Ukraina, Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Kijevas neturėtų daryti optimistiškų tranzito prognozių

17
(atnaujinta 10:06 2019.09.20)
Pasak Pavelo Feldmano, iš pradžių Vakarų šalys kiršino Ukrainą su Rusija, bet, vos tik reikalas palietė jų asmeninius interesus, "paliko ją už borto"

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Ukraina bando "laimėti" sutartį kuo ilgesniam laikotarpiui, tačiau dujų tranzitas per Ukrainą netrukus Rusijai bus visiškai nereikalingas, teigė Rusijos tautų draugystės universiteto Strateginių tyrimų ir prognozių instituto direktoriaus pavaduotojas Pavelas Feldmanas interviu Sputnik Radijui.

Ukraina ketina siūlyti Rusijai naują tranzito sutartį dėl Rusijos dujų dešimties metų laikotarpiui, per metus tiekiant ne mažiau kaip 60 milijardų kubinių metrų dujų. Pažymima, kad Maskva taip pat bus pakviesta padidinti pervežamų dujų kiekį iki 90 milijardų kubinių metrų per metus.

Kijevas paskelbs savo idėją trišalėse derybose, kurios vyksta ketvirtadienį Briuselyje, dalyvaujant Europos Komisijos atstovams.

"Jie nori dešimt, mes siūlome metus... Tikriausiai bus pasiektas susitarimas kažkur per vidurį. Tikroji šio naujojo susitarimo trukmė — nuo trejų iki ketverių metų, daugiausia penkerių dėl vienos paprastos priežasties: Rusijai nereikės Ukrainos kaip Rusijos dujų tranzito šalies nuo 2021 metų, ir viskas, kas bus gabenama per Ukrainą po 2020–2021 metų, tai bus toks "bonusas" prie sutarties", — teigė ekspertas.

Anot jo, ši tranzito sutartis bus paskutinė tarp Rusijos ir Ukrainos, tačiau kol kas ji būtina.

"Mes būsime priversti tai padaryti, nes "Nord Stream-2", "Turkish Stream", statant naują dujų transportavimo atšaką per Bulgariją, neleis mums laiku ir pilnai aprūpinti Europą rusiškomis dujomis, todėl mums vis dar reikia Ukrainos kaip tranzito šalies", — teigė Feldmanas.

Taip pat jis pažymėjo, kad idealiausias terminas sudaryti sutartį su Ukraina — ne ilgiau kaip vieneri metai, nes paklausūs bus kiti transporto tinklai, kurie yra pigesni ir stabilesni politiniu požiūriu.

Ekspertas pažymėjo, kad šalys, kurios tik neseniai pastūmėjo Ukrainą paaštrinti konfliktą su Rusija, dabar be sąžinės graužaties "palieka ją už borto".

"Kai Angela Merkel patvirtino "Nord Stream-2" statybų sprendimą, ir Erdoganas patvirtino "Turkish Stream" statybą... Jie puikiai suprato, kad tai aplenks Ukrainą ir pakenks Ukrainai. Labai įdomu, kad tos šalys, kurios 2014–2015 metais solidarizavosi su Ukraina, <...> dabar priims rusiškas dujas ir gabens jas per savo teritoriją, o Ukraina bus palikta už viso šio proceso borto", — sakė Feldmanas.

17
Tegai:
dujų tranzitas, tranzitas, Rusija, Kijevas
Dar šia tema
Bundestago deputatas pareiškė, kad Vakarai nori išstumti Rusiją iš dujų rinkos
"Gazprom" sumažino dujų tiekimą per "Opal"
Analitikas: Lietuvos verslas mielai perka SGD iš Rusijos geromis kainomis