikalų ministerija prigavo britų premjerę Terezą Mei meluojant.

Ji teigė, kad nuodai buvo pagaminti Rusijoje, tačiau Porton Dauno laboratorijoje tai buvo paneigta. Vėliau Londonas paskelbė "dviejų įtariamųjų Skripalių apnuodijimu" nuotraukas, teigdamas, kad tai du GRU pareigūnai — Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas. Po to vyrai davė interviu Margaritai Simonian ir papasakojo apie savo veiklą bei apie tai, ką jie veikė Britanijoje kovo pradžioje.

43
Tegai:
sankcijos Rusijai, Rusija, Donaldas Trampas, JAV
Dar šia tema
Europos Sąjunga įvedė sankcijas GRU vadovui dėl "Skripalių bylos"
Žiniasklaida sužinojo, kaip CŽV galėjo manipuliuoti Trampu "Skripalių byloje"
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Europos ekspertų vizitas į Astravo AE vyks vasario mėnesį

(atnaujinta 14:41 2021.01.27)
Pranešama, kad vizito Astravo AE metu Europos ekspertai turės susipažinti su apsaugos sistema ir dokumentais

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) ekspertų vizitą į Baltarusijos atominę elektrinę planuojamą saurengti šių metų vasarį, šiandien žurnalistams sakė Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamento ("Gosatomnadzor")  konsultantas Olegas Sobolevas, praneša BelTA.

"Techninį Europos ekspertų vizitą Baltarusijos AE kaip mūsų atlikto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis parengto nacionalinio veiksmų plano partnerinės apžvalgos dalis planuojama surengti savaitę, kuri prasidės vasario 8 dieną", - sakė Olegas Sobolevas.

Vizito Astravo AE metu Europos ekspertai turės susipažinti su apsaugos sistema ir dokumentais.

Vizito išvakarėse šalys nagrinėja įvairius jo įgyvendinimo aspektus. "Šią savaitę buvo surengtos techninių ekspertų konsultacijos trimis temomis, susijusiomis su testavimais nepalankiausiomis sąlygomis. Šiandien buvo surengtas administracinis renginys, skirtas pasiruošti vizitui", - paaiškino "Gosatomnadzor" atstovas.

Baltarusija savanoriškai atliko Astravo AE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis pagal Europos Sąjungos procedūrą. Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis vertinimą atliko ENSREG grupė. 2018 metų liepos mėnesio pradžioje Europos Komisija ir ENSREG patvirtino testavimo vertinimo rezultatus.

Atlikusi bandymus Baltarusija parengė atitinkamą nacionalinį veiksmų planą. Dokumente yra 23 renginiai su jų įgyvendinimo terminu nuo 2019 iki 2025 m. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos.

Europos Komisijos ir ENSREG ekspertų vizitas buvo planuotas 2020 metų gruodžio 16–18 dienomis, tačiau neįvyko.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmasis Astravo AE blokas jau veikia 100 proc. pajėgumu.

Tegai:
Astravo AE, Europa
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Lietuva griežtai sureagavo į ENSREG vizito į Astravo AE atšaukimą
Astravo AE blokadai sukurta speciali Vyriausybės komisija
Rusijos URM

Rusijos URM įvertino santykių su JAV gerinimo perspektyvas

Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai nepagerės pratęsus START III sutartį, jie yra aklavietėje, skirtumai yra didžiuliai, sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, praneša RIA Novosti.

"Aš žinau, kad santykiai nepagerės, nes Vašingtonas juos per daug veda į aklavietę. Ir daugeliu klausimų skirtumai yra didžiuliai. Tačiau dokumentas (START - red.), Mes esame tikri, turėtų būti pratęstas ir bus pratęsti", — kanale "Rossija 1" sakė jis.

Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

Valstybės Dūma šį projektą svarstys trečiadienį vyksiančioje plenarinėje sesijoje, sakė Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis. 

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

2020 metų spalio 16 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiūlė pratęsti dabartinę START sutartį metams be jokių sąlygų. Rusijos užsienio reikalų ministerija pridūrė, kad Maskva ne tik siūlo pratęsti susitarimą, bet yra pasirengusi kartu su JAV įsipareigoti metams įšaldyti turimų branduolinių užtaisų skaičių. 

Maskva pabrėžė, jog tai bus įmanoma su sąlyga, kad bus priimtas sprendimas dėl tokio abipusio "įšaldymo" ir kartu nebus jokių papildomų JAV reikalavimų. 

Savo ruožtu Vašingtonas pareikalavo, kad Kinija prisijungtų prie sutarties, tačiau paaiškėjo, kad ji atsisakė.

Tegai:
dvišaliai santykiai, santykiai, JAV, Rusija