Paminklas Raudonosios Armijos kariams Varšuvoje, archyvinė nuotrauka

Lenkijoje prasidėjo II-ojo pasaulinio karo 80-mečio minėjimo renginiai

72
(atnaujinta 07:06 2019.09.04)
Rusija negavo kvietimo į Varšuvą, nes ji nepriklauso nė vienai iš draugiškų Lenkijai organizacijų — NATO, Europos Sąjungai ir Rytų partnerystės šalims

VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Vesterplatės pusiasalyje, netoli Gdansko ir Lodzės vaivadijos, Veliunio mieste, centrinėje Lenkijoje, prasidėjo Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-mečio minėjimo renginiai, praneša RIA Novosti.

Būtent šias dvi vietas 1939 metų rugsėjo 1 dieną, apie 4:45 valandą, pirmiausia užpuolė nacių būriai.

Vokietijos kreiseris "Schleswig-Holstein" paleido ugnį iš jūros į Lenkijos karinio tranzito sandėlio padalinį Vesterplatėje. Jis septynias dienas atrėmė nacių kariuomenės išpuolius, o paskui kapituliavo.

JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Питалев

Tuo pat metu, kai buvo užpultas Vesterplatės pusiasalis, buvo bombarduojamas Veliunis, kur žuvo apie 1200 žmonių.

Iš viso Vermachtui prireikė penkių savaičių, kad nugalėtų Lenkijos kariuomenę.

Šiais metais į Veliunį atvyko Vokietijos prezidentas Frankas-Valteris Šteinmejeris. Jį lydi Lenkijos prezidentas Andžejus Duda. 

Po to prezidentai padės vainikus prie atminimo akmens, skirto susprogdintai bažnyčiai atminti, paminklas pastatytas sunaikintos šventovės vietoje, prie atminimo lentos, skirtos sugriautos ligoninės aukų atminimui, eis keliu, nutiestu palei sunaikintus pastatus.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis dar prieš oficialių renginių pradžią, lydimas krašto apsaugos ministro Mariušo Blaščako, Lenkijos armijos veteranų, visuomenės ir vietos valdžios atstovų, padėjo gėlių Lenkijos kariuomenės karių kapinėse, Vesterplatės pusiasalyje.

Čia bus surengtas saliutas padalinio gynėjams atminti, prie paminklo pakrantės gynėjams bus uždegtos žvakės.

Vėliau atminimo renginių dalyviai dalyvaus padėdami pirmąjį pamatinį Vesterplatės muziejaus akmenį.

Varšuvoje vyks pagrindiniai atminimo renginiai Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-mečio proga. Šiais metais buvo nuspręsta surengti sostinėje, nes į Lenkiją turėjo atvykti JAV prezidentas Donaldas Trampas, tačiau jis paskutinę akimirką atšaukė kelionę dėl uragano "Doriano", artėjančio prie Floridos pakrantės.

Varšuvoje, maršalo Juzefo Pilsudskio aikštėje, kalbės Lenkijos, Vokietijos prezidentai ir Trampą pakeisiantis JAV viceprezidentas Maikas Pensas. Ant Nežinomo kareivio kapo bus padėtas vienas bendras vainikas, ant kurio juostelės bus parašyta "Atmintis ir perspėjimas". Šie žodžiai taip pat bus užrašyti ant specialaus varpo, kuris buvo nukaltas šių įvykių proga. Jis bus padovanotas Veliunio miestui.

Renginiuose, minint 80-ąsias Antrojo pasaulinio karo pradžios metines, nebus Rusijos delegacijos. Remiantis oficialia versija, Rusija negavo kvietimo į Varšuvą, nes ji nepriklauso nė vienai iš draugiškų Lenkijai organizacijų — NATO, Europos Sąjungai ir Rytų partnerystės šalims.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad atminimo renginiai bet kurioje pasaulio valstybėje, skirti Didžiojo Tėvynės karo ir Antrojo pasaulinio karo metinėms, negali būti pilnaverčiai be Rusijos Federacijos dalyvavimo.

72
Tegai:
Rusija, NATO, Varšuva
Dar šia tema
Lukašenka nevažiuos į Lenkiją iš solidarumo su Putinu, rašo žiniasklaida
Žalia mėsa, archyvinė nuotrauka

Mėsos gabalas ant pjaustymo lentos "atgijo" ir šokiravo interneto vartotojus

(atnaujinta 16:52 2020.08.09)
Mergina nufilmavusi šį vaizdo įrašą parašė, kad jos mama norėjo paruošti mėsą, tačiau pamačiusi, kad mėsa pulsuoja, išsigando ir persigalvojo

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Internete populiarėja vaizdo įrašas, kuriame mėsos gabalas ant pjaustymo lentos pradeda judėti, rašo RIA Novosti.

Vaizdo įrašą "Twitter" paskelbė vartotoja pasivadinusi "Yo! Artist". Ji parašė, kad jos mama norėjo paruošti mėsą, tačiau, kai mėsa pradėjo pulsuoti, ji išsigando ir persigalvojo.

Vaizdo įrašas sulaukė daugiau nei 14 tūkst. pasidalinimų, beveik 21,5 tūkst. "patinka".

Daugelis socialinio tinklo vartotojų komentaruose rašė, kad tikrai pasibaisėjo šiuo vaizdo įrašu. Kiti pažymėjo, kad nieko čia baisaus ir paaiškino, kad visa tai susiję su nervų galūnėmis, kurios kurį laiką funkcionuoja šviežioje žalioje mėsoje.

Tegai:
vaizdo įrašas, mėsa
Koronaviruso testai

Mokslininkai rado naują būdą nustatyti COVID-19 ligos sunkumą

(atnaujinta 09:59 2020.08.09)
Ištyrę 41 žmogų, mokslininkai nustatė, kad iš 13 pacientų, kurių L-FABP baltymo koncentracija šlapime yra padidėjusi, aštuoni per savaitę jautėsi blogiau, o gydytojams nusprendus, dviem iš jų reikėjo dirbtinės plaučių vintiliacijos

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Japonijos mokslininkai teigia išsiaiškinę, kaip panaudoti šlapimo tyrimą norint nustatyti, ar koronavirusas sukels sunkią COVID-19 formą. Apie tai pranešė televizijos kanalas NHK.

Japonijos nacionalinio tarptautinių medicinos tyrimų centro darbuotojai ištyrė ryšį tarp inkstų pažeidimo žymenų — L-FABP baltymų, esančių šlapime, turinčio mažai deguonies, koncentracijos — su pacientų, sergančių COVID-19 liga, simptomų pokyčiais, kurie iš pradžių praėjo silpna forma.

Ištyrę 41 žmogų, mokslininkai nustatė, kad iš 13 pacientų, kurių L-FABP baltymo koncentracija šlapime yra padidėjusi, aštuoni per savaitę pasijuto blogiau, o gydytojams nusprendus, dviem iš jų reikėjo dirbtinės plaučių vintiliacijos.

Tuo tarpu simptomų pablogėjimo nepastebėta dar 28 žmonėms, kurių L-FABP koncentracija šlapime neviršijo normos.

Be to, padidėjusi L-FABP baltymo, kuris suriša kepenų riebalų rūgštis, koncentracija savaime perspėja apie ūmų inkstų pažeidimą, kuris kelia komplikacijų riziką.

Manoma, kad L-FABP lygis sveikų žmonių šlapime yra 16 nanogramų mililitre.

Tegai:
koronavirusas, mokslininkai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Vaikų stovyklose ir darželiuose galioja birželio mėnesį nustatyti saugumo reikalavimai
Ekspertas: naujas sienų uždarymas gali tapti fatalus Europos Sąjungai
 Antanas Smetona

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 10-osios šventės

(atnaujinta 22:28 2020.08.06)
Šią dieną 1874 metais Užulėnyje gimė tarpukario Lietuvos Respublikos prezidentas Antanas Smetona

Rugpjūčio 10 yra 222-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais – 223-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 143 dienos.

Šį sekmadienį, rugpjūčio 10 dieną, švenčiama Visagino miesto gimimo diena

Dabartinėje Visagino teritorijoje anksčiau buvo tik keli kaimai. Pradėjus Ignalinos AE statybas, pradėti kurti ir naujo miesto planai. 1975 metų vasarą jėgainės statybininkai atvilko ir prie pirmųjų daugiabučių namų pamatų pastatė didžiulį riedulį, kurio kontūrai daug kam primena Lietuvą. Šis riedulys tapo kertiniu miesto akmeniu, o diena, kai jis čia buvo pastatytas, paskelbta miesto gimimo diena.

Rugpjūčio 10 dieną taip pat  švenčiama Tarptautinė apatinių drabužių diena. Šia proga Brazilijoje rengiamas mados festivalis, kuriame daugiau nei 1000 gamintojų pristato apatinių drabužių kolekcijas. Šią dieną Amerikoje organizuojamos akcijos, kurių metu žmonės į gatves išžygiuoja su apatiniais drabužiais. 

Rugpjūčio 10 dieną senovės lietuviai garbindavo Perkūną. Tai paskutinė metų Perkūno šventė. Buvo skaičiuojama, kad nuo šios dienos perkūnas daugiau nebetrenkia. Šią dieną senoliai neveždavo šieno, nes manyta, kad taip gali suerzinti perkūną. Jei šią dieną nelyja, rudenį bus daug gaisrų.

Atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su šv. Lauryno diena, varduvėmis. Šv. Laurynas buvo vienas iš septynių Romos diakonų. Buvo persekiojamas už krikščionybės skelbimą ir mirtinai nukankintas ant įkaitintų geležinių grotų. Mirė 258 m. Liaudyje tikima, kad jis saugo namus nuo gaisrų. Jis dar laikomas virėjų ir bibliotekų globėju.

Be to, katalikai šią dieną mini Šv. Dominyką. 1195 metais jis buvo įšventintas kunigu, tapo Osmos katedros kanauninku, garsėjo pamokslais.

Šv. Dominykas gyveno nusižeminęs savanoriškame skurde, nuolat kalbėdamas su Dievu arba apie Dievą. Trokšdamas tikėjimo skelbimui naujų formų, įsteigė Pamokslininkų ordiną. Kad Bažnyčioje atsinaujintų apaštalinio gyvenimo forma, skatino savo brolius malda, studijomis ir pamokslais tarnauti artimui. Jo įkurta vienuolija vadinama "Pamokslininkų ordinu", nors paprastai žinoma kaip Dominikonų ordinas.

Savo vardadienius rugpjūčio 10 dieną švenčia Aistė, Astorija, Astra, Aurimas, Laurynas ir Normantas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

Šią dieną 1874 metais Užulėnyje gimė Antanas Smetona, tarpukario Lietuvos Respublikos prezidentas. 

1908 metais gimė Albinas Andrulionis, lietuvių poetas, prozininkas.

1943 metais gimė  lietuvių poetė Ona Baliukienė-Pranckevičiūtė bei Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras, žurnalistas, rašytojas Stasys Kašauskas.

Ši diena pasaulio istorijoje

Šią dieną 1913 metais baigėsi Antrasis Balkanų karas: Bulgarijos, Rumunijos, Serbijos, Juodkalnijos ir Graikijos atstovai pasirašė Bukarešto Sutartį, kuria užbaigė karą.

2003 įvyko pirmosios "kosminės vestuvės" – Tarptautinės kosminės stoties vadas Jurijus Malenčenka buvo kosmose, o juo nuotaka Jakaterina Dmitrijeva – Žemėje.

Tegai:
Antanas Smetona, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai