Ledas Arktyje, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai Arkties lede aptiko plastiko mikrodalelių

25
(atnaujinta 07:18 2019.08.18)
Tyrimą atliko mokslininkų grupė iš Alfredo Vegenerio poliarinių ir jūrinių tyrimų instituto Vokietijoje bei Sniego ir lavinų tyrimų instituto Šveicarijoje

VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Vokietijos ir Šveicarijos mokslininkai Arkties lede atrado plastiko mikrodalelių, teigiama žurnale "Science Advances" paskelbtame tyrime.

Tyrime dirbo mokslininkų iš Alfredo Vegenerio poliarinių ir jūrinių tyrimų instituto (Vokietija) ir Sniego ir lavinų tyrimų instituto (Šveicarija) grupė.

Mokslininkai išanalizavo ledo luitų, plūduriuojančių Framo sąsiauryje tarp Grenlandijos salos ir Špicbergeno salyno, pavyzdžius. Tyrimo metu taip pat buvo tiriami sniego pavyzdžiai iš rajonų Europoje: Šveicarijos Alpių ir Brėmeno miesto šiaurės vakarų Vokietijoje.

Mikroplastiko koncentracija Arkties sniege buvo žymiai mažesnė nei Europos, tačiau vis tiek gana didelė. Mėginiuose vyravo lakas, kaučiukas, polietilenas ir poliamidas. Be plastiko, mėginiuose buvo chitino, anglies, gyvūnų plaukų, augalų pluoštų ir smėlio.

Visi komponentai, išskyrus anglį, buvo labiau paplitę Europos sniege.

Mėginiuose buvo rasta lako, tai rodo didelį jo naudojimo paplitimą laivuose, turbinose ir pastatuose. Lakas gali patekti į aplinką dėl vėjo ir lietaus.

Anksčiau Viktorijos universiteto (Kanada) mokslininkai žurnale "Environmental Science and Technology" paskelbė ataskaitą, pagal kurią žmogus per metus vidutiniškai su maistu praryja 40-50 tūkst. mikroplastiko dalelių.

25
Tegai:
tyrimas, Arkties regionas, ledas
Dar šia tema
Mokslininkai papasakojo visą tiesą apie priklausomybę nuo orų kaitos
Šalia Vilniaus iškils ekologiški namai iš molio ir kanapių
Mokslininkai sukūrė anteną, kuri paspartins 5G tinklą
Mokslininkai ištyrė, kaip populiariausias maisto papildas veikia sveikatą