JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Ekspertai Trampo veiksmus Ukrainos atžvilgiu vertina kaip rimtą pagrindą apkaltai

61
(atnaujinta 10:53 2019.10.01)
Praėjusią savaitę JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi paskelbė apie tyrimą dėl apkaltos proceso; anot jos, Trampo veiksmai rodo, kad jis "pamynė prezidento pareigas, nacionalinį saugumą ir rinkimų vientisumą"

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Amerikos ekspertai įsitikinę, kad JAV prezidento Donaldo Trampo veiksmai spaudžiant Ukrainą pradėti tyrimą dėl jo politinio oponento — buvusio JAV viceprezidento Džo Baideno — yra rimtas pagrindas apkaltai, rašo RIA Novosti.

Praėjusią savaitę JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi paskelbė apie tyrimą dėl apkaltos proceso. Anot jos, Trampo veiksmai rodo, kad jis "pamynė prezidento pareigas, nacionalinį saugumą ir rinkimų vientisumą".

Pagrindinis klausimas yra tas, ar tyrimo metu demokratai sugebės sukurti tokią įtikinamą šios bylos įrodymų bazę, kad galėtų įtikinti Amerikos žmones ir senatorius-respublikonus apie būtinybę galų gale nušalinti JAV prezidentą iš valdžios.

RIA Novosti korespondentas išsiaiškino, kokie galimi apkaltos procedūros scenarijai, kokia tikimybė, kad Amerikos vadovas bus nuteistas, ir kokį vaidmenį šioje srityje atliks Rusijos tyrimas.

Nuomonės skiriasi

Vienas iš JAV įkūrėjų Aleksandras Hamiltonas pažeidimus, už kuriuos gali būti inicijuojama apkalta, apibūdino kaip "naudojimąsi ir piktnaudžiavimą visuomenės pasitikėjimu". Tai reiškia, jog tam, kad būtų pradėtas apkaltos procesas, nebūtina daryti nusikalstamą veiką. Šiuo atveju Kongresas veikia kaip moralinis indikatorius — ką leidžiama daryti esant valdžioje, o ko ne.

Amerikos visuomenės poliarizacija dėl Trumpo asmens ir veiksmų nepalengvina situacijos priimant vienareikšmį sprendimą šioje byloje.

"Apkalta yra ne tik teisinis ir konstitucinis, bet ir politinis klausimas", — teigė viešojo administravimo ekspertas Džonas Hadekas.

Apkaltos etapai

Apkaltos procedūrą sudaro trys pagrindiniai etapai: apkaltos straipsnių tyrimas, rengimas ir priėmimas Atstovų rūmuose ir galiausiai tiesioginis bylos nagrinėjimas Senate ir galutinis nuosprendis. Šiuo metu vyksta pirmasis parengiamasis etapas kaip apkaltos procedūros dalis. Atstovų rūmų demokratai pradėjo tyrimą ir jau paprašė JAV valstybės sekretoriaus Miko Pompėjaus dokumentų Ukrainos klausimu. Jie taip pat kaip pirmuosius liudytojus iškvietė penkis su Ukraina susijusio Valstybės departamento atstovus. Taip pat laukiama pagrindinio liudytojo šioje byloje, CŽV darbuotojo, kuris pateikė skundą dėl JAV prezidento ir Ukrainos vadovo Vladimiro Zelenskio pokalbio telefonu.

Po tyrimo Atstovų rūmų demokratai turės suformuluoti straipsnius, pagal kuriuos jie oficialiai pradės Trampo apkaltos procedūrą.

"Straipsniai dėl apkaltos yra panašūs į kaltinamąjį aktą baudžiamojoje byloje. Jie (Kongreso nariai — Sputnik) turės nuspręsti, pagal kuriuos punktus jie pradės apkaltos procedūrą. Po to jie turi balsuoti teisiniame komitete. Vėliau Atstovų rūmų nariai balsuoja pagal kiekvieną apkaltos straipsnį", — sakė Brukingso instituto (Vašingtonas) ekspertė Elena Kamerk (Elaine Camerck).

Kongresas išskiria tris bendras kategorijas, pagal kurias yra pagrindo apkaltai (nors neapsiribojama vien šiomis nuostatomis): neteisėtas piktnaudžiavimas valdžia; elgesys, nesuderinamas su pareigų atlikimu; netinkama veikla ar asmeninės naudos siekimas.

Suformulavus apkaltos straipsnius ir balsavus už juos, byla perduodama Senatui.

"Apkaltos procesui vadovaus JAV Aukščiausiojo Teismo pirmininkas (Džonas) Robertsas. Šiame procese Atstovų rūmai atliks tyrėjų vaidmenį. Prezidentui atstovaus jo advokatai, tai yra, gynyba", — teigė Kamerk.

Senatoriai tokiu atveju atliks prisiekusiųjų vaidmenį ir galiausiai turės priimti sprendimą.

"Neginčijami įrodymai"

"Tai yra puikus piktnaudžiavimo valdžia pavyzdys. JAV prezidentas naudojasi valdžia, siekdamas priversti užsienio lyderį ištirti jo politinį konkurentą ne dėl JAV politikos, o siekdamas asmeninės politinės naudos", — teigė Siuzana Henesi (Susan Hennessey), Brukingso instituto partnerė.

Jos manymu, kaltinimai Trampui yra labai rimti. Su tuo sutinka jos kolega Džonas Hadekas.

"Tai (situacija su Ukraina — Sputnik) yra ryškus pavyzdys, už ką prezidentui galima inicijuoti apkaltą. (Apkaltos procedūra) juda greitai, nes jau yra susikaupusių klausimų prezidentui", — sakė jis.

Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi teigė, kad tyrimas bus nukreiptas į situaciją aplink Ukrainą. Tačiau vykstant procesui neatmetama galimybė parodyti kitus tyrimo elementus. Pavyzdžiui, tai gali paliesti Donaldo Trampo šeimą, šeimos narių verslą, prezidento bandymus anksčiau trukdyti teisingumui ir "Rusijos tyrimui".

Ekspertė Elena Kamerik sakė RIA Novosti, kad atliekant "Rusijos tyrimą" Trampas trukdė teisingumui ir "neabejotinai tai yra veiksmas, kuris gali būti apkaltos priežastis".

"Tikiuosi, kad tai bus vienas iš apkaltos straipsnių. Trukdymas teisėsaugai ir bandymas panaudoti amerikiečių pinigus ir įtaką politiniams tikslams sukuria labai rimtą pretekstą apkaltai", — sakė ji.

Simbolinė apkalta

Kalbėdami apie galimą balsavimą Senate, ekspertai įspėja: iš anksto teigti, kad apkaltos procedūra yra "simbolinė", o respublikonų dauguma Senate niekada nepalaikys šio žingsnio, neverta.

"Tai yra atviras klausimas", — sako Henesi.

Ji pažymėjo, kad yra dvi realybės: viena yra vieši respublikonų pareiškimai, palaikantys prezidentą ir nukreipti prieš apkaltą, antra — privatūs pokalbiai, kuriuose jie išreiškia kitokį požiūrį.

Kamerik su ja sutinka ir mano, kad išvadų nereikėtų daryti iš anksto.

"Mes vis dar to nežinome (kaip gali vykti balsavimas Senate — Sputnik). Jei balsavimas vyktų šiandien, manau, kad būtų nedaug respublikonų senatorių, kurie būtų pasirengę tai palaikyti. Tačiau šis prezidentas neturi draugų Senate. Jis nepraleido 20 metų dirbdamas su šiais žmonėmis. Ir jie pyksta ant jo dėl daugelio priežasčių. Jei Senate imtume tik respublikonus — jie labai nepatenkinti šio prezidento užsienio politika", — pabrėžė ekspertas.

Galiausiai, pasak Kamerik, pavojus demokratams gali kilti ir po sėkmingos (jiems) apkaltos bei Trampo pašalinimo iš valdžios. Tuomet prezidento įgaliojimus automatiškai perims Maikas Pensas (Mike Pence), dabartinis šalies viceprezidentas.

"Ir tada demokratų problema jau bus ta, kad jie turės kovoti rinkimuose su Pensu", — aiškino ji.

61
Tegai:
apkalta, Donaldas Trampas, JAV
Temos:
Priešrinkiminiai žaidimai: kuo baigsis "Burisma" istorija Baidenui ir Trampui (37)
Dar šia tema
Politologas: Trampas gali priversti Ukrainą derėtis su Rusija
Kremlius tikisi, kad Putino ir Trampo pokalbiai viešinami nebus
Vokietijos deputatas: Zelenskis ieško Vašingtono apsaugos
Trampas nori susitikti su skundo dėl jo pokalbio su Zelenskiu autoriumi
Rusijos URM, archyvinė nuotrauka

ES nori atsargiai naudoti sankcijas prieš Rusiją, sakoma Slovakijoje

(atnaujinta 09:36 2021.01.26)
Rusijos užsienio reikalų ministerija anksčiau patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Europos Sąjunga nori atsargiai naudoti sankcijas prieš Rusiją, neketina remtis tik jomis, sakė Slovakijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Ivanas Korčokas, pažymėdamas, kad ši tema turėtų tapti pagrindine tema ES diplomatijos vadovo Žozepo Borelio vizito į Maskvą metu.

"Mes norime atsargiai elgtis su tokiu instrumentu kaip sankcijos, norime užleisti vietą teisingam teismui (prieš tinklaraštininką Aleksejų Navalną)", — po ES užsienio reikalų ministerijų vadovų susitikimo Briuselyje sakė Slovakijos diplomatas.

Pasak Slovakijos užsienio reikalų ministro, ši tema turėtų tapti pagrindine ES diplomatijos vadovo Žozepo Borelio vizito į Maskvą vasario pradžioje metu. Jo susitikimas su Lavrovu numatytas vasario 5 dienai.

"Europos Sąjunga ketina įrodyti, kad nenori be galo pasikliauti tik sankcijų politika. Bet jei (Rusijos Federacijoje) norima visiškai pašalinti Navalną iš politinio gyvenimo, tai ES tai bus nauja situacija", — RIA Novosti cituoja Slovakijos ministrą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija anksčiau patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema yra "kaip nukopijuoti". Savo ruožtu Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną.

Navalnas buvo sulaikytas sausio 17 dieną Šeremetjevo oro uoste, jam grįžus iš Vokietijos, kur jis buvo gydomas po tariamo apnuodijimo incidento. Chimki miesto teismas sulaikė Navalną 30 dienų. Federalinės bausmių vykdymo tarnybos duomenimis, Navalnas, įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą, buvo areštuotas už pakartotinius bandomojo laikotarpio pažeidimus kaip nuteistasis lygtine bausme.

Tegai:
sankcijos, Aleksejus Navalnas, ES, Rusija
Dar šia tema
Diplomatinis šiurkštumas ir slapti dokumentai: apie ką Lavrovas kalbėjo su žiniasklaida
Vokietija pareiškė, kad jos pozicija dėl "Nord Stream-2" nepakeičiama
Ledynas

Dikaprijas ir Bezosas kreipiasi į Baideną dėl klimato kaitos

(atnaujinta 00:57 2021.01.26)
Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Daugiau nei 150 aktyvistų, aktorių ir verslininkų, įskaitant aktorių Leonardą Dikapriją ir "Amazon" įkūrėją Džefą Bezosą, pasirašė atvirą laišką JAV prezidentui Džo Baidenui, ragindami reaguoti į klimato pokyčius. Atviras laiškas buvo paskelbtas "Climate Power 2020" svetainėje.

Kreipimosi autoriai pažymėjo, kad Baideną galima prisiminti kaip "klimato prezidentą", kuris žmoniją "patraukė nuo uolos krašto".

"Galite pakeisti pasaulio energetikos sistemas iš iškastinio kuro į švarią energiją, tuo pačiu kurdami daug darbo vietų, mažindami taršą ir pašalindami ekonominę, rasinę ir sveikatos nelygybę", — sakoma laiške.

Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka.

Iš garsenybių laišką pasirašė aktorės Natali Portman ir Zoja Dešanel (Zooey Deschanel). Be to, kreipimąsi pasirašė "Mastercard" direktorių valdybos pirmininkas Ajay Banga ir Europos Parlamento Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas Paskalis Kanfinas (Pascal Canfin).

Per pirmąją valandą Baltuosiuose rūmuose Džo Baidenas pakeitė daugelį savo pirmtako Donaldo Trampo sprendimų. Visų pirma jis pasirašė dekretą dėl JAV grįžimo prie Paryžiaus klimato susitarimo.

Džo Baidenas buvo inauguruotas sausio 20 dieną. Jis tapo 46-uoju JAV prezidentu. Ceremonijoje dalyvavo kadenciją baigiantis JAV viceprezidentas Maikas Pensas, buvę šalies prezidentai Džordžas Bušas, ​​Barakas Obama ir Bilas Klintonas kartu su sutuoktiniais. JAV himną atliko Lady Gaga. Trampas nedalyvavo ceremonijoje, sulaužydamas 150 metų tradiciją, ir paliko Vašingtoną likus kelioms valandoms iki iškilmių.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, klimatas