EŽTT, archyvinė nuotrauka

EŽTT patvirtino, kad Ramanausko sulaikyme dalyvavęs Drėlingas vykdė genocidą

122
(atnaujinta 19:25 2019.09.10)
Pareiškėjas skundėsi, kad Lietuvos teismai, pripažindami jį vykdžius genocidą, pritaikė platesnę šio nusikaltimo sampratą

VILNIUS, rugsėjo 10 — Sputnik. Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį atmetė pareiškėjo Stanislovo Drėlingo prašymą peržiūrėti Lietuvos teismų nuosprendį, pagal kurį jis apkaltintas genocido vykdymu, praneša Teisingumo ministerijos spaudos tarnyba.

Penkių Didžiosios kolegijos teisėjų atrankos komisija atmetė pareiškėjo Stanislovo Drėlingo prašymą perduoti jo bylą svarstyti Didžiajai kolegijai. Pareiškėjas skundėsi EŽTT, kad Lietuvos teismai konstatavę, kad jis "prisidėjo vykdant genocidą prieš Lietuvos partizanus", pritaikė platesnę šio nusikaltimo sampratą, kuri, neva, neatitiko tarptautinėje teisėje taikomo apibrėžimo.  

"Gavome svarbią žinią, kad atmetus pareiškėjo skundą, įsigaliojo istorinis EŽTT sprendimas, kuriuo buvo pripažinta, jog Lietuvos teismai teisėtai nuteisė asmenį už partizanų, kaip reikšmingos Lietuvių tautos dalies, genocidą", — sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Pasak ministro, šis sprendimas reiškia, kad tokiu būdu pripažinta, jog "dalyvavimas Sovietų Sąjungos represijose prieš reikšmingą lietuvių tautos dalį gali būti laikomas genocidu".

Komisijos, kurią sudaro Teismo pirmininkas ir rotuojami du Teismo skyrių pirmininkai bei du kitų skyrių teisėjai, sprendimo motyvai pagal Teismo reglamentą nėra pateikiami.

Ministerijos pranešime pabrėžiama, kad atmetus pareiškėjo prašymą, EŽTT sprendimas, priimtas 2019 metų kovo 12 dieną byloje Drėlingas prieš Lietuvą, tapo galutiniu 2019 metų rugsėjo 9 dieną ir nebegali būti skundžiamas.

Drėlingo byla

2015 metų kovą Kauno apygardos teismas nustatė, kad Drėlingas sovietinės okupacijos metu, būdamas KGB pareigūnu, žinodamas ir suvokdamas "šios represinės struktūros" vieną iš esminių tikslų — "fiziškai sunaikinti" organizuoto lietuvių nacionalinio pasipriešinimo "okupaciniam sovietų režimui" judėjimo narius — "Lietuvos partizanus", jų ryšininkus ir rėmėjus, dalyvavo slaptoje operacijoje sulaikant "lietuvių ginkluoto pasipriešinimo sovietų okupacinei valdžiai judėjimo struktūros pirmininką ir vadą, partizanų pulkininką Adolfą Ramanuską-Vanagą bei jo žmoną — partizanę Birutę Mažeikaitę". Drėlingas buvo nuteistas penkeriems metams laisvės atėmimo.

Atsižvelgęs į silpną nuteistojo sveikatą ir antraeilį vaidmenį saugumo operacijoje, Aukščiausiasis Teismas 2016 metais bausmės dydį nuo penkerių metų sumažino iki faktiškai atlikto jos laiko — 5 mėnesių ir 6 dienų.

Drėlingas ir jo advokatai teigia, kad "partizaninis judėjimas" turi būti vertinamas kaip politinės grupės veikla, todėl veiksmai prieš "partizanus" negali būti laikomi genocidu.

Ramanauskas-Vanagas

Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių sunaikinimu.

Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

"Miško brolių" vadovaujamas LLKS egzistavo iki 1956 metų, kol buvo sunaikintas TSRS reguliariosios kariuomenės bei saugumo dalinių.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
122
Tegai:
miško broliai, "Lietuvos partizanai", genocidas
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
Dar šia tema
Rusijos konsulas papasakojo, kaip Lietuva pasirenka "tautos didvyrius"
Pagaminta nauja atminimo lenta nacių bendrininkui Jonui Noreikai
Politologas: Lietuvos valdžia teikia pirmenybę rusofobijai, o ne piliečiams
Koronaviruso testai

Rusijos mokslininkai išgavo antikūnus, neutralizuojančius koronavirusą

(atnaujinta 18:03 2020.07.15)
Gauti antikūnai sugeba blokuoti viruso ir membraninio baltymo ACE2 sąveiką ir atitinkamai užkirsti kelią jo įsiskverbimui į žmogaus ląsteles

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Rusijos mokslų akademijos Sibiro filialo Molekulinės ir ląstelinės biologijos instituto mokslininkai pirmieji Rusijoje gavo antikūnus, neutralizuojančius koronavirusą SARS-CoV-2. Apie tai RIA Novosti pranešė Rusijos mokslų akademijos Sibiro skyriaus pirmininkė Olga Dorochova.

"Tam buvo naudojami paaukotų COVID-19 donorų kraujo mėginiai ir unikali atskirų B limfocitų rūšiavimo technologija", — teigė agentūros pašnekovė.

Koronaviruso vakcinos testas Burdenkos ligoninėje, Maskvoje
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ

Anot jos, gauti antikūnai sugeba blokuoti viruso ir membraninio baltymo ACE2 sąveiką ir atitinkamai užkirsti kelią jo įsiskverbimui į žmogaus ląsteles. Tolesni šios krypties tyrimai padės sukurti vaistus koronaviruso ligos gydymui ir prevencijai.

"Be to, gautos medžiagos leis mums ištirti apsauginio imuniteto ypatybes sergant koronavirusine infekcija ir bus reikalingos tobulinant vakcinas", — pridūrė ji.

Imunogenetikos laboratorija, vadovaujama biologijos mokslų daktaro Aleksandro Taranino, užsiima ligų molekulinės diagnostikos ir terapijos sukūrimu, žmogaus baltymų funkcine analize, taip pat imuninės sistemos molekulinės evoliucijos rekonstravimu.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 13,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 573 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
SAM: Kaune nustatyta 18 COVID-19 užsikrėtusių žmonių, atvykusių iš Uzbekistano
COVID-19 Lietuvoje: per parą nustatytas net 21 naujas atvejis, Kaune — didelis židinys
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda

Rusijos pokštininkai JT generalinio sekretoriaus vardu kalbėjosi su Lenkijos prezidentu

(atnaujinta 15:54 2020.07.15)
Pokalbyje Vovanas ir Leksusas palietė Antrojo pasaulinio karo temą, taip pat gimtųjų Lenkijos teritorijų problemą

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Rusijos pokštininkai Vladimiras Kuznecovas ir Aleksejus Stoliarovas (Vovanas ir Leksusas) JT generalinio sekretoriaus Antonijaus Guterešo vardu paskambino Lenkijos prezidentui Andrzejui Dudai. Jie paskelbė pokalbį YouTube kanale.

Sekmadienį Lenkijoje vyko antrasis prezidento rinkimų turas, Duda laimėjo ir buvo išrinktas antrai kadencijai. Vovanas ir Leksusas paskambino jam JT generalinio sekretoriaus vardu, pretekstu pasveikinti su pergale rinkimuose.

Pokalbio metu jie palietė Antrojo pasaulinio karo temą. Duda sakė: "Mes turime diskusiją su ponu Putinu apie istoriją, jis apkaltino mus pradėjus Antrąjį pasaulinį karą", — pranešė RIA Novosti.

