Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Politologas: Latvijos SS legiono nusikaltimai neturi senaties termino

57
(atnaujinta 20:26 2019.09.26)
Anot politologo Armeno Gaspariano, nepaisant to, kad Latvijos politikas Visvaldis Lacis, prieš kurį Rusiją iškėlė baudžiamąją bylą už nacizmo reabilitaciją, jau yra senyvo amžiaus, jis nusipelno bausmės

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Latvijos politikas, prieš kurį Rusija iškėlė baudžiamąją bylą pagal nacizmo reabilitacijos straipsnį, Visvaldis Lacis, rašydamas knygą žinojo, ką rašo, nes pats tarnavo SS legione, teigė istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva metu.

Iškeldamas bylą prie Lacį, Rusijos tyrimų komitetas tvirtino, kad Lacio tikslas buvo suformuoti visuomenėje nuomonę apie Latvijos SS legiono policijos batalionų nekaltumą, pateisinti ir pašalinti jų atsakomybę, nepaisant Tarptautinio karinio tribunolo verdikto, pagal kurį nacionalsocialistinės Vokietijos darbininkų partijos sukarintos pajėgos prisidėjo prie masinių žudynių ir netinkamai elgėsi su civiliais.

Tačiau, pasak Gaspariano, Lacis nevykdė tam tikro politinio užsakymo, nes pats buvo SS legionieriumi.

"Ką gi, "atlygis" turėjo rasti savo "didvyrį", ir jį rado. Aš matau polemiką, ar reikia taip daryti [bausti — Sputnik], Laciui visgi 95 metai. Aš manau, kad reikia, nes tie nusikaltimai, kuriuos jis padarė kartu su savo bendražygiais Latvijos SS legione, neturi senaties termino", — teigė ekspertas.

Rusijos tyrimų komitetas iškėlė bylą po to, kai pasirodė Lacio knyga "Latvijos legionas tiesos šviesoje". Joje jis pritaria smurtinei nacių veiklai Antrojo pasaulinio karo metu okupuotose Baltarusijos TSRS, taip pat Pskovo, Leningrado ir Novgorodo teritorijose. Rusijos tyrėjų manymu, tokiu būdu Lacis pateisina karo nusikaltimus prieš taikius civilius.

1943–1944 metais Latvijos SS legiono padaliniai okupuotoje TSRS teritorijoje vykdė operacijos "Žiemos magija" ir "Pavasario šventė", kurių metu buvo sunaikinti šimtai kaimų ir nužudyti tūkstančiai civilių gyventojų. Rusijos tyrimų komitetas primena, kad šie nusikaltimai patvirtinami istoriniais dokumentais ir liudytojų parodymais, ir jiems taikomi atitinkami Tarptautinio karinio tribunolo teisės aktai.

Visvaldis Lacis yra buvęs 19-osios SS Grenadierių divizijos legionierius, publicistas, filologas pagal išsilavinimą, aukščiausio Latvijos valstybinio apdovanojimo — Trijų žvaigždžių ordino — laureatas. 2006 metų spalį jis buvo išrinktas į parlamentą kaip šalies Žaliųjų ir valstiečių sąjungos atstovas, o lapkritį prisijungė prie Latvijos delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

2007 metais jis pasiūlė pavesti teisėsaugos institucijoms užtikrinti suplanuotų SS legionierių eisenų saugą.

57
Tegai:
SS legionieriai, Rusija, Latvija, Armenas Gasparianas
Dar šia tema
Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą
Politologas: Vilnius stengiasi įvaryti gyventojams "okupacijos" baimę
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 00:22 2021.04.11)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga pajunta nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimo krauju sutrikimas (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje), išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Vakcinacija

Rusijoje bus sukurta dar viena vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 00:19 2021.04.11)
A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Rusijoje kuriama dar viena vakcina nuo koronaviruso, rašo RIA Novosti.

Pirmųjų rezultatų tikimasi artimiausiu metu, sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška.

"Kuriama dar viena vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos, mes tikimės, kad artimiausioje ateityje bus pateikti pirmieji preliminarūs mokslinių tyrimų rezultatai", — žurnalistams sakė M. Muraška.

A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas.

Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" nuo kovo 4 dienos yra palaipsniui tiriama Europos vaistų agentūros (EVA), kuri užsiima vakcinų, skirtų naudoti Europos rinkoje, patvirtinimu.

Anksčiau EVA išreiškė viltį, kad "Sputnik V" įvertinimas bus atliktas pagreitintai, tačiau nėra vakcinos patvirtinimo datos. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Rusijos vakcinos patvirtinimo, jei nebus jokių sunkumų, reikėtų tikėtis gegužę.

"Sputnik V" vakcina buvo patvirtinta beveik 60 šalių, kurių gyventojų skaičius kartu sudėjus viršija 1,5 mlrd. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Vakcinos veiksmingumą, siekiantį 91,6 proc., patvirtina duomenys, paskelbti autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Po "AstraZeneca" vakcinacijos paaiškėjo sveikatos problemos — dabar Ispanijoje
PSO tikisi į organizaciją įtraukti Rusijos vakcinas
Po vakcinacijos nuo COVID-19 Lietuvoje mirė aštuoni žmonės 
Lietuvos policija pasipiktino SAM vadovo žodžiais apie vakcinaciją