Smurtas, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai išsiaiškino, kaip atsiranda pavojingiausi žmonės planetoje

548
(atnaujinta 19:20 2019.09.21)
Specialistai išanalizavo 239 žiaurius žudikus, iš jų 48 buvo serijiniai žudikai, 58 — masiniai žudikai

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Tarp kalinių apytiksliai 20 procentų — psichopatai. Iki keturiasdešimties metų jie vidutiniškai padaro keturis žiaurius nusikaltimus. 80 procentų per ateinančius trejus metus po paleidimo tampa recidyvistais. Mokslininkai bando suprasti, kuo jų smegenys skiriasi nuo normalių ir kas paverčia žmogų serijiniu žudiku, praneša RIA Novosti.

Pilkosios ir baltosios medžiagos trūkumas

Amerikiečių neurologas Džeimsas Felonas dešimtmečius tyrinėjo žiauriausių psichopatų ir žudikų smegenis pasitelkęs MRT. Jis pažymi, kad kitaip nei sveikų žmonių, psichopatų smegenyse yra mažiau aktyvi orbitofrontalinė žievė. Tai pilkosios medžiagos vieta, atsakinga už socialinio gyvenimo įgūdžius, etikos, moralės, sprendimų priėmimo, impulsyvumo ir agresijos kontrolę.

Bet tai iš žmogaus dar nedaro serijinio žudiko. Lemiamas veiksnys — psichikos traumos, vaikystėje patirtas smurtas, mano mokslininkas.

To pavyzdys — jis pats. Kaip prisipažįsta Felonas žurnale "The Psychopath Inside: A Neuroscientist’s Personal Journey into the Dark Side of the Brain" ("Psichopatas viduje: Neurologo asmeninė kelionė į tamsiąją smegenų pusę"), jo šeimoje tolimoje praeityje buvo žudikų, todėl jis ištyrė save ir artimuosius. Paaiškėjo, kad jo smegenys yra panašios į serijinių žudikų smegenis, taip pat yra genetinis polinkis į agresiją. Vis dėlto mokslininko vaikystė buvo laiminga, jis nepatyrė smurto ir psichologinio spaudimo.

Ankstesni tyrimai parodė, kad psichopatai beveik nereaguoja į fotografijas, kurios įprastu atveju sukelia stiprius jausmus. Iškilo hipotezė, kad jie turi mažai išsivysčiusių tonzilių — nedidelių smegenų baltosios medžiagos vietų, kuriuose apdorojama informacija apie emocijas. 2001 metais ši prielaida buvo patvirtinta, atlikus fMRT su Kento Kailo, Naujosios Meksikos universiteto (JAV) profesoriaus, pagalba.

Kailas ir jo kolegos tyrė 903 psichopatinių kalinių fMRT rezultatus. Šių metų kovo mėnesį paskelbtame straipsnyje mokslininkai atkreipia dėmesį ne tik į sumažėjusį smegenų dalių, atsakingų už emocijas, aktyvumą, bet ir silpnus nervinius ryšius tarp vietų, kontroliuojančių tokius jausmus kaip empatija, kaltė, baimė ir nerimas. Būdingi psichopatiniai bruožai — egoizmas, šiurkštumas, negailestingumas. Tų kalinių, kuriems šie charakterio bruožai buvo būdingi, smegenys dažnai išsiskyrė struktūrinėmis anomalijomis.

Serijinio žudiko neuroninė žyma

Žmonių populiacijoje psichopatų ne daugiau kaip vienas procentas, tačiau žiauriu žudikų-prievartautojų dalis tarp jų yra daug didesnė. Be to, jie linkę daryti nusikaltimus pakartotinai.

Tarp seksualinio pobūdžio serijinių žudikų dauguma psichopatų. Jie gerai supranta, ką daro, aiškiai suvokia tikrovę. Vieni elgiasi impulsyviai, kai pasitaiko puiki galimybė, kiti planuoja nusikaltimus, seka aukas, slepia pėdsakus. Paprastai jie imituoja normalų visuomenės narį, kartais turi šeimą, vaikus. Vienas iš tokių yra Andrejus Čikatila — vienas žiauriausių serijinių žudikų pasaulyje.

Serijiniai žudikai dažnai pasižymi gerais protiniais sugebėjimais, tačiau visiškai neturi emocinio ryšio su žmonėmis. Dažnai kenčia nuo narcisistinio asmenybės sutrikimo, puikiai manipuliuoja kitais ir pasižymi sadistiniais polinkiais. Jie žudo, nes jiems patinka, jie nejaučia kaltės ir gailesčio.

Manoma, kad serijinių žudikų smegenys linkusios į organinius pokyčius. Pavyzdžiui, Kalifornijos universiteto tyrėjai palygino maniakus su epileptikais: padidėjęs smegenų nervų aktyvumas epileptikams sukelia traukulius, o psichopatams — impulsą įvykdyti žmogžudystę.

Sukūrę matematinį Čikatilo smegenų nervinį modelį, mokslininkai bandė paaiškinti "velnio kopėčias" — tai nužudymų skaičiaus priklausomybės nuo laiko grafikas, iš kurio matyti, kad maniako aktyvumas didėja, sumažėja intervalais tarp nusikaltimų.

Filipas Časi iš Liverpulio vilties universiteto (Didžioji Britanija) mano, kad serijinio žudiko smegenyse užkoduota tam tikra veiksmų reakcija į seksualines fantazijas, sukeliančias stiprų emocinį protrūkį, — maniakas to laukia kaip atlygio.

Žinoma, kad nusikaltėliai bando apgauti poligrafą, slopindami išorinius susijaudinimo požymius: pulso dažnį, odos laidumą. Tačiau vargu ar jie sugebės kontroliuoti smegenų veiklą, pažymi Časi, todėl nuskaitymas gali atskleisti serijinio žudiko "neuroninį parašą" — tuo pat metu sužadintas smegenų sritis, kuriose yra autobiografinė atmintis, reguliuojamas seksualinis malonumas, grobuoniška agresija ir emocinė kontrolė.

Breiviko faktorius

Toli gražu ne visi psichopatai ar smurto aukos vaikystėje tampa serijiniais žudikais. Vadinasi, yra keletas sąlygų, sukeliančių tragiškas pasekmes individui ir visuomenei. Jungtinės Karalystės ir Švedijos mokslininkai mano, kad tai gali būti galvos traumos, įvairūs neurologiniai ir psichikos sutrikimai, pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimas.

Autizmo ir nusikalstamų polinkių santykis yra aktyviai tiriamas po masinių žudynių, kurias 2011 metais įvykdė Andersas Breivikas. Kai kurie psichologai įtaria Aspergerio sindromo (tai autizmo spektro smegenų vystymosi pakitimas, pasireiškiantis emocinio ryšio deficitu bei sunkumais bendraujant su žmonėmis) požymius.

Specialistai išanalizavo 239 žiaurių žudikų, kurie buvo sulaikyti po 1985 metų. Iš jų 48 — serijiniai žudikai, 58 — masiniai žudikai. Tik 10 procentų turėjo autizmo spektro sutrikimą, galvos traumas — tiek pat. Galimai, sako darbo autoriai, šie veiksniai turi svarbų vaidmenį formuojant nusikaltėlį, tačiau tik kartu su socialinėmis ir biologinėmis priežastimis.

Serijinių žudikų studijavimas yra pradiniame etape, tačiau faktai greitai kaupiasi. Akivaizdu, kad šio reiškinio negalima paaiškinti tik vienaip: psichikos vystymosi sutrikimais, smegenų traumomis, smurtu vaikystėje ar genetika, pavyzdžiui, neaktyvaus MAOA geno ("kario geno") versija, kuri smarkiai padidina vyrų agresijos lygį. Iki galo nėra aišku, kokios priežastys ir kokios pasekmės ar smegenų vystymosi sutrikimai lemia asocialų elgesį arba, atvirkščiai, kokie socialiniai, šeimos veiksniai neigiamai veikia smegenų formavimąsi. Tolesni tyrimai padės nustatyti asmenis, linkusius tapti serijiniais žudikais, ir laiku užkirsti kelią jiems.

548
Tegai:
tyrimas, smurtas, žudikas, mokslininkai
Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka

Baideno patarėjas ragina panaikinti sankcijas "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:30 2021.01.15)
Tačiau kartu, pasak jo, taip pat reikėtų nutraukti "Nord Stream-2" statybas, kad šalys, įskaitant JAV, galėtų ramiai derėtis

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Buvęs JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Nikolasas Bernsas, patarinėjęs Džo Baidenui per rinkimų kampaniją, mano, kad yra teisinga įšaldyti JAV sankcijas "Nord Stream-2".

Tuo pačiu metu "europiečiai turėtų sustabdyti dujotiekio statybą", interviu "Handelsblatt" pridūrė užsienio politikos ekspertas.

"Tai suteiktų galimybę naujajai JAV administracijai konfidencialiai ir protingai pasikalbėti su Vokietijos vyriausybe ir kitomis dalyvaujančiomis šalimis", — laikraštis cituoja jo žodžius.

Savo ruožtu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas spaudos konferencijoje sakė, kad Berlynas yra "suinteresuotas" aptarti sankcijų prieš dujotiekį problemą su naująja JAV administracija.

Kaip prisiminė Vokietijos užsienio reikalų ministerijos vadovas, JAV priimtas įstatymas dėl galimų naujų sankcijų projektui skelbia, kad diskusijos šiuo klausimu vyks vyriausybės lygiu.

"Mes tai vertiname kaip teigiamą sprendimą ir, žinoma, norime, kai tik pradės veikti naujoji administracija, aptarti šią temą su kolegomis Vašingtone", — užbaigė Masas.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia prastumti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui, o tokiu būdu sustabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortuna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius "Fortuna" pagalba nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Džo Baidenas, Nord Stream-2, Vokietija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Didžiosios Britanijos parlamentaras "Nord Stream-2" pavadino realia problema
JAV grasina Europos įmonėms sankcijomis dėl "Nord Stream-2"
Paaiškėjo "Nord Stream-2" statybų grafikas
Raketinis kreiseris Admiral Nachimov

Vakarai laiko pagrindine grėsme: Rusijos laivynas pakeis flagmaną

(atnaujinta 18:14 2021.01.15)
Naujos raketos, moderni borto įranga, unikalios kovos galimybės — projekto 1144 "Orlan" sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Admiral Nachimov" pakeis "Piotr Velikij" kaip Rusijos karinio jūrų laivyno flagmaną

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Manoma, kad tai įvyks 2022 metais. Kaip modernizuotas laivas sustiprins laivyną — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Pirmasis rangas

1144 projekto "Orlan" kreiseriai yra didžiausi karo laivai pasaulyje po lėktuvnešių. Darbinis tūris — 25,8 tūkst. tonų, ilgis — 250 metrų, plotis — 28,5 metrai, įgula — 760 žmonių.

Rusija turi du tokio tipo "vimpelus" — antrasis "Piotr Velikij" veikia kaip Šiaurės laivyno dalis, tačiau modernizuotis pradės, kai tik pradės veikti "Admiral Nachimov". Abi iš tikrųjų yra iki dantų ginkluotos jūros platformos, galinčios pataikyti į bet kurį taikinį. Standartinis rinkinys — 20 paleidiklių iš priešlaivinių raketų P-700 "Granit", priešlėktuvinių raketų sistemų "Osa-M", "Dagger" ir tolimojo nuotolio S-300F "Fort", priešpovandeninių raketų-torpedų "Metel" ir "Waterfall", reaktyvinių lėktuvų, bombos ir automatinis dvigubas vamzdis AK-130.

Atominė jėgainė, autonomija — du mėnesiai, greitis — 31 mazgas. Diapazonas praktiškai neribotas. Laivai gali veikti Tolimojoje Šiaurėje ir yra pajėgūs užtikrinti Rusijos karinį buvimą Arkties regione, kurį daugelis analitikų laiko artimiausiu metu potencialiu gamtos išteklių mūšio lauku.
Tačiau visi laivai pamažu pasensta. Jei 80-ųjų pabaigoje–90-ųjų pradžioje "Orlans" galėjo atlaikyti bet kokį priešą, šiandien situacija kitokia.

Kadangi Rusijoje vis dar kyla sunkumų statant didelius pirmojo rango karo laivus, Gynybos ministerija nusprendė modernizuoti esamus ir, visų pirma, suteikti jiems naujų ginklų.

Oro gynybos platforma

"Admiral Nachimov" buvo išsiųstas dar 1999 metais, tačiau iš tikrųjų remonto darbai buvo pradėti tik 2013 metais, kai dideli pinigai pagaliau atiteko gynybos pramonei. Iki 2015 metų Sevodžo įmonėje Severodvinske iš laivo buvo pašalinta sena įranga ir atlikta korpuso diagnostika. Planuota modernizaciją užbaigti iki 2018 metų, tačiau datos buvo ne kartą atidėtos. Remontas pakoreguotas į laivo įrangą ir ginkluotę įvedant vis daugiau naujų produktų.

Taigi dar praėjusių metų gegužę gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoruchko pasakė, kad sunkusis kreiseris vienas pirmųjų gaus viršgarsines raketas "Zircon". Jie skrenda į savo taikinius devynis kartus greičiau nei garso greitis, todėl jie yra nepažeidžiami bet kuriai oro gynybos sistemai. Atstumas yra apie 1000 kilometrų. Taigi, cirkonis yra beveik didesniu laipsniu pranašesnis už Amerikos  viršgarsines priešlaivines raketas "Garpun" (jos turi 130 kilometrų).

Gaisras desantiniame laive JAV karinių jūrų pajėgų bazėje San Diege
© Sputnik / Тихоокеанский флот ВМС США

"Orlan" visada buvo išskiriami galinga jūrų oro gynybos sistema. Prieš modernizavimą  "Admiral Nachimov" turėjo tolimojo nuotolio "S-300F Fort" oro gynybos sistemą, dabar jis gaus jūrinę pažangesnės "S-400" versiją. Šis kompleksas, šaudantis įvairių rūšių priešlėktuvinėmis amunicijomis, gali perimti slaptus orlaivius ir kitus oro taikinius, įskaitant sparnuotus ir balistinius. 40N6 sistemos raketa į objektus patenka iki 400 kilometrų atstumo. Manoma, kad ant "Admiral Nachimov" bus pastatytos 96 oro gynybos raketų sistemos S-400, dėl kurių šis laivas taps vienu labiausiai apsaugotų nuo oro atakų pasaulyje.

Aštuoniasdešimt skyrių

Be to, artimosios zonos oro gynybos sistema "Kortik" bus pakeista modernesne "Pancir-ME", o priešlėktuvinės raketos "Osa-M" — nauja "Redut" sistema. Vis dėlto didžiausia modernizacija paveiks šoko kompleksus. Be "Zirkon", "Admiral Nachimov" bus ginkluotas priešlaivinėmis raketomis "P-800 Onyx" ir sparnuotosiomis raketomis "Kalibr", kurių nuotolis yra iki 2500 kilometrų. Visi jie bus paleisti iš vertikalių paleidimo įrenginių ZS14 80 ląstelių, kuriems įrengti iš laivo teko pašalinti kompleksą P-700 "Granit".

"Granit"  kadaise buvo išskirtinis ginklas — trijų Machų greitis, nuotolis — 625 kilometrai. Penki šimtai kilotonų branduolinių užtaisų vienu smūgiu gali sunaikinti net lėktuvnešį. Bet matmenys dideli — dešimt metrų ilgio ir sveriantys apie septynias tonas. Naujosios priešlaivinės raketos turi mažiau galingą užtaisą, tačiau jos yra greitesnės ir tikslesnės.

Taip pat bus atnaujinta kreiserio priešpovandeninė ginkluotė. "Admiral Nachimov" gaus kompleksą "Paket-NK", kuris apsaugo nuo torpedų ir povandeninių laivų nedideliais atstumais. Ši sistema turi dviejų tipų šaudmenis: MTT šilumines torpedas ir M-15 anti-jet torpedas. Pirmieji smogia povandeniniams laivams iki 600 metrų gylyje iki 20 kilometrų atstumu. Antrasis sulaiko torpedas, atakuojančias laivą iki 1,4 kilometro nuotolio ir iki 800 metrų gylyje. "Paket-NK" yra kiek įmanoma labiau automatizuotas, savarankiškai nustato ir klasifikuoja taikinį, nustato judėjimo parametrus ir suteikia torpedai ar kontrtorpedai tikslų taikinio žymėjimą. Abu šoviniai yra pakankamai greiti, greitis yra 50 mazgų (92 kilometrai per valandą).

Žinoma, elektroninis kreiserio "įdaras" bus pakeistas moderniausiu, o tai rimtai padidins laivo įgulos situacijos supratimą ir žymiai išplės ginklų naudojimo galimybes laive.

Be to, kreiseris bus aprūpintas pažangiomis ryšių ir navigacijos sistemomis, elektronine karo sistema ir trijų modernizuotų denio sraigtasparnių "Ka-27M" oro grupe. Šios transporto priemonės labai palengvins įgulos aptikimą potencialiems priešo povandeniniams laivams.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Vakcina nuo COVID-19

SAM nusprendė skiepyti kai kuriuos gyventojus dėl "politinių sprendimų"

(atnaujinta 18:19 2021.01.15)
Prioritetai koreguojami sulaukus Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinės sportininkų asociacijos prašymų

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Pirmenybė skiepijant nuo COVID-19 bus teikiama ir į tarptautines misijas siunčiamiems kariams bei olimpinės ir paralimpinės rinktinių sportininkams.

SAM siūlymui penktadienį buvo pritarta vyriausybės posėdyje.

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Arūnas Dulkys sakė, kad prioritetai koreguojami sulaukus Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinės sportininkų asociacijos prašymų. Jis pridūrė, kad pritarė ir trečiadienį posėdžiavusi Vyriausybės patariamoji Ekspertų taryba, išskyrusi, kad dėl šių grupių reikia "ne kažkokių epidemiologinių, o politinių sprendimų".

"Yra pasiūlymas pritarti, kad į sąrašus būtų įtraukti aukšto meistriškumo sportininkai kandidatai į Lietuvos Respublikos rinktines, atstovausiančias Tokijo olimpinėse ir paralimpinėse žaidynėse, įtraukti jų trenerius ir kitą privalomą olimpinių ir paralimpinių žaidynių personalą. Ir antra – Lietuvos Respublikos kariai, kurie yra siunčiami į tarptautines operacijas", — pasitarime sakė ministras.

Dulkys pabrėžė, kad abiem atvejais kalbama apie "po keletą šimtų žmonių".

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 165,5 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 2,3 tūkst. žmonių. Karantinas šalyje įvestas iki sausio 31 dienos. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dieną.

Gruodžio pabaigoje Lietuvoje pradėta vakcinacija. Pirmiausia pradėta skiepyti medicinos medicinos personalą. Šalyje nuo koronaviruso jau paskiepyta daugiau nei 38 tūkst. žmonių.

Trečiadienį ekspertai rekomendavo Lietuvoje pradėti skiepijimą nuo koronaviruso žmonėms nuo 70 metų ir vyresniems žmonėms, autoimuninėmis ir onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms, kuriems taikoma chemoterapija, imunosupresija, imunomoduliacinis gydymas, radioterapija, taip pat žmonėms, turintiems įgimtą ar įgytą imunodeficitą.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)