Lenkijos vadovas taip pat pabrėžė, kad nors Rusija svariai prisidėjo prie pergalės prieš fašizmą, ji "okupavo" Lenkiją. Atsakydamas "generalinis sekretorius" priminė Lvovą, kadaise Lenkijos miestą, tapusį Ukrainos dalimi, į kurį Duda atsakė, kad "tai yra skirtingi dalykai suprantant istoriją" ir "tai buvo draugiška dovana".

Po to Vovanas ir Leksusas generalinio sekretoriaus vardu pasiūlė Lenkijos vadovui "grąžinti" Lvovą ir kitus miestus. Duda kelis kartus paklausė, ką pašnekovas turėjo omenyje, ir paskui pasipiktinęs sušuko: "Ne, tai Ukraina! Ne, ne, ne, Lenkijoje apie tai nėra diskusijų. Dabar ji yra Ukrainos dalis ir taškas. Ne, ne, ne".

Kalbėdamas apie koronaviruso pandemiją ir situaciją Lenkijoje, prezidentas teigė, kad pandemija neturėjo jokios įtakos rinkimų eigai.

"Sunku pasakyti, kas yra pagrindinis koronaviruso atvejų [Lenkijoje — Sputnik], šaltinis, nes mes turime daug žmonių iš Ukrainos, bet apskritai mes turime ne tiek daug atvejų", — padarė išvadą jis.

Po to pokštininkai pažadėjo Lenkijos slaptosioms tarnyboms papasakoti, kaip jie sugebėjo paskambinti valstybės vadovui.

"Duda iki pokalbio pabaigos buvo tikras, kad kalba su JT Generaliniu Sekretoriumi. Kaip šiandien sužinojome iš Lenkijos žiniasklaidos, ryte Lenkijos prezidento kanceliarija patvirtino mūsų įrašo tikrumą. Jie tiria, kaip "atsitiktiniams žmonėms" pavyko susisiekti su valstybės vadovu. Tegul skambina mums — ir mes jiems pranešime apie tai", — RIA Novosti pasakojo Kuznecovas.

Anot radijo stoties RMF FM, Lenkijos slaptosios tarnybos atliks Kuznecovo ir Stoliarovo pokalbio auditą.

"Prezidento rūmai informavo specialiąsias tarnybas apie pavojingą pokštą, kurį rusai padarė prieš prezidentą Dudą", — sakoma pareiškime.

Tegai:
pokštas, Andrzejus Duda, Lenkija, Rusija
Dar šia tema
Nausėda vyks į Žalgirio mūšio metinių minėjimą Lenkijoje
Lietuva — tarp ES antilyderių pagal mirčių keliuose skaičių
Žvaigždėtas dangus, archyvinė nuotrauka

Liepos 16 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 15:16 2020.07.15)
Nedarykite skubotų išvadų — šią dieną vargu ar būsite objektyvus, o santykių išaiškinimas gali peraugti į ilgą konfliktą, todėl Jaučiams patariama nesiaiškinti santykių, Svarstyklėms išlikti neutralioms konfliktų metu, o štai Žuvims pavyks pasiekti tiklsų

Rytojaus horoskopas žada, kad pavyks pasiekti darbo laimėjimų ir padidinti turtus, tad nepraleiskite progos. Tai gera diena aktyviems, energingiems veiksmams! Kalbant apie jūsų santykius su mylimuoju, rytoj jums gali sukelti pavydą. Nedarykite skubotų išvadų ir atidėkite situacijos nagrinėjimą kitai dienai —šią dieną vargu ar būsite objektyvus, o santykių išaiškinimas gali peraugti į ilgą konfliktą.

Avinas ( 03.21-04.20) Šiuo metu spėlioti neverta. Ši diena labiau tinka parengiamiesiems darbams. Praleiskite daugiau laiko mylimo žmogaus kompanijoje. Bet kokiomis priemonėmis venkite konfliktų.

Jautis (04.21-05.21) Diena bus apkrauta darbais ir susitikimais. Gausu bendravimo su tais, kurie jūsų gyvenimą daro malonesnį ir įvairesnį. Turėsite galimybę įrodyti sau ir kitiems, kad esate pajėgus. Visi kylantys klausimai turi būti išspręsti taikiai, nesigilinant į santykių išsiaiškinimą.

Dvyniai (05.22-06.21) Dabar patartina pradėti planuoti naujus reikalus. Tiesiog neskirkite daug laiko nesusipratimams, kurie gali kilti netikėtai. Jokių neigiamų įvykių neturėtų atsitikti šeimos rate. Labai gerai atlikti fizinius pratimus gryname ore.

Vėžys (06.22-07.22) Turite panaudoti savo jėgas teisinga linkme. Dabar meilės srityje gali kilti tam tikrų problemų. Su mylimu žmogumi bus sunku rasti bendrą kalbą, dėl bet kokių smulkmenų galite pradėti ginčytis.

Liūtas(07.23-08.23) Neplanuokite veiklos, kuriai reikia didelių fizinių ar emocinių išlaidų. Diena, tinkama naujoms pažintims ir romantiškiems pomėgiams. Todėl, jei norite ką nors pakeisti asmeniniame gyvenime, negaiškite laiko. Neatsisakykite suteikti pagalbos artimiesiems.

Mergelė (08.24-09.22) Nesitikima pasaulinių įvykių. Tinkama diena kelionėms ir deryboms. Jei nesėdėsite sudėję rankų, diena prabėgs greitai, bet ar jūsų tikslas yra pagreitinti laiką? Palaikymas bus suteiktas iš artimųjų. Tiesiog venkite pernelyg emocinio bendravimo.

Svarstyklės (09.23-10.22) Šią dieną gali kilti įvairių konfliktų, ir jūs būsite įtrauktas į juos. Užimkite neutralią poziciją, nes dėl klaidų ar nesusipratimų galite pradėti užsipulti nekaltus žmones.

Skorpionas (10.23-11.21) Iškelkite konkrečius tikslus, neskubėkite pereiti nuo vieno prie kito. Venkite skubotų sprendimų ir drąsiai paprašykite laiko pagalvoti. Tik tada, kai kiti nustos jus varginti ir raginti suprasite, kaip reikia elgtis.

Šaulys (11.22-12.21) Negaiškite laiko. Dabar yra tinkamas laikotarpis naujoms žinioms įgyti, informacijos paieškai, bendravimui, susitikimams. Patartina daugiau dėmesio skirti artimiesiems. Pabandykite dieną užpildyti maloniomis emocijomis. Atėjo laikas įsigyti namų baldų, išspręsti buities reikalus, ką nors padaryti savo rankomis.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Nesivaržykite diegti naujoves įvairiose savo verslo srityse. Net tos idėjos, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nerealios, netrukus duos gerą rezultatą. Neatsisakykite ištiesti pagalbos rankos, jei jūsų to paprašys.

Vandenis (01.21-02.19) Tam tikra prasme profesinė veikla jums bus našta. Galbūt jūs laukiate pokyčių ar tiesiog norite atsipalaiduoti. Tačiau nepriimkite skubotų sprendimų. Jei aplinkoje pasirodys naujas žmogus, jis netrukus atliks reikšmingą vaidmenį jūsų gyvenime.

Žuvys (02.20-03.20) Šiuo metu turėsite daug energijos, todėl jei sukaupėte svarbių dalykų, pereikite prie jų įgyvendinimo — viskas turėtų pasiteisinti. Tačiau sėkmės jūsų laukia ne tik vykdant globalius projektus, bet ir atliekant mažus dalykus. Sandoriams sudaryti, sutarčių pasirašymui ir pažadų davimui ateina labai tinkamas momentas.

Tegai:
horoskopas