Kaliniai kalėjime, archyvinė nuotrauka

"Viskas dėl alkoholio: vagystės, plėšimai". Benamiai ir kaliniai, pakeitę savo gyvenimą

43
(atnaujinta 12:09 2019.10.04)
Vienos iš istorijų autorius iš savo asmeninės patirties teigė, kad laiku neištiesus rankos, žmogus gali palūžti

VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. Kalėjimas, priklausomybė nuo narkotikų, klajonės gatvėmis ieškant maisto ir stogo virš galvos — dažnai tie, kuriems teko tai išgyventi, laikomi asocialiais. Kai kurie su tokiu statusu susitaikė ir nuleido rankas, o kiti nusprendė pasipriešinti. RIA Novosti korespondentė klausėsi istorijų tų, kurie buvo nuleidę rankas, tačiau sugebėjo ne tik grįžti į normalų gyvenimą, bet ir tapti savanoriais.

Dvylika metų gatvėje

"Man buvo septyniolika, kai aš turėjau problemų dėl priklausomybių — alkoholio ir narkotikų. Mano tėvai buvo išsiskyrę, gyvenau su mama ir močiute", — sakė "Nakvynės namų" labdaros organizacijos savanoris Aleksejus Grigorjevas "RIA Novosti" korespondentei (vardas pakeistas).

1997 metais Aleksejus, neįstojęs į teisės fakultetą, paliko savo gimtąjį miestą ir kartu su tėvu persikėlė į Sankt Peterburgą. Jis įsidarbino įmonėje, prekiaujančioje buitine technika: buvo pagalbinis darbuotojas, vėliau vadybininkas. Gyvenimo būdas pasikeitė, tačiau liko žalingų įpročių: už dar vieną dozę Aleksejus susimokėjo pavogtais iš tėvo pinigais. Atėjo ta diena, kai jis tiesiog nebegalėjo to pakęsti ir išvijo sūnų iš namų.

"Tapau benamiu 2002 metais, kai baigėsi pinigai ir nebegalėjau išsinuomoti buto. O prieš metus praradau darbą. Kartais pernakvodavau pas pažįstamus", —  prisimena Grigorjevas.

2004 metais Aleksejus nusirito nuo laiptų ir susilaužė koją. Tai sužinojęs, tėvas pasigailėjo sūnaus ir priėmė atgal į namus. Tačiau atsigavęs jis grįžo prie seno gyvenimo būdo, o tėvas "galutinai nutraukė santykius su sūnumi". Taigi, jaunuolis vėl atsidūrė gatvėje. Tada pirmiausia sužinojo apie labdaros organizaciją "Nakvynės namai", kuri padeda benamiams. "Aš pamačiau "Naktinį autobusą" (Nakvynės namų savanorių autobusas, važiuojantis per kelis punktus — Sputnik.) — autobuse buvo dalinamas maistas, drabužiai, arbata. Autobusas dažniausiai pasirodydavo vakarais, stovėdavo apie 15 minučių, tada išvažiuodavo", — aiškina pašnekovas. Grigorjevas tapo nuolatiniu "Naktinio autobuso" klientu.

"Kažkas susisuko mano galvoje"

Dėl priklausomybių ir gyvenimo būdo Aleksejus turėjo rimtų sveikatos problemų. Kai 2007 metais smarkiai pablogėjo jo sveikatos būklė, jis kreipėsi į "Nakvynės namų" savanorius, kad padėtų jam nuvykti į ligoninę. Aleksejus tuo metu negalėjo registruotis savarankiškai — pametė dokumentus, o mokamoms paslaugoms pinigų neturėjo. Ištyrę Grigorjevą, gydytojai paskelbė nuosprendį: jį būtina nuolat stebėti, jam reikia lankytis ligoninėje kas šešis mėnesius. Fondas jam padėjo. Tačiau stogo virš galvos vis dar nebuvo: iš palatos jis vėl grįžo į gatvę. Taip, ir priklausomybių, nepaisant beviltiškų diagnozių, Aleksejus neatsikratė. Tai tęsėsi dar septynerius metus: ligoninė — gatvė — ligoninė.

"Viskas pasikeitė 2014 metais. Kažkas pasikeitė mano galvoje, aš nusprendžiau suimti save į rankas ir pradėjau reabilitacijos kursą miesto priklausomybių gydymo centre", — teigė vyras. Gydymas davė gerų rezultatų, o "Nakvynės namų" savanoriai pasiūlė Grigorjevui tęsti sveikimo kursą, tačiau jau fonde — yra speciali programa atsikratyti priklausomybės.

Aleksejus gyveno nakvynės namuose, buvo gydomas ir dalyvavo fondo projektuose: "Kartą su "Naktinio autobuso" vairuotoju kalbėjome apie tai, ko trūksta punktui. Gimė idėja: žmogus, kuris išgyveno tam tikrus sunkumus ir atsistojo ant kojų, gali dirbti konsultantu — vienodomis sąlygomis bendrauti su benamiais ir žmonėmis, turinčiais priklausomybių, parodyti jiems savo pavyzdį, kad visada yra sprendimas". Iniciatyva buvo įvertinta ir Aleksejus tapo pirmuoju tokiu "dirigentu".

Reabilitacija truko metus. Kai košmaras jau buvo už nugaros, Grigorjevas nusprendė vykti dirbti į Maskvą, tačiau po poros mėnesių grįžo į Peterburgą. Jis susitiko su būsima žmona, įkūrė savo verslą ir pagaliau atsistojo ant kojų. Kartu jis ir toliau teikė paramą "Nakvynės namams".

"Mes išvykstame 19:00, sustojame tik keturiose stotelėse, kiekvienoje būname po 20 minučių. Deja, man pavyksta vienu metu pasikalbėti tik su vienu ar dviem žmonėmis." Su savo pacientais jis visada palaiko ryšį: "Mano seni draugai ir pažįstami beveik mirę. Aš 12 metų buvau benamis — tai tikrai ilgas laiko tarpas".

"Buvo gėda"

"Mano vyras iš Uzbekistano į Maskvą persikėlė prieš 15 metų. Šiek tiek vėliau išvažiavau ir aš. Dvimetę mergaitę palikau uošvei. Tuomet buvau dvidešimt ketverių, o Sergejus — dvidešimt penkerių", — savo istorija su RIA Novosti dalijasi "Pasaulio mama" vadovė Ksenija Strelkova. "Jis dirbo krautuvininku, o aš pardavėja. Mes dažnai buvome apgaudinėjami, jie nemokėjo darbo užmokesčio".

Su pinigais buvo sunku, todėl Strelkovai buvo išmesti į gatvę: jie nemokėjo nuomos laiku. Nenorėjo prašyti tėvų pagalbos: "Buvo gėda". "Dvi savaites gyvenome Jaroslavlio stotyje. Niekada nejutome tokios nevilties, kokią patyrėme tuo metu", — prisimena Ksenija.

Ксения и Сергей
© Фото : из личного архива Ксении Стрелковой
Ksenija ir Sergejus

Tuo metu Sergejus dirbo transporto įmonėje. Kolegos pastebėjo, kad jis su savimi pasiima biure paliktą maistą, ir paklausė, ar jam viskas gerai. Kadangi padėtis buvo apgailėtina, Sergejus pripažino, kad jis su žmona gyvena gatvėje. Bendrovės direktorius iškart pasiūlė finansinę pagalbą — Strelkovai už šias lėšas išsinuomojo butą. Tačiau vos po trijų mėnesių namų šeimininkė juos išvarė vidury nakties, "nes vaikai grįžta". Daugiau nebuvo kur eiti — nebuvo pakankamai pinigų maistui nusipirkti. Vienas iš šeimos draugų pasiūlė gyventi su draugais, jie neprieštaravo.

"Brolių Antono ir Olego butas (vardai pakeisti) buvo baisios būklės. Vaikai buvo našlaičiai, jie gyveno skurdžiai, buvo laikomi asocialiais. Jei kažkas nutikdavo netoli mūsų namo, policija nedelsdama atvykdavo į mūsų butą patikrinimui. Mes gyvenome nuolatinėje įtampoje", — sako Ksenija.

Po metų Strelkovai nutolo nuo brolių — visą tą laiką jie atsidėdavo kiekvieną centą. "Galų gale mes išlipome iš sunkios padėties, atidarėme nedidelį verslą, pasiėmėme dukrą iš Uzbekistano ir gavome Rusijos pilietybę. Ksenija susidomėjo labdara: "Ilgai stebėjau Jelizavetos Glinkos fondą. Praėjus dviem dienoms po to, kai ji dingo, nusprendžiau surengti kampaniją "Daktare Liza, mes atsimename!". Dukra ir aš paėmėme maisto paketus ir nuėjome į stotį maitinti benamių".

Акция помощи бездомным
© Фото : из личного архива Ксении Стрелковой
Pagalba benamiams

Jelizavetos Glinkos vardu pavadinto labdaros fondo savanoriai, sužinoję apie tai, rašė Ksenijai ir pasiūlė bendradarbiauti. Šiais metais akcija vyko dešimtyje Rusijos regionų. Be to, Strelkova įkūrė judėjimą "Pasaulio mama", kuris kartu su fondais ir valstybinėmis socialinėmis institucijomis padeda tiems, kuriems reikia pagalbos. Dabar Strelkovai namuose retkarčiais priima žmones, neturinčius stogo virš galvos. "Visi mūsų artimieji žino apie tai. Mes tiek daug žmonių padėjome atsistoti ant kojų, kad jau praradome skaičių. Tiesiog iš savo patirties supratome: jei laiku nepaduosi rankos, žmogus gali palūžti", — apibendrina Ksenija.

"Pasukau ne tuo keliu"

"Kai man buvo dvidešimt metų, turėjau problemų dėl alkoholio. Neišlaikiau egzaminų, neįstojau į universitetą. Dirbau alaus darykloje ir pradėjau ten gerti. Vėliau pasukau netinkamu keliu — penkis kartus sėdėjau kalėjime. Viskas dėl girtuokliavimo: vagystės, apiplėšimai. Praleidau maždaug 13 metų už grotų", — trumpai papasakojo savo biografiją agentūrai Glinkos vardu pavadinto Socialinės adaptacijos centro darbuotojas Konstantinas Romanovas.

2006 metais, kai jis eilinį kartą atliko bausmę, sukčiai apgaulės būdu išregistravo jo motiną iš buto. Neilgai trukus ji pakliuvo į avariją — iš automobilio nieko neliko, ji pati stebuklingai išgyveno. Kol ji reabilitavosi, tuo pačiu ir neteko buto". Nebuvo kur eiti, ji su vyru jau seniai išsiskyrė. Ji kreipėsi pagalbos į Glinkos centrą. Ten gi 2009 metais motinos patarimu atsidūrė ir Konstantinas, kai "buvo paleistas iš kalėjimo į niekur".

Центр социальной адаптации для лиц без определенного места жительства и занятий имени Е. П. Глинки
Asmenims, neturintiems konkrečios gyvenamosios vietos ir profesinės veiklos, skirtas Glinkos vardu pavadintas socialinės adaptacijos centras

Romanovas prisipažįsta: "Reabilitacija nebuvo lengva, išmestas iš centro buvau apie 50 kartų: dėl gėrimo, dėl dingimų — aš galėjau tiesiog išvykti ir kelias dienas nepasirodyti. Aš buvau įpratęs, išeidavo tarsi savaime". Tuo metu jis pardavinėjo kosmetiką, kartais dirbo ne visą darbo dieną. Kartais galėjo išsinuomoti būstą.

2014 metais centro priėmimo skyriuje Konstantinas susitiko su būsima žmona Galina Naidenova. Neseniai ji buvo išėjusi iš kalėjimo. "Prieš tai aš jau mačiau ją, bet trumpai. Ir tada mes susitikome, kalbėjomės. Iki šiol esame kartu", — pasakoja Romanovas.

Dingusi

Galina turi savo dramatišką istoriją. Ji pabandė narkotikų būdama 25-erių,. Ir tada gyvenimas nusirito žemyn. "Po mokyklos nedirbau. Mama buvo žuvies parduotuvės direktorė, tėtis dirbo gamykloje. Gyvenome gerai". Kai pirmą kartą patekau į kalėjimą, mano tėvai vis dar padėjo, o paskui nusisuko".

"Ilgą laiką negyvenau registruotoje vietoje. Mama paskelbė, kad esu dingusi. Kai buvau Glinkos centre, teisininkai padėjo man kovoti, kad galėčiau sugrįžti į gyvenimą", — aiškina Galina. Žodžiu, jos jau nebėra "dingusiųjų" sąrašuose, tačiau registracijos atkurti nepavyko, šeima jos nepriėmė.

Галина и Константин
© Фото : из личного архива Константина Романова
Galina ir Konstantinas

Susitikimas su Konstantinu daug ką pakeitė. "Kai supratome, kad norime būti kartu, nusprendėme atsikratyti priklausomybių", — sako Naidenova.

"Susirašėme" 2015 metais. Nebuvo vestuvių — pakvietėme penkis draugus ir viešbučio kambaryje surengėme nedidelę vakarienę", — prisimena Konstantinas.

Sudėtingą reabilitacijos kelią buvo daug lengviau pereiti kartu. 2018-aisiais Konstantiną ir Galiną priėmė prižiūrėtojai Glinkos centre. "Aukštuose, kur gyvena neįgalūs žmonės, visada stengiamės jiems padėti: ką nors atnešti ar tiesiog palaikyti maloniu žodžiu. Darbe kiekvieną dieną susitinkame su tais, su kuriais anksčiau reabilitavomės. Dabar, atrodo, mes neseniai gyvenome su jais. Niekas nepamiršta: viskas pasikeitė, bet jie prisimena, kokie mes buvome".

43
Tegai:
gyvenimas, benamiai, nusikalstamumas, nusikaltėliai, kalėjimas
Dar šia tema
Nauji žmonijos namai. Kur persikels žmonės, kai Saulė užges
"Galvojome — juokauja": Saratovo žudikai reikalavo milijonų už pagalbą tyrėjams
Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius

(atnaujinta 13:52 2020.08.05)
Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos"

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Vakcina nuo COVID-19, kurios pagrindą sudaro šilkaverpių lervose esantys baltymai, turėtų tapti labai efektyvi ir nebrangi, RIA Novosti pasakojo projekto vadovas, Japonijos Kiusiu universiteto profesorius Takahiro Kusakabe.

Koronaviruso paviršiuje yra vadinamasis smaigalys baltymas S, jis yra sugrupuotas po tris ir būtent jis suformuoja pačius "smaigalius" viruso paviršiuje, su kurio pagalba ir plinta infekcija.

"Padedant šilkaverpiui, mes sukuriame dirbtinį smaigalio baltymą, kuris yra nepaprastai panašus į naujo tipo koronaviruso baltymą, tačiau jo viduje nėra viruso, todėl jis yra nekenksmingas", — teigė profesorius.

Į šilkaverpio kūną įnešamas bakulovirusas, kuris užkrečia tik vabzdžius, bet yra nekenksmingas žmonėms, turėdamas jame įterptą genetinę koronaviruso informaciją. Po kelių dienų šilkaverpių kūne "užauga" baltymas, labai panašus į koronaviruso S-baltymą.

"Šiuo metu mes kuriame dvi vakcinų rūšis — injekcines ir geriamąsias. Injekcinei vakcinai reikia išvalymo ir saugos tyrimų. Bet kokiu atveju manau, kad ji bus tokia pat saugi kaip šiuo metu naudojama vakcina. Kalbant apie geriamąjį vartojimą, Azijos šalyse istoriškai šilkaverpių lervas jie vartoja maistui, todėl problemų neturėtų kilti", — pabrėžė profesorius.

Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos". Be to, jo kaina neviršys vakcinos nuo gripo ribų — keli tūkstančiai jenų (kelios dešimtys dolerių). Šiais mokestiniais metais, tai yra iki 2021 metų kovo 31 dieną, bus atliekami vakcinos bandymai su gyvūnais.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
mokslininkai, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
Lietuviams priminė, kad viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes privaloma
Mokslininkai neatmetė galingesnės antros COVID-19 bangos JK
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Danijos sprendimas padidina galimybę laiku užbaigti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 20:36 2020.08.05)
Sutikimas nutiesti vamzdžius Danijos vandenyse yra labai geras signalas, mano ekspertas Valerijus Vaisbergas

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Tokio Danijos sprendimo ir buvo tikimasi, o jų vyriausybė ir reguliavimo institucija neturėjo pagrindo atidėti leidimo išdavimo, interviu Sputnik Lietuva sakė investicijų bendrovės "Regionas" Analitikos skyriaus direktorius Valerijus Vaisbergas.

"Kitas dalykas tai, kad per praėjusią savaitę iš Amerikos pusės negirdėjome jokių naujų prieštaravimų dėl "Nord Stream-2". Akivaizdu, kad padėtis buvo kažkokiame užkulisiniame derybų etape, kurio baigtį gana sunku numatyti. Nepaisant to, sutikimas dėl vamzdžio klojimo Danijos vandenyse — tai labai geras signalas, iš esmės tai padidina galimybę užbaigti projektą per anksčiau nurodytą terminą, tai yra šių metų pabaigoje-kitų pradžioje. Manau, kad svarbiausia — pabaigti statybas ir paleisti dujas per šias dvi naujas atšakas", — sakė jis.

Danijos energetikos apeliacinė taryba negavo apeliacijų dėl Danijos energetikos agentūros (DEA) sprendimo, kuriuo buvo leista "Nord Stream 2 AG" naudoti inkaruotus laivus tiesiant "Nord Stream-2".

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nuo antradienio "Nord Stream 2 AG" gali atnaujinti statybas.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės iki Baltijos jūros ir Vokietijos.

Jam aktyviai priešinasi JAV, kurios ketina parduoti savo suskystintas gamtines dujas Europos Sąjungoje. Vašingtonas gruodį paskelbė taikysiąs sankcijas projektui, reikalaudamas, kad įmonės, susijusios su projektu, nedelsdamos nutrauktų statybą. Šveicarijos "Allseas" beveik iš karto paskelbė apie darbo sustabdymą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad projektas yra tik komercinio pobūdžio ir naudingas Europos partneriams.

Tegai:
Nord Stream-2, Danija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Laivo "Fortūna" nuomininkas atsisakė dalyvauti užbaigiant "Nord Stream-2"
Ekspertas: Lenkijos teisinės pretenzijos neturės įtakos "Nord Stream-2"
Ekspertas numatė derybų tarp "Gazprom" ir laivo "Fortūna" savininko rezultatus
Obuoliai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 6-osios šventės

(atnaujinta 16:03 2020.08.05)
Rugpjūčio 6 dieną Lietuvoje minimi Kristaus atsimainymas ir Obuolių krikštas

Rugpjūčio 6 yra 218-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 219-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 147 dienos.

Rugpjūčio 6 dieną minimas Kristaus atsimainymas

Atsimainymas pažodžiui reiškia pasikeitimas, persikeitimas. 

Jėzus pasiėmė Petrą, Jokūbą, jo brolį Joną ir užsivedė juos nuošaliai ant aukšto kalno. Ten Jis atsimainė jų akivaizdoje. Jo veidas sužibo kaip saulė, o drabužiai tapo balti kaip šviesa. Ir štai jiems pasirodė Mozė ir Elijas, kurie kalbėjosi su Juo.

Pagal Naująjį testamentą Jėzus ant Taboro kalno atsimainė prieš apaštalus.

"Jo drabužiai ėmė taip baltai spindėti, kaip jų išbalinti negalėtų joks skalbėjas žemėje. Jiems pasirodė Elijas ir Mozė, kuriedu kalbėjosi su Jėzumi. (...) užėjo debesis ir uždengė juos, o iš debesies nuskambėjo balsas: "šitas — mano išrinktasis Sūnus, jo klausykite".

Taip dievas apaštalams nurodė savo sūnų ir pranešė apie būsimas Kristaus kančias. Šis įvykis krikščionims toks pat svarbus kaip ir pats Kristaus nukryžiavimas.

Taip pat šią dieną minimas Obuolių krikštas (nuo 6 iki 10 dienos)

Tikėta, kad nuo Atsimainymo motinos, turinčios mirusių vaikų, jau galinčios valgyti obuolius, nors šiaip jau obelis krėsti ir krituoliais vaišintis buvo priimta tik nuo Žolinės.

Visa gamta ir augalai yra dvasingi. Raškyti ir valgyti vaisius, augalų "vaikus", be niekur nieko nevalia. Reikia juos užganėdinti, atsiprašyti ir pirmiausia paaukoti dievams. Tam atliekamos apeigos, kurias vadina vienur Krikštais, kitur Obuolių krikštu. Iki tos dienos niekas nedrįsdavo jų valgyti — sakoma, kad suvalgius dievams skirtus obuolius ar kriaušes, šie neduosią jų mirusių vaikų vėlėms. Iki šios dienos nevalia kepti ropių, obuolių ir kitų vaisių, nes galima prisišaukti ankstyvas šalnas. 

Kai kur manyta, kad per šią šventę motinos dar neturėtų vaisių valgyti, nes tą dieną Dievas dalijąs obuolius mirusiems vaikeliams, ir jeigu obuolį suvalgo motina, tai savo vaiką nuskriaudžia

Ši diena Lietuvos istorijoje

1840 metais Rusijos caro Nikolajaus I įsakymu iš Vilniaus ir Gardino gubernijų buvo išbrauktas Lietuvos vardas. Šiuo žingsniu siekta galutinai ištrinti LDK atminimą iš Lietuvos bajorijos savimonės. Nuo tada iki šiol Rusijoje Baltijos valstybės nėra vadinamos atskirais vardais — carui tai buvo Šiaurės Vakarų kraštas ar paskiros gubernijos, sovietmečiu "Pribaltika".

1940 metais nacionalizuoti visi Lietuvos bankai. Nacionalizuotas Lietuvos bankas perduotas TSRS valstybiniam bankui ir tampa jo padaliniu.

Ši dieną pasaulio istorijoje

Šią dieną 1666 metais baigėsi Londoną nuniokojęs milžiniškas gaisras.

1806 metais nustojo egzistavusi Romos imperija: karūnos atsisakęs Francis (Pranciškus) II tapo Austrijos imperatoriumi Pranciškumi I.

O 1881 metų rugpjūčio 6 dieną gimė penicilino išradėjas (1928 metais), škotų bakteriologas seras Alexander Fleming (Aleksanderis Flemingas), pelnęs Nobelio medicinos premiją.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Bilvina, Bilvinas, Bilvinė, Bylotė, Daiva, Josbutas, Josbutė, Josgailas, Josgailė. Karolina, Vaidutis.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė