JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Ekspertai Trampo veiksmus Ukrainos atžvilgiu vertina kaip rimtą pagrindą apkaltai

57
(atnaujinta 10:53 2019.10.01)
Praėjusią savaitę JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi paskelbė apie tyrimą dėl apkaltos proceso; anot jos, Trampo veiksmai rodo, kad jis "pamynė prezidento pareigas, nacionalinį saugumą ir rinkimų vientisumą"

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Amerikos ekspertai įsitikinę, kad JAV prezidento Donaldo Trampo veiksmai spaudžiant Ukrainą pradėti tyrimą dėl jo politinio oponento — buvusio JAV viceprezidento Džo Baideno — yra rimtas pagrindas apkaltai, rašo RIA Novosti.

Praėjusią savaitę JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi paskelbė apie tyrimą dėl apkaltos proceso. Anot jos, Trampo veiksmai rodo, kad jis "pamynė prezidento pareigas, nacionalinį saugumą ir rinkimų vientisumą".

Pagrindinis klausimas yra tas, ar tyrimo metu demokratai sugebės sukurti tokią įtikinamą šios bylos įrodymų bazę, kad galėtų įtikinti Amerikos žmones ir senatorius-respublikonus apie būtinybę galų gale nušalinti JAV prezidentą iš valdžios.

RIA Novosti korespondentas išsiaiškino, kokie galimi apkaltos procedūros scenarijai, kokia tikimybė, kad Amerikos vadovas bus nuteistas, ir kokį vaidmenį šioje srityje atliks Rusijos tyrimas.

Nuomonės skiriasi

Vienas iš JAV įkūrėjų Aleksandras Hamiltonas pažeidimus, už kuriuos gali būti inicijuojama apkalta, apibūdino kaip "naudojimąsi ir piktnaudžiavimą visuomenės pasitikėjimu". Tai reiškia, jog tam, kad būtų pradėtas apkaltos procesas, nebūtina daryti nusikalstamą veiką. Šiuo atveju Kongresas veikia kaip moralinis indikatorius — ką leidžiama daryti esant valdžioje, o ko ne.

Amerikos visuomenės poliarizacija dėl Trumpo asmens ir veiksmų nepalengvina situacijos priimant vienareikšmį sprendimą šioje byloje.

"Apkalta yra ne tik teisinis ir konstitucinis, bet ir politinis klausimas", — teigė viešojo administravimo ekspertas Džonas Hadekas.

Apkaltos etapai

Apkaltos procedūrą sudaro trys pagrindiniai etapai: apkaltos straipsnių tyrimas, rengimas ir priėmimas Atstovų rūmuose ir galiausiai tiesioginis bylos nagrinėjimas Senate ir galutinis nuosprendis. Šiuo metu vyksta pirmasis parengiamasis etapas kaip apkaltos procedūros dalis. Atstovų rūmų demokratai pradėjo tyrimą ir jau paprašė JAV valstybės sekretoriaus Miko Pompėjaus dokumentų Ukrainos klausimu. Jie taip pat kaip pirmuosius liudytojus iškvietė penkis su Ukraina susijusio Valstybės departamento atstovus. Taip pat laukiama pagrindinio liudytojo šioje byloje, CŽV darbuotojo, kuris pateikė skundą dėl JAV prezidento ir Ukrainos vadovo Vladimiro Zelenskio pokalbio telefonu.

Po tyrimo Atstovų rūmų demokratai turės suformuluoti straipsnius, pagal kuriuos jie oficialiai pradės Trampo apkaltos procedūrą.

"Straipsniai dėl apkaltos yra panašūs į kaltinamąjį aktą baudžiamojoje byloje. Jie (Kongreso nariai — Sputnik) turės nuspręsti, pagal kuriuos punktus jie pradės apkaltos procedūrą. Po to jie turi balsuoti teisiniame komitete. Vėliau Atstovų rūmų nariai balsuoja pagal kiekvieną apkaltos straipsnį", — sakė Brukingso instituto (Vašingtonas) ekspertė Elena Kamerk (Elaine Camerck).

Kongresas išskiria tris bendras kategorijas, pagal kurias yra pagrindo apkaltai (nors neapsiribojama vien šiomis nuostatomis): neteisėtas piktnaudžiavimas valdžia; elgesys, nesuderinamas su pareigų atlikimu; netinkama veikla ar asmeninės naudos siekimas.

Suformulavus apkaltos straipsnius ir balsavus už juos, byla perduodama Senatui.

"Apkaltos procesui vadovaus JAV Aukščiausiojo Teismo pirmininkas (Džonas) Robertsas. Šiame procese Atstovų rūmai atliks tyrėjų vaidmenį. Prezidentui atstovaus jo advokatai, tai yra, gynyba", — teigė Kamerk.

Senatoriai tokiu atveju atliks prisiekusiųjų vaidmenį ir galiausiai turės priimti sprendimą.

"Neginčijami įrodymai"

"Tai yra puikus piktnaudžiavimo valdžia pavyzdys. JAV prezidentas naudojasi valdžia, siekdamas priversti užsienio lyderį ištirti jo politinį konkurentą ne dėl JAV politikos, o siekdamas asmeninės politinės naudos", — teigė Siuzana Henesi (Susan Hennessey), Brukingso instituto partnerė.

Jos manymu, kaltinimai Trampui yra labai rimti. Su tuo sutinka jos kolega Džonas Hadekas.

"Tai (situacija su Ukraina — Sputnik) yra ryškus pavyzdys, už ką prezidentui galima inicijuoti apkaltą. (Apkaltos procedūra) juda greitai, nes jau yra susikaupusių klausimų prezidentui", — sakė jis.

Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi teigė, kad tyrimas bus nukreiptas į situaciją aplink Ukrainą. Tačiau vykstant procesui neatmetama galimybė parodyti kitus tyrimo elementus. Pavyzdžiui, tai gali paliesti Donaldo Trampo šeimą, šeimos narių verslą, prezidento bandymus anksčiau trukdyti teisingumui ir "Rusijos tyrimui".

Ekspertė Elena Kamerik sakė RIA Novosti, kad atliekant "Rusijos tyrimą" Trampas trukdė teisingumui ir "neabejotinai tai yra veiksmas, kuris gali būti apkaltos priežastis".

"Tikiuosi, kad tai bus vienas iš apkaltos straipsnių. Trukdymas teisėsaugai ir bandymas panaudoti amerikiečių pinigus ir įtaką politiniams tikslams sukuria labai rimtą pretekstą apkaltai", — sakė ji.

Simbolinė apkalta

Kalbėdami apie galimą balsavimą Senate, ekspertai įspėja: iš anksto teigti, kad apkaltos procedūra yra "simbolinė", o respublikonų dauguma Senate niekada nepalaikys šio žingsnio, neverta.

"Tai yra atviras klausimas", — sako Henesi.

Ji pažymėjo, kad yra dvi realybės: viena yra vieši respublikonų pareiškimai, palaikantys prezidentą ir nukreipti prieš apkaltą, antra — privatūs pokalbiai, kuriuose jie išreiškia kitokį požiūrį.

Kamerik su ja sutinka ir mano, kad išvadų nereikėtų daryti iš anksto.

"Mes vis dar to nežinome (kaip gali vykti balsavimas Senate — Sputnik). Jei balsavimas vyktų šiandien, manau, kad būtų nedaug respublikonų senatorių, kurie būtų pasirengę tai palaikyti. Tačiau šis prezidentas neturi draugų Senate. Jis nepraleido 20 metų dirbdamas su šiais žmonėmis. Ir jie pyksta ant jo dėl daugelio priežasčių. Jei Senate imtume tik respublikonus — jie labai nepatenkinti šio prezidento užsienio politika", — pabrėžė ekspertas.

Galiausiai, pasak Kamerik, pavojus demokratams gali kilti ir po sėkmingos (jiems) apkaltos bei Trampo pašalinimo iš valdžios. Tuomet prezidento įgaliojimus automatiškai perims Maikas Pensas (Mike Pence), dabartinis šalies viceprezidentas.

"Ir tada demokratų problema jau bus ta, kad jie turės kovoti rinkimuose su Pensu", — aiškino ji.

57
Tegai:
apkalta, Donaldas Trampas, JAV
Temos:
Priešrinkiminiai žaidimai: kuo baigsis "Burisma" istorija Baidenui ir Trampui (37)
Dar šia tema
Politologas: Trampas gali priversti Ukrainą derėtis su Rusija
Kremlius tikisi, kad Putino ir Trampo pokalbiai viešinami nebus
Vokietijos deputatas: Zelenskis ieško Vašingtono apsaugos
Trampas nori susitikti su skundo dėl jo pokalbio su Zelenskiu autoriumi
Marija Zacharova, archyvinė nuotrauka

"Ciniškas įsipareigojimų pažeidimas": Zacharova apie RT draudimus Lietuvoje ir Latvijoje

(atnaujinta 20:57 2020.07.09)
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė stebisi dėl ES atstovų tylėjimo šiuo klausimu

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Latvijos, Lietuvos ir Estijos veiksmai RT kanalų atžvilgiu yra ciniškas įsipareigojimų žiniasklaidos laisvei pažeidimas, sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

"Mes ir toliau fiksuojame cinišką tarptautinių įsipareigojimų pažeidimą žiniasklaidos laisvės srityje Baltijos šalyse, kurios vis blogiau slepia savo rusofobiją ir ketinimą bet kokiomis priemonėmis atsikratyti Rusijos informacijos savo žiniasklaidos erdvėje", — per ketvirtadienį vykusią trumpąją spaudos konferenciją sakė Zacharova.

Anot jos, keista, kad "dar nė vienas tos pačios Europos Sąjungos valstybės pareigūnas nepakomentavo šiurkštaus žodžio laisvės pažeidimo ir kovos su kitaip mąstančiais Baltijos šalyse".

"Mes manome, kad būtent Briuselio nepriimtinas nutylėjimas apie daugybę vietinės žiniasklaidos diskriminacijos epizodų šio regiono šalyse, ypač Baltijos šalyse, atrišo šių šalių vadovybių rankas iki tokio lygio, kad dabar jos net nesivargina ieškoti įtikinamų savo žingsnių, priemonių, veiksmų Rusijos žiniasklaidos atžvilgiu paaiškinimų", — cituoja Zacharovą RIA Novosti.

"Tokie antidemokratiniai žingsniai, žinoma, diskredituoja Vilnių, Rygą ir Taliną pasaulio bendruomenės akyse ir prieštarauja šių sostinių tarptautiniams įsipareigojimams užtikrinant žiniasklaidos laisvę ir laisvą prieigą prie informacijos", — pabrėžė ji.

Liepos 8 dieną Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) paskelbė sustabdysianti televizijos programų RT, RT HD, RT Español, RT Documentary HD ir RT Documentary programų retransliavimą ar platinimą internetu. LRTK pirmininkas Mantas Martišius teigė, kad nuo liepos 9 dienos sustabdoma transliacija, nes "RT kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, kuris įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos ES sankcijos, sąrašą".

Praėjusią savaitę Latvija uždraudė RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary ir RT TV kanalų transliavimą, savo sprendimą argumentuodama tuo, kad jie neva priklauso Dmitrijui Kiseliovui, MIA "Rossija segodnia" generaliniam direktoriui, kuriam taikomos ES sankcijos.

Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad Dmitrijus Kiseliovas yra MIA "Rossija segodnia" generalinis direktorius, o RT vadovauja Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos. Šios įmonės yra du atskiri juridiniai asmenys, ši informacija jau seniai žinoma ir viešai prieinama.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad Latvijoje priimtas draudimas transliuoti septynis RT kanalus yra "siaubingas ir neleistinas žingsnis".

Liepos pradžioje Simonian savo Twitter ironiškai pažymėjo, kad Lietuvai nusprendus po Latvijos uždrausti RT kanalų transliaciją, labai tikėtina, kad Estija prisijungs prie veiksmų, skirtų "apsaugoti" savo arabų ir ispanų kalbomis kalbančius piliečius nuo RT.

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu sakė, kad vyriausybė svarsto galimybę, sekdama Latvijos pavyzdžiu, uždrausti RT televizijos kanalų transliavimą šalyje.

Tegai:
Baltijos šalys, RT, Rusijos žiniasklaida, Marija Zacharova, Rusija
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Dar šia tema
Čeryševa: Europos pozicija "Sputnik Estija" atžvilgiu yra nusikalstama tyla
Lietuvoje uždrausta RT
Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje
Rusijos nuolatinė atstovybė draudimą transliuoti RT Lietuvoje pavadino "raganų medžiokle"
Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas

Medvedevas papasakojo apie "laifhaką" norintiems tapti prezidentu

(atnaujinta 15:52 2020.07.09)
Politikas pabrėžė, kad bet kurioje pareigybėje, o juo labiau valstybės vadovo poste, būtina prisiimti atsakomybę už savo pareigas

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Rusijos Federacijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas interviu "Komsomolskaja pravda" papasakojo apie "laifhaką" norintiems tapti valstybės vadovu.

Anot jo, bet kurioje pareigybėje, o juo labiau valstybės vadovo poste, būtina prisiimti atsakomybę už savo pareigas ir priimti pagrįstus sprendimus.

"Man atrodo, kad tai svarbiausia bet kurio žmogaus savybė. Darbštumas ir valia norint pasiekti sėkmę. Tiek atliekant valstybines pareigas, tiek bet kokioje kitoje veikloje. Tai toks "laifhakas", — sakė jis.

Medvedevas tapo Rusijos prezidentu 2008 metų gegužės mėnesį. Jis tapo jauniausiu prezidentu šiuolaikinės Rusijos istorijoje — tuo metu jam buvo 42 metai. 2011 metų rugsėjo mėnesį Medvedevas buvo partijos "Vieningoji Rusija" rinkimų sąrašo pradžioje per rinkimus į Valstybės Dūmą ir pasiūlė palaikyti Vladimirą Putiną 2012 metais prezidento rinkimuose.

Medvedevas Rusijos vyriausybei vadovavo nuo 2012 metų, šių metų sausį jis atsistatydino.

Tegai:
Rusija, Dmitrijus Medvedevas
Dar šia tema
Pasirodė vaizdo įrašas apie tai, kaip Putinas balsavo dėl Konstitucijos pataisų
Putinas pasirašė įsakymą dėl pataisų įtraukimo į Rusijos Konstituciją
Paskelbtas atnaujintas Rusijos Federacijos Konstitucijos tekstas
Automobilių padangos, archyvinė nuotrauka

Šalies miškuose surinktas rekordinis senų padangų skaičius

(atnaujinta 22:06 2020.07.09)
Miškuose padangų daugiausia randama jų keitimo sezonu — pavasarį ir rudenį. Čia paliktos padangos dūla ir išskiria žmogaus sveikatai pavojingas medžiagas, sunkiuosius metalus

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Per pirmąjį š. m. pusmetį Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkai šalies miškuose surinko rekordinį išmestų padangų skaičių — 173 tonas, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Jis viršija ir per visus 2019 metus (157 tonos), ir per 2018-uosius (99,7 t) surinktą šių atliekų kiekį.

Daugiausia padangų surinkta VMU Šalčininkų regioniniame padalinyje — beveik 42 tonos. Dubravos regioninis padalinys, bendradarbiaudamas su Jonavos rajono savivaldybe, vien šį mėnesį Šveicarijos seniūnijoje surinko ir išvežė utilizuoti apie tūkstantį padangų, t. y. 10 tonų. Čia miškininkai įrengė nuotolinę mobilią aplinkos stebėjimo sistemą, kuri padės užkirsti kelią šiukšlinimui ir išaiškinti pažeidėjus.

Kituose VMU regioniniuose padaliniuose surinktų padangų skaičiai taip pat įspūdingi: Nemenčinės padalinyje — 20 tonų, Kretingos ir Kazlų Rūdos padaliniuose — po 16 tonų.

Miškuose padangų daugiausia randama jų keitimo sezonu — pavasarį ir rudenį. Čia paliktos padangos dūla ir išskiria žmogaus sveikatai pavojingas medžiagas, sunkiuosius metalus. Karštymečiu kyla ir nemažas gaisro pavojus, o degant gumai susidaro itin toksiškų dūmų. Tokius gaisrus sunku užgesinti, tai gali užsitęsti net kelias savaites. Padangos gamtoje išlieka apie 120 metų.

Aplinkosaugininkai primena, kad paprasčiausias būdas atsikratyti senų padangų — atiduoti jas padangų pardavėjams. Jeigu padangų atiduodama tiek pat, kiek perkama, ir jos skirtos to paties tipo transporto priemonei, visi pardavėjai privalo nemokamai priimti senas padangas. Tai galima padaryti ir automobilių remonto įmonėse — keičiant ten padangas, senosios turi būti priimamos nemokamai. Senas padangas, iki penkių vienetų, taip pat galima nugabenti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Šiukšlės ES šalyse
© Sputnik /
Šiukšlės ES šalyse
Tegai:
miškas, padangos