Gaisras, archyvinė nuotrauka

Kalifornijoje dėl gaisrų evakuoti Lietuvos piliečiai

57
(atnaujinta 22:53 2019.10.12)
Kalifornijoje kilo didžiuliai gaisrai, buvo evakuota mažiausiai 25 tūkstančiai namų, Lietuvos konsulato duomenimis, lietuviai nenukentėjo

VILNIUS, spalio 12 — Sputnik. Kalifornijoje dėl miško gaisrų buvo evakuota apie 100 tūkst. žmonių, Twitter pranešė Los Andželo policijos departamentas.

Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Los Andžele perspėja piliečius apie pavojų ir ragina laikytis visų saugumo priemonių. Konsulato duomenimis, Lietuvos piliečiai nenukentėjo, tačiau keli buvo evakuoti iš pavojingos zonos.

"Šiuo metu greta Los Andželo dega apie 30 kv. km ploto #SaddleridgeBrushFire, dėl kurio šią naktį evakuota beveik 13 tūkstančių namų (apie 100.000 žmonių). Gaisrą gesina per 1000 ugniagesių, tačiau kol kas jis nėra suvaldytas. Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Los Andžele informacijos apie nukentėjusius Lietuvos Respublikos piliečius neturi. Mūsų žiniomis, keli Lietuvos Respublikos piliečiai yra evakuoti", — perspėja konsulato atstovai Facebook.

Policija teigė, kad keturi evakuacijos centrai buvo įkurti evakuotiems gyventojams ir jų augintiniams.

Kalifornijoje siautėja didelio masto miškų gaisrai, kurie grasina apimti Los Andželo metropolijos pakraštį. Dėl grėsmės jų gyvybei valstijoje skubiai buvo evakuojami žmonės. "Reuters" duomenimis, nuo širdies smūgio mirė vienas žmogus, ši mirtis siejama su gaisru.

Energijos kompanija "Edison", tiekianti elektrą Kalifornijoje, dėl baimės, kad elektros tinklai gali sukelti gaisrą, trečiadienį nutraukė elektros tiekimą šiaurinėje valstijos dalyje bei San Francisko dalyje.

Teisėsaugos tarnybų duomenimis, gaisras jau sunaikino beveik du tūkstančius hektarų ploto. Buvo evakuota mažiausiai 25 tūkstančiai namų.

Anksčiau Kalifornijos priešgaisrinė tarnyba pavadino bendrovę "PG&E" mirtingiausio gaisro valstijos istorijoje kaltininke: praėjusių metų lapkritį dėl didelio miškų gaisro Kalifornijoje žuvo 85 žmonės, buvo sunaikinta apie 14 tūkstančių namų, 528 komerciniai pastatai ir daugiau nei 4 tūkstančiai kitų statinių. Priešgaisrinė tarnyba nustatė, kad gaisrą sukėlė "PG&E" elektros linijos. Kompanija privalo sumokėti 1 milijardo dolerių dydžio kompensaciją.

57
Tegai:
gaisrai, Lietuvos pilietis, Kalifornija
Dar šia tema
Miško gaisrai Kalifornijoje iš paukščio skrydžio
Žolės gaisrai — smūgis bundančiai gamtai
Pagyvenęs žmogus

Mokslininkai nustatė pagrindinį ilgaamžiškumo veiksnį

(atnaujinta 10:01 2021.04.11)
Beveik dvidešimt metų autoriai rinko duomenis, o tada, naudodamiesi daugiamatiniais kiekybiniais genetiniais modeliais, analizavo ryšį tarp telomerų ilgio, jų išsaugojimo ir tolesnio gyvūnų išgyvenimo, atsižvelgiant į įvairius veiksnius

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Beveik 20 metų trukmės laukinių avių tyrimo Škotijoje rezultatai parodė, kad telomerų ilgis, kurį daugiausia lemia genetika ir paveldimumas, koreliuoja su gyvenimo trukme, o ne su jų išgyvenimu, kuris priklauso nuo gyvenimo sąlygų ir aplinkos. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences". 

Telomerų ilgis — chromosomų galai — laikomas svarbiu bendrosios sveikatos ar senėjimo biologiniu žymekliu. Kuo trumpesni telomerai, tuo didesnė mirties rizika — tai yra universali taisyklė visiems stuburiniams gyvūnams. Tačiau iki šiol nebuvo visiškai aišku, kas dar labiau veikia telomerus — paveldimumas ar išoriniai veiksniai.

Ugnikalnio lava
© REUTERS / Kristinn Magnusson/mbl.is

Norint išspręsti šį klausimą reikia ilgalaikių stebėjimų kelių kartų gyvenime, o tokius tyrimus žmonėms sunku atlikti. Todėl mokslininkai iš Norvegijos, Didžiosios Britanijos ir Kanados, vadovaujami Danielio Nussey iš Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto Biologijos instituto savo stebėjimams pasirinko trumpesnio gyvenimo rūšį — uždarą Škotijos salose gyvenančių laukinių avių populiaciją.

Beveik dvidešimt metų autoriai rinko duomenis, o tada, naudodamiesi daugiamatiniais kiekybiniais genetiniais modeliais, analizavo ryšį tarp telomerų ilgio, jų išsaugojimo ir tolesnio gyvūnų išgyvenimo, atsižvelgiant į įvairius veiksnius.

Dėl to paaiškėjo, kad gyvenimo trukmė koreliuoja su telomerų ilgiu ir nekoreliuoja su jų išsaugojimu, tai yra išeikvojimo laipsniu. Šiuo atveju pirmasis parametras yra tiesiogiai susijęs su genetiniu paveldėjimu, o antrasis — su aplinkos veiksniais, tokiais kaip stresas ar mityba.

"Mes neradome jokių įrodymų, kad telomerų išsekimas yra susijęs su padidėjusia mirtingumo rizika", — rašo autoriai. "Vietoj to mes nustatėme, kad asmenų vidutinio telomerų ilgio skirtumai yra susiję su ilgesne gyvenimo trukme. Mūsų analizė rodo, kad ši koreliacija tarp vidutinio telomerų ilgio ir individualus gyvenimo laikotarpis turi genetinį pagrindą".

Autoriai mano, kad jų atradimas rodo svarbų genetikos vaidmenį kontroliuojant ilgaamžiškumą ir pažymi būtinybę tęsti tyrimus, nagrinėjant evoliucinį šios kontrolės aspektą.

Tegai:
mokslininkai, amžius
Nemiga

Gydytojas įvardijo efektyvų būdą išsimiegoti

(atnaujinta 10:01 2021.04.11)
Specialistas įspėjo, kad sistemingas miego trūkumas padidina arterinės hipertenzijos, širdies nepakankamumo ir miokardo infarkto išsivystymo tikimybę

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Norint išspręsti daugelį miego problemų, dažnu atvejų pakanka keliais laipsniais sumažinti temperatūrą miegamajame, sako amerikiečių nerologas Krisas Vinteris. Ji cituoja leidinys "Men's Health".

Specialistas pažymėjo, kad vėsus oras ne tik padės atsikratyti nemigos, bet ir prisidės prie geresnio ir ilgiau trunkančio poilsio. Tuo pačiu jis mano, kad čiužinio, pagalvės pakeitimas ar "aukštųjų technologijų pižamų" įsigijimas vargu ar padės atsikratyti miego problemų.

Taip pat gydytojas patarė eiti miegoti ir keltis maždaug tuo pačiu metu.

"Nuolatinis grafikas padeda smegenims žinoti, kada laikas miegoti", — paaiškino ekspertas.

Jo teigimu, alkoholio vartojimo sumažinimas, meditacijos ir mankštos taip pat padės pagerinti miego kokybę.

Anksčiau Sečenovo universiteto Nervų ligų ir neurochirurgijos katedros docentas Michailas Poluektovas įspėjo, kad sistemingas miego trūkumas padidina arterinės hipertenzijos, širdies nepakankamumo ir miokardo infarkto išsivystymo tikimybę.

Tegai:
miegas, gydytojai
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Mitybos specialistai įvardijo lengvą būdą valgyti mažiau
Gydytojas papasakojo, kaip atpažinti alergijas
Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį