Rusijos ambasada Varšuvoje, archyvinė nuotrauka

Lenkijos žurnalistas ragina užmegzti dialogą su Rusija

37
(atnaujinta 23:25 2019.09.08)
Žurnalistas tvirtina, kad politikai užmiršta, jog dialogas visada atitinka mažų šalių, tokių kaip Lenkija, interesus

VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Varšuva turi užmegzti ryšius su Maskva, laikraščiui "Rzeczpospolita" sakė Lenkijos žurnalistas Lukašas Gadzala.

Anot jo, dėl ryšių su Rusija stokos Lenkija praranda daug daugiau nei Maskva.

"Mes pamirštame, kad dialogas ir noras sudaryti susitarimą visada atitinka mažų šalių, tokių kaip Lenkija, interesus, nes konfrontacija su stipresne valstybe joms nėra naudinga", — sakė Gadzala.

Žurnalistas priminė, kad Vakarų šalys vis rečiau palaiko Rusijos izoliaciją.

Jis atkreipė dėmesį į neseniai Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono išsakytus žodžius: "Mes tikime Europa, besitęsiančia nuo Lisabonos iki Vladivostoko". Be to, Suomijos prezidentas Sauli Niinisto susitikimo su Putinu metu išreiškė susirūpinimą dėl planų Europoje dislokuoti vidutinio nuotolio raketas.

Atsisakydama dialogo su Rusija, Lenkija daro strateginę klaidą bei parodo, kad tolsta nuo Vakarų ir jų "civilizacijos laimėjimų", padarė išvadą Gadzala.

Anksčiau Lenkija nepakvietė Rusijos delegacijos į renginius, skirtus Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-osioms metinėms paminėti, tačiau pakvietė dabartinius savo sąjungininkus NATO ir Europos Sąjungoje, įskaitant Vokietiją bei Rytų partnerystės šalis.

Marija Zacharova pareiškė, kad už sprendimo nekviesti Rusijos stovi NATO, ir Varšuvoje vykstančius įvykius pavadino "istorijos perrašymo kampanija".

Baltijos valstybės ir Lenkija vis dažniau skelbia apie didėjančią "Rusijos grėsmę" ir šiuo pretekstu aktyviai sudaro gynybos sutartis su JAV, organizuoja bendras karines pratybas Baltijos regione ir leidžia NATO dislokuoti pajėgas savo teritorijose.

Anksčiau Lenkija pasiūlė JAV jos teritorijoje dislokuoti nuolatinę karinę bazę. Šalies prezidentas Andžejus Duda netgi pareiškė, kad Varšuva yra pasirengusi prisiimti finansinius įsipareigojimus ir mokėti už bazę "milijardų milijardus dolerių".

37
Tegai:
Lenkija, Rusija
Dar šia tema
Suomijos užsienio reikalų ministras ragina ES gerinti santykius su Rusija
Nausėda išsigando ES nesutarimų dėl sankcijų Rusijai
Ekspertas: Lietuvos ir Lenkijos santykiai grindžiami vien rusofobija
Vakcinos kūrimas, archyvinė nuotrauka

Rusijoje įvardyta vakcinos nuo COVID-19 klinikinių tyrimų pradžios data

(atnaujinta 12:08 2020.05.26)
Masinis skiepijimas Rusijoje gali prasidėti ankstyvą rudenį ir užtruks nuo šešių iki devynių mėnesių

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. "Rospotrebnadzor" virusologijos tyrimų centras "Vektor" birželio pabaigoje planuoja pradėti klinikinius koronaviruso vakcinos tyrimus. Apie tai interviu laikraščiui Izvestija sakė centro generalinis direktorius Rinatas Maksiutovas.

Iki to laiko, anot jo, planuojama gauti bandymų su gyvūnais rezultatus ir laukti Sveikatos apsaugos ministerijos leidimo atlikti klinikinius tyrimus.

Pasak Maksiutovo, prieš masinį vartojimą vakcina turi sėkmingai praeiti laboratorinius tyrimus, būti gaminama ir įsigyta vaisto forma.

Po to atliekamas visas ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų spektras, taip pat registracija.

Anksčiau Epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centro "Gamalei" direktorius Aleksandras Gunzburgas teigė, kad centro darbuotojai, tiesiogiai susiję su vakcinos kūrimu, taip pat jis pats, yra paskiepyti, susidarė antikūnai.

Rusijoje Peterburgo vakcinų ir serumų tyrimų instituto mokslininkai taip pat dirba kurdami vakciną nuo koronaviruso. Vakcinos kūrimas vyksta daugelyje kitų šalių.

Masinis skiepijimas Rusijoje, pasak Gunzburgo, gali prasidėti ankstyvą rudenį ir užtruks nuo šešių iki devynių mėnesių.

