Batai, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Rusija prisimena Baltijos šalių budelių karo metais padarytus nusikaltimus

46
(atnaujinta 18:42 2019.08.27)
Pasak jo, archyviniai dokumentai daugeliui Baltijos šalių bus nemaloni staigmena

VILNIUS, rugpjūčio 27 — Sputnik. Novgorodo srities FSB valdyba paskelbė sąrašą budelių, kurie Didžiojo Tėvynės karo metais Žestianaja Gorka ir Čiornoje kaime išžudė civilius gyventojus.

Šių metų gegužę Rusijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl genocido Novgorodo srityje. Tyrimas susijęs su 1941–1943 metų įvykiais Žestianaja Gorka ir Čiornoje kaime. Ekspertai ekshumavo apie penkis šimtus palaikų.

Gvazdikai ir žvakė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

FSB pateiktas budelių sąrašas — keturi nuo laiko pageltę ranka rašyti puslapiai. Dokumente yra 19 asmenų, kurie žudė civilius gyventojus Didžiojo Tėvynės karo metais, pavardės: Rudolfas Grotas, Olegas Klimovas, Sergejus Koržas, Zagers Cagersas, Karlis Latsis, Adolfas Klibusas, Janis Cirulis, Haris Liepins, Artur Krivins ir kiti.

Istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva metu teigė, kad šių žmonių artimieji turbūt visiškai nežino apie tai, ką jų senoliai padarė karo metu. Tie žmonės mano, kad jie buvo kareiviai ir kovėsi didvyriškai, tačiau, pasak politologo, tai netiesa.

"Šie žmonės vykdė karo nusikaltimus. Ir tai, kad dabar Federalinė saugumo tarnyba, Rusijos Federacijos tyrimų komitetas parodys ne tik archyvinius dokumentus, ne tik paieškos medžiagą, bet ir šių žmonių fotografijas, ir — svarbiausia — jų biografijas, daugeliui tai turėtų būti nepaprastai nemaloni staigmena. Ir susijusi ne tik su Latvija, bet ir su Estija", — sakė jis.

Gasparianas patarė Baltijos šalių politikams ištirti archyvinius dokumentus prieš aptariant, kaip jų kareiviai vykdė karinę prievolę. "Tai gerai išblaivina", — pridūrė istorikas.

"Be to, kai kurie tų pačių Latvijos kolaborantų įvykdyti nusikaltimai pasirodė net Niurnbergo karinio tribunolo medžiagoje. Ši akcija "be galiojimo termino" visiems turėtų parodyti, kad mes prisimename, kas įvyko per Didįjį Tėvynės karą, ir nepamirštame žmonių, įvykdžiusių sunkius nusikaltimus žmoniškumui dabar jau šiuolaikinės Rusijos teritorijoje, vardų ir pavardžių", — teigė jis.

46
Tegai:
FSB, Baltijos šalys, Rusija
Dar šia tema
Šiandien atidengtas paminklas Vilniaus geto vaikams
Kačinskis: įvykiai Voluinėje — genocidas
Rusija iškėlė bylą dėl rusų genocido, dalyvaujant latvių kilmės žmonėms