JAV Kongreso pastatas ant Kapitolijaus kalvos Vašingtone, archyvinė nuotrauka

JAV demokratai paprašė Baltųjų rūmų dokumentų apie Ukrainą

22
(atnaujinta 21:46 2019.10.06)
Kongreso nariai nustatė terminą, iki kurio Baltieji rūmai privalo pateikti visus reikalingus dokumentus

VILNIUS, spalio 5 — Sputnik. JAV Kongreso Atstovų rūmų demokratai iš Baltųjų rūmų paprašė dokumentų apie Ukrainą, susijusių su Donaldo Trampo apkaltos tyrimu, praneša RIA Novosti.

Trijų komitetų: Žvalgybos, Užsienio reikalų, Reformų ir priežiūros — nariai nusiuntė laišką laikinajam Baltųjų rūmų administracijos vadovui Mikui Malvaniui (Mick Mulvaney).

Kongreso nariai nustatė terminą, iki kurio Baltieji rūmai privalo pateikti visus reikalingus dokumentus — tai jie turi padaryti iki spalio 18 dienos. Atsisakymas bus traktuojamas kaip "trukdymas atlikti tyrimą".

Trijų komitetų pirmininkai nurodo, kad bendraudamas su žurnalistais Trampas pareiškė, jog "visada bendradarbiauja" su Kongresu.

"Prezidento Trampo pareiškimas yra sąmoningai klaidinantis. Baltieji rūmai atsisako bendradarbiauti arba nereaguoja į daugybę mūsų komitetų prašymų pateikti dokumentus savanoriškai", — teigė demokratai.

Jie vėl atmetė respublikonų tvirtinimus dėl Atstovų rūmų bendro balsavimo būtinybės ir nutarimo, kuriuo siekiama oficialiai pradėti apkaltos tyrimą, priėmimo.

Trampo apkalta

Atstovų rūmų demokratai pradeda apkaltą prieš Trampą, kaltindami prezidentą tuo, kad jis prašė užsienio valstybės pagalbos, bandydamas diskredituoti politinį priešininką — Džo Baideną. Tai būtų galima traktuoti kaip kišimąsi į rinkimus. Trampas neigia kaltinimus.

Jei įtarimai Atstovų rūmuose bus patvirtinti, jie bus perduoti Senatui, kuris priims galutinį sprendimą. Aukštuosiuose rūmuose dauguma respublikonų yra Donaldo Trampo partijos nariai.

JAV ir Ukrainos prezidentų Donaldo Trampo ir Vladimiro Zelenskio pokalbis atsidūrė dėmesio centre po žiniasklaidos pranešimų, kad žvalgybos darbuotojas jį vertino kaip nerimą keliantį ir nusiuntė skundą savo vadovybei. Trečiadienį buvo išleistas telefoninio pokalbio nuorašas, o ketvirtadienį — pats skundas.

Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

JAV ir Ukrainos lyderių telefoninio pokalbio stenograma patvirtino, kad Trampas paprašė Zelenskio ištirti buvusio Ukrainos generalinio prokuroro Viktoro Šokino, tyrusio "Burisma Group", kurios vienas iš direktorių buvo Džo Baideno sūnus Hanteris, veiklą ir paties Baideno jaunesniojo bylą.

Pats Donaldas Trampas kaltina buvusį viceprezidentą spaudimu Ukrainos valdžios institucijoms 2016 metais, kai jis pareikalavo atleisti generalinį prokurorą Viktorą Šokiną, kuris tyrė "Burismos" veiklą. Baidenas teigia, kad jo reikalavimai buvo susiję tik su tuo, kad generalinis prokuroras neefektyviai kovojo su korupcija šalyje. Politikas nelaiko to kišimusi į valstybės reikalus.

2016 metais viceprezidentu dirbęs Baidenas reikalavo iš Kijevo griežtos antikorupcijos politikos ir, vykdydamas šią kampaniją, paragino atsistatydinti tuometinį laikinąjį generalinį prokurorą, kuris taip pat tyrė "Burismos" veiklą. Jurijus Lucenko, kuris tada buvo Ukrainos generaliniu prokuroru, teigė neturįs įrodymų apie nusikaltimus, kuriuos šalies teritorijoje galbūt galėjo padaryti Baidenas vyresnysis arba jo sūnus.

22
Tegai:
dokumentas, Ukraina, JAV
Temos:
Priešrinkiminiai žaidimai: kuo baigsis "Burisma" istorija Baidenui ir Trampui (34)
Dar šia tema
Ekspertas: nepaisant visų JAV "defilė", "Nord Stream-2" bus nutiestas
Trampas paaiškino, kodėl turi "absoliučią teisę" tirti korupciją