Rusijos karininkai, archyvinė nuotrauka

Raudonoji grėsmė. Kokiomis "siaubo istorijomis" apie Rusiją gąsdina Vakarų žiniasklaida

97
(atnaujinta 00:14 2019.10.07)
Rugpjūčio pradžioje Norvegijoje atlikto tyrimo duomenimis, 67 proc. šios šalies piliečių mano, kad Maskva kelia grėsmę pasaulio stabilumui

VILNIUS, spalio 5 — Sputnik. Maskavimasis, slaptas nusileidimas, pakrančių žvalgyba — Norvegijos leidinys "AldriMer" pranešė, kad Rusijos specialiosios pajėgos slapta nusileido Svalbarde. Rusijos ambasada Osle sureagavo akimirksniu: diplomatai publikaciją pavadino klastote ir šiurkščia provokacija, paruošta tam, kad Maskvai "primestų priešo įvaizdį". Tačiau Europos žiniasklaida ne pirmą kartą gąsdina skaitytojus tokiomis "siaubo istorijomis". Apie originaliausius iš jų — RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Skandinavų baimės

Rugpjūčio pradžioje Norvegijoje atlikto tyrimo duomenimis, 67 proc. šios šalies piliečių mano, kad Maskva kelia grėsmę pasaulio stabilumui. Tai ir nuolatinių antirusiškų publikacijų vietinėje žiniasklaidoje rezultatas.

"Garsi sensacija" "AkdriMer" pasirodė būtent dabar ne šiaip sau — Osle spalį tvirtinamas karinis biudžetas. Ir karalystės Gynybos ministerija per kontroliuojamą žiniasklaidą skleidžia gandus apie potencialią "Rusijos agresiją". Tikslas aiškus — gauti iš vyriausybės kuo daugiau lėšų gynybai.

Visų pirma, šią vasarą buvo paskelbta straipsnių serija apie Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties tarp Rusijos ir JAV nutraukimą. Kaltė dėl to, be abejo, buvo primesta tik Maskvai.

Karalystės Gynybos ministerija per vietos žiniasklaidą anksčiau tvirtino, kad Rusija blokuoja GPS signalus per NATO pratybas netoli Norvegijos krantų. Tačiau įrodymų nepateikta.

"Siaubo istorijos" mėgstamos ir kitose Skandinavijos šalyse. Švedija savo teritoriniuose vandenyse reguliariai "medžioja" mitinius Rusijos povandeninius laivus.

2014 metų rudenį Švedijos kariuomenė pradėjo didelio masto Rusijos povandeninio laivo, tariamai pasislėpusio netoli Stokholmo, paieškos operaciją. Visa tai lydėjo masinė kampanija vietos žiniasklaidoje, visais būdais keikianti Maskvos "agresyvius tikslus".

"Smegenų plovimas"

Baltijos šalių žiniasklaida, atspindėdama tariamą "Rusijos agresiją", — visuomet priešakinėje linijoje, negailėdama savo reputacijos.

Šių metų sausį estų portalo "Eesti Päevaleht" žurnalistas Vahuras Kortis pasiūlė šalyje dislokuoti raketas ir nukreipti jas į Sankt Peterburgą. Jo manymu, tai vienintelis būdas sulaikyti Kremlių nuo pergalingo žygio į Vakarus.

Be to, dažnai skaitytojų gąsdinimo taktiką naudoja ir kur kas autoritetingesnės Vakarų Europos žiniasklaidos priemonės.

Balandžio mėnesį Vokietijos "ZDF" televizijos kanalo laidų vedėjas Klausas Kleberis pradėjo skaityti žinias nuo nerimą keliančio pranešimo apie tai, kad JAV kariuomenė kartu su Europos sąjungininkais ruošiasi išvaryti iš Estijos Rusijos ginkluotųjų pajėgų vienetus, kurie "įžengė taip pat, kaip prieš keletą metų į Krymą".

Vėliau žurnalistas pripažįsta, kad visa tai netiesa. "Tai tik vaizdinys, tačiau gana realistiškas", — aiškino jis.

Maskva į televizijos laidos vedėjo pokštą reagavo kaip į precedento neturinčią provokaciją, Federacijos tarybos informacijos politikos komisijos vadovas Aleksejus Puškovas įvykį pavadino "išpuoliu prieš smegenis".

Rugpjūčio mėnesį pasižymėjo žurnalistai iš Nyderlandų. "De Telegraaf" pareiškė, kad olandų naikintuvų F-16 pilotų šeimos, įsikūrusios Lietuvoje, 2017 metais sulaukė Rusijos žvalgybos grasinimų. Neva lakūnų žmonoms paskambino nežinomi asmenys ir prišnekėjo įvairių nemalonių dalykų "su stipriu rusišku akcentu".

Straipsnio autorius nepateikė jokių įrodymų, cituodamas anoniminius šaltinius. Rusijos užsienio reikalų ministerija leidinį pavadino nuosekliai skiepijamo Vakaruose "Rusijos grėsmės" mito elementu.

Panika dėl Lamanšo

"Klastingomis Kremliaus žvalgybos" intrigomis išgąsdino jos skaitytojus ir "British Times". 2017 metų vasario mėnesį prieš pat ūkanotosios Britanijos karinio kontingento išsiuntimą į Estiją, leidinys paragino kareivius ir karininkus būti budrius. Neva, pirmiausia, ką padarys Rusijos žvalgybos agentai, įsilauš į išmaniuosius telefonus ir pavogs asmeninius duomenis, kad vėliau galėtų imtis šantažo.

O akinamai gražios rusakalbės merginos, pasamdytos Rusijos Federalinės saugumo tarnybos, patiklius britus apraizgys vadinamųjų medaus gaudyklių tinklu. Tuo tarpu žurnalistai ir vėl nepateikė jokių įrodymų, kad pagrįstų savo žodžius.

Skleisdami gandus apie "Rusijos grėsmę", dar toliau už europiečius žengė amerikiečiai. Nutraukus Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį, JAV spaudoje nuolat pasirodo gąsdinantys straipsniai apie galimą karą su Rusija.

Rugpjūčio pradžioje "The New York Times" paskelbė straipsnį, kuriame teigiama, kad šioje konfrontacijoje amerikiečiai gali pralaimėti. Paprastai už tokių publikacijų slepiasi paslėptas Pentagono raginimas: "Duokit pinigų ginklams!"

Kartais Amerikos žurnalistai nesibodi ir atviromis klastotėmis bei melagingais pranešimais, kurie greitai pasklinda po internetą.

97
Tegai:
"Rusijos grėsmė", JAV, Rusija
Dar šia tema
Nausėda papasakojo, kiek laiko užtruktų okupuoti Lietuvą
Britanijos ambasadorius pažymėjo prekybos ryšių su Rusija palaikymo svarbą
Lietuva ieško Baltarusijai "alternatyvos Rusijos naftai"
Rusijos URM, archyvinė nuotrauka

Rusija išplėtė ES piliečių, kuriems draudžiama atvykti į šalį, sąrašą

Skelbiama, jog Maskva taiko apribojimus dėl to, kad Briuselis "toliau plečia savo sankcijų instrumentus"

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Reaguodama į "nedraugiškus Briuselio žingsnius", Maskva išplėtė ES šalių piliečių ir ES institucijų darbuotojų, kuriems draudžiama atvykti į Rusiją, sąrašą, pranešime nurodė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Ji pabrėžė, kad Europa "apeinant esamas tarptautines normas" ir toliau plečia sankcijas ir jas taiko remdamasi "toli siekiančiais ir kartais absurdiškais pretekstais".

"Europos Sąjunga ne kartą yra įspėjusi apie šio požiūrio žalingumą. Tačiau ES nepaiso mūsų pasiūlymų vykdyti faktinį ir profesionalų dialogą, pagrįstą faktais, ir toliau renkasi sankcijų kalbą", — sakė Zacharova.

Pabrėžiama, kad pagal diplomatinę praktiką asmenų, įtrauktų į Rusijos juodąjį sąrašą, skaičius priderintas prie ES sąrašo pariteto.

Užsienio reikalų ministerija patikslino, kad atitinkama pastaba buvo išsiųsta ES atstovybei Rusijoje, ir pridūrė, kad Maskva pasilieka atsakomųjų priemonių teisę, jei Briuselis tęs savo "konfrontacinę liniją".

Vladimiras Pozneris, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Pranešime nebuvo nurodyta, reaguodama į ką Rusija nusprendė išplėsti sankcijas.

Tačiau Zacharova iškart po naujų sankcijų paskelbimo pareiškė apie "plečiamą dezinformacijos kampaniją dėl situacijos su Rusijos piliečiu Navalnu". Vakarų politikų retoriką ji pavadino nepriimtina.

Be to Rusijos užsienio reikalų ministerija neįvardija pareigūnų, kuriems taikomos sankcijos, pavardžių.

Primename, kad ES šešiems mėnesiams pratęsė asmenines antirusiškas sankcijas. Tuo pačiu metu buvo pranešta, kad artimiausiu metu į sankcijų sąrašą bus įtraukti dar 15 žmonių ir kelios Kerčės tilto statybos organizacijos.

Šiandien Lietuvos Seimo narių grupė taip pat įregistravo rezoliucijos projektą, kuriuo po Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno "apnuodijimo" Europos Sąjunga raginama patvirtinti ir įgyvendinti vadinamojo Magnickio akto tipo sankcijų žmogaus teisių srityje mechanizmą. Parlamentarai siūlo, kad į jį būtų įtrauktas asmenų sąrašas ir numatytos Rusijos režimui skirtos sankcijos, nukreiptos į konkrečius sektorius, o Vokietija raginama atsisakyti "Nord Stream-2" dujotiekio projekto.

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės kovine chemine medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Trečiadienį klinika "Šaritė" paskelbė, kad Navalnas jau išrašytas, gydantys gydytojai mano, kad įmanomas visiškas Navalno pasveikimas.

Tegai:
sankcijos, ES, Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija kone jėga išstumiama iš Europos dujų rinkos
Zacharova pažadėjo sąžiningai reaguoti į sankcijas Rusijai
Rusijos Federacijos taryba įvertino "Nord Stream-2" atsisakymo pasekmes
Aleksejus Navalnas

Navalnas papasakojo apie savo planus po išėjimo ligoninės

(atnaujinta 15:46 2020.09.23)
Navalnas pasidalijo savo planais — kasdien lankytis pas kineziterapeutą, galbūt reabilitacijos centre

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Aleksejus Navalnas pareiškė, kad jo pasveikimui nebereikia stacionaraus gydymo, jis kiekvieną dieną planuoja lankytis pas kineziterapeutą ir, galbūt, vykti į reabilitacijos centrą.

"Po 32 dienų ligoninėje gydytojai nusprendė, kad tolesniam sveikimui reikia ne stacionarinio gydymo, o gyvenimo normalizavimo. Vaikščioti, leisti laiką su šeima. Pasinerti į kasdienį gyvenimą. Iš pradžių paprašiau nuvesti kur nors, kur yra medžių", — savo Instagram paskyroje rašė Navalnas.

Taip pat jis pasidalijo savo planais — kasdien lankytis pas kineziterapeutą, galbūt reabilitacijos centre.

"Stovėti ant vienos kojos. Visiškai atgauti kontrolę ties pirštais. Laikyti pusiausvyrą. Juokinga, aš svajojau išmokti plaukti vandenlente ir išmokau šią vasarą. Ir dabar aš mokausi stovėti ant vienos kojos. Įvairių juokingų dalykų atradau. Aš negaliu mesti kamuolio kaire ranka. Sugauti galiu, o mesti — negaliu", — pridūrė Navalnas.
View this post on Instagram

Первый раз меня подвели к зеркалу, через 24 дня в реанимации (из которых 16 в коме). Из зеркала на меня посмотрел персонаж фильма «Властелин колец». И поверьте, это был совсем не эльф. Я ужасно расстроился: подумал, что меня никогда не выпишут. Но врачи продолжали делать своё чудо, я занимался с физиотерапевтом, ел, старался больше спать (самая большая проблема до сих пор). Последние дни мне даже уже разрешали выходить на общий балкон 2 раза по 5 минут в день. Правда, от балкона было ещё больше тоски: погода отличная, солнце светит, внизу какие-то парки и деревья, а я в палате. Но вот день пришёл - ура! После 32 дней в госпитале врачи решили, что дальнейшее восстановление требует не стационарного лечения, а нормализации жизни. Ходить, проводить время с семьей. Прогрузиться в рутину ежедневных движений. И вот - хоп - я уже ковыляю по парку в штанах на три размера больше. Первым делом попросил отвезти меня куда-нибудь, где есть деревья. Планы пока простые: физиотерапевт каждый день. Возможно, реабилитационный центр. Стоять на одной ноге. Полностью вернуть контроль над пальцами. Держать баланс. Забавно, я мечтал научиться ездить на вейк-борде за катером по волне и научился этим летом. А теперь учусь стоять на одной ноге. Всякие смешные штуки обнаружились. Например, я не могу кидать мяч левой рукой. Даже поймать могу, а кинуть - нет. Мозг просто не хочет делать это движение. Или писать от руки. До последнего времени не получалось в строчку. Все время в столбик начинал. Реабилитация, в общем. Ещё раз огромное спасибо всей команде врачей клинике «Шарите» и профессору Экарду лично. Они сделали невероятную работу. Всем вам спасибо за поддержку 💪. Она была и остаётся очень важной. Не думайте, что я не знаю, что пишите. Как только я начал более-менее соображать, мне читали комменты. Буду, кстати, стараться немного больше времени проводить в соцсетях. Вчера приходила нейропсихолог, делала тесты, проверяя, не поглупел ли я. Спрашиваю: чего делать, чтобы быстрее вернуться с точки зрения не только физической, но и головы. Ответ понравился: читайте больше, пишите в соцсети. Играйте в видеоигры. Надо узнать, можно ли получить в больнице рецепт на PS 5.

A post shared by Алексей Навальный (@navalny) on

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Vokietijos "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Navalno hospitalizavimo dieną Rusijos prokuratūra ir policija pradėjo patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dienos prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje. Rusijos tyrimų komitetas anksčiau buvo nusiuntęs Vakarų Sibiro administracijai Navalno šalininkų pareiškimą, kad neva buvo pasikėsinta į opozicionieriaus gyvybę. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalniu de facto vykdomi, bet jei pasitvirtins nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus atliekamas ir de jure.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis buvo išvestas iš komos ir atjungtas nuo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato.

Tegai:
apsinuodijimas, Aleksejus Navalnas
Dar šia tema
NATO ragina į Navalno incidentą "reaguoti stipriu tarptautiniu mastu"
Rusijoje "Navalno byla" siejama su ataka prieš "Nord Stream-2"
Ekspertas: JAV gali įtraukti Baltijos šalis į koaliciją prieš "Nord Stream-2"