Lazeris, naikinantis kosmines šiukšles, archyvinė nuotrauka

Rusijos ir JAV mokslininkai sukūrė lazerį, galintį apsaugoti Žemę nuo asteroidų

36
(atnaujinta 00:05 2019.09.25)
Pasak mokslininkų, ateityje jie planuoja sukurti dar galingesnį lazerį, pagrįstą panašiais principais

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Samaros nacionalinio tyrimų universiteto mokslininkai kartu su kolegomis iš Rusijos Lebedevo fizikos instituto ir Emorio universiteto (JAV) mokslininkais sukūrė naujo tipo eksperimentinius lazerinius įrenginius, kurių pagrindu ateityje bus galima įrengti lazerius, kad apsaugotų Žemę nuo asteroidų, praneša RIA Novosti su nuoroda į Samaros universiteto spaudos tarnybą.

"Remiantis tokiomis lazerinėmis sistemomis, ateityje įmanoma sukurti globalias apsaugos nuo asteroidų sistemas, taip pat kompaktiškus ir galingus nuoseklios radiacijos šaltinius pramoniniams tikslams", — teigiama pranešime.

Samaros universitete sukurtas lazeris pagrįstas Emorio universiteto chemiko Maiklo Heveno pasiūlyta koncepcija. Pumpavimui naudojama diodų lazerio spinduliuotė, o inertinių dujų atomai (neonas, argonas, kriptonas, ksenonas) plazmoje pervedami į metastabilią sužadinimo būseną, sukuriamą elektros išlydžio atmosferos slėgyje. Tokioje dujų terpėje susidaro daug galingesnis ir kokybiškesnis radiacijos pluoštas nei esamuose puslaidininkiniuose lazeriuose.

"Siūlomas technologijų derinys leidžia mums sukurti kompaktišką lazerį, galintį skleisti nuolatinę spinduliuotę, kurios galia yra iki kelių megavatų. Be to, tokio lazerio aktyviojoje terpėje yra tik inertinės dujos, o tai labai supaprastina techninį įgyvendinimą ir leidžia sukurti chemiškai inertinę lazerio sąrankos versiją — skirtingai nei lazerių, turinčių šarminių metalų garų", — teigė Hevenas.

Bandymas pasiekti ribą

Kaip pastebėjo Pavelas Michejevas, Samaros universiteto Fizikos ir chemijos laboratorijos tyrimų grupės vadovas, mokslininkai pasinaudos sąranka, kad surastų optimalų metodą metastabilių inertinių dujų atomų ir efektyvių lazerio generavimo būdų gavimui.

"Dabar, kai sukūrėme patį įrenginį, eksperimentuosime su fiziniais tokios sistemos konstravimo principais — kaip atlikti optinį siurbimą, kaip išmetimo galia veikia metastabilių argono atomų koncentraciją, kaip metastabilių inertinių dujų atomų koncentracija priklauso nuo mišinio slėgio", — sakė jis.

Be to, pasak Michejevo, dėl to, kad tokio tipo lazerio spinduliuotė praktiškai nėra absorbuojama atmosferoje, jie gali būti naudojami tolimojo susisiekimo ar net energijos perdavimui.

Pabrėžiama, kad Samaros mokslininkai nuo 2012 metų dirbo lazeriu su optine metastabilių inertinių dujų atomų pompa.

Pirmasis eksperimentinės sąrankos paleidimas 2019 metais patvirtino jų skaičiavimus. Lazeris Samaroje yra penktasis iš eilės tokio tipo prietaisas visoje Žemėje. Dar keturi yra skirtinguose tyrimų centruose JAV.

Anot Heveno, ateityje mokslininkai planuoja sukurti galingesnį lazerį, pagrįstą panašiais principais. Kūrėjai taip pat bandys suprasti, kokia didžiausia galia gali būti pasiekta naudojant inertinių dujų grandinę.

36
Tegai:
asteroidas, kosmosas, JAV, Rusija
Dar šia tema
Paskelbtas naikintuvų MiG-31 skrydžio artimajame kosmose vaizdo įrašas
Robotas "Fiodoras" nebeskris į kosmosą
Amerikos ekspertas teigia, kad JAV ir Rusijos santykiai pasiekė pavojingą tašką
Amerikiečių dainininkė Grimes

Elono Masko mylimoji nusprendė parduoti savo sielą

(atnaujinta 19:22 2020.05.29)
Indie pop žvaigždė Grimes nepradėjo "smulkintis" ir atidarė parodą, kurioje kiekvienas mokus kolekcininkas gali ne tik nusipirkti jos paveikslus, bet ir pasivaržyti dėl dainininkės nemirtingosios dalies

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių dainininkė Grimes, kuri neseniai pagimdė vaiką nuo Elono Masko, ir toliau stebina: žvaigždė ketina parduoti savo sielą naujo meno projekto ribose.

2020 metų gegužės pradžioje 32 metų dainininkė pagimdė kūdikį, kurio tėvas — garsusis milijardierius ir "Tesla" bei "Space X" įkūrėjas. Po to internete buvo aptarinėjamas vardas, kurį tėvai davė savo kūdikiui. Neįprasta santrumpa suneramino ne tik gerbėjus, bet ir JAV įstatymus, po to pora turėjo atlikti keletą pakeitimų ir pervardyti savo sūnų.

Kaip pranešė leidinys "Bloomberg", po vaiko gimimo Grimes vėl pasinėrė į kultūrinį gyvenimą ir sukrėtė gerbėjus. Žvaigždė atidarė savo pirmąją parodą, kurioje, be meno eksponatų, pateikė pardavimui ir savo sielą.

Kūrinys "Išpardavimas" — tai yra dainininkės sielos dalelė, patvirtinta pagal visus teisinius kanonus: dokumentą "dėl nuosavybės" parengė patyrę teisininkai ir pati Grimes.

Šaltinio teigimu, žvaigždė iš pradžių planavo parduoti savo sielą už 10 milijonų dolerių, nes ji "nenorėjo, kad kas nors ją nusipirktų". Tačiau dėl dabartinės koronaviruso pandemijos ir ekonominės krizės Grimes nusprendė surengti aukcioną ir leisti gerbėjams savarankiškai įvertinti jos esybę.

Tegai:
JAV, Elonas Maskas
Dar šia tema
Elonui Maskui ir dainininkei Grimes gimė vaikas
Aktorius Sergejus Gluško, archyvinė nuotrauka

Pareiškęs, kad "trūksta pinigų", Tarzanas "susirado darbą"

(atnaujinta 19:20 2020.05.29)
Anksčiau dainininkės Natašos Koroliovos sutuoktinis teigė, kad koronaviruso pandemija paveikė jų šeimos biudžetą

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Rusijos aktorius, dainininkas, kultūristas ir "šoumenas" Sergejus Gluško, žinomas slapyvardžiu Tarzan, "Instagram" atsakė kritikams apie pasiūlymą susirasti darbą po to, kai menininkas pasiskundė dėl pinigų trūkumo.

Anksčiau dainininkės Natašos Koroliovos sutuoktinis teigė, kad koronaviruso pandemija paveikė jų šeimos biudžetą. Be to, pasak Gluško, menininkai neturi nė cento, "kitaip nei seneliai".

Aktorius paskelbė nuotrauką, kurioje jis sėdi ant grindų su prijuoste ir skara, o rankose laiko skudurą.

"Aš gavau darbą... pagal profesiją. Gerai išmanau šiuos reikalus. Valykitės kojas prie įėjimo! Palikite purvą už slenksčio", — rašė menininkas.

Tegai:
pinigai, Tarzanas