Naujas koronavirusas (sukeliantis ligą COVID-19) pirmą kartą buvo aptiktas gruodžio pabaigoje Uhano mieste, Kinijoje. Kovo pradžioje PSO protrūkį pripažino pandemija. Organizacijos duomenimis, pasaulyje jau yra užsikrėtę 5,3 milijono žmonių, mirė daugiau kaip 343 tūkst.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
Rusija, vakcinacija, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paryžius ir Berlynas ragina ES padaryti COVID-19 vakciną prieinamą visiems
JAV paskelbė apie sėkmingą koronaviruso vakcinos bandymą su žmonėmis
Didžiojoje Britanijoje įvardytas vakcinų gamybos nuo COVID-19 pradžios laikas
Rusijoje įvardijo vakcinos nuo koronaviruso pagaminimo laiką
Sraigtasparnis Mi-8

Rusijoje, Čiukotkoje, "Mi-8" nusileidimo metu žuvo įgula

(atnaujinta 10:09 2020.05.26)
Preliminariais duomenimis, avarijos priežastimi galėjo tapti techninis sraigtasparnio gedimas. Juodosios dėžės jau rastos, jos yra tinkamos būklės

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgų sraigtasparnis "Mi-8" dužo netoli aerodromo "Ugolnyje kopi" Čiukotkoje, incidento metu žuvo visa sraigtasparnio įgula. Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos gynybos ministeriją.

Pakistane sudužo keleivinis lėktuvas
© AFP 2020 / Asif Hassan

Kaip agentūrai pranešė ekstremaliosios tarnybos, iš viso yra keturi žuvusieji.

Incidentas įvyko antradienį, apie 5:00 Maskvos laiku (sutampa su Lietuvos laiku), mokomojo skrydžio metu.

Preliminariais duomenimis, avarijos priežastimi galėjo tapti techninis sraigtasparnio gedimas. Į įvykio vietą buvo išsiųsta Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgų vadovybės komisija.

Pažymima, kad "Mi-8" juodosios dėžės jau rastos. Avarija beveik neturėjo įtakos skrydžio duomenų savirašiui ir lėktuvo diktofonui.

Anadyro oro uostas veikia įprastu režimu.

Tegai:
sraigtasparnis, Rusija
Jamalo-Europos dujotiekio kompresorinė stotis, archyvinė nuotrauka

"Gazprom" sustabdė dujų tranzitą Jamalo-Europos dujotiekiu

(atnaujinta 13:12 2020.05.26)
"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenko papasakojo dėl ko "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik "Gazprom" nutraukė dujų tranzitą Jamalo-Europos dujotiekiu per Lenkiją, skelbia RIA Novosti.

Anot Vokietijos dujų operatoriaus "Gascade", siurbimas šioje atkarpoje sumažėjo nuo devynių milijonų kilovatvalandžių sekmadienį iki 461,5 tūkstančio kilovatvalandžių pirmadienį ir visiškai sustabdytas aštuntą valandą ryto antradienį.

"Fitch" vyresnysis gamtinių išteklių ir prekių direktorius Dmitrijus Marinčenko teigė, kad "Gazprom" sustabdė dujų tranzitą, kad subalansuotų eksportą dėl perteklinės pasiūlos.

"Dėl Lenkijos perėjimo prie pajėgumų rezervavimo aukcionų metu ir sudarius penkerių metų sutartį su Ukraina "pumpuok arba mokėk" pagrindu, maršrutas per Baltarusiją ir Lenkiją tampa "Gazprom" balansuojančiu, t.y. potencialiai nepastoviausiu pagal apimtį",  — sakė jis.

Tuo tarpu analitikas mano, kad ilgalaikio tranzito per Lenkijos atkarpą nutraukimo nereikėtų tikėtis: "Gazprom" turi išlaikyti visus maršrutus, kad būtų pasirengusi potencialiam paklausos augimui ateityje, todėl minimalūs dujų kiekiai vis tiek bus pumpuojami.

Rusijos dujų tranzito per Lenkiją sutartis baigėsi gegužės 16 dieną, dabar siurbimas Jamalo-Europos dujotiekiu vykdomas tik remiantis aukcionų rezultatais. Taigi birželio mėnesiui buvo rezervuota apie 94% dujotiekio pajėgumų.

"Gazprom" atstovas spaudai Sergejus Kuprijanovas anksčiau teigė, kad nepaisant sutarties su Varšuva pasibaigimo, dujų tiekimas per Lenkiją vistiek bus tęsiamas. Savo ruožtu Lenkijos vyriausybės įgaliotasis atstovas energetikos infrastruktūros klausimais Piotras Naimskis teigė, kad šalis tikisi išlaikyti Rusijos žydrojo kuro tiekimą per savo teritoriją.

Tegai:
dujotiekis, Gazprom
Dar šia tema
Jamale sunkvežimis užkabino dujotiekį ir "atsistojo piestu" — video
Be Rusijos neišsivertė: Lietuva gavo daugiau SGD nei dujotiekio dujų
Ekspertai įvertins Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL naudą Europos Sąjungai
ES skirs daugiau nei 8,5 milijono eurų dujotiekio rekonstrukcijai Lietuvoje