Balandis, archyvinė nuotrauka

CŽV atskleidė, kaip šaltojo karo laikais naudojo balandžius šnipinėjimui TSRS

39
(atnaujinta 15:20 2019.09.14)
Paskelbtuose dokumentuose aprašoma, kaip balandžiai buvo ruošiami slaptoms misijoms, tačiau nėra informacijos, ar žvalgybinės operacijos vyko sėkmingai

VILNIUS, rugsėjo 14 — Sputnik. CŽV išslaptino savo slaptų misijų, susijusių su balandžių panaudojimu šnipinėjimo šaltojo karo metais tikslais, informaciją, praneša BBC.

Paskelbtuose dokumentuose sakoma, kad balandžiai buvo mokomi slaptoms misijoms, pavyzdžiui, įjungdavo objektų, esančių TSRS teritorijoje, fotografavimą.

BBC žurnalistas mini, kad CŽV muziejus Langley mieste Virdžinijoje yra uždarytas lankytojams, tačiau per interviu biuro būstinėje jis atkreipė dėmesį į balandžio figūrėlę su įmontuota kamera.

Tuo metu operacijos su gyvūnais jau buvo įslaptintos. Dabar paaiškėjo kai kurios detalės. Pavyzdžiui, išslaptintuose dokumentuose minima, kaip varnos buvo naudojamos įrengti mažą šnipinėjimo techniką palangėse, o delfinai buvo apmokomi povandeninių misijų.

Be to, CŽV išmėgino šunų smegenų elektrinės stimuliacijos galimybę, kad galėtų juos orientuoti per atstumą, ir bandė įtaisyti klausymosi aparatus katėms. Iki 1967 metų CŽV išleido daugiau nei 600 tūkstančių dolerių programoms, susijusioms su gyvūnais.

Specialioji tarnyba išbandė įvairius paukščių tipus — nuo kakadu papūgų iki falų ir aštuntojo dešimtmečio viduryje padarė išvadą, kad būtent balandžiai buvo idealūs šnipinėjimui. Faktas yra tas, kad šie paukščiai gali grįžti namo iš bet kurios pasaulio vietos. Dėka šio sugebėjimo jie buvo naudojami Pirmajame pasauliniame kare žvalgybos duomenims rinkti.

O Antrojo pasaulinio karo metu mažai žinomas britų žvalgybos departamentas — MI14 (d) — vykdė slaptą balandžių tarnybą, kuri parašiutu nuleisdavo konteinerius su paukščiais virš okupuotos Europos. Prie paukščių buvo pridėta anketa. Grįžo daugiau nei 1000 balandžių su žinutėmis, įskaitant informaciją apie "Fau-1" raketų paleidimo vietas ir Vokietijos radaro stotis.

Šaltojo karo metais CŽV išnagrinėjo klausimą, ar migruojančius paukščius galima panaudoti jutiklių įrengimui, siekiant sužinoti, ar Sovietų Sąjunga išbandė cheminius ginklus.

1970-ųjų operacija buvo vadinama "Tacana": prie balandžių buvo pritvirtintos mažos, 35 gramų, 2000 JAV doleriš vertės kameros, kad būtų galima automatiškai fotografuoti.

Virš Vašingtono kalėjimo ir karinių jūrų laivų statyklų atlikti bandymai parodė, kad maždaug pusė iš 140 nuotraukų buvo geros kokybės.

Be to, nuotraukų kokybė buvo aukštesnė nei tų, kuriuos buvo padarytos, naudojant palydovus-šnipus.

Kaip matyti iš dokumentų, 1976 metų rugsėjo mėnesį buvo nustatytas taikinys — Leningrado laivų statykla, kurioje buvo kuriami pažangūs sovietiniai povandeniniai laivai.

Bylose nurodoma, kad buvo planuojama slaptai siųsti paukščius į Maskvą. CŽV svarstė daugybę būdų, kaip juos išlaisvinti, pavyzdžiui, iš po storo palto ar iš skylės automobilio grindyse.

Jie net ištyrė klausimą, ar galima paleisti balandžius pro šoninį langą, kai automobilis įsibėgėja iki 50 mylių per valandą greičio.  Jie norėjo paleisti balandį kelių mylių nuo tikslo atstumu, kad jis galėtų praskristi virš jo prieš grįždamas į vietą, kurią išmokė atpažinti kaip namus. Tačiau išslaptintuose failuose daugiau nebuvo informacijos. Taigi šios neįprastos operacijos rezultatas, deja, vis dar nėra žinomas plačiajai visuomenei.

39
Tegai:
šnipinėjimas, TSRS, CŽV
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Putinas pasveikino Lukašenką perrinkus Baltarusijos prezidento postą

(atnaujinta 11:41 2020.08.10)
Rusijos vadovas išreiškė viltį, kad jo kolegos iš Baltarusijos veikla prisidės toliau plėtojant abipusiai naudingus dvišalius santykius

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasveikino Aleksandrą Lukašenką perrinkus Baltarusijos prezidento postą, praneša Kremliaus spaudos tarnyba.

Pažymima, kad Rusijos vadovas nusiuntė atitinkamą sveikinimą Lukašenkai.

"Tikiuosi, kad jūsų valstybinė veikla prisidės prie tolesnio abipusiai naudingų Rusijos ir Baltarusijos santykių plėtojimo visose srityse, gilinant bendradarbiavimą Sąjungos valstybėje, kuriant integracijos procesus per Eurazijos ekonominę sąjungą ir NVS, taip pat karinius-politinius ryšius Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijoje. Tai neabejotinai tenkina pagrindinius broliškų Rusijos ir Baltarusijos tautų interesus", — rašoma telegramoje.

Baltarusijos prezidento rinkimai vyko sekmadienį. Preliminariais duomenimis, Lukašenka surinko 80,23 proc. balsų.

Kaip sekmadienį pranešė Baltarusijos centrinė rinkimų komisija, galutiniai rinkimų rezultatai gali būti apibendrinti tik šį penktadienį.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Aleksandras Lukašenka, sveikinimas, Rusija, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų
Baltarusijoje paskelbti preliminarūs prezidento rinkimų rezultatai
Aleksandras Lukašenka

Lukašenka paskelbė pirmąjį savo pareiškimą po prezidento rinkimų

(atnaujinta 10:54 2020.08.10)
Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo pirmąjį pareiškimą po rinkimų padarė savo vizito Baltarusijos nacionalinėje biotechnologijų korporacijoje metu.

Kaip pažymėjo dabartinis valstybės vadovas, "politika turėtų būti tik viena — žmonės".

Sekmadienį įvyko Baltarusijos prezidento rinkimai. Pirminiais CRK duomenimis, Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų.

"Turėtų būti viena politika — žmonės", — Lukašenką cituoja valstybinės agentūros "BelTA" korespondentas.

Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų, nes visų respublikos regionų rinkimų apylinkių duomenys parodė, kad jai skirta 70–80 proc.

Anot RIA Novosti, atsakydama į argumentą, kad būstinė turi duomenų tik apie kai kurias apygardas, kurios neatspindi viso vaizdo, Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova prieštaravo, kad "tai yra visas vaizdas, nes apygardos yra visoje Baltarusijoje. "Negali būti, kad vienoje apygardoje Svetlaną palaiko 90 procentų rinkėjų, o kitoje — trys, šeši, ar aštuoni procentai", — pridūrė ji.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų