Silvanas Galusas iš Italijos gauna 2019 metų Antinobelio premiją už picos naudos tyrimus

Pica galima gydytis, o chirurgus dresiruoti: Antinobelio premijos rezultatai

28
(atnaujinta 18:08 2019.09.13)
Kam mums reikalinga sauskelnių keitimo mašina ir kaip keičiasi temperatūra Prancūzijos paštininkų kirkšnyje? JAV įteikti apdovanojimai už beprasmiškiausius mokslinius tyrimus

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Antinobelio premijos įteikimo ceremonija įvyko JAV praėjusį vakarą. Ši premija kasmet skiriama už mokslinius tyrimus, kurie "iš pradžių priverčia jus pasijuokti, o paskui — susimąstyti".

Daugelis apdovanojimų pelniusių tyrimų atrodo beprasmiški ar absurdiški. Tačiau, organizatorių manymu, jie vis tiek turi mokslinės vertės. Galbūt kol kas ji tiesiog nesuprantama amžininkams.

Nešvarūs rumunų pinigai

Šiais metais organizatoriai liko ištikimi sau ir išrinko ekscentriškiausius mokslinius tyrimus, kokius tik galima įsivaizduoti.

Taigi, Irano mokslininkas Imanas Farahbakšas gavo premiją inžinerijos srityje už mašiną, galinčią pakeisti kūdikių sauskelnes. Mokslininkas jau užpatentavo ją JAV.

O apdovanojimas medicinos srityje atiteko moksliniams tyrimams, kurie patvirtino, kad gyvūnų dresūra, naudojant mašinos skleidžiamus garsus, taip vadinamasis operantinis mokymas, labai tinka chirurgams rengti.

Bendras Nyderlandų ir Turkijos mokslininkų darbas gavo apdovanojimą už nešvariausių pinigų pasaulyje nustatymą. Pasirodo, tai yra Rumunijos centrinio banko banknotai. Ant jų naudojamo polimero bakterijos dauginasi geriausiai, o ant Amerikos ir Kanados dolerių — ne taip gerai.

29-ая ежегодная церемонии вручения Шнобелевской премии в Кембридже, 12сентября 2019 года
© REUTERS / BRIAN SNYDER
Antinobelio premija — tai visada laisva ir linksma. Ceremonijos metu žiūrovai paleidžia popierinius lėktuvėlius į sceną Harvardo universitete

Temperatūra paštininko kirkšnyje

Japonijos mokslininkai pelnė apdovanojimą už daugelį metų atliktus tyrimus fiziologijos srityje — jie paskaičiavo, kiek seilių per dieną išskiria penkerių metų vaikas.

Pica padeda išvengti ligų ar net mirties, tačiau tik tuo atveju, jei ji paruošta ir suvalgyta Italijoje. Prie šios išvados priėjo mokslininkas, žinoma, iš Italijos, Silvanas Galusas.

Vienu žaviausių tyrimų tapo Rodžerio Miusse ir Buraso Bengudifo darbas apie temperatūrų skirtumą apsirengusių ir nusirengusių prancūzų paštininkų kirkšnyje. Paaiškėjo, kad po drabužiais kairioji sėklidė paprastai yra šiltesnė už dešiniąją.

Taikos premiją gavo keli mokslininkai iš skirtingų šalių, kurie nustatė malonių pojūčių, atsirandančių kasymo metu, matavimo skalę.

Нобелевский лауреат по физике 1990 года Джером Фридман (справа) играет роль Ученика в школе во время мини-оперы Создания привычки на 29-й Первой ежегодной церемонии вручения Шнобелевской премии в Гарвардском университете в Кембридже, штат Массачусетс, США, 12 сентября, 2019
© REUTERS / BRIAN SNYDER
1990 metų Nobelio premijos laureatas fizikos srityje Džeromas Friedmanas vaidina mokinio mokykloje vaidmenį pasirodyme 2019 metų Antinobelio premijos įteikimo ceremonijos metu Harvardo universitete Kembridže, Masačusetso valstijoje, JAV, 2019 metų rugsėjo 12 d.

Kol mergaitė pasakys, kad jai nuobodu

Prizus įteikia tikri Nobelio premijos laureatai — šiemet ceremonijoje jų buvo keturi. Nugalėtojai gauna 10 trilijonų Zimbabvės dolerių banknotą hiperinfliacijos šioje šalyje laiku.

Ceremoniją lydi parodijos ir paskaitos, kuriose ekspertams suteikiama galimybė paaiškinti savo darbą iš pradžių per 24 sekundes, o po to — septyniais žodžiais.

Laureatams, kurie išdrįsta ateiti į apdovanojimą, skiriama viena minutė kalbėti nuo scenos, kuriai praėjus aštuonerių metų mergaitė prašo jų nustoti kalbėti ir pareiškia, kad jai nuobodu.

28
Tegai:
premija, JAV
Dar šia tema
Kinijoje pirmą kartą klonuotas kačiukas komerciniams tikslams
Mokslininkai: gazuoti gėrimai gali sukelti ankstyvą mirtį
Mokslininkai apibendrino Lochneso pabaisos paieškų metinius rezultatus
Mokslininkai išsiaiškino, kokią informaciją moterys įsimena geriau nei vyrai
Aleksejus Navalnas, archyvinė nuotrauka

Navalnas išrašytas Vokietijos ligoninės

(atnaujinta 11:02 2020.09.23)
Kaip pranešta, Navalnas šiek tiek daugiau nei mėnesį gydėsi Berlyno gydymo įstaigoje, daugiau nei tris savaites jis praleido reanimacijoje

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Rusijos tinklaraštininko Aleksejaus Navalno būklė pagerėjo ir jis buvo išrašytas iš "Šaritė" klinikos Berlyne.

"Aleksejus Navalnas, kuris nuo 2020 metų rugpjūčio 22 dienos buvo gydomas klinikoje "Charité-Universitätsmedizin Berlin" buvo išrašytas iš ligoninės. Paciento sveikata pagerėjo tiek, kad skubų gydymą buvo galima nutraukti. Aleksejus Navalnas "Šaritė" buvo gydomas 32 dienas, iš jų 24 dienas reanimacijoje", — RIA Novosti cituoja klinikos pranešimą.

Pasak gydytojų, rusas galės visiškai pasveikti.

"Gydantys gydytojai mano, kad įmanomas visiškas [Navalno — Sputnik] pasveikimas, atsižvelgiant į ankstesnį kursą ir dabartinę paciento būklę. Apie bet kokias ilgalaikes sunkaus apsinuodijimo pasekmes galima bus spręsti vėliau", — sakoma pranešime.

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Vokietijos "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Navalno hospitalizavimo dieną Rusijos prokuratūra ir policija pradėjo patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad jie tikisi, jog Vokietijos pusė kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dienos prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje. Rusijos Tyrimų komitetas anksčiau buvo nusiuntęs Vakarų Sibiro administracijai Navalno šalininkų pareiškimą, kad neva buvo pasikėsinta į opozicionieriaus gyvybę. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad faktiniai tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalniu vykdomi, jei pasitvirtins nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus atviras ir de jure.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno klinika "Šaritė" pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis buvo išvestas iš komos ir atjungtas nuo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato.

Tegai:
Vokietija, Aleksejus Navalnas
Dar šia tema
Navalnas išvestas iš komos
Žiniasklaida: Vokietija mano, kad Navalnas išgyveno dėl Omsko gydytojų reakcijos
Navalnas pasidalino savo pirmąja nuotrauka atsipeikėjus iš komos
Navalnas papasakojo apie sveikimo pažangą
Koronavirusas

Įvardyta liga, suteikianti imunitetą koronavirusui

(atnaujinta 18:06 2020.09.22)
Amerikiečių mokslininkas nustatė, kad regionuose, kur pastaraisiais metais užfiksuoti dengės karštligės protrūkiai, koronavirusas plinta lėčiau

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Žmonėms, persirgusiems dengės karštlige, gali atsirasti tam tikras imunitetas COVID-19. Apie tai praneša "Reuters", remdamasis Diuko universiteto profesoriaus Migelio Nikoleliso (Miguel Nicolelis) tyrimu.

Amerikiečių mokslininkas nustatė, kad regionuose, kur pastaraisiais metais užfiksuoti dengės karštligės protrūkiai, koronavirusas plinta lėčiau.

"Šis ryškus atradimas kelia intriguojančią imunologinės kryžminės reakcijos galimybę tarp dengės karštligės flaviviruso serotipų ir SARS-CoV-2", — sakė jis.

Nikoleliso teigimu, jeigu jo prielaidos pasitvirtins, žmonės galės įgyti tam tikrą imunitetą prieš COVID-19 dėl dengės karštligės vakcinos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 30,9 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 959 tūkst. žmonių.

Tegai:
liga, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje sumažėjo per parą nustatytų koronaviruso atvejų skaičius
"Grinda" tęsia darbuotojų koronaviruso imuniteto tyrimus
Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Linkevičius Lukašenkos inauguraciją vadina farsu

(atnaujinta 13:41 2020.09.23)
Pasak Linkevičiaus, netikėtai trečiadienį įvykusį Lukašenkos inauguraciją nieko nekeičia ir "buvęs prezidentas nuo to netampa mažiau buvusiu"

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad įvykusi Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos inauguracija buvo "netikra" ir yra farsas.

"Toks farsas. Suklastoti rinkimai. Netikra inauguracija", — savo Twitter paskyroje parašė Linkevičius.

Jis taip pat rašė, kad Lukašenka yra "buvęs Baltarusijos prezidentas". Pasak Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovo, "(Lukašenkos) neteisėtumas yra faktas su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis".

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka
© AP Photo / Andrei Stasevich

Trečiadienį Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda taip pat pavadino rinkimus Baltarusijoje suklastotais, o "Lukašenkos režimą" neteisėtu, rašo RIA Novosti. Jis paragino JT atidžiai stebėti padėtį Baltarusijoje ir nuolat raginti šalies valdžios institucijas gerbti žmogaus teises.

Anksčiau Lietuvos vidaus reikalų ministerijos vadovė Rita Tamašunienė pasirašė įsakymą, draudžiantį atvykti į šalį 30 Baltarusijos piliečių, įskaitant prezidentą Aleksandrą Lukašenką. Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministerijos paskelbė panašias sankcijas. Savo ruožtu Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų persiorientavimą iš Baltijos uostų į Rusijos. Jo vertinimu, tai gali būti "šiek tiek nuostolinga", tačiau tarifus galima pakoreguoti. Lukašenka taip pat tvirtina, kad Baltijos šalims "labiau patyrusios šalys" davė komandą pradėti kritikuoti Minską.

Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuose, CRK duomenimis, nugalėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. Pagal teisės aktus išrinkto prezidento inauguracija turi įvykti per du mėnesius nuo rinkimų dienos.

Baltarusijos prezidento Natalija Eismont anksčiau RIA Novosti sakė, kad ji dar nepaskelbė jo inauguracijos datos, tačiau pažadėjo tai padaryti Čarčiau ceremonijos laiko". Tačiau trečiadienį valstybinė agentūra "BelTa" netikėtai, be išankstinio pranešimo, pranešė, kad Lukašenka pradėjo eiti Baltarusijos prezidento pareigas, o inauguracijos ceremonija vyko Nepriklausomybės rūmuose.

Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų