Nobelio taikos premijos laureatas Etiopijos ministras pirmininkas Abiy Ahmedas

Nobelio taikos premiją gavo Etiopijos ministras pirmininkas

34
(atnaujinta 22:10 2019.10.11)
Kaip pažymėta Nobelio komiteto pranešime spaudai, Abiy Ahmedas svariai prisidėjo sprendžiant Etiopijos ir Eritrėjos pasienio konfliktą

VILNIUS, spalio 11 — Sputnik. Norvegijos Nobelio komitetas 2019 metų Taikos premiją skyrė Etiopijos ministrui pirmininkui Abiy Ahmedui "už pastangas siekiant taikos ir tarptautinio bendradarbiavimo".

​Visų pirma, kaip pabrėžiama pranešime spaudai, politikas ėmėsi "ryžtingos iniciatyvos išspręsti pasienio konfliktą su kaimynine Eritrėja". Komitetas taip pat atkreipė dėmesį į jo indėlį į Etiopijos vystymąsi.

"Nepaisant to, kad Etiopijoje lieka dar daug neišspręstų problemų, Abiy Ahmedas inicijavo svarbias reformas, dėl kurių piliečiai gali tikėti geresniu gyvenimu ir šviesesne ateitimi. Per pirmąsias 100 dienų premjero poste jis panaikino nepaprastąją padėtį šalyje ir suteikė malonę tūkstančiams politinių kalinių, pašalino cenzūrą žiniasklaidoje, anksčiau uždraustas opozicines politines grupes pripažino teisėtomis, atleido iš pareigų karinius ir civilinius pareigūnus, įtariamus korupcija, ir išplėtė moterų teises politiniame ir viešajame šalies gyvenime", — sakoma pranešime.

Pažymima, kad Abiy Ahmedas tapo pirmuoju Etiopijos atstovu istorijoje, gavusiu Nobelio premiją.

JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas (António Guterres) pasveikino Etiopijos politiką su apdovanojimu, pareiškęs, kad "jo vadovavimas tapo puikiu pavyzdžiu kitiems tiek Afrikoje, tiek už jos ribų".

Šiais metais į šią premiją pretendavo švedų aktyvistė Greta Thunberg, Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern, Brazilijos kayapo genties lyderė Raoni Metuktire ir kiti.

Anksčiau Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos buvo įteiktos Viljamui Kelinui, Piteriui Ratklifui ir Gregui Semenzai už bendrą tyrimą, kaip ląstelės reaguoja į deguonies koncentraciją ir prisitaiko prie jos.

Fizikos srityje apdovanojimai buvo įteikti Džeimsui Piblsui už teorinius atradimus fizinės kosmologijos srityje, taip pat šveicarams Didjė Kelo ir Mišeliui Majorui už egzoplanetos, besisukančios aplink Saulės tipo žvaigždę, atradimą.

Nobelio laureatais chemijos srityje tapo amerikiečiai Džonas Gudenafas, Stenlis Vitinghemas ir japonas Akira Jošino už ličio jonų baterijų sukūrimą.

2019 metų Nobelio fizikos premijos laureatai
© AFP 2020 / JONATHAN NACKSTRAND

Literatūros premija buvo paskirta iš karto už 2018 ir 2019 metus. Praėjusių metų premija buvo įteikta lenkų poetei Olgai Tokarčuk už naratyvinę vaizduotę, kuri su enciklopedine aistra atspindi sienos kirtimą kaip gyvenimo formą. Šių metų Nobelio literatūros premija buvo įteikta austrų rašytojui Peteriui Handkei už darbą, tyrinėjantį periferiją ir žmogaus egzistencijos specifiką.

Nobelio premijos įteikimo ceremonija vyks gruodžio 10 dieną Stokholme, Švedijos verslininko ir išradėjo Alfredo Nobelio (1833–1896) mirties dieną.

Šiemet premijos dydis siekė devynis milijonus Švedijos kronų (apie 827 tūkstančius eurų).

34
Tegai:
Nobelio premija
Dar šia tema
Pica galima gydytis, o chirurgus — dresiruoti: Antinobelio premijos rezultatai
Trampas pasiskundė, kad jam nesuteikia Nobelio premijos
Lietuvių rašytoja gavo ES literatūros premiją
Paskelbti Nobelio medicinos premijos laureatai

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Angela Merkel

Merkel griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje  

(atnaujinta 20:40 2020.08.14)
Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel griežtai pasmerkė smurtą prieš demonstrantus Baltarusijoje ir paragino išlaisvinti sulaikytuosius, per trumpąją konferenciją Berlyne sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, praneša RIA Novosti.

"Kanclerė visų pirma smerkia tai, kad tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti vien dėl jų dalyvavimo taikiuose protestuose. Ją pribloškia pranešimai, kad sulaikytieji patiria smurtą... Ji išreiškia gilią užuojautą aukų artimiesiems", — sakė Seibertas ir pridūrė, kad Merkel paragino "Baltarusija besąlygiškai ir nedelsdama išlaisvina žmones, reikia gerbti jų teises į susirinkimus, informaciją ir žodžio laisvę".

"Tas faktas, kad paminamos pagrindinės teisės Baltarusijoje, yra visiškai nepriimtinas", — pabrėžė vyriausybės atstovas, teigdamas, kad šiandieniniame ES ministrų tarybos susitikime, skirtoje įvykiams Baltarusijoje, "mūsų požiūriu, mes taip pat turėtume kalbėti apie sankcijas tiems, kas atsakingas už žmogaus teisių pažeidimus".

Penktadienį ES užsienio reikalų ministrai surengs ekstremalųjį susitikimą per vaizdo konferenciją, kurioje, be kitų klausimų, bus aptarta padėtis Baltarusijoje ir galimos priemonės prieš asmenis, susijusius su smurtu prieš taikių protestų dalyvius.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, Angela Merkel
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
NATO vėliava

Leidimus dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose išduos Viešųjų pirkimų tarnyba

(atnaujinta 20:34 2020.08.14)
Pažymima, kad sutrumpinti atikimumo deklaracijų išdavimo terminai, o tai turėtų paskatinti juridinius asmenis aktyviau dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Nuo 2021 m. sausio 1 d. patikimumo deklaracijas juridiniams asmenims, norintiems dalyvauti NATO skelbiamuose prekių, paslaugų ar darbų pirkimo konkursuose, išduos Viešųjų pirkimų tarnyba, o ne Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kaip buvo iki šiol, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Tokiam pakeitimui pritarė Vyriausybė.

Vilnius vakare, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Primenama, kad patikimumo deklaracija patvirtinamas juridinio asmens, taip pat ir užsienio valstybės filialo, registruoto Lietuvos Respublikoje, ketinančio dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose, finansinis, techninis, profesinis ir saugumo patikimumas.

"Patikimumo deklaracijų išdavimo procesas tampa efektyvesnis, sutrumpinti jų išdavimo terminai, o tai turėtų paskatinti Lietuvos juridinius asmenis bei Lietuvoje registruotų užsienio valstybių filialus aktyviau dalyvauti NATO skelbiamuose prekių, paslaugų ar darbų pirkimo konkursuose", — sakoma pranešime.

Anot ministerijos, dabar patikimumo deklaracija bus išduodama ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo prašymo ir kartu teikiamų dokumentų gavimo įgaliotoje institucijoje dienos arba ne vėliau kaip per 12 darbo dienų nuo prašymo gavimo įgaliotoje institucijoje dienos, kai prašymas buvo svarstomas Komisijos posėdyje, arba ne vėliau kaip per 15 darbo dienų, kai prašymas teikiamas valstybės institucijoms dėl jų išvadų gavimo, kai juridinis asmuo neturi tiekėjo patikimumo pažymėjimo.

Nuo 2020 m. birželio 3 d. NATO konkursų dalyvių sąrašas nebesudaromas, todėl visi juridiniai asmenys, ketinantys dalyvauti NATO skelbiamuose konkursuose, gali iš karto kreiptis į įgaliotąją instituciją su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją. Be to, sutrumpintas kartu su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją pateikiamų dokumentų sąrašas.

Vidutiniškai per metus Ekonomikos ir inovacijų ministerija išduoda apie 20 patikimumo deklaracijų. 

Tegai:
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), Lietuva, NATO