NATO, archyvinė nuotrauka

Lenkijos premjeras paragino Vokietiją greičiau padidinti gynybos išlaidas

37
(atnaujinta 17:18 2019.08.22)
Pasak premjero, Lenkija jau dabar į gynybą investuoja daugiau nei 2 procentus BVP, tuo tarpu Vokietija — 1,2 procento

VILNIUS, rugpjūčio 22 — Sputnik. Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis paragino Vokietiją greičiau padidinti gynybos išlaidas iki 2 proc. BVP.

"Nepasakyčiau, kad Vokietija yra be bilieto, tačiau jos įnašai neatitinka įsipareigojimų. Vokietija turėtų greičiau padidinti savo gynybos išlaidas", — sakė Moravieckis per interviu leidiniui "Westdeutsche Allgemeine Zeitung".

Anot jo, Lenkija jau dabar į gynybą investuoja daugiau nei 2 proc.

"Vokietija investuoja 1,2 proc. ir, jei teisingai suprantu Vokietijos vyriausybę, per ateinančius penkerius metus ši suma turėtų siekti nuo 1,4 iki 1,5 proc. Tai vis tiek ne 2 proc." — pridūrė jis.

Moravieckis pabrėžė, kad Vokietijos vaidmuo NATO padidės, jei ji padidins gynybos išlaidas. "Lenkija palaipsniui didino gynybos išlaidas, ir JAV karių skaičius Lenkijoje per pastaruosius penkerius metus padidėjo nuo 500 iki 5 tūkst." — teigė jis.

Lenkijos ministras pirmininkas taip pat pakomentavo JAV ambasadoriaus Vokietijoje Ričardo Grenelio žodžius apie galimą dalies JAV kariuomenės perkėlimą iš Vokietijos į Lenkiją.

"Niekas rimtai negalvoja apie ryžtingą Amerikos pajėgų Vokietijoje mažinimą", — sakė premjeras.

Moravieckis teigė, kad mano, jog būtina sustiprinti rytinį NATO flangą.

"Tai nėra vieno iš dviejų klausimas. Mums reikia NATO bazės Ramšteine ir naujos ilgalaikės NATO bazės Lenkijoje", — pridūrė jis.

Šiuo metu Vokietijoje dislokuota 35 tūkst. JAV karių, taip pat 17 tūkst. Amerikos piliečių, kurie dirba amerikiečių karinėse bazėse šalyje. Čia dirba ir 12 tūkst. civilių, turinčių Vokietijos pilietybę.

Anksčiau Aljanso šalys įsipareigojo padidinti gynybos išlaidas iki 2% BVP. Didžiąją dalį NATO biudžeto sudaro JAV išlaidos, ir Trampas ne kartą kritikavo sąjungininkus už tai. Ypač JAV prezidentas pabrėžė nepakankamą Vokietijos indėlį. Anot jo, Vokietijos gynybos išlaidos yra "tik" vienas procentas BVP ir "ji turėtų sumokėti daug daugiau". Vokietija tikisi, kad šiemet gynybos išlaidos bus 1,36 proc.

37
Tegai:
JAV, NATO, BVP, Lenkija, Vokietija
Dar šia tema
Stoltenbergas teigė, jog NATO nežadėjo Rusijai, kad nesiplės
Ekspertas: net Europa negali sau paaiškinti, kodėl ji reikalinga Rusijai
JAV treniravosi greitai perkelti naikintuvus F-35 į Baltijos šalis ir Lenkiją