Žemė, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai tikisi per dešimt metų atrasti planetas su panašia į Žemės atmosfera

31
(atnaujinta 20:30 2019.10.12)
2019 metais Nobelio fizikos premija buvo paskirta amerikiečiui James'ui Peebles'ui ir šveicarams Didier Queloz'ui bei Michel'ui Mayor'ui už jų pasiekimus astronomijoje ir astrofizikoje

VILNIUS, spalio 12 — Sputnik. Teleskopai, su kuriais galima išvysti egzoplanetas, kurių atmosfera yra panaši į Žemės, gali pasirodyti apytiksliai per 10 metų, praneša RIA Novosti su nuoroda į Maskvos valstybinio universiteto Šternbergo valstybinio astronomijos instituto vyresnįjį mokslo darbuotoją Sergejų Popovą.

2019 metais Nobelio fizikos premija buvo paskirta amerikiečiui James'ui Peebles'ui ir šveicarams Didier Queloz bei Michel'ui Mayor'ui už jų pasiekimus astronomijoje ir astrofizikoje.

Saulė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Remiantis Nobelio komiteto pranešimu spaudai, Peebles'as buvo apdovanotas premija už "teorinius atradimus fizikinėje kosmologijoje", o Mayor'as ir Queloz'as buvo apdovanoti "už tai, kad atrado egzoplanetą orbitoje, esančioje aplink Saulę primenančią žvaigždę".

"Mes laukiame naujos kartos teleskopų su naujais prietaisais, kurie, jei viskas bus gerai, per 10 metų turėtų mums pasakyti, ar egzistuoja planetos, panašiose į Žemę su deguonimi ir atmosfera", — sakė Popovas televizijos kanale "Rossija 24", komentuodamas Nobelio fizikos premijos įteikimą.

Kaip pažymėjo Rusijos mokslų akademijos Kietųjų kūnų fizikos instituto direktoriaus pavaduotojas, profesorius Eduardas Devjatovas, jei planetoje yra atmosfera, tada matoma spinduliuotė per ją pereis blogai, todėl reikia kurti jutiklius, dirbančius su kitais bangos ilgiais. Anot jo, tokių jutiklių atsiradimas gali paskatinti vystymąsi dviejų dimensijų nanomedžiagų srityje.

31
Tegai:
mokslininkai, planetos, Žemė
Dar šia tema
Nauji žmonijos namai. Kur persikels žmonės, kai Saulė užges
Mokslininkas įvardijo vietas, kur dėl atšilimo pakils jūros lygis
Kas nutiks vandenynui, jei Antarktida ištirps? Mokslininkai paskelbė verdiktą
ES vėliava

ES atnaujintas trečiųjų šalių sąrašas sienų atidarymui

(atnaujinta 13:31 2020.10.22)
Šiuo metu Europos Sąjungos šalys susiduria su antrąja koronaviruso pandemijos banga. Tuo pačiu metu daugelis buvo priversti įvesti griežtas priemones, įskaitant komendanto valandą

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Nuolatiniai Europos Sąjungos valstybių narių atstovai trečiadienį Briuselyje vykusiame Nuolatinių atstovų komiteto (COREPER) posėdyje pakeitė trečiųjų šalių, su kuriomis ES narėms rekomenduojama atverti išorės sienas, sąrašą, kuris bus oficialiai išduodamas ir paskelbtas vėliau, RIA Novosti sakė šaltinis ES.

Mergina, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Константин Михальчевский

Jis atsisakė atskleisti naujojo sąrašo turinį prieš jį oficialiai paskelbiant ES žurnale.

"Šiame etape galiu patvirtinti, kad po nuolatinių atstovų susitikimo buvo pradėta oficiali rašytinė procedūra atnaujintam sąrašui patvirtinti valstybėse narėse", — sakė agentūros pašnekovas.

Tuo pačiu metu, kai agentūra AFP dieną prieš tai pranešė remdamasi savo šaltiniais, dėl nepalankios epidemiologinės padėties greičiausiai iš atnaujinto sąrašo buvo išbraukti Gruzija, Tunisas ir Kanada, o Singapūras buvo įtrauktas į jį. Iš viso sąraše liks devynios šalys.

Praėjusią savaitę ES šalys nepakeitė šalių sąrašo, kad panaikintų draudimą keliauti į Europos Sąjungą. Paprastai sąrašas yra tikslinamas kas dvi savaites, tačiau grėsmingai pablogėjus epidemiologinei situacijai, tokia procedūra gali būti atliekama dažniau.

Šiuo metu sąraše yra 11 valstybių: Australija, Kanada, Gruzija, Japonija, Naujoji Zelandija, Ruanda, Pietų Korėja, Tailandas, Tunisas, Urugvajus ir Kinija, jei bus patvirtinta abipusiškumas sienų atidarymo klausimu.

Birželio 30 dieną ES Taryba susitarė dėl rekomendacijos palaipsniui panaikinti neprivalomų kelionių į ES apribojimus, sudarant šalių, kurioms sienos gali būti atidarytos nuo liepos 1 dienos, aąrašą. Iš pradžių joje buvo 15 valstybių, tačiau Europos valdžios institucijos vėliau sumažino sąrašą, atsižvelgdamos į blogėjančią epidemiologinę situaciją kai kuriose šalyse, kurios iš pradžių buvo įtrauktos į rekomendacijas.

Kriterijai, kuriais remdamasi ES sudaro sąrašą, yra epidemiologinė situacija šalyje, priemonės epidemijai sustabdyti, taip pat "ekonominiai ir socialiniai aspektai".

Epidemiologiniai rodikliai apima naujų infekcijų skaičiaus stabilizavimo ar mažėjimo tendenciją per pastarąsias 14 dienų, taip pat vidutinį 100 tūkstančių žmonių užkrėstų skaičių per pastarąsias dvi savaites, kuris turėtų būti lygus arba mažesnis nei ES 2020 metų Birželio 15 dieną (nuo 16 iki 20 atvejų).

Šalių sąrašas reguliariai tikslinamas atsižvelgiant į kintančią padėtį dėl koronaviruso plitimo pasaulyje. Tuo pat metu sąrašai, dėl kurių susitarė ES Taryba, nėra privalomi ES valstybėms narėms, ne visos ES šalys jų laikosi.

Šiuo metu Europos Sąjungos šalys susiduria su antrąja koronaviruso pandemijos banga. Tuo pačiu metu daugelis buvo priversti įvesti griežtas priemones, įskaitant komendanto valandą.

Tegai:
koronavirusas, ES
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ULAC vadovas papasakojo apie kraujo grupės ir užsikrėtimo COVID-19 ryšį
Atsiskirti nuo kaimynų. Kodėl Lukašenka uždaro Baltarusiją
Ligoninės palata, archyvinė nuotrauka

Brazilijoje mirė "AstraZeneca" vakcinos nuo koronaviruso tyrimo dalyvis

(atnaujinta 10:38 2020.10.22)
Mirties priežastis nebuvo atskleista "etikos ir konfidencialumo" sumetimais, ir nepateikta duomenų, ar savanoris gavo placebą, ar patį vaistą

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Brazilijoje mirė savanoris, dalyvavęs testuojant vakciną nuo koronaviruso, kurią sukūrė "AstraZeneca" ir Oksfordo universitetas. Apie tai pranešė nacionalinė sveikatos priežiūros agentūra "Anvisa".

Agentūra pranešime teigė, kad mirties priežastis nebuvo atskleista "etikos ir konfidencialumo" sumetimais, ir nepateikė duomenų, ar savanoris gavo placebą, ar patį vaistą.

"AstraZeneca" atsisakė komentuoti ir teigė neturinti oficialios pozicijos dėl šio įvykio.

"Anvisa" pranešė, kad Visuotinis patariamasis vakcinų saugumo komitetas pateikė dalinius įvykio tyrimo duomenis ir pasiūlė tolesnius tyrimus.

Tuo tarpu Brazilijos žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, susijusiais su tarptautiniu tyrimu, pranešė, kad mirusysis mirė nuo COVID-19 komplikacijų, tačiau tyrimo metu jis gavo placebą.

Oksfordas sako, kad vakcina yra saugi ir bandymai bus tęsiami. Universiteto pranešime teigiama, kad tai buvo nepriklausomo tyrimo išvados.

Bandymų sustabdymas

Rugsėjo pradžioje vakcinos "AstraZeneca" tyrimai buvo sustabdyti. To priežastis buvo komplikacijos, nustatytos vienam iš savanorių Japonijoje.

Tuo tarpu Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministras sakė, kad tokių priemonių jau buvo imtasi vasarą, ir tada "viskas buvo išspręsta be problemų". Testavimas buvo atnaujintas po trijų dienų.

Pasaulio sveikatos organizacija, komentuodama kompanijos "AstraZeneca" vakcinos nuo koronaviruso tyrimų sustabdymą, teigė, kad tai nėra retas atvejis, o kuriant vaistą pagrindinis dalykas yra saugumas.

Gamalėjaus epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centro pagrindinis specialistas Fiodoras Lisycinas sprendimą sustabdyti testavimą pavadino teisingu, nes savanoriui kilo labai rimtų komplikacijų. Visų pirma, injekcijos vietoje jam pasireiškė raumenų atrofija.

"Tuo tarpu situacija su jų sustabdymu aiškiai parodė klaidą, kai ištisos šalys, pasirinkdamos vakciną, vadovaujasi išimtinai naujomis neišbandytomis platformomis, nesvarbu, ar tai būtų beždžionių adenoviruso vektorius, ar mRNR technologija", — sakė Rusijos tiesioginių investicijų fondo direktorius Kirilas Dmitrijevas.

Jis pabrėžė, kad Rusija ne kartą perspėjo apie galimą riziką ir apie gerai ištirtą platformą, pagrįstą žmogaus adenovirusiniais vektoriais, ir tai įrodė savo efektyvumą ir saugumą.

Iš viso, PSO duomenimis, registruotų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius viršijo 40 milijonų atvejų. Pandemijos aukomis tapo per 1,121 mln. žmonių.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
vakcina, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Epidemiologas papasakojo apie galimą šalutinį vakcinos nuo COVID-19 poveikį
JAV ambasada Kijeve atmetė Ukrainos galimybę įsigyti Rusijos vakciną
"Sputnik V" vakcinos gamyba iki gruodžio padidės penkis kartus