Laboratoriniai tyrimai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai įvardijo, koks maistas skatina vėžio vystymąsi

94
(atnaujinta 21:44 2019.08.31)
Ekspertai atliko eksperimentą su pelėmis, joms buvo duodamas rapsų aliejus, plačiai naudojamas greitojo maisto gamyboje

VILNIUS, rugpjūčio 31 — Sputnik. Amerikos mokslininkai iš Masačusetso universiteto nustatė, kad maistas, keptas augaliniame aliejuje, padidina vėžinių navikų išsivystymo žarnyne riziką. Tyrimo rezultatai skelbiami Amerikos vėžio tyrimo asociacijos tinklalapyje.

Visų pirma, kalbama apie rapsų aliejų, kuris ilgą laiką buvo naudojamas tik techniniais tikslais dėl jame esančių toksinų, nemalonaus skonio ir žalsvo atspalvio. Neapdorotą rapsų aliejų dabar uždrausta pardavinėti Europos Sąjungoje ir kitose šalyse.

Vėliau mokslininkai išmoko pašalinti kenksmingas medžiagas, o rafinuotas rapsų aliejus, kuris aktyviai naudojamas ruošiant greitąjį maistą, pasirodė prekybos lentynose.

Masačusetso universiteto ekspertai atliko eksperimentą su pelėmis. Graužikams buvo duodama rapsų aliejaus įvairiomis dozėmis.

Mokslininkai užfiksavo padidėjusią toksinių elementų koncentraciją pelių kraujotakos sistemoje, o tai, savo ruožtu, lemia piktybinių navikų augimą.

Ekspertai taip pat pabrėžė, kad pacientai, kenčiantys nuo žarnyno ligų ir vartojantys maistą, keptą augaliniame aliejuje, tik kenkia sau, nes tikėtina, kad liga progresuos. Ir, jei, pavyzdžiui, pacientas turi vėžinį naviką, yra rizika, kad jis padidės kelis kartus.

Anksčiau amerikiečių mokslininkai įspėjo apie elektroninių cigarečių keliamą pavojų. Žmogui pakanka "parūkyti" elektroninę cigaretę tik vieną kartą, kad tai paveiktų jo širdies ir kraujagyslių sistemos darbą.

94
Tegai:
greitas maistas, maistas, vėžys, mokslo tyrimai, mokslininkas
Temos:
Medicina ir sveikata (404)
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kaip kosminė radiacija veikia kosmonautų intelektą
Mokslininkai paskelbė apie galimą Lochneso pabaisos egzistavimą
Mokslininkai išsiaiškino, kaip išmanusis telefonas veikia smegenų produktyvumą
COVID-19 testas

Infekcinių ligų specialistas papasakojo, ar COVID-19 persirgę asmenys gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 07:46 2021.03.07)
Pasak eksperto, kai kurie asmenys, po klinikinio pasveikimo, kartu su oru išskiria virusą, tai gali trukti iki šešių mėnesių, tačiau šio viruso koncentracija yra daug mažesnė nei ligos laikotarpiu

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Persirgę COVID-19 liga asmenys dažniausiai negali užkrėsti kitų, tačiau daug kas priklauso nuo padermės patogeniškumo ir imuniteto, sakė RIA Novosti apklausti infekcinių ligų specialistai, pažymint, kad šis klausimas vis dar tiriamas.

"Ligos [COVID-19 — Sputnik] trukmė dažniausiai neviršija dviejų savaičių, tačiau, nepaisant to, pas kai kuriuos žmones, ypač turintys silpną imunitetą, tam tikras virusinis tipas. Tai yra, po klinikinio pasveikimo, jis kartu su oru išskiria virusą, tai gali trukti iki šešių mėnesių, tačiau šio viruso koncentracija yra daug mažesnė nei ligos laikotarpiu", — sakė RTDU universiteto Infekcinių ligų katedros docentas Sergejus Voznesenskis.

Jis pridūrė, kad žmonių, kurie ilgą laiką skleidžią koronavirusą, nėra daug.

"Mažos koncentracijos virusas nedažnai sukelia daug atvejų", — pridūrė Voznesenskis.

Savo ruožtu medicinos centro "Leader of Medicine" vyriausiasis gydytojas infekcinių ligų gydytojas Jevgenijus Timakovas teigė, kad išskiriamo viruso kiekis priklauso ir nuo koronavirusą patyrusio asmens užkrečiamumo laipsnio.

"Tai gali būti nepakankama infekcijai ir ji nėra perduodama toliau", — sakė Timakovas.

Timakovas pažymėjo, kad naujų COVID-19 padermių patogeniškumas bus tiriamas toliau, tačiau atsiradę potipiai greičiausiai nesukels masinės infekcijos.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje šiek tiek sumažėjo naujų COVID-19 atvejų skaičius
"Kad išsklaidyti abejones": Grybauskaitė parodė, kaip jai buvo suleistas skiepas
Klaipėdoje duris atvėrė naujas vakcinavimo centras
Kūdikis, archyvinė nuotrauka

Nekaltas pabučiavimas vos nepražudė vienerių metų vaiko

(atnaujinta 07:48 2021.03.07)
Gydytojai nustatė, kad mergaitę ištiko insultas ir ji laikinai prarado gebėjimą kalbėti

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Nekaltas pabučiavimas vos nepražudė vienerių metų vaiko iš Anglijos miesto Redcar, Šiaurės Jorkšyre. Mergaitės, vardu Teddy, istoriją mama papasakojo "Teesside Live".

Vasario pradžioje 24 metų Zoe Picknett pastebėjo neįprastus vaiko simptomus.

"Jos delnai ir kojos buvo pamėlę ir atšalę, o kūnas buvo raudonas ir karštas", — sakė anglė.

Ji nusprendė, kad mergaitė susirgo gripu, ir nuvežė ją į ligoninę.

Gydytojai sakė, kad Teddy viskas gerai, ir išsiuntė Picknett namo. Po kelių dienų mergaitė nustojo valgyti ir gerti, nuolat miegojo buvo labai vangi. Motina paskambino šeimos gydytojui, į jos namus buvo išsiųsta medikų komanda. Jie apžiūrėjo mergaitę ir pasakė, kad su ja viskas gerai.

Anglė jais nepatikėjo ir išvežė Teddy į ligoninę. Po patikrinimo jie buvo nedelsiant hospitalizuota.

"Aš maniau, kad jai bus paskirtas antibiotikas naktį, o rytą bus gerai", — prisimena Picknett.

Tačiau gydytojai teigė, kad mergaitę ištiko kairės kūno pusės paralyžius, jai buvo atlikta kompiuterinė tomografija.

Vaikas nedelsiant buvo perkeltas į ligoninę su modernesne įranga, kur buvo paguldytas į intensyvios terapijos palatą. Gydytojai nustatė, kad mergaitę ištiko insultas ir ji laikinai prarado gebėjimą kalbėti. Teddy gulėjo ligoninėje daugiau nei keturias savaites, o gydytojai motinai pasakė, kad jei ji būtų kreipusis pagalbos bent po valandos, mergaitė galėjo mirti. Artimiausiu metu planuojama išleisti vaiką, gydytojai tikisi, kad ji visiškai pasveiks.

Kaip paaiškėjo, insulto priežastis buvo pūslelinė.

"Viskas įvyko todėl, kad ją pabučiavo kažkas, kam ant lūpų buvo pūslelinė! To nelinkėčiau net savo blogiausiam priešui", — prisipažino Picknett.

Herpės virusas nėra kenksmingas suaugusiems, tačiau jis gali pakenkti kūdikiams ir mažiems vaikams, taip pat žmonėms su nusilpusia imunine sistema. Kūdikiams pūslelinės simptomai, be bėrimo, pasireiškia kūno temperatūros svyravimais, mieguistumu, traukuliais ir pasunkėjusiu kvėpavimu. Nepradėjus gydymo laiku, gali ištikti mirtis.

Tegai:
insultas, kūdikis