Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Politologas: Latvijos SS legiono nusikaltimai neturi senaties termino

51
(atnaujinta 20:26 2019.09.26)
Anot politologo Armeno Gaspariano, nepaisant to, kad Latvijos politikas Visvaldis Lacis, prieš kurį Rusiją iškėlė baudžiamąją bylą už nacizmo reabilitaciją, jau yra senyvo amžiaus, jis nusipelno bausmės

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Latvijos politikas, prieš kurį Rusija iškėlė baudžiamąją bylą pagal nacizmo reabilitacijos straipsnį, Visvaldis Lacis, rašydamas knygą žinojo, ką rašo, nes pats tarnavo SS legione, teigė istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva metu.

Iškeldamas bylą prie Lacį, Rusijos tyrimų komitetas tvirtino, kad Lacio tikslas buvo suformuoti visuomenėje nuomonę apie Latvijos SS legiono policijos batalionų nekaltumą, pateisinti ir pašalinti jų atsakomybę, nepaisant Tarptautinio karinio tribunolo verdikto, pagal kurį nacionalsocialistinės Vokietijos darbininkų partijos sukarintos pajėgos prisidėjo prie masinių žudynių ir netinkamai elgėsi su civiliais.

Tačiau, pasak Gaspariano, Lacis nevykdė tam tikro politinio užsakymo, nes pats buvo SS legionieriumi.

"Ką gi, "atlygis" turėjo rasti savo "didvyrį", ir jį rado. Aš matau polemiką, ar reikia taip daryti [bausti — Sputnik], Laciui visgi 95 metai. Aš manau, kad reikia, nes tie nusikaltimai, kuriuos jis padarė kartu su savo bendražygiais Latvijos SS legione, neturi senaties termino", — teigė ekspertas.

Rusijos tyrimų komitetas iškėlė bylą po to, kai pasirodė Lacio knyga "Latvijos legionas tiesos šviesoje". Joje jis pritaria smurtinei nacių veiklai Antrojo pasaulinio karo metu okupuotose Baltarusijos TSRS, taip pat Pskovo, Leningrado ir Novgorodo teritorijose. Rusijos tyrėjų manymu, tokiu būdu Lacis pateisina karo nusikaltimus prieš taikius civilius.

1943–1944 metais Latvijos SS legiono padaliniai okupuotoje TSRS teritorijoje vykdė operacijos "Žiemos magija" ir "Pavasario šventė", kurių metu buvo sunaikinti šimtai kaimų ir nužudyti tūkstančiai civilių gyventojų. Rusijos tyrimų komitetas primena, kad šie nusikaltimai patvirtinami istoriniais dokumentais ir liudytojų parodymais, ir jiems taikomi atitinkami Tarptautinio karinio tribunolo teisės aktai.

Visvaldis Lacis yra buvęs 19-osios SS Grenadierių divizijos legionierius, publicistas, filologas pagal išsilavinimą, aukščiausio Latvijos valstybinio apdovanojimo — Trijų žvaigždžių ordino — laureatas. 2006 metų spalį jis buvo išrinktas į parlamentą kaip šalies Žaliųjų ir valstiečių sąjungos atstovas, o lapkritį prisijungė prie Latvijos delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

2007 metais jis pasiūlė pavesti teisėsaugos institucijoms užtikrinti suplanuotų SS legionierių eisenų saugą.

51
Tegai:
SS legionieriai, Rusija, Latvija, Armenas Gasparianas
Dar šia tema
Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą
Politologas: Vilnius stengiasi įvaryti gyventojams "okupacijos" baimę
JAV prezidentas Donaldas Trampas

Policija rado siuntos su nuodais Trampui siuntėją

(atnaujinta 13:07 2020.09.21)
Įtariamoji buvo sulaikyta prie Kanados sienos, Niujorko valstijoje, kratos metu pas ją buvo rastas ginklas

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Siuntos JAV prezidentui Donaldui Trampui su stipriu nuodu ricinu siuntėja yra moteris, informaciją apie tai su nuoroda į teisėsaugos organus paviešino Amerikos televizijos kanalai.

Anot televizijos kanalo "NBC", įtariamoji buvo sulaikyta sienos kirtimo punkte, Niujorko valstijoje, bandydama iš Kanados įvažiuoti į JAV. Anksčiau Kanados raitosios policijos atstovas pranešė, kad siunta greičiausiai buvo atsiųsta iš Kanados.

Televizijos kanalo "CNN" šaltinis patikslino, kad per kratą policija pas sulaikytą moterį rado ginklą. Šiuo metu ji yra areštinėje.

Apie tai, kad JAV prezidento apsauga aptiko laišką su nuodais, adresuotą Donaldui Trampui, pranešta praėjusią savaitę. Siuntoje buvo nuodas ricinas — stipri medžiaga, kurios net maža dozė yra mirtina.

Visa korespondencija, skirta JAV prezidentui, prieš patekdama ant valstybės vadovo stalo, yra kruopščiai tikrinama ir tai vyksta už rezidencijos Vašingtone ribų.

Tegai:
nuodingosios medžiagos, Donaldas Trampas, JAV
Dar šia tema
JAV atskleidė Trampo požiūrį į Putiną 
Donaldo Trampo karas ir taika
Aš praradau visus. Trampas prisipažino po rinkimų pajutęs kartėlį
Tankas

"The National Interest" įvertino Rusijos ir JAV galimybes sausumos kare

(atnaujinta 12:54 2020.09.21)
Specialistas patikslino, kad numatyti galimą susidūrimo baigtį apsunkina duomenų trūkumas dėl techninės T-72B tankų modernizacijos

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Amerikiečių karo ekspertas Krisas Osbornas (Kris Osborn) žurnalo "The National Interest" straipsnyje įvertino JAV galimybes sausumos kare su Rusija atveju.

Lėktuvas An-30, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Игорь Руссак

Leidinio autorius pažymėjo, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos turi 12 000 tankų — dvigubai daugiau nei JAV.

"Šie duomenys mums kelia klausimą apie užsitęsusio sausumos karo perspektyvas", — rašo Osbornas.

Specialistas patikslino, kad numatyti galimą susidūrimo baigtį apsunkina duomenų trūkumas dėl techninės T-72B tankų modernizacijos.

Ekspertas taip pat pabrėžė, kad Rusija yra sausumos šalis, o JAV turi "didžiules jūrų ir oro pajėgas". Šiuo atžvilgiu amerikiečiai galės nugalėti Rusiją sausumoje, jei įgis pranašumą danguje, pridūrė jis.

Tegai:
karas, JAV, Rusija
Dar šia tema
"The National Interest" įvertino Rusijos "Avangard" grėsmę JAV
Žiniasklaida papasakojo apie JAV "naktinį košmarą" Arktyje
JAV finansų patriarchas: "Mes turime didelę problemą"
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Nuo spalio ketinama nebeleisti rengti masinių renginių

(atnaujinta 14:58 2020.09.21)
Šeštadienį Lietuvoje buvo pranešta apie rekordinį naujų koronaviruso atvejų per parą skaičių – 99

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Reaguojant į pastaruoju metu išaugusį koronaviruso protrūkį, nuo spalio ketinama nebeleisti rengti masinių renginių, tokių kaip miestų ar derliaus šventės, teigia ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Jis šiandien galimas apsaugos priemones, padidėjus atvejų skaičiui, aptarė Vyriausybės COVID-19 valdymo komitete.

"Šiandien COVID-19 valdymo komiteto posėdyje iš medicinos profesorių darsyk išgirdome: svarbiausias ginklas prieš virusą yra mūsų pačių atsakingas elgesys. Todėl dar kartą prašau visų: atstumas, rankų higiena, veido apsaugos priemonės - ir teisingas jų dėvėjimas! Ir, žinoma, venkime nebūtinų kontaktų", — rašė Skvernelis savo paskyroje Facebook.

Premjero teigimu, komitete taip pat nutarta stiprinti ligoninių apsaugą, testuoti medikus "tiek, kiek reikės". Be to, siekiama užtikrinti, kad visos ligoninės laikytųsi reikiamų taisyklių.

"Nuo spalio 1 dienos ketiname nebeleisti rengti tokių masinio susibūrimo renginių kaip miestų ar derliaus šventės, kur itin sunku užtikrinti ir kontroliuoti saugumo reikalavimų laikymąsi. Formaliai jų tarsi laikomasi, bet realiai – nė kiek",  — rašė Skvernelis.

Jis teigia suprantantis dalies žmonių nuovargį bei susierzinimą, tačiau paragino žmones nepasiduoti ir nuleisti rankų. “Privalome imtis visų būtinų priemonių tam, kad apsaugotume mūsų visų sveikatą ir gyvybes”, - rašo Skvernelis.

Šeštadienį Lietuvoje buvo pranešta apie rekordinį naujų COVID-19 atvejų per parą skaičių – 99. Tuo tarpu daugiausiai naujų atvejų per parą iki šiol buvo fiksuota 90, epidemijos piko metu balandį. Iš viso per savaitgalį nustatyti nauji 179 koronaviruso atvejai.

Lietuvoje iš viso patvirtinta 3814 COVID-19 ligos atvejų, tebeserga 1511 asmenų, 2199 – pasveiko.

Tegai:
Saulius Skvernelis
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje