Astronautas, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kosminė radiacija veikia kosmonautų intelektą

117
(atnaujinta 01:07 2019.08.28)
Nėra įmanoma ištirti kosminės spinduliuotės poveikio žmonėms, nes pilotuojami skrydžiai į Tarptautinę kosminę stotį neatkuria tarpplanetinės erdvės radiacijos padėties, todėl tyrimai atlikti su žiurkėmis Žemėje

VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik. Galaktikos kosminiai spinduliai gali sustiprinti tarpplanetinius skrydžius vykdančių astronautų mokymosi galimybes — tokią išvadą padarė vadovaujančių Rusijos mokslo centrų mokslininkų komanda, atliekanti modelinius eksperimentus su žiurkėmis, praneša RIA Novosti su nuoroda į Maskvos valstybinio Lomonosovo universiteto spaudos tarnybą.

"Nepaisant to, jonizuojančioji spinduliuotė sukelia gilų nervinio audinio atstatymą. Tiesiog taip atsitinka, kad funkciškai jis daro teigiamą poveikį centrinei nervų sistemai", — spaudos tarnyba cituoja Serbijos psichiatrijos ir narkologijos centro Psichofarmakologijos laboratorijos vyresniojo tyrėjo žodžius.

Nebuvo įmanoma ištirti kosminės spinduliuotės poveikio žmonėms, nes pilotuojami skrydžiai į Tarptautinę kosminę stotį (kuri yra šiek tiek daugiau nei 400 kilometrų aukštyje virš Žemės) neatkuria tarpplanetinės erdvės radiacijos padėties. Tyrimai atlikti su žiurkėmis Žemėje.

Norint atlikti visapusišką kosminių spindulių rekonstravimą, graužikai buvo apšvitinti sunkiai įkrautomis dalelėmis (nikelio ir geležies branduoliais) ir gama spinduliais. Eksperimentinių gyvūnų gautos dozės yra palyginamos su radiacijos kiekiu, kurį astronautai gali patirti 860 dienų skrydžio metu.

Žiurkės buvo suskirstytos į dvi grupes — kontrolines ir eksperimentines. 25 dieną po švitinimo iš visų jaunų žiurkių buvo paimti smegenų mėginiai. 211-tą dieną po švitinimo testai buvo atlikti dar kartą, o 242-ame — vėl buvo paimti smegenų mėginiai. Mokslininkai pažymi, kad po švitinimo žiurkės tapo labiau sunerimusios, tačiau subrendusiems gyvūnams šis poveikis buvo mažesnis.

"Žiurkės, veikiamos radiacijos, parodė geresnius orientacijos bandymų rezultatus erdvėje, palyginti su kontrolinėmis grupėmis", — teigė spaudos tarnyba.

Tyrimai parodė, kad kontrolinės ir eksperimentinės grupės žiurkės skyrėsi glutamato ir gama-aminosviesto rūgšties koncentracijomis smegenyse. Šios molekulės veikia kaip neuromediatoriai centrinėje nervų sistemoje: glutamatas — sužadina, o GABA — slopina. Švitintoms žiurkėms GABA lygis pasirodė esąs žemesnis, o tai sukėlė centrinės nervų sistemos "išbalansavimą".

117
Tegai:
kosmonautai, radiacija, kosmosas, mokslininkai
Dar šia tema
Mokslininkai atskleidė, kaip apsaugoti smegenis nuo senėjimo
Mokslininkai atrado būdą, kaip saugiai iš organizmo pašalinti vaistus
Mokslininkai Arkties lede aptiko plastiko mikrodalelių
Kim Čong Inas

Kim Čong Inas atsiprašė Pietų Korėjos pareigūno nužudymą

(atnaujinta 14:08 2020.09.25)
Anksčiau pranešta, kad 47 metų Pietų Korėjos vandenynų ir žuvininkystės ministerijos žvejybos kontrolės darbuotojas savaitės pradžioje dingo iš tikrinimo valties netoli Šiaurės Korėjos akvatorijos

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čong Inas apgailestauja dėl netyčinio Pietų Korėjos pareigūno sušaudymo, praneša RIA Novosti, remdamasi Pietų Korėjos prezidento administracija.

Anksčiau buvo pranešta, kad 47 metų Pietų Korėjos vandenynų ir žuvininkystės ministerijos žvejybos kontrolės darbuotojas rugsėjo 21 dieną dingo iš tikrinimo valties netoli Šiaurės Korėjos akvatorijos ir, kaip paaiškėjo, vėliau buvo nušautas KLDR kariuomenės. Pietų Korėjos prezidentas pavadino bylą šokiruojančia ir reikalavo KLDR paaiškinimo ir atsiprašymo. Pietų Korėjos kariuomenė padidino pasirengimą kovai ir Šiaurės Korėjos stebėjimą.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pietų Korėjos prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Suh Hoonas penktadienį paskelbė KLDR Darbo partijos Centrinio komiteto Jungtinio fronto departamento pranešimą, kuriame paaiškinta situacija, atsiprašymas už pareigūno nužudymą ir pažadas imtis priemonių, kad tai nepasikartotų.

"Kim Čong Inas perduoda savo didžiulį apgailestavimą dėl to, kad (KLDR) ne tik negali padėti tautiečiams pietuose, kenčiantiems nuo piktybinio viruso, bet ir dėl šio nelemto incidento", — Šiaurės Korėjos žinią pacitavo jis.

KLDR savo pranešime Seului taip pat išreiškė "didžiulį apgailestavimą", kad Pietų Korėja, nelaukdama Pchenjano paaiškinimo apie kovos su neteisėtais sienos pažeidėjais tvarką, "vienašališkai ir be įrodymų ėmė spėlioti, pavadindama šį įvykį žiaurumu ir reikalaudama tinkamos kompensacijos".

Anksčiau Pietų Korėjoje buvo sakoma, kad pareigūnas nuplaukė į KLDR vandenis, kur jį atrado vietinė žvejybos kontrolė, tačiau užuot teikę pagalbą, "nežmoniški" Šiaurės Korėjos gyventojai nušovė vyrą ir tada sudegino kūną. Šiaurės Korėja penktadienį patikslino, kad karo patrulis į iškvietimą, susijusį su sienos pažeidėju, atsiliepė ir nušovė tik po dviejų perspėjimų, kelių nurodymų įrodyti savo tapatybę ir tariamo vyro bandymo pabėgti. Šiaurės Korėjos kariškiai teigia, kad sudegino tik vandens transporto priemonę, kuria pareigūnas plaukė.

Šiaurės Korėja pažadėjo padaryti viską, kad toks incidentas nepasikartotų. "Mūsų vadovybė mano, kad įvyko kažkas, kas neturėjo atsitikti, ir kad tokia nelaimė nepasikartotų, bus sustiprintas jūrų sienos apsaugos darbas ir priežiūra, taip pat bus sukurta sistema, kuri apims visą stebėjimo procesą vandens zonose, kad būtų išvengta tiek didelių nesusipratimų, tiek menkiausių klaidų šiame procese", — sakoma Šiaurės Korėjos pranešime.

Tegai:
Kazachstanas, Kim Čong Inas
Dar šia tema
Trampas Putiną pavadino "pasaulinio lygio šachmatininku"
Paaiškėjo Kim Čong Ino sveikatos problemų įtaka žmonos likimui  
Aleksejus Navalnas

Vokietijos diplomatas ragina nestatyti "sienos" su Rusija dėl Navalno

(atnaujinta 12:17 2020.09.25)
Jis taip pat pridūrė, kad Europa "negali reikalauti visiškos Rusijos blokados, tai niekur mūsų nenuves"

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Naujų "sienų" tarp Rusijos ir Vakarų pastatymas dėl Aleksejaus Navalno bylos nieko nelems, tiesioginiame "N24" televizijos eteryje sakė Vokietijos diplomatas, Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Volfgangas Išingeris (Wolfgang Ischinger), praneša RIA Novosti.

"Mes turime rimtai žiūrėti į Rusiją. Tai nieko nelems, jei dabar bandysime pastatyti naują "sieną" tarp Vakarų ir Rusijos dėl Navalno ir kitų liūdnų bei baisių įvykių. Rusija yra mūsų didžioji kaimynė, yra galimybė bendradarbiauti su Rusija šiuo klausimu, ar klimato politika, ar Vidurio Rytų politika, ar sudėtingu Ukrainos politikos klausimu, turime pasinaudoti šia galimybe", — sakė jis.

Išingeris pridūrė, kad Europa "negali reikalauti visiškos Rusijos blokados, tai niekur mūsų nenuves".

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Maskva išsiuntė Berlyno laboratorijai prašymą pateikti išsamesnės informacijos apie analizės rezultatus, tačiau atsakymo nebuvo. Tuo tarpu prokuratūra ir policija pradėjo tyrimą tą dieną, kai Navalnas buvo paguldytas į ligoninę. Kita vertus, vienas iš "Novičiok" kūrėjų Leonidas Rinkas išreiškė abejonę, kad tinklaraštininkas buvo apnuodytas būtent šia medžiaga — anot jo, Navalnas neturėjo atitinkamų simptomų. Be to, yra žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų, jį tyrė apie 20 Vakarų valstybių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais sunaikino tokių medžiagų atsargas, tai patvirtino ir Cheminio ginklo draudimo organizacija. 

Tegai:
Rusija, Vokietija, Europa, Aleksejus Navalnas
Dar šia tema
Kasčiūnas siūlo griežtinti sankcijas Rusijai
JAV pasiūlė įvesti sankcijas Rusijai dėl Navalno
Į Lietuvą atvyksta sunkioji JAV sausumos pajėgų 2-osios brigados karinė technika
 

NATO narės pasisakė apie situaciją prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos

(atnaujinta 14:30 2020.09.25)
Dabar karinės pratybos vykdomos abiejose pusėse prie Lietuvos ir Baltarusijos sienų. Lietuvoje — "Tobruko palikimas 2020", O Baltarusijoje — "Slavų brolija 2020"

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. NATO nekelia jokios grėsmės Baltarusijai, sakė Lietuvoje esantis NATO karinio komiteto pirmininkas, aviacijos maršalas Stiuartas Pyčas (Stuart Peach).

"Jokie kariniai aljanso veiksmai nekelia grėsmės Baltarusijai ir jos gyventojams", — cituoja jį TASS.

Šiaurės Atlanto aljanso atstovas teigė, kad padėtis Baltarusijoje pirmiausia priklauso nuo šalies vadovybės pozicijos pilietinės visuomenės atžvilgiu.

"NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paragino Baltarusijos valdžios institucijas gerbti žodžio laisvę ir teisę protestuoti", — sakė maršalas.

Anksčiau paaiškėjo, kad lapkritį į Lietuvą atvyks naujas Amerikos kontingentas, kurį sudarys ne tik kariškiai, bet ir kelios dešimtys kovos mašinų, įskaitant tankus "Abrams" ir šarvuočius "Bradley".

Be to, dabar Lietuvoje yra dar vienas Amerikos kontingentas — jis dislokuotas netoli sienos su Baltarusija.

Pasak Lietuvos krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, naujos Amerikos kariuomenės atėjimas esą neturi nieko bendro su situacija kaimyninėje šalyje.

Dabar karinės pratybos vykdomos abiejose pusėse prie Lietuvos ir Baltarusijos sienų. Nuo rugsėjo 14 dienos Lietuvoje vyksta daugiašalės NATO oro gynybos dalinių "Tobruq Legacy 2020" ("Tobruko palikimas 2020") pratybos, kuriose dalyvauja apie tūkstantis karių iš skirtingų šalių ginkluotųjų pajėgų dalinių. Bresto srities poligone rengiamos Rusijos ir Baltarusijos pratybos "Slavų brolija 2020". Šios pratybos nuolat organizuojamos nuo 2015 metų.

Kaip anksčiau sakė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, Minskas sustiprino sienų su Vakarų šalimis apsaugą.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, NATO
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lukašenka pasiūlė pastatyti Baltarusijos terminalą Ust Lugos uoste
Tichanovskaja įvertino galimybę susitikti su Prancūzijos prezidentu Lietuvoje