Kijevas

JT misija: Ukrainos svetainė "Taikdarys" yra neteisėta, reikia uždaryti

37
(atnaujinta 14:08 2019.10.17)
JT misijos Ukrainoje vadovo pavaduotojas pažymėjo, jog iki šiol daugelio žurnalistų kontaktiniai duomenys paskelbti šioje svetainėje, dėl to jiems gresia pavojus

VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. JTO stebėjimo misijos Ukrainoje pirmininko pavaduotojas Bendžaminas Moras (Benjamin Moore) paragino Rados deputatus inicijuoti skandalingai pagarsėjusios Ukrainos svetainės "Taikdarys" ("Mirotvorec") uždarymą.

"Aš vėl ir vėl primenu vieną gerai žinomą jums momentą — tai svetainė "Taikdarys". Kaip žinote, šioje svetainėje yra asmenų, tarp jų ir žurnalistų, asmens duomenys, o tai pažeidžia nacionalinius įstatymus ir tarptautinius standartus. Tie, kurių duomenys yra paskelbti svetainėje, pažymėti kaip teroristai, separatistai ir išdavikai. Jų duomenų atskleidimas savo ruožtu kelia pavojų tokiems asmenims", — cituoja Moro žodžius leidinys "Ukrainos naujienos".

JT atstovas priminė apie buvusio šauktinės kariuomenės kareivio Romano Džumajevo nužudymą Mariupolyje, kurio duomenys buvo paskelbti svetainėje.

"Šios bylos tyrimas buvo pradėtas, tačiau iki šiol nėra jokios pažangos. Deja, daugelio žurnalistų kontaktiniai duomenys vis dar paskelbti šioje svetainėje, o tai jiems kelia pavojų. Mes dar kartą raginame Parlamento narius inicijuoti šios svetainės uždarymą ir užbaigti šį tyrimą", — pridūrė Moras.

Anksčiau Ukrainos nacionalinė policija pranešė, kad nenustatyti asmenys nušovė Mariupolio gyventoją, dalyvavusį Donbaso konflikte sukilėlių pusėje. Vėliau žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad nužudytasis — buvęs sukilėlis Džumajevas. 2017 metais jis buvo sulaikytas Kijevo kontroliuojamoje teritorijoje ir areštuotas. Šių metų rugpjūtį teismas jam paskyrė namų areštą. Donecko Liaudies Respublikos ombudsmenė pareiškė, kad Džumajevas buvo įtrauktas į kalinių mainų su Kijevu sąrašus.

Svetainė "Taikdarys" yra žinoma dėl skandalingų publikacijų, kuriose skelbiami duomenys apie žurnalistus, sukilėlius iš nepripažintų Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikų, kur jie vadinami "tėvynės išdavikais".

2016 metų pavasarį "Taikdarys" paskelbė žurnalistų, tarp jų ir užsienio, kurie gavo DLR ir LLR akreditaciją, sąrašus, nurodant jų kontaktinius duomenis, po to kai kurie iš jų sulaukdavo grasinimų. Tuometinė ESBO atstovė žiniasklaidos laisvės klausimais Dunja Mijatovič svetainę pavadino "nerimą keliančiu žingsniu, kuris gali dar labiau pakenkti žurnalistų saugumui".

Svetainės "Taikdarys" savininkų veiksmus sukritikavo ir oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Ji svetainę pavadino "tiesioginiu šaukimu susidoroti su žurnalistais".

"Taikdarys" duomenų bazėje taip pat pateikiama informacija apie daugelį Rusijos kultūros veikėjų.

Svetainės "Taikdarys" duomenų bazėje yra ir "Sputnik Lietuva" vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas.

"Taikdarys" nėra oficialus šaltinis.

37
Tegai:
Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Ukraina
Dar šia tema
Lietuvoje registruojami "priešišką propagandą" skleidžiantys tautiečiai
Zacharova apie "Vatniką": Lietuvoje keistas žodžio laisvės supratimas
Savčenko įrašyta į bazę "Taikdarys" kaip "tėvynės išdavikė"
Vokietijos URM paragino Ukrainą uždaryti interneto svetainę "Taikdarys"
Nuotrauka iš eismo įvykio, kurį sukėlė aktorius Michailas Jefremovas

Liudytojas papasakojo apie Jefremovo elgesį po mirtinos avarijos

(atnaujinta 14:18 2020.08.06)
Dar vienas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad aktorius galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovu

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Mirtinos avarijos, kurioje dalyvavo Michailas Jefremovas, liudytojas teisme pasakojo apie aktoriaus elgesį po avarijos.

