Žemė iš kosmoso, archyvinė nuotrauka

Naujasis TKS teleskopas užfiksavo pirmuosius galingus blyksnius Žemės atmosferoje

35
(atnaujinta 14:31 2019.10.09)
Naujai sukurtas teleskopas buvo pristatytas į TKS rugpjūčio mėnesį su bepiločiu erdvėlaiviu "Sojuz MS-14".

VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. Tarptautinis ultravioletinių spindulių teleskopas "UV atmosfera", kurį sukūrė Rusijoje trumpalaikių blyksnių tyrimams, skirtas tirti trumpus blyksnius žemės atmosferoje, pradėjo darbą Tarptautinėje kosminėje stotyje, iš jos buvo gauti pirmieji moksliniai duomenys, RIA Novosti pasakojo Maskvos valstybinio universiteto Branduolinės fizikos tyrimų instituto spaudos tarnyboje.

Saulė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Teleskopas buvo pristatytas į TKS rugpjūčio mėnesį bepiločiu erdvėlaiviu "Sojuz MS-14".

Spalio 7 dieną Rusijos kosmonautas Olegas Skripočka įrengė kosminio eksperimento "UV atmosfera" (Mini-EUSO) mokslinę įrangą į "Zvezda" tarnybinį TKS modulį. Apie 21:40  prasidėjo pirmoji eksperimento sesija. Po 30 sekundžių veikimo prietaiso matymo lauke buvo užfiksuoti pirmieji galingi ultravioletinių spindulių blyksniai Žemės atmosferoje", — sakė atstovas. spaudai.

Jis pažymėjo, kad per 13 valandų buvo sukaupta daugiau kaip 13 gigabaitų duomenų, kai kuriuos iš jų jau buvo gavusi TKS Skrydžių valdymo centras ir perdavė Maskvos valstybinio universiteto Branduolinės fizikos tyrimų instituto ir JEM-EUSO bendradarbiavimui tyrinėjant ir analizuojant instrumento veikimą.

"UV atmosferos" teleskopą sukūrė Maskvos valstybinio universiteto Branduolinės fizikos tyrimų instituto darbuotojai, Maskvos valstybinio universiteto Fizikos fakulteto studentai ir jų kolegos iš Italijos iš "Tor Vergata" universiteto, vykdydami JEM-EUSO tarptautinį bendradarbiavimą.

Vasario mėnesį Branduolinės fizikos tyrimų instituto direktorius Michailas Panasiukas RIA Novosti pasakojo, kad "UV atmosferos" teleskopo optika ir lęšiai buvo gaminami Italijoje ir Japonijoje, elektronika — Rusijoje, o teleskopas surinktas Branduolinės fizikos tyrimų institute.

Anot jo, teleskopas tirs trumpalaikius reiškinius (trumpus sprogimus), kurie "užkemša" Žemės atmosferą ir neleidžia mokslininkams iš kosmoso registruoti kosminius spindulius.

Šiuo metu skrydį į TKS atlieka rusai Aleksandras Skvorcovas ir Olegas Skripočka, amerikietės Kristina Kuk, Endriu Morgan ir Džesika Meir, taip pat italas Lukas Parmitano.

35
Tegai:
mokslo tyrimai, Žemė, Tarptautinė kosmine stotis (TKS)
Dar šia tema
Mokslininkas paaiškino, kaip nustato, kad gyvūno rūšis išnyko
Kas nutiks vandenynui, jei Antarktida ištirps? Mokslininkai paskelbė verdiktą
Įvardyti Nobelio fizikos premijos laureatai
Lėktuvo salonas

Paaiškėjo, kokia yra rizika užsikrėsti COVID-19 lėktuve

(atnaujinta 13:04 2020.07.12)
Anot kelionių eksperto, lėktuve laikytis socialinio atstumo praktiškai neįmanoma ir skrydžio metu valgantys žmonės nedėvi jokių apsauginių priemonių

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Orlaivyje dėl kai kurių teikiamų paslaugų ir neįmanomo socialinio atstumo padidėja koronaviruso užkrėtimo rizika. Tai pareiškė kelionių ekspertas Simonas Kalderis, praneša "Express".

Anot jo, oro linijų darbuotojams pristatant maistą ir gėrimus, keleiviai nusiima apsaugines kaukes. Todėl skrydžio metu jie praktiškai nenaudoja asmeninių apsaugos priemonių.

Be to, lėktuve socialinis atstumas praktiškai neįmanomas, pabrėžė ekspertas.

"Jei jums nepatinka idėja būti arti kitų žmonių, kurių nepažįstate, tada tiesiog niekur neskraidykite", — sakė jis.

Kartu jis pažymėjo, kad jau neišvengiama tai, jog reikia pradėti keliauti ir dirbti.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 559 tūkst. žmonių.

Tegai:
rizika, koronavirusas, lėktuvas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Gydytojas palygino COVID-19 situaciją Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje
Mokslininkai atrado neįprastą būdą diagnozuoti koronavirusą
Laikraščiai

KLR gydytoja pasakojo JAV žiniasklaidai apie COVID-19 "nežinomus faktus"

(atnaujinta 12:39 2020.07.12)
JAV valdžios institucijos, įskaitant prezidentą Donaldą Trampą, kaltina Kiniją slepiant duomenis apie koronaviruso kilmę ir plitimą, taip pat vėluojant pranešti apie virusą

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Į JAV persikėlusi Honkongo virusologė Lee-Meng Jan davė interviu "Fox News", kuriame papasakojo, kas buvo žinoma apie COVID-19 prieš jo platų platinimą.

Anot jos, 2019 metais ji buvo tarp mokslininkų, kurie pirmieji pasaulyje ištyrė naująjį koronavirusą. Virusologė gavo užduotį iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) etaloninės laboratorijos gydytojo Leo Pun ištirti ligos pavyzdžių, panašių į SARS, pavyzdį.

Tuo pačiu metu, pasak jos, PSO etaloninės laboratorijos vadovo profesoriaus Maliko Peirio, situacija buvo žinoma, tačiau jis nesiėmė jokių veiksmų.

Be to, kaip kanalui pasakojo Jan, jos draugas, Ligų kontrolės ir prevencijos centro mokslininkas, gruodžio 31 dieną tariamai jai pasakė, kad naujasis koronavirusas gali būti perduodamas iš vieno žmogaus į kitą. Tai atsitiko prieš tai, kai Kinijos valdžia ir PSO oficialiai pripažino tokio perdavimo būdo galimybę.

"Fox News" duomenimis, PSO atmetė informaciją paaiškindama, kad Jan, Punas ir Peiris niekada tiesiogiai nedirbo šioje organizacijoje. Be to, Kinijos ambasada JAV, komentuodama Jan teiginius, teigė, kad nieko apie ją nežino.

"Mes niekada nieko negirdėjome apie šią moterį. Iškart po protrūkio Kinijos vyriausybė greitai ir efektyviai reagavo į COVID-19 protrūkį", — rašoma ambasados ​​elektroniniame laiške.

JAV valdžios institucijos, įskaitant prezidentą Donaldą Trampą, kaltina Kiniją slepiant duomenis apie koronaviruso kilmę ir plitimą, taip pat vėluojant pranešti apie tai. Savo ruožtu Kinija atmeta visus tokius kaltinimus. Be to, Trampas apkaltino PSO nuslepiant pandemijos mastą KLR interesais, dėl kurio jis pranešė organizacijai apie JAV oficialų pasitraukimą iš jos.

2019 metų gruodžio 31 dieną Kinijos valdžia informavo Pasaulio sveikatos organizaciją apie nežinomos pneumonijos protrūkį centrinėje šalies dalyje Uhano mieste. Specialistai išsiaiškino, kad ligos sukėlėjas buvo naujas koronavirusas, vėliau infekcija buvo oficialiai pavadinta COVID-19. 

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 559 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, JAV, Kinija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JAV nori nubausti Rusiją ir Kiniją už bandymą "numarinti badu" sirus
Propaganda prieš naujienas: kodėl Vakarų žiniasklaida praranda savo pozicijas
Sunkvežimių eilė

Baltarusijos į Lietuvą negali patekti daugiau nei 700 sunkvežimių

(atnaujinta 14:27 2020.07.12)
Daugiausia sunkiųjų transporto priemonių sukaupta patikrinimo punkte "Kamenny Log" (greta Medininkų)

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Lietuvoje, pasienyje su Baltarusija sekmadienį susikaupė sunkvežimių eilės. Tai praneša Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Nuo 14:00 val. daugiau nei 730 sunkiasvorių transporto priemonių laukia įvažiavimo į Lietuvą.

Daugiausia sunkvežimių susikaupė patikrinimo punkte "Kamenny Log" (greta Medininkų), kur yra daugiau nei 360 automobilių. "Beniakonys" (Šalčininkai) eilėje laukia daugiau nei 160 sunkvežimių, o Raigardo (Privalka) — daugiau nei 210.

Lenkijos, Ukrainos kryptimis nėra eilių. Daugiau nei 50 sunkiasvorių sunkvežimių tikisi patekti į Latviją iš Baltarusijos. Jie yra elektroninės eilių sistemos laukimo zonoje priešais "Grigorovščina" ir "Urbany" kontrolinius punktus.

Tradiciškai eilės Lietuvos-Baltarusijos kryptimi susirenka savaitgaliais ir švenčių dienomis. Sudėtinga situacija pasienyje taip pat susiklosto, jei iš Lietuvos pusės yra kokių nors techninių gedimų. Ši atkarpa laikoma judriausia.

Tegai:
eilės, sunkvežimis, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Tamašunienė parodė diplomatams, kaip saugoma ES išorės siena
VSAT moderniomis priemonėmis kontroliuos dar 25 km sienos su Rusija