Dujų tranzitas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Europa darys spaudimą Ukrainai dėl Rusijos dujų

23
(atnaujinta 20:17 2019.09.04)
Pasak jo, Rusijos ir Ukrainos tranzito sutartis neišvengiamai bus pratęsta

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Rytų ekonomikos forumo metu Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas papasakojo, kad Rusija artimiausiu metu aptars trišalių derybų dėl dujų tranzito datą Rusija – Ukraina – ES formatu, praneša RIA Novosti.

Ministras patikslino, kad šalys dabar tariasi dėl konkrečios datos ir susitikimo vietos, kad tai visus tenkintų.

Penktasis Rytų ekonomikos forumas vyksta rugsėjo 4–6 dienomis Vladivostoke.

Interviu Sputnik radijui Rusijos nacionalinio energetikos instituto generalinis direktorius Sergejus Pravosudovas teigė, kad kompromisas tarp šalių bus rastas neišvengiamai.

"Susitarimas būtinai bus pratęstas, nes jis yra neišvengiamas. Nes nebus parengti apeinamieji tranzito pajėgumai, kad būtų galima pakeisti visą tranzitą per Ukrainos teritoriją, todėl neišvengiamai bus rastas kompromisas", — sakė jis.

Pasak jo, tuo susidomėjo Europos vartotojai, kurie supranta, kad dujos turėtų būti tiekiamos žiemą, ir jie ras galimybę daryti spaudimą Ukrainai, kad būtų pasiektas koks nors kompromisinis sprendimas.

Sutartys dėl dujų tiekimo ir tranzito iš Rusijos per Ukrainą baigia galioti metų pabaigoje. Nuo 2015 metų lapkričio mėnesio Kijevas atsisakė pirkti dujas iš "Gazprom" ir pumpuoja kurą iš Europos, daugiausia iš Slovakijos, Vengrijos ir Lenkijos. Nors Ukrainos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad sugebėjo "nušokti nuo Rusijos dujų adatos", daugelis valstybės pareigūnų ir politikų pažymėjo, kad tokie pirkimai yra brangesni nei tiesioginiai tiekimai iš Rusijos.

"Gazprom" vadovas Aleksejus Mileris birželio mėnesį sakė, kad koncernas buvo pasirengęs pigiau parduoti kurą Ukrainai, nei ji pirko iš Europos šalių, todėl išlaidos galutiniam vartotojui sumažėtų 25 proc. Tačiau "Naftogaz" vadybininkas Jurijus Vitrenko šį pasiūlymą pavadino "nesąmone", nes, anot jo, Rusijos dujų kaina jau yra gerokai padidinta. Kiek tiksliai dujų kaina yra per didelė, jis nenurodė.

23
Tegai:
Europa, Ukraina, dujų tranzitas, tranzitas, Rusija
Dar šia tema
Kijevas ruošiasi visiškam Rusijos dujų tranzito nutraukimui
Kodėl benzinas, dyzelinas ir automobilinės dujos Ukrainoje tampa prabanga
Ukrainoje surengtos pratybos dujų tranzito iš Rusijos sustabdymo atvejui