Moliūgai, archyvinė nuotrauka

Gydytoja įvardijo tris naudingiausius produktus rudenį

37
(atnaujinta 18:47 2019.09.01)
Pasak dietologės, moliūguose esantis beta karotinas teigiamai veikia regą, odą, gleivinę ir pagerina imuninę sistemą

VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Interviu "Večerniaja Moskva" dietologė Jelena Solomatina moliūgus, slyvas ir kriaušes įvardijo kaip tris naudingiausius ankstyvo rudens produktus.

Taigi, pasak jos, moliūguose esantis beta karotinas teigiamai veikia regą, odą, gleivinę ir imuninę sistemą.

"Jis taip pat padeda išvengti visų rūšių kvėpavimo takų ligų, nes, pavyzdžiui, jei kažkas netoliese čiaudi, gleivinė patiria pirmą smūgį", — sakė ji.

Be to, kalis pašalina skysčių perteklių iš organizmo ir sumažina širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką.

Taip pat dietologė pabrėžė, kad patiekalus, kuriuose yra moliūgų, reikia vartoti su riebalais, pavyzdžiui, su sviestu ar grietine.

Savo ruožtu slyvose yra didelis kiekis antioksidantų, skaidulų ir pektinų. Šis vaisius padeda pašalinti sunkiųjų metalų ir radionuklidų druskas, taip pat turi vidurius laisvinantį poveikį.

Anot gydytojos, geriau valgyti neapdorotas slyvas, nes termiškai apdorojant vitaminas C sunaikinamas.

Kriaušėse yra kalio, magnio ir pektinų, kurie valo žarnyną.

"Kriaušė — puikus desertas, kurį taip pat geriau valgyti žalią, nors kartais ji kepama. Pastaruoju atveju pektinai pašalins cholesterolio perteklių", — sakė ji ir pridūrė, kad kriaušės neturėtų būti valgomos tuščiu skrandžiu.

Kokie maisto produktai turi daugiau vitamino C
© Sputnik
Kokie maisto produktai turi daugiau vitamino C
37
Tegai:
kriaušės, moliūgas, sveikata, gydytojai
Temos:
Medicina ir sveikata (395)
Dar šia tema
Mokslininkai atskleidė, kam negalima gerti daug kavos
Mokslininkai atrado būdą, kaip saugiai iš organizmo pašalinti vaistus
Mokslininkai papasakojo apie naujus elektroninių cigarečių pavojus
Sputnik V vakcina rankoje, archyvinė nuotrauka

"Rusai netgi pasirengę pasidalinti su užsieniečiu". Norvegas pasiskiepijo "Sputnik V"

(atnaujinta 16:46 2021.01.25)
Praėjusį pirmadienį Rusija pradėjo masinę vakcinaciją. Po nedidelio tyrimo NRK korespondentas Maskvoje taip pat gavo injekciją

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Norvegijos televizijos kompanijos NRK korespondentas Rusijoje Janas Espenas Kruse buvo paskiepytas rusiška vakcina "Sputnik V" ir pasidalino savo patirtirtimi. Savo istorija žurnalistas parašė InoSmi.ru.

Kaip pažymėjo žurnalistas, vienos iš poliklinikų jam buvo pasakyta, kad skiepytis gali tik Rusijos pilietis. Gydymo įstaiga pažymėjo, kad būtina užsiregistruoti valstybinėje sveikatos tarnyboje.

Sausio 18 dieną Rusija pradėjo visuotinę vakcinaciją nuo koronaviruso. Tačiau, anot žurnalisto, tai netaikoma užsieniečiams — net tiems, kurie nuolat dirba Rusijoje.

Viename iš televizijos reportažų Kruse pamatė siužetą apie vakciną — dabar galima pasiskiepyti ir prekybos centruose be išankstinės registracijos.

"Kai žurnalistas pasakė, kad pagrindinis dalykas skiepijimui yra pasas, o kurios šalies nesvarbu, aš net pašokau savo kėdėje. Kitą dieną su fotografu Jurijumi atsisėdome studijuoti reportažo kadrų, kad sužinotume, kur šis centras yra", — aiškino Kruse. Jo kolega pasakė žinantis, kur yra prekybos centras.

Kai jie ten pateko, eilėje buvo dešimt žmonių. Reikėjo užpildyti anketą su duomenimis ir pateikti informaciją apie žmogaus lėtines ligas ir vartojamus vaistus. Po to gydytojas pamatavo korespondento temperatūrą ir spaudimą ir paliko jį laukti injekcijos.

Kruse paaiškino, kad norėjo pasiskiepyti Norvegijoje, tačiau jo žmona, gydytoja iš Minsko, teigė, kad Rusija ir visa buvusi Sovietų Sąjunga turi didžiulę patirtį kuriant ir gaminant vakcinąas. Todėl ji patarė savo vyrui kuo greičiau pasiskiepyti "Sputnik V".

Korespondentas taip pat pažymėjo, kad padaugėjo duomenų apie vakciną, o Vakarų ekspertai ėmė palankiai vertinti Rusijos preparatrą. Todėl po kalėdinių atostogų grįžęs į Rusiją žurnalistas nusprendė pasiskiepyti.

Korespondentas priminė, kad vakcina "Sputnik V" susideda iš dviejų dozių, kurios turi būti skiriamos kas tris savaites.

"Jos yra skirtingi, tuo Rusijos vakcina ir skiriasi nuo vakarietiškų, kur abi injekcijos yra vienodos. Antroji "Sputnik" injekcija kažkaip sustiprina pirmosios efektą", — sakė jis.

Po to, kai jis buvo iškviestas į vakcinacijos patalpą, ampulė buvo ištraukta iš šaldiklio — ji laikoma minus 35 laipsnių temperatūroje, o tada pašildoma iki kambario temperatūros.

