Kavinė, archyvinė nuotrauka

Viskas įskaičiuota: kaip turistai verčiami mokėti šimtus eurų maistą

51
(atnaujinta 20:12 2019.10.10)
Skaitykite apie tai, kaip keliautojai apgaudinėjami restoranuose, kodėl geriau pietauti ten, kur tai daro vietiniai gyventojai, ir kas padės užginčyti didelę sąskaitą

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. Neseniai 430 eurų sąskaitos čekis už makaronus, žuvį ir vandenį Italijos restorane papiktino interneto vartotojus. Japonų turistams, kurie turėjo taip brangiai sumokėti už pietus, dar pasisekė. Rugsėjo mėnesį Mančesteryje australų tinklaraštininkui iš kortelės buvo nuskaičiuota 61 200 eurų už pintą alaus, o šavarma gatvės kavinėje Jeruzalėje poilsiautojui kainavo 2500 eurų. Apie tai, kaip apgaudinėjami keliautojai restoranuose, kodėl geriau pietauti ten, kur tai daro vietiniai gyventojai, ir kas padės užginčyti didelę sąskaitą — RIA Novosti autorė Svetlana Bajeva.

Penki kilogramai žuvies lėkštėje

"Dveji pietūs už 430 eurų, iš gėrimų — tik vanduo. Ar dažnai taip valgote?" — Japonijos turistus nustebino sąskaita restorane prie Šv. Angelo pilies prie Vatikano sienų.

Keliautojos nesivaikė prabangos: dvi porcijos spagečių, du žuvies patiekalai ir butelis mineralinio vandens. "Mes darome viską, kad Romos svečiai čia jaustųsi kaip namuose, ir manome, kad teisėsaugos institucijos turėtų išsiaiškinti, ar japonų turistai buvo apgauti", — RIA Novosti komentavo situaciją Italijos gidų ir vertėjų federacijos "Federagit" skyriuje.

Tačiau tai nėra išskirtinis atvejis. Kiti turistai Romoje atsidūrė panašioje situacijoje. Jie sumokėjo panašią sumą už jūros gėrybes. Maistas buvo parduodamas pagal svorį ir, kaip tikino restorano darbuotojai, į lėkštę tilpo beveik penki kilogramai jūros gėrybių.

Pavasarį kito restorano, esančio prie įėjimo į Vatikano muziejų, lankytojai sumokėjo 81 eurą už du mėsainius, tris puodelius ir aptarnavimą. Kiti Italijos miestai neatsilieka nuo sostinės. Žiemą turistas iš Taivano Florencijoje turėjo sumokėti 25 eurus už ledų rutuliuką, o šią vasarą svečias iš Čilės pateikė ieškinį vienai iš Venecijos kavinių: jis sumokėjo 42 eurus už du butelius vandens ir espresso kavą.

Brangiausias alus istorijoje

Turistai atsiduria panašiose situacijose ir kitose šalyse. Graikijos Mikonos saloje už tris porcijas "Cezario" salotų, kalmarus, alų, vandenį ir pomidorų sultis amerikiečių keliautojai sumokėjo 836 eurus.

Mokėdami banko pavedimu, galite akimirksniu prarasti ir apčiuopiamą sumą: neseniai Jeruzalės senamiestyje turistams iš banko kortelės nuskaitė daugiau nei 2500 eurų už šavarmą. Bet tai yra smulkmena, palyginti su istorija, kuri Mančesterio viešbutyje nutiko australui Piteriui Lalorui, tinklaraštininkui, rašančiam apie kriketą ir alų. Už taurę putojančio gėrimo iš jo sąskaitos buvo nuskaičiuota 61 400 eurų.

"Kažkas pastūmėjo mane paklausti: kiek aš sumokėjau už alų? — rašo Piteris. — Padavėja patikrino, užsidengė ranka burną, pradėjo kikenti ir pasakė, kad įvyko klaida ir ji ją ištaisys". Viešbučio vadovė atsiprašė ir pažadėjo, kad lėšos bus grąžintos į sąskaitą per devynias dienas.

Beje, turistei Jeruzalėje taip pat buvo grąžinti pinigai už šavarmą, tačiau, pasak jos, tik susisiekus su spauda.

Meniu rubliais, mokėjimas eurais

Buvęs Izraelio kavinės darbuotojas papasakojo apie bendrą turistų apgaulės modelį: "Meniu nėra. Pardavėjai sako, kad šavarmos porcija kainuoja 80 šekelių, tačiau klientui mokant ne grynaisiais, nuskaičiuoja eurus ar dolerius".

Standartinis metodas, kuris buvo paplitęs ir Rusijoje: meniu kaina nurodoma ne už patiekalą, o už 100 gramų, tačiau ši informacija puslapyje yra parašyta smulkiu šriftu, arba čekyje nurodytas patiekalo svoris yra per didelis, ir gana ženkliai.

Kitas sukčiavimo būdas — du meniu: vienas įteikiamas norint priimti užsakymą, o antrasis, su didesnėmis kainomis, atnešamas po to, kai svečiai pasipiktina čekyje nurodyta suma. Išeitis — pasilikti ant stalo pirmąją paduotą kopiją.

Įstaigoje apskritai gali nebūti meniu. "Personalas nesąžiningai atsisako pateikti kainyną, — vieno graikų restorano apžvalgoje rašė JAV turistas. — Venkite šios vietos." O ir patiekalų kaina gali būti neproporcinga. Jei nurodoma, kad taurė vyno ir pagrindinis patiekalas kainuoja 15 eurų, tai yra, įprasta kaina, nedaugelis pagalvoja, kad už buteliuką vandens turės sumokėti dar dešimt.

Iškviesk policiją!

"Tokių paslaugų teikimo sąlygos turėtų būti viešos, tai panašu į kainas parduotuvėje", — aiškina Margarita Jeremejeva, Turistų teisių apsaugos klubo advokatė. "Viskas priklauso nuo to, kiek informacijos buvo suteikta.

"Daugelyje kavinių Rusijoje ir užsienyje lentelės su kainomis pastatomos gatvėje. Galite iš karto sužinoti, kiek turite sumokėti. Jei buvote apgauti, turėtumėte iškviesti policiją."

Pavyzdžiui, pasakojime su ledų rutuliuku už 25 eurus teisėsaugos pareigūnai paskambino vietiniam gidui. Paaiškėjo, kad parduotuvė slėpė kainoraštį už prekystalio, savininkams buvo skirta dviejų tūkstančių eurų bauda.

Terasoje brangiau

Įvairių šalių meniu sudarymo taisyklės skiriasi. Pavyzdžiui, Italijoje įprasta imti aptarnavimo mokestį, tai yra, arbatpinigiai gali būti įtraukti į sąskaitą. Kažkur patiekalų kaina nurodoma be PVM ir kitų mokesčių, o galutinė sąskaita yra maždaug 20 procentų didesnė.

Ispanijoje valgyti prie stalo terasoje yra brangiau nei kavinės viduje, o prie baro — pigiau nei prie stalo. Nedideli užkandžiai ar restorano "komplimentai" gali pasirodyti kaip dovanos, tačiau kai kur jie yra įtraukiami į sąskaitą. Tai geriau iš anksto aptarti su padavėju.

Pietūs be apgaulės

"Tai nėra pastarųjų metų tendencija, ji tokia buvo ir TSRS, o 1990-aisiais Vienoje mane perspėjo apie sukčiavimą restoranuose", — sako Rusijos restoranų ir viešbučių savininkų federacijos prezidentas Igoris Bucharovas.

 Įstaiga yra suinteresuota, kad nebūtų sukčiavimo, tačiau lankytojai turėtų žiūrėti, ką užsisako".

Patyrę keliautojai pataria valgyti ten, kur pietauja vietiniai gyventojai. Galite išbandyti autentiškus patiekalus ir sutaupyti. Tokiose kavinėse kainos paprastai būna mažesnės. Be to, nepakenks skaityti apžvalgas internete: daugelio įstaigų, kuriose turistams buvo pateiktos "kosminės" sąskaitos, įvertinimas kelionių svetainėse yra ypač žemas, o komentaruose svečiai skundžiasi per didelėmis kainomis.

