JAV prezidentas Donaldas Trampas

Trampo grasinimai suartina Turkiją su Rusija, mano ekspertas

20
(atnaujinta 13:14 2019.10.09)
Pasak eksperto, Turkija siekia gerų ekonominių santykių ir su Rusija, ir su JAV, todėl kiekvienu atskiru atveju jai tenka balansuoti ir naudoti atsvarų sistemą

VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. JAV prezidento Donaldo Trampo grasinimai sunaikinti Turkijos ekonomiką suartina Turkiją su Rusija, ką patvirtina jų tarpusavio susitarimas dėl atsiskaitymų ir mokėjimų nacionalinėmis valiutomis, pareiškė RIA Novosti Bolu Abant Izzet Baysal universiteto tarptautinių santykių fakulteto profesorius Alis Jamanas.

Anksčiau Trampas savo Twitter paskyroje grasino "sunaikinti Turkijos ekonomiką", jei Ankara, jo manymu, "peržengs leistinas ribas".

"Grėsmingi Amerikos pusės pareiškimai politiškai stumia Turkiją link suartėjimo su Rusija. Kol kas sunku pasakyti, kaip veiks Turkijos ir Rusijos susitarimas dėl tarpusavio atsiskaitymų nacionalinėmis valiutomis. Juk žinoma, kad Turkija daugiausia perka iš Rusijos energijos šaltinius, ir pariteto prekyboje nėra, nes Turkijos eksportas į Rusiją yra daug mažesnis nei importas", — pasakė Jamanas.

Anot jo, Turkija siekia gerų ekonominių santykių ir su Rusijos Federacija, ir su JAV, kiekvienu atskiru atveju jai tenka balansuoti ir naudoti atsvarų sistemą.

"Tačiau tai ne visada sekasi sklandžiai, o dabar padėtis yra ypač sunki. Turkija ir Rusija susiduria su sunkumais dėl Sirijos. Iki šiol Maskva Turkijos piliečiams neatkūrė bevizio režimo, kuris egzistavo prieš krizę su Turkijos Karinių oro pajėgų numuštu Rusijos Su-24 2015 metų lapkritį. Bet ir su JAV padėtis labai sudėtinga: kilo krizė dėl Amerikos paramos kurdų pajėgoms Sirijoje, dėl to, kad Turkijos rusiškų oro gynybos sistemų S-400 įsigijimo, yra ir kitų problemų", — pasakė agentūros pašnekovas.

Anot jo, susitarimą su Rusija dėl prekybos nacionaline valiuta Turkija gali panaudoti kaip svertą politinei įtakai ir žinią JAV apie tai, kad ji gali dar labiau suartėti su Rusija.

"Be to, Eurazijos erdvėje vis garsiau skamba balsai apie tai, kad bus atsisakyta dolerio ir pereita prie nacionalinių valiutų. Ir Turkija eina šių tendencijų keliu", — pridūrė ekspertas.

Anksčiau Rusijos finansų ministerija pareiškė, kad pasirašys susitarimą su Turkijos iždo ir finansų ministerija dėl atsiskaitymų ir mokėjimų nacionalinėmis valiutomis. Pagrindinis dokumento tikslas — padidinti ir palaipsniui pereiti prie nacionalinių valiutų (rublio ir liros) naudojimo vykdant atsiskaitymus tarp dviejų šalių, tinkamos finansų rinkos infrastruktūros sukūrimas ir nacionalinių valiutų patrauklumo įmonėms didinimas, pažymėjo ministerija.

20
Tegai:
Turkija, Rusija, Donaldas Trampas, JAV
Dar šia tema
Buvęs Turkijos karininkas atskleidė konflikto tarp JAV ir Turkijos priežastį
JAV atakavo Idlibo deeskalacijos zoną nepranešusios Rusijai ar Turkijai
Turkija — Vakarams: kodėl mums draudžia naudoti branduolinius ginklus?
Protestai Vašingtone, birželio 1-oji, archyvinė nuotrauka

JAV policija guminėmis kulkomis šovė į "Sputnik" prodiuserę

(atnaujinta 17:49 2020.06.02)
Po to, kaip sakė pati agentūros darbuotoja, policija ją pargriovė ant žemės. Ji sugebėjo atsistoti tik tada, kai jai padėjo vienas iš protestuotojų

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. JAV policijos pareigūnai kelis kartus tyčia, žinodami, kad moteris yra žiniasklaidos atstovė, šovė guminėmis kulkomis į "Sputnik" prodiuserę Nikolę Rusel (Nicole Roussell), kuri darė reportažą apie protestus prie Baltųjų rūmų, praneša RIA Novosti.

"Aš buvau netoli Baltųjų rūmų, <...> kai policija pradėjo šaudyti į protestuotojus. Priėjau arčiau nufilmuoti tai, kas vyksta, ir policija greitai pradėjo šaudyti, man atrodė, triukšmo granatomis ir guminėmis kulkomis. Jie taip pat purškė ašarinėmis dujomis, todėl mes visi kosėjome", — sakė Rusel.

Anot prodiuserės, ji kelis kartus teisėsaugos pareigūnams pakartojo, kad yra žurnalistė, be to, ant kaklo kabėjo spaudos kortelė.

"Kai pasakiau, kad esu spaudos atstovė, ​​jie šaukė: "Pastiprinimas!" — ir pradėjo mesti lengvo triukšmo granatas, smūgių pėdsakai liko ant mano šlaunies ir pilvo. Po kelių sekundžių — visą tą laiką aš ir toliau filmavau į protestuotojus, prieš kuriuos buvo panaudotos ašarinės dujos — jie šovė į mane kažkuo, kas, įtariu, buvo guminė kulka. Nuo žaizdos ant mano kulkšnies liko mėlynė, ji buvo violetinės spalvos ir kraujavo", — pridūrė Rusel.

Po to policija moterį pargriovė ant žemės. Vienas iš demonstrantų jai padėjo atsistoti.

"Požiūris į kitus žurnalistus buvo toks pat kaip į protestuotojus", — padarė išvadą prodiuserė.

Sekmadienį Mineapolio policija sąmoningai panaudojo ašarines dujas prieš VICE televizijos komandos narius ir RIA Novosti korespondentą Michailą Turgijevą, kurie filmavo protestus, jau išsisklaidžius akcijos dalyviams.

Minesotos gubernatorius Timas Volcas (Tim Walz) atsiprašė užpultų žiniasklaidos atstovų. MIA "Rossija segodnia" savo ruožtu pareikalavo JAV valdžios ištirti policijos pareigūnų, kurie naudojo ašarines dujas prieš Rusijos žurnalistą, veiksmus.

Protestai JAV

Praėjusią savaitę Jungtinėse Valstijose kilo riaušės dėl afroamerikiečio Džordžo Floido (George Floyd) mirties Mineapolyje. Žiniatinklyje pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip sulaikymo metu vyrui uždedami antrankiai, o vienas iš policijos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą. Sprendžiant iš vaizdo įrašo, sulaikytasis kelis kartus pakartojo, kad negali kvėpuoti, o paskui nutilo. Vėliau Floidas mirė intensyvios terapijos skyriuje.

Prasidėjus demonstracijai, keturi policininkai buvo atleisti, vienas iš jų buvo apkaltintas dėl neatsargaus gyvybės atėmimo. Daugelyje miestų dėl protestų įvesta ekstremali padėtis, nustatytos komendanto valandos.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
JAV demokratai Trampo veiksmus protesto metu pavadino bailiais
Paskelbtas vaizdo įrašas, kaip JAV policija atsiklaupė priešais protestuotojus
ES diplomatijos vadovas pakomentavo afroamerikiečio Floyd'o mirtį JAV
Koronaviruso testas

PSO tiria informaciją apie besimptomius COVID-19 nešiotojus

(atnaujinta 16:56 2020.06.02)
2019 metų gruodžio 31 dieną Kinijos valdžios institucijos informavo Pasaulio sveikatos organizaciją apie nežinomos pneumonijos protrūkį centrinėje šalies dalyje, Uhano mieste

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacijai reikia daugiau informacijos, kad suprastų, ar besimptomiai COVID-19 nešiotojai kelia didelę ligos plitimo grėsmę, antradienį informavo PSO atstovė Margaret Harris, rašo RIA Novosti autorė Jelizaveta Isakova.

"PSO pareiškė, kad besimptomiai žmonės nėra reikšmingi pandemijos veiksniai. Apie tai buvo pareikšta daug nuomonių ir norime surinkti daugiau informacijos apie tai iš viso pasaulio", — sakė ji.

2019 metų gruodžio 31 dieną Kinijos valdžios institucijos informavo Pasaulio sveikatos organizaciją apie nežinomos pneumonijos protrūkį centrinėje šalies dalyje, Uhano mieste.

Specialistai išsiaiškino, kad ligos sukėlėjas buvo naujas koronavirusas, vėliau liga oficialiai pavadinta COVID-19.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 373 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paskelbta mirčių nuo COVID-19 statistika
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1680
JAV tankai Abrams, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: JAV tankams išvykus Lietuvos, įtampos lygis sumažės

(atnaujinta 18:31 2020.06.02)
Taip pat Vašingtonas kaitina situaciją taip, kad Baltijos šalys gynybai leistų du procentus BVP, mano ekspertas Vladimiras Kozinas

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Gera žinia ta, kad JAV kariuomenės pajėgos išvyksta iš Lietuvos, interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinio pasaulinio saugumo tyrimų instituto Mokslo tarybos narys, Rusijos užsienio reikalų ministerijos MVTSI (Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto) Karinių-politinių tyrimų centro ekspertas Vladimiras Kozinas.

"Tai, kad jie išvyksta, yra labai gerai. Įtariu, kad karinės konfrontacijos lygis šioje Europos dalyje sumažės. Aš manau, kad tai yra galima amerikiečių reakcija į Maskvos pasiūlymą, kad Europoje nevykdytume didelio masto karinių pratybų kontaktinėje zonoje", — sakė jis.

Pasak Kozino, Vašingtonas bando išlaikyti aukštą karinių pajėgų buvimo ir įtampos lygį Baltijos šalyse.

"Amerikiečiai visą laiką kaitino ir kaitina situaciją šioje Baltijos jūros dalyje, iš dalies tam, kad visos Baltijos šalys — Lietuva, Latvija ir Estija — skirtų 2 procentus nuo BVP karinėms išlaidoms. Tiek Lietuva, tiek Latvija, tiek Estija pasiektų šį lygį. Jos anksčiau nei numatyta grafike įvykdė NATO Briuselio viršūnių susitikimo sprendimą. Žinoma, aš manau, kad visų šių šalių piliečiai nėra labai patenkinti, kad tokia didžiulė pinigų suma išleidžiama visiškai neproduktyviems tikslams", — pridūrė ekspertas.

Kozinas pareiškė, kad užuot rengus didelio masto pratybas ir eskalavus situaciją, geriau kovoti su koronavirusu.

JAV kariuomenės pirmojo divizijos 9-ojo pulko mechanizuotasis 1-asis batalionas baigė rotaciją Lietuvoje ir išvyko iš respublikos. Amerikiečių kariai kartu su technika respublikoje buvo nuo praėjusio rudens. Per tą laiką jie surengė keletą bendrų pratybų.

Tegai:
tankai, Lietuva, JAV
Dar šia tema
Išvyko nežadėdami sugrįžti: Lietuvai teko atsisveikinti su JAV tankais
Nausėda pažadėjo, kad gynybos išlaidų nesumažins net koronavirusas
Karo ekspertas: Lenkija rengia pratybas, kad ateityje neprarastų JAV pinigų