Po to slaugytoja užpildė švirkštą vakcina ir suleido.

"Aš nieko nejaučiau", — pažymėjo Kruse.

Jam buvo patarta nešlapinti ir nekasyti injekcijos vietos, taip pat vakcinacijos dieną atsisakyti sporto ir tris dienas nevartoti alkoholio.

Korespondentui teko praleisti dar pusvalandį gydytojo kabinete, kad įsitikintų, jog nėra alerginės reakcijos. Jam reikia atvykti antrai vakcinacijai po trijų savaičių. Kruse taip pat buvo įteiktas vakcinacijos pažymėjimas, o moteris iš registratūros jį iškilmingai pasveikino.

"Tam tikra prasme aš net jaučiau nacionalinį pasididžiavimą Rusija ir jos sėkme skiepijimo srityje. Ir už tai, kad rusai netgi pasirengę pasidalinti su užsieniečiu iš šalies, kurioje skiepijama dar lėčiau", — apibendrino jis.

Anksčiau tapo žinoma, kad "The New York Times" korespondentas Andrew Krameris taip pat buvo paskiepytas rusišku preparatu "Sputnik V". Jis ištyrė preparato testavimo eigą ir buvo įsitikinęs jo saugumu. Krameris pažymėjo skalandų vakcinacijos organizavimą. Be to, jis neturėjo jokio šalutinio poveikio.

Savo ruožtu "Bloomberg" žurnalistas Samas Faselis išvardijo priežastis, kodėl galima pasitikėti "Sputnik V" vakcina. Taigi, jis atkreipė dėmesį į tai, kad Rusija su vakcina yra viena iš penkių vaistų gamintojų pagal dozių, kurioms buvo sudarytos išankstinio užsakymo sutartys, skaičių. Vakcina taip pat praėjo III fazės klinikinius tyrimus ir yra labai efektyvi.

Be to, nebuvo nė vieno sunkios ligos atvejo. Faselis taip pat priminė Rusijos bendradarbiavimą su "AstraZeneca" kuriant kombinuotą vakciną iš vieno iš "Sputnik V" komponentų ir anglų – švedų kompanijos preparato komponentą.

"Sputnik V" buvo įregistruotas praėjusių metų rugpjūtį. Remiantis gerai ištirtais žmogaus adenoviruso vektoriais, Gamalėjaus tyrimų centras kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu sukūrė vakciną nuo koronaviruso.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
koronavirusas, COVID-19, vakcinacija, vakcina, Norvegija, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
RF ir Vengrija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo COVID tiekimo
Ko tikėtis iš "EpiVacCorona". Viskas apie peptidinę COVID-19 vakciną
Vengrija planuoja iš Rusijos įsigyti du milijonus "Sputnik V" vakcinos dozių
Turkija gamins Rusijos vakciną "Sputnik V"
Pakistanas pritarė Rusijos "Sputnik V" vakcinos vartojimui, praneša žiniasklaida
Koronaviruso vakcina

ES nepakeis vakcinacijos planų dėl vakcinų tiekimo problemų

(atnaujinta 16:46 2021.01.25)
Kaip teigia EK atstovas, ES tikslai yra "labai ambicingi, tačiau jų pasiekti būtina norint įveikti krizę"

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. ES nesiruošia keisti savo vakcinacijos nuo COVID planų, kurie visų pirma numato iki vasaros paskiepyti 70% gyventojų, nes vėluoja tiekti vakcinas, pranešime Briuselyje sakė oficialus Europos Komisijos atstovas Erikas Mameris, praneša RIA Novosti.

"Ne, mes neketiname keisti savo tikslų, jei kaskart susidūrę su problemomis, keisime savo planus, prarasime aiškumą ir nuspėjamumą", — sakė jis.

Pasak EK atstovo, ES tikslai yra "labai ambicingi, tačiau jų pasiekti būtina norint įveikti krizę". "Mūsų darbas yra įveikti kylančius sunkumus", — pabrėžė jis.

Anksčiau buvo pranešta apie vėlavimą tiekti koronavirusų bendrovės "AstraZeneca" vakcinas ES šalims. Bendrovė paaiškino, kad priežastis yra susijusi su vakcinos, pagamintos gamykloje, kaip "Europos tiekimo grandinės" dalies, sumažėjimu. Europos sveikatos komisarė Stella Kyriakides patvirtino, kad "AstraZeneca" pareigūnai informavo ES, kad bendrovė tieks mažiau vakcinų dozių, nei prognozuojama pirmąjį šių metų ketvirtį.

Europos Komisija siekia imtis veiksmų, kad pagerėtų vakcinos tiekimo "AstraZeneca" nuspėjamumas ir stabilumas bei paspartėtų dozių pasiskirstymas.

Šiuo metu ES rinkoje leidžiama skiepyti "Pfizer/BioNTech" (galima įsigyti iki 600 mln. dozių) ir "Moderna" (160 mln. dozių). "AstraZeneca" (iki 400 mln. dozių) kreipėsi dėl patvirtinimo ir bus peržiūrėta sausio pabaigoje.

Be to, EK sudarė vakcinų tiekimo į ES sutartis su "Johnson&Johnson", "Sanofi-GSK", "CureVac". Iki šiol šie kūrėjai dar nepateikė paraiškų autorizuoti savo produktus ES rinkoje.

Iš viso ES šalys, remdamosi Europos Komisijos sutartimis, galės gauti daugiau nei 2,3 mlrd. vakcinų nuo koronaviruso dozių. ES tikisi, kad iki vasaros pabaigos Europoje jau bus paskiepyta apie 70% gyventojų.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Europos Komisija (EK), ES
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje