Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Ryga nesuvokia, praranda, leisdama rusakalbiams vykti į Estiją

36
(atnaujinta 19:16 2019.09.18)
Rusų kalbos draudimas, neįvardytos etninės diskriminacijos taisyklės Rygoje galioja tam, kad būtų galima suteikti darbą ir išsilavinimą "savo" netalentingiems piliečiams, sakė Europos Parlamento deputatas Miroslavas Mitrofanovas

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Latvijos valdžia sąmoningai "deportavo" rusakalbius studentus ir moksleivius iš šalies, teigė "rusų sąjungos Latvijoje" pirmininkas, Europos Parlamento narys Miroslavas Mitrofanovas interviu Sputnik Lietuva metu.

Latvijos privačiuose universitetuose studijuojantys studentai gali persikelti į Estiją dėl įstatyminių draudimų studijuoti rusų kalba. Pasak Estijos universiteto vykdomojo direktoriaus Kristijano Oado, pernai pareiškėjų iš buvusių TSRS šalių skaičius išaugo beveik dvigubai, šiemet jų buvo tiek pat.

"Kiekvienam, įgijusiam išsilavinimą ne Latvijoje, kyla didelė pagundą likti ten, kur studijavo, nepriklausomai nuo to, ar mokosi Rusijoje, Estijoje ar Vakarų Europoje. Tokia ta realybė. Grįžta tie, kurie ten nesimokė, nedaugelis", — sakė deputatas.

Anot jo, rusakalbiai gyventojai rimtai svarsto galimybę perkelti mokinius iš Baltijos šalių rusų mokyklų į dabartines rusų mokyklas Estijoje, nes ten vis dar daug dalykų mokoma rusų kalba.

"Mes nuolat kalbame apie tai savo artimoje aplinkoje... dėl geografinio artumo ir dėl to, kad Estijoje lengviau suderinti daugelį dalykų, susijusių su valstybe ir valstybės tarnybomis, įskaitant švietimo rusų kalba palaikymo klausimą", — teigė Mitrofanovas.

Pasak jo, Estija jau dabar, jei ne formaliais pagrindais, tai idėjų ir ideologijos lygiu  pirmauja pritraukdama rusakalbius gyventojus.

Jis pabrėžė, kad rusakalbiai gyventojai taip pat yra Latvijos dalis, tačiau valdantis Latvijos elitas laikosi kitokios nuomonės.

Deputatas palygino požiūrį į rusų bendruomenę Estijoje ir Latvijoje ir priėjo prie išvados, kad Latvijos valdžia daro viską, kad kuo greičiau "išstumtų" kuo daugiau užsieniečių iš šalies.

"Jei Estijoje... yra partijų, kurias atstovauja rusakalbiai deputatai, ir jos konkuruoja dėl rusų rinkėjų ... Latvijoje to nėra ... Jiems nerūpi, kas nutiks su rusakalbiais kaimynais, o bendra nuostatokia ta, kad vis dar yra per daug rusų. Jie tikrai yra pasirengę tam, ką jų dar daugiau išvyks ir skatina juos tai daryti", — pažymėjo deputatas.

Mitrofanovas mano, kad tokia diskriminacija naudinga dabartinei Latvijos vadovybei, nes tam tikrų socialinių grupių atstovai sąžiningos konkurencijos sąlygomis niekada nebūtų galėję patekti į tam tikras švietimo įstaigas ar imtis prestižinių darbų.

"Apskritai valstybė pralaimi, bet laimi valdantysis elitas, kurio padėtis tampa stabilesnė ir jai nekyla grėsmė. Ir, be to, menkai išsilavinę imigrantai iš, tarkime, skurdžių šeimų, susiduria su didžiule kliūtimi... dabar jiems tautiečiai rusai yra konkurencinga problema... Tai yra, kai stoji į aukštąsias mokyklas, kai gauni gerą išsilavinimą, darbą ir panašiai", — sakė jis.

Pasak deputato, Latvijoje tam sukurta etninės diskriminacijos sistema.

Iki šiol Baltijos šalyse klesti valdžios atstovų antirusiškos nuotaikos. Ryga ir Talinas sistemingai pažeidžia rusakalbių piliečių teises, spaudžia rusų švietimą ir siekia jį išstumti iš viešojo gyvenimo. Be to, Lietuvos, Latvijos ir Estijos politikai yra žinomi dėl savo rusofobinių pareiškimų ir nepagrįstų kaltinimų Maskvai.

Visų pirma, Baltijos šalių valdžia reguliariai skelbia, kad Maskva, pasitelkdama rusų kalbą, tariamai bando "paveikti" Baltijos šalių vidaus reikalus.

Rusų kalba Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Rusų kalba Europos Sąjungoje
36
Tegai:
rusakalbiai, Rusija, Estija, Ryga
Dar šia tema
Titovas: Lietuvoje rusakalbiai deputatai persekiojami dėl išgalvotų fobijų 
Rusija kreipiasi į ET dėl rusakalbių diskriminacijos Baltijos šalyse