51
Tegai:
maistas ir gėrimai, pigus maistas, turistai, restoranas
Dar šia tema
Japonų žurnalistas stebėjosi rusų gerumu
Kryme padaugėjo užsienio turistų
"Raudoni ir auksiniai miškai": koks ruduo Sankt Peterburge

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Angela Merkel

Merkel griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje  

(atnaujinta 20:40 2020.08.14)
Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel griežtai pasmerkė smurtą prieš demonstrantus Baltarusijoje ir paragino išlaisvinti sulaikytuosius, per trumpąją konferenciją Berlyne sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, praneša RIA Novosti.

"Kanclerė visų pirma smerkia tai, kad tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti vien dėl jų dalyvavimo taikiuose protestuose. Ją pribloškia pranešimai, kad sulaikytieji patiria smurtą... Ji išreiškia gilią užuojautą aukų artimiesiems", — sakė Seibertas ir pridūrė, kad Merkel paragino "Baltarusija besąlygiškai ir nedelsdama išlaisvina žmones, reikia gerbti jų teises į susirinkimus, informaciją ir žodžio laisvę".

"Tas faktas, kad paminamos pagrindinės teisės Baltarusijoje, yra visiškai nepriimtinas", — pabrėžė vyriausybės atstovas, teigdamas, kad šiandieniniame ES ministrų tarybos susitikime, skirtoje įvykiams Baltarusijoje, "mūsų požiūriu, mes taip pat turėtume kalbėti apie sankcijas tiems, kas atsakingas už žmogaus teisių pažeidimus".

Penktadienį ES užsienio reikalų ministrai surengs ekstremalųjį susitikimą per vaizdo konferenciją, kurioje, be kitų klausimų, bus aptarta padėtis Baltarusijoje ir galimos priemonės prieš asmenis, susijusius su smurtu prieš taikių protestų dalyvius.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, Angela Merkel
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
NATO vėliava

Leidimus dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose išduos Viešųjų pirkimų tarnyba

(atnaujinta 20:34 2020.08.14)
Pažymima, kad sutrumpinti atikimumo deklaracijų išdavimo terminai, o tai turėtų paskatinti juridinius asmenis aktyviau dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Nuo 2021 m. sausio 1 d. patikimumo deklaracijas juridiniams asmenims, norintiems dalyvauti NATO skelbiamuose prekių, paslaugų ar darbų pirkimo konkursuose, išduos Viešųjų pirkimų tarnyba, o ne Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kaip buvo iki šiol, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Tokiam pakeitimui pritarė Vyriausybė.

Vilnius vakare, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Primenama, kad patikimumo deklaracija patvirtinamas juridinio asmens, taip pat ir užsienio valstybės filialo, registruoto Lietuvos Respublikoje, ketinančio dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose, finansinis, techninis, profesinis ir saugumo patikimumas.

"Patikimumo deklaracijų išdavimo procesas tampa efektyvesnis, sutrumpinti jų išdavimo terminai, o tai turėtų paskatinti Lietuvos juridinius asmenis bei Lietuvoje registruotų užsienio valstybių filialus aktyviau dalyvauti NATO skelbiamuose prekių, paslaugų ar darbų pirkimo konkursuose", — sakoma pranešime.

Anot ministerijos, dabar patikimumo deklaracija bus išduodama ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo prašymo ir kartu teikiamų dokumentų gavimo įgaliotoje institucijoje dienos arba ne vėliau kaip per 12 darbo dienų nuo prašymo gavimo įgaliotoje institucijoje dienos, kai prašymas buvo svarstomas Komisijos posėdyje, arba ne vėliau kaip per 15 darbo dienų, kai prašymas teikiamas valstybės institucijoms dėl jų išvadų gavimo, kai juridinis asmuo neturi tiekėjo patikimumo pažymėjimo.

Nuo 2020 m. birželio 3 d. NATO konkursų dalyvių sąrašas nebesudaromas, todėl visi juridiniai asmenys, ketinantys dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose, gali iš karto kreiptis į įgaliotąją instituciją su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją. Be to, sutrumpintas kartu su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją pateikiamų dokumentų sąrašas.

Vidutiniškai per metus Ekonomikos ir inovacijų ministerija išduoda apie 20 patikimumo deklaracijų. 

Tegai:
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), Lietuva, NATO