Ekspertai iš Nyderlandų ir Malaizijos aplankė Boeing katastrofos vietą Donecko srityje, archyvinė nuotrauka

Nyderlandai atsisakė priimti privataus detektyvo duomenis apie MH17 katastrofą

53
(atnaujinta 18:26 2019.07.30)
Nyderlandų prokurorai atsisakė dalyvauti viešai perduodant naujus duomenis apie tyrimą

VILNIUS, liepos 30 — Sputnik. Nyderlandai atsisakė priimti naują medžiagą apie MH17 katastrofą, į kurią nebuvo atsižvelgta paskutiniuose Jungtinės tyrimų grupės birželio mėnesio pareiškimuose.

Apie tai RIA Novosti papasakojo vokiečių privatus detektyvas Džozefas Rešas, kuris norėjo perduoti šią medžiagą tiesiogiai prokuratūrai.

Rešas reikalavo viešo duomenų perdavimo Nyderlandų prokuratūrai, nes jam buvo grasinama ir jis susirūpino dėl savo gyvybės. Jis pareiškė, kad perdavimas turėtų vykti dalyvaujant tarptautinei žiniasklaidai ir nukentėjusių valstybių atstovams.

Dėl to Rešas savo detektyvų bendrovės "Wifka" tinklalapyje paskelbė atvirą laišką Jungtiniai tyrimų grupei ir Nyderlandų prokurorui Fredui Vesterbekui.

Место крушения малайзийского Boeing 777 в Донецкой области, архивное фото
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Malaizijos "Boeing 777" avarijos vieta Donecko srityje.

Laiške pranešama, kad detektyvas buvo pasirengęs pateikti garso įrašus apie 2014 metų liepos 17 dieną vykusį judėjimą oro erdvėje iš Ukrainos armijos bei separatistų naikintuvų ir "bokštelių" [skrydžio valdymo tarnybos punktų – Sputnik], Ukrainos armijos telefoninių pokalbių, specialiųjų tarnybų ir karių garso įrašus apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino įvykusi skrydį, kuris grįžo tą dieną iš Brazilijos į Maskvą, skrydžio valdymo tarnybos punktų įrašus po to, kai buvo gauta informacija apie avariją, garso įrašus, įskaitant specialiųjų tarnybų, apie svarbius separatistų ir ukrainiečių karinius veiksmus kelioms savaitėms prieš ir po katastrofos metu, ranką rašytus užrašus ir asmeninius naikintuvų pilotų garso įrašus apie įvykius.

Be to, Rešas tyrimui ketino atskleisti informatoriaus vardą, kuriam įvairiomis valiutomis buvo sumokėta 15,5 mln. grynaisiais, "įstaigos" pavadinimą, kurioje jis dirbo, spėjamai sunaikinusį slaptus aukšto rango karinių ir politinių veikėjų dokumentus bei specialiųjų tarnybų rašytinius raštus apie įvykį.

"Iš Jungtinės tyrimų grupės turimų įrodymų, faktų ir informacijos aš nieko nemačiau", — pabrėžė detektyvas.

Jungtinės tyrimų grupės dar niekaip nesureagavo į vokiečių detektyvo laišką, tačiau jis gavo Nyderlandų prokuratūros atsakymą, kurį pasirašė prokurorė Ana van Doren.

Malaizijos Boeing sudūžimas Ukrainoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Андрей Стенин

Prokuratūra "atkreipė dėmesį į" detektyvo pasakojimą ir pabrėžė, kad Jungtinės tyrimų grupės "visada domisi medžiaga, kuri gali prisidėti prie tyrimo".

Tačiau prokuratūra nesutinka su Rešo nustatytomis perdavimo sąlygomis. Šiuo atžvilgiu "Jungtinės tyrimų grupės negali patenkinti prašymo".

Jungtinėms tyrimų grupėms buvo patarta kreiptis į Vokietijos prokuratūrą arba pasinaudoti atitinkamą formą grupės tinklalapyje.

Privatus tyrimas

Remiantis bendrovės "Wifka" tinklalapyje paskelbta informacija, detektyvas Džozefas Rešas tyrė MH17 avariją nuo 2014 metų.

Užsakovas, kurio vardo Rešas neįvardija, pasiūlė atlygį, pirmiausia  30, o po to dar 17 milijonų JAV dolerių už informaciją apie nelaimės priežastis.

2015 metų viduryje į detektyvą kreipėsi informatorius, kuris pateikė vertingos informacijos. Už tai jis gavo 15,5 mln. atlygį, sumokėtą grynaisiais trimis skirtingomis valiutomis — eurais, JAV doleriais ir Šveicarijos frankais.

Praėjus maždaug metams po šio įvykio, Vokietijos prokuratūra apklausėl Rešą "karo nusikaltimo" byloje kaip liudytoją.

Tada Šveicarijos prokuratūra Nyderlandų prašymu atidarė Rešo banko seifą, kuriame, jo teigimu, buvo saugomi svarbūs dokumentai.

2016 metais Rešas žurnalui "Stern" papasakojo apie jam skirtus telefoninius grasinimus.

Tragedija virš Donbaso

Malaizijos oro linijų lėktuvas "Boeing 777", kuris skrido įprastu reisu iš Amsterdamo į Kvalą Lumpūrą, sudužo 2014 metų liepos 17 dieną Rytų Ukrainoje. Žuvo visi 298 jame buvę žmonės, dauguma jų buvo Nyderlandų piliečiai.

Iškart po katastrofos Kijevas apkaltino sukilėlius prisidėjimu prie tragedijos, tačiau jie paneigė šią informaciją, pareiškę, kad neturi priemonių, kuriomis būtų įmanoma numušti orlaivį tokiame aukštyje.

Tarptautinės tyrimo grupės ekspertai teigė, kad orlaivį numušęs zenitinis raketų kompleksas "Buk" buvo pristatytas iš Rusijos, o po to grąžintas atgal.

Maskva kategoriškai atmetė šiuos kaltinimus, taip pat pareiškė, kad tardymo išvados yra šališkos, nes jos grindžiamos tik Ukrainos pateiktais duomenimis.

Koncernas "Almaz-Antej", gaminantis priešlėktuvinės gynybos sistemas, atliko tyrimus, įrodančius, kad "Boeing" buvo numuštas iš teritorijos, kurią kontroliavo Ukrainos kariuomenė. Tačiau tyrėjai ignoravo šią informaciją.

Vladimiras Putinas pažymėjo, kad Maskva gali pripažinti tyrimo rezultatus, jei ji visapusiškai jame dalyvaus.

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad po 2011 metų visos aptariamo tipo raketos buvo sunaikintos. Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas ne kartą pareiškė, kad Maskva kategoriškai atmeta kaltinimus dėl įvykusios katastrofos.

53
Tegai:
tyrimas, lėktuvo katastrofa
Dar šia tema
Malaizijos premjeras įvardijo "politizuoto" tyrimo dėl dužusio MH17 išvadas
"National Geographic" sumodeliavo dingusio "Boeing" 777 paskutines minutes
Koronaviruso testai

Mokslininkas įvertino duomenis apie koronavirusą neutralizuojančią priemonę

(atnaujinta 15:40 2020.09.19)
Anksčiau Pitsburgo universiteto mokslininkai atrado mažą antikūnų komponentą, kuris labai efektyviai apsaugojo eksperimentinius gyvūnus nuo SARS-CoV-2

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Tikimybė, kad antikūnų komponentas, įrodęs veiksmingumą tiriant peles ir žiurkėnus, užkrėstus SARS-CoV-2, taps vaistu, yra labai maža, RIA Novosti sakė Marcinovskio medicininės parazitologijos, tropinių ir užkrečiamųjų ligų instituto direktorius Aleksandras Lukaševas.

"Natūralu, kad būtina atlikti tyrimus, tačiau tikimybė, jog šis komponentas parodęs poveikį, taps vaistu, yra maždaug vienas iš tūkstančio, remiantis visos farmakologijos patirtimi", — sakė jis.

Pasak Lukaševo, reikia atlikti daug tyrimų. Pagrindinė problema yra ta, kad komponentas gali efektyviai neutralizuoti virusą in vitro — mėgintuvėlyje. Bet tai nereiškia, kad jis bus veiksmingas koronavirusą turinčiam asmeniui.

"Nėra visiškai aišku, kaip jį naudoti, nes koronavirusas dauginasi gleivinės ląstelėse — kvėpavimo epitelio ląstelėse, o molekulė cirkuliuoja kraujyje, ir ar ji prasiskverbs ten, kur dauginasi koronavirusas, ir turės įtakos jo dauginimuisi, neleis virusui pereiti iš vienos ląstelės į kitą, yra didelis klausimas", — pažymėjo jis.

Pasak eksperto, atradus tokį antikūną bus galima geriau suprasti, kaip neutralizuoti virusą ir nustatyti jo pažeidžiamumą, tačiau apie vaistą kalbėti dar per anksti.

Anksčiau Pitsburgo universiteto mokslininkai atrado mažą antikūnų komponentą, kuris labai efektyviai apsaugojo eksperimentinius gyvūnus nuo SARS-CoV-2.

Tegai:
koronavirusas, mokslininkas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Kaunas suteiks paramą dėl COVID-19 pandemijos nukentėjusiam viešbučių verslui
Kai kurios mokyklos dirba derindamos įprastą ir nuotolinį mokymo būdus
Koronaviruso testai

PSO paragino atsižvelgti į tai, kad COVID-19 nepriklauso nuo sezono

(atnaujinta 15:42 2020.09.19)
Pranešime teigiama, kad svarbu, jog per šiuos mėnesius įgyta patirtis būtų modeliuojama taip, kad grandininius infekcijos židinius būtų galima nedelsiant sustabdyti

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Nauja koronavirusinė infekcija parodė, kad ji nepriklauso nuo metų laiko ir sąlygų, COVID-19 niekur nedingo, sakė Melita Vujnovič, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Rusijos Federacijoje, praneša RIA Novosti.

"COVID-19 parodė, kad nepriklauso nuo laiko ir sąlygų. Visi tikėjosi, kad vasarą tai pasibaigs, bet dar nesibaigė, net kažkur plynaukštėje. Mes matome nedidelį, bet pakilimą", — virtualioje spaudos konferencijoje sakė ji.

Pasak Vujnovič, dabar svarbu, kad per šiuos mėnesius įgyta patirtis būtų modeliuojama taip, kad grandininius infekcijos židinius būtų galima nedelsiant sustabdyti.

"Tai svarbu, šis darbas atliekamas, ir mes tikimės, kad šis požiūris padės išvengti rimtų karantino priemonių bet kurioje šalyje", — sakė PSO atstovė.

Vujnovič pabrėžė, kad tolesnis infekcijos plitimas priklausys nuo to, kaip bus nustatytos atvejų grandinės. Jos teigimu, viruso plitimas gali būti sustabdytas tik tuo atveju, jei šios žmonių grupės bus laiku izoliuotos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 29,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 930 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
COVID-19 plitimas: auga židiniai Raseinių policijoje bei "Klaipėdos energijoje"
Įsigaliojo 10 dienų izoliacija grįžusiesiems iš užsienio
Vestuvės, archyvinė nuotrauka

Koronavirusu užsikrėtusi moteris sudalyvavo anūko vestuvėse ir mirė

(atnaujinta 23:16 2020.09.19)
Moters giminaičiai tiksliai nenurodė, kokia buvo tiksli senolės mirties priežastis

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. COVID-19 užsikrėtusi moteris mirė praėjus kelioms dienoms po to, kai sudalyvavo anūko vestuvėse, pranešė "The Sun".

Jaunavedžiai internete paskelbė bendrą nuotrauką su močiute ir vartotojai juos sukritikavo dėl neatsakingo požiūrio į kitų sveikatą.

Gindamasi vyro nuotaka parašė, kad "močiutė stovėjo toli nuo svečių, o paskelbta nuotrauka buvo vienintelė, kurioje jie buvo kartu".

Ji sakė, kad tai buvo paskutinė jų bendra nuotrauka.

Nuotaka nenurodė pagyvenusios moters mirties priežasties, tačiau visi, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas, turi izoliuotis, kad būtų išvengta jo plitimo, pažymima straipsnyje.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Izraelis pirmasis pasaulyje dar kartą įvedė karantiną
NVSC reikalauja skubiai spręsti COVID-19 tyrimų Radviliškyje klausimą