Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) herbas šalia organizacijos būstinės Ženevoje, archyvinė nuotrauka

Ekspertas papasakojo apie galimo JAV pasitraukimo PPO pasekmes

16
(atnaujinta 23:03 2019.08.16)
Trampas įsitikinęs, kad PPO taisyklės tik padeda kitoms šalims "pasinaudoti" JAV ir praturtėti

VILNIUS, rugpjūčio 16 — Sputnik. Jungtinių Valstijų pasitraukimas iš Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) gali atnešti chaosą į pasaulinę prekybos sistemą, sakė "Saxo Bank" makroekonominės analizės vadovas Kristoferis Dembikas RIA Novosti.

JAV prezidentas Donaldas Trampas anksčiau teigė, kad JAV gali pasitraukti iš PPO, "jei to prireiks".

Trampas įsitikinęs, kad organizacijos taisyklės tik padeda kitoms šalims "pasinaudoti" JAV ir praturtėti. Visų pirma, jis paminėjo Kiniją, su kuria JAV vyksta tikras prekybos karas. Trampas taip pat pavadino Kinijos priėmimą į PPO "siaubingu sprendimu".

Jei JAV pasitrauks iš PPO, kitos jos narės bus mažai suinteresuotos likti struktūros dalimi, teigė Dembikas. "Pamatysime labai chaotišką prekybos pasaulį, nes PPO yra vienintelė organizacija, galinti išspręsti tarptautinius komercinius ginčus", — sakė jis.

"Nepaisant to, nemanau, kad tai būtų racionalu iš JAV pusės, nes yra įrodyta, jog PPO užtikrintai gina savo eksportuotojus", — taip pat pažymėjo ekspertas.

"Manau, kad mažai tikėtina, jog JAV pasitrauks iš PPO. Tačiau jei jos nori veikti tokiu būdu, tai bus gana paprasta. Kitaip nei sudėtingas pasitraukimo iš ES procesas, norint išeiti iš PPO, pakanka nepaisyti organizacijos taisyklių", — sakė jis.

Pavyzdžiui, jei JAV nuspręstų įvesti 30 ar 40% proc. muitų tarifus importui iš Kinijos, šalis pažeistų PPO taisykles ir, kadangi ji atsisako priimti organizacijos sankcijas, tai iš tikrųjų reikš pasitraukimą iš PPO, aiškino ekspertas.

Pasak politologo, Kinija — antra pasaulyje pagal bendrą produkciją šalis, ir šia prasme, žinoma, Kinija tikriausiai naudojasi tam tikromis privilegijomis, o JAV nebenori daryti nuolaidų, prarasdama tam tikras prekybos galimybes.

Tačiau faktas yra tas, kad PPO yra tik dalis bendros JAV politikos, kuria dabar siekiama pasitraukti iš tarptautinių susitarimų ir atsisakyti bet kokių tarptautinių įsipareigojimų.

JAV prezidentas Donaldas Trampas pareiškė esąs pasirengęs taikyti papildomus muitus iš Kinijos importuojamoms prekėms.

16
Dar šia tema
JAV ketina sudaryti susitarimą su Rusija dėl ginklų kontrolės
Savaitraštis "The Economist" suskaičiavo Trampo žinutes apie Rusiją
JAV ir Azijos prekybinis karas galėtų būti naudingas eurui