Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas ir Zelenskis telefonu aptarė situaciją Donbase

121
(atnaujinta 13:22 2019.08.07)
Ukrainos prezidentas neatskleidė daug pokalbio detalių, nes nori, kad Putino pozicija būtų paskelbta oficialiai, savo ruožtu Putinas ragino, kad Ukrainos kariuomenė nustotų apšaudinėti gyvenvietes

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis pranešė, kad telefonu aptarė su Vladimiru Putinu keturių Ukrainos kariškių Donbase žūties atvejus, praneša televizijos kanalas "112 Ukraina".

"Šį rytą aš ką tik kalbėjausi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Skubiai jam paskambinau ir pasakiau, kad tai (apšaudymas — Sputnik) neartina mūsų prie taikos. Prašau jus paveikti tą pusę, kad jie nustotų žudyti mūsų žmones", — Ukrainos prezidentas sakė per trumpą spaudos konferenciją.

Vėliau Kremlius patvirtino, kad pokalbis įvyko. Kremliaus pranešime žiniasklaidai teigiama, kad Ukrainos iniciatyva Vladimiras Putinas kalbėjosi telefonu su Ukrainos prezidentu Vladimiru Zelenskiu.

"Putinas sakė Zelenskiui, kad norint sureguliuoti konfliktą Donbase, Ukrainos kariuomenė turėtų nustoti apšaudinėti gyvenvietes", — cituoja Kremliaus pranešimą RIA Novosti.

Be to pranešime pabrėžiama, kad buvo patvirtinta kritinė nuoseklaus Minsko susitarimų, įskaitant DLR ir LLR ypatingo statuso suteikimo aspektus, įgyvendinimo svarba.

Vladimiras Solovjovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Šiame kontekste būtinas konstruktyvus dialogas tarp šalių, taip pat ir per Minsko kontaktinę grupę", — teigia Kremlius.

Putinas ir Zelenskis sutarė aktyviau dirbti ties sulaikytųjų grįžimo.

Kaip pridūrė Ukrainos prezidentas, pokalbyje su Vladimiru Putinu buvo aptarti Ukrainos kalinių grįžimas, tilto miestelyje Stanitsa Luganskaja statybos laiko sutrumpinimas ir išminavimas. Tačiau Zelenskis neatskleidė kitų pokalbio detalių.

"Pamatysite pranešimą spaudai, nenoriu kalbėti už Rusijos prezidentą, ką jis pažadėjo. Noriu, kas jūs oficialiai pamatytumėt žodžius, kurie buvo pasakyti pokalbio telefonu metu. Ir kad visi šie žodžiai virstų tam tikrais žingsniais. Aš tuo labai tikiu", — apibendrino jis.

Anot Zelenskio, jis taip pat planuoja tartis su Prancūzijos prezidentu Emaneueliu Makronu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel, norėdamas "surengti skubų susitikimą Normandijos formatu". Be to, Zelenskis paskelbė esąs pasirengęs nutraukti savo vizitą Turkijoje, jei padėtis Donbase pablogės.

Anksčiau Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad Donbase užfiksuoti du Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (VSU) pozicijų apšaudymai, dėl kurių žuvo keturi Ukrainos saugumo pajėgų pareigūnai. Anot kariškių, sukilėliai "devynis kartus pažeidė paliaubas".

Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Aleksandro Daniliuko, Ukraina nepaisys šio "šiurkštaus paliaubų pažeidimo".

Po to Zelenskis surengė susitikimą su Generalinio štabo viršininku Ruslanu Chomčaku, su kai kuriais ginkluotųjų pajėgų vadais ir Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriumi Daniliuku.

Pirmą kartą Zelenskis pasikalbėjo su Putinu liepos viduryje. Tada pokalbio iniciatorė taip pat buvo Ukraina. Buvo aptartos galimybės palaikyti ryšius Normandijos formatu.

Dar ankčiau Zelenskis pasiūlė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui surengti susitikimą Minske kartu su Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos prezidentais Donaldu Trampu ir Emanueliu Makronu, taip pat Didžiosios Britanijos ministre pirmininke Tereza Mei ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Konfliktas Ukrainos pietryčiuose tęsiasi daugiau nei penkerius metus. Padėties sureguliavimo klausimą aptaria kontaktinės grupės Minske. Priimti trys dokumentai, reglamentuojantys deeskalacijos veiksmus, tačiau kovos tęsiasi.

121
Tegai:
Donbasas, Vladimiras Putinas, Vladimiras Zelenskis
Dar šia tema
Kijevas paskelbė apie savo ketinimą siekti derybų su Putinu
Zelenskis paskelbė apie Kijevo pasirengimą mainyti Višinskį į Sencovą
Zelenskis padėkojo Trampui už sankcijas prieš Rusiją
Kalėdiniai žaislai

Latvija yra viena didžiausių Kalėdinių žaislų tiekėja į Maskvą

(atnaujinta 16:01 2020.11.23)
Tokių siuntų didelis importas į Rusijos Federaciją prasideda daugiausia rugpjūtį, o įforminimo pikas prasideda rugsėjį - spalį

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Latvija tiekia Maskvai daug Kalėdinės produkcijos šventėms. Apie tai pranešė Maskvos regioninės muitinės spaudos tarnyba.

Tokių prekių didelis importas prasideda daugiausia rugpjūtį, o muitinės įforminimo pikas prasideda rugsėjo - spalio mėnesiais.

Nuo metų pradžios Maskvos regioninėje muitinėje buvo įforminta 1,9 tūkstančio eglutės žaisliukų ir Naujametinių papuošimų — tai dešimt procentų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tuo tarpu, nuo rugsėjo pradžios buvo įforminti 74 procentai prekių, o nuo sausio iki balandžio deklaruota mažiau nei vienas procentas visos Naujametinės prekių apimties.

"Pagrindinė Naujųjų metų ir Kalėdų švenčių produktų importuotoja buvo Kinija, taip pat dideli prekių kiekiai buvo tiekiami iš Latvijos, Suomijos, Nyderlandų ir Lenkijos", — rašoma pranešime.

Katalikai ir stačiatikiai Kalėdas švenčia skirtingu metu. Taip yra dėl to, kad skaičiavimams buvo naudojami skirtingi kalendoriai — Juliano ir Grigaliaus. Katalikams įprasta Kalėdas švęsti prieš Naujuosius metus — gruodžio 25 dieną, o stačiatikiams jau po — sausio 7 dieną.

Tegai:
žaislai, Naujieji metai, Kalėdos, Rusija, Latvija
Dar šia tema
Sinoptikai paspėliojo, kokių orų lietuviai gali sulaukti per Kalėdas
"Maxima" per šv. Kalėdas nedirbs, o per kitas šventines dienas dirbs trumpiau
Ust-Lugos uostas

Rusija gali pasiūlyti Baltarusijai pastatyti trąšų perkrovimo terminalą

(atnaujinta 16:54 2020.11.23)
"Rusijos geležinkeliai" jau teikia 50% nuolaidą savo partneriams iš Baltarusijos, pažymėjo susisiekimo viceministras Jurijus Cvetkovas

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Rusijos susisiekimo ministerija gali pasiūlyti Baltarusijos krovinių siuntėjams pastatyti savo trąšų perkrovimo terminalą viename iš Rusijos uostų. Apie tai pareiškė Rusijos susisiekimo viceministras Jurijus Cvetkovas.

Pasak jo, dabar svarstomas Baltarusijos naftos produktų perkrovimo Rusijos uostuose klausimas.

"Dalyvaujant Baltarusijos vyriausybės ir verslo atstovams, buvo stebima šių prekių judėjimo grandinė, per Baltarusijos ir Rusijos teritoriją gabenimui naudojamas geležinkelis, taip pat buvo atsižvelgiama į tokio tipo prekių perkėlimo uostuose kainą ir frachto kainą", — cituoja TASS Cvetkovo žodžius.

Viceministras pažymėjo, kad Minske buvo pasirašytas protokolas dėl tokių daiktų gabenimo, po to šie tarifai buvo lyginami su Rusijos tarifais.

"Dabar, vykstant deryboms, galima "susitraukti", — pasakė jis.

Cvetkovas pridūrė, kad Rusijos geležinkelių įmonė jau teikia 50% nuolaidą Baltarusijos partneriams. Tuo pačiu metu perkraunant uostuose išlaidos dažnai būna didesnės, nes nėra ilgalaikių take-or-pay sutarčių.

Anot viceministro, neketinama daryti jokių nuolaidų iš biudžeto, siekiant sumažinti baltarusių prekių gabenimo išlaidas.

Rugsėjo mėnesį Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad Minskas yra pasirengęs svarstyti jūros terminalo statybą Leningrado srityje už sutaupytas lėšas Baltarusijos AE paskolai. Tokį pasiūlymą Baltarusijos lyderis pateikė susitikime su Leningrado srities gubernatoriumi Aleksandru Drozdenka.

Savo ruožtu Rusijos gubernatorius pažymėjo, kad Minskui politiškai yra naudinga nukreipti savo krovinius, tačiau dažniausiai kaimyninėje šalyje užduodami klausimai dėl pervežimo tarifo dydžio ir uosto paslaugų krovos kainų. Pasak jo, projektas bus įgyvendintas tuo atveju, "jei šis komponentas bus naudingas arba bent jau smarkiai nesiskirs nuo to, ką šiandien turi baltarusių partneriai".

Krovinių nukreipimo iš Baltijos šalių uostų į Rusijos uostus klausimas iškilo po griežtų Lietuvos pusės pareiškimų ir veiksmų Baltarusijos padėties fone po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Lukašenka.

Anksčiau Baltarusijos ministras pirmininkas Romanas Golovčenka pareiškė, kad šiuo metu vyksta komercinis klausimo dėl krovinių perorientavimo iš Lietuvos į Rusijos uostus svarstymas.

Daugelis ekspertų mano, kad jei Baltarusijos tranzitas paliks Lietuvą, respublikos ekonomika smarkiai nukentės.

Tuo pat metu Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės ir Nacionalinio energetinio saugumo fondo ekspertas Stanislavas Mitrachovičius pažymėjo, kad prieš pradėti ką nors, Rusijai reikia garantijų, kad Minskas yra tikrai pasirengęs perorientuoti savo krovinių srautus.

Tegai:
krovinių vežimas, Baltarusija, Rusija
Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, archyvinė nuotrauka

Visa Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija izoliavosi dėl COVID-19

(atnaujinta 17:04 2020.11.23)
Liberalų frakcijos nariai gavo NVSC pranešimus, kad turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga ir privalo izoliuotis

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Liberalų sąjūdžio frakcija Seime pirmadienį pranešė, kad dėl kontaktų su sergančiu koronavirusu asmeniu izoliuojasi visi jos nariai.  Apie tai praneša leidinys "Ekspress nedelia".

Savaitgalį frakcijos nariai gavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pranešimus, kad turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga ir privalo izoliuotis. Laikydamasi šių nurodymų Liberalų sąjūdžio frakcija kol kas dirbs nuotoliniu būdu, praneša frakcija.

Kaip pasakoja Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, pirmadienį frakcijos nariai norėjo atlikti testus ir, jeigu jie visi būtų neigiami, vertinti galimybes grįžti dirbti į Seimo rūmus, tačiau leidimo testuotis parlamentarai negavo.

"Nuolatinis testavimasis padėtų parodyti realesnę grėsmę, tačiau, deja, mums papildomai testuotis Seimo rūmuose neleista. Savaitgalį mobiliuosiuose punktuose testavomės aš ir kolega Ričardas Juška. Jo testas ir dar kartą buvo neigiamas, aš atsakymo dar laukiu", – sakė politikas.

Praėjusią savaitę nustačius koronavirusą liberalui Jonui Varkaliui testavosi visi 13 Liberalų sąjūdžio parlamentarų. Po testų COVID-19 nustatyta ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen bei buvusiam Seimo vadovui, liberalų frakcijos nariui Viktorui Pranckiečiui.

Pirmadienį Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pranešė, kad dėl susidariusios koronaviruso situacijos Seimo valdyba nusprendė padaryti pauzę Seimo darbe. Pertrauka tęstis nuo trečiadienio iki gruodžio 3 dienos. Bus imamasi ir kitų ribojimų, pavyzdžiui, bus ribojami susitikimai Seimo rūmuose, bus įvedami pakeitimai Seimo posėdžių salėje, laikinai bus atsisakoma laisvalaikio zonų naudojimo.

Tegai:
Liberalų sąjūdis, Seimas, Seimo nariai, COVID-19
Dar šia tema
Skvernelis žada imtis opozicijos lyderystės Seime
Karbauskis nusprendė atsisakyti Seimo nario mandato
Lietuvos valdžios sistema funkcionuos, kol bus komfortiška atskiram jos nariui
Naujoji liberalkonservatorių vyriausybė — ko ji sieks Lietuvai?