Pasak jo, menininką išlaipino iš vairuotojo vietos, po ko jis perėjo bulvarą ir atsisėdo ant šaligatvio. Po kelių minučių aktorius priėjo prie avarijos liudininkų ir paprašė cigaretės.

Aktorius Michailas Jefremovas
© Sputnik / Пресс-служба Пресненского суда

"Parūkė, pažiūrėjo į savo automobilį, numojo ranka. Nuėjo prie Zacharovo automobilio ir paklausė, ar viskas gerai. Tada, nesisėsdamas į savo automobilį, nuėjo į kelių policijos darbuotojų automobilį", — cituoja vyrą "REN TV".

Liudytojas taip pat pridūrė, kad jam pasirodė, jog automobilyje yra dar vienas asmuo.

Kitas įvykio liudininkas teismo posėdžio metu pareiškė, kad Jefremovas galėjo atsitrenkti į jo automobilį dar prieš mirtiną susidūrimą su Zacharovo "Lada". Pasak jo, aktorius "chamiškai" vairavo savo automobilį — išvažiuodavo į "priešingą juostą" ir kelis kartus staiga stabdė.

Mirtinas eismo įvykis Maskvos centre

Birželio pradžioje Michailas Jefremovas, vairuodamas "Jeep Grand Cherokee", kirto dvigubą ištisinę liniją Smolensko aikštėje, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir atsitrenkė į furgoną "Lada". Vairuotojas, vienos iš internetinių parduotuvių kurjeris Sergejus Zacharovas buvo hospitalizuotas į ligoninę dėl galvos traumos. Ryte vyras mirė.

Tyrimo duomenimis, avarijos metu aktorius buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Vėliau jo kraujyje rasta narkotikų pėdsakų. Pirmojo tardymo metu Jefremovas "labiau murmėjo, nei kalbėjo" ir negalėjo prisiminti, kas nutiko. Tačiau, kaip tuomet sakė advokatas Vitalijus Černyševas, menininkas "neneigė savo dalyvavimo" (tai užfiksuota bylos medžiagoje).

Po kelių dienų Jefremovas paskelbė vaizdo žinutę, kurioje prašė velionio šeimos atleidimo, tačiau Zacharovo artimieji nepriėmė atsiprašymo ir atsisakė piniginės kompensacijos. Netrukus Jefremovo gynėjas teigė surinkęs pakankamai aktoriaus nekaltumo įrodymų ir pažadėjo, kad vykstant teismo procesui bus sensacija.

Tyrimo metu aktorius jau atsisakė pripažinti kaltę dėl avarijos, pasinaudodamas Konstitucijos 51 straipsniu, kuris leidžia neduoti parodymų prieš save.

Dabar jam yra skirtas namų areštas, jam gresia nuo penkerių iki 12 metų kalėjimo.

Tegai:
eismo įvykis, Rusija, Michailas Jefremovas
Dar šia tema
Advokatai Jefremovo byloje sureagavo į drausminę procedūrą prieš juos
Jefremovo advokatas aktoriaus pokalbį su policija pavadino melagiena
Teismas Jefremovui skyrė namų areštą iki kitų metų
Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka

Rugpjūčio 7-ąją prasidės branduolinio kuro krovimas į pirmąjį BelAE energetinį bloką

(atnaujinta 15:52 2020.08.06)
Baltarusijos energetikos ministerija anksčiau pranešė, kad fizinio pirmojo BelAE jėgainės bloko paleidimo pradžia planuojama artimiausiomis dienomis

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Branduolinio kuro pakrovimas į pirmojo Baltarusijos atominė elektrinės (BelAE) reaktoriaus šerdį prasidės šį penktadienį, rugpjūčio 7 dieną, savo Telegram kanale pranešė Baltarusijos Energetikos ministerija.

"Tai yra vienas iš energetinio bloko eksploatavimo pradžios proceso etapų. Iš viso rugpjūčio mėnesį į reaktorių bus įkelta 163 šilumą generuojančių rinkinių", — teigiama pranešime.

Anksčiau Energetikos ministerija aiškino, kad fizinis jėgainės paleidimas prasidės būtent nuo branduolinio kuro pakrovimo į reaktoriaus šerdį, o po to bus įjungti pagrindiniai cirkuliaciniai siurbliai, kad šildytų pirminį reaktoriaus aušinimo skystį iki projektinių parametrų. Po to reaktorius išvedamas iki minimalaus kontroliuojamo lygio (grandininės reakcijos pradžios) atliekant reikiamus bandymus ir laipsniškai didinant reaktoriaus įrenginio galios lygį.

"Fizinis paleidimas yra vienas iš pagrindinių energetinio bloko paleidimo projekto etapų. Pagrindinė jo užduotis yra patvirtinti maitinimo bloko patikimumą ir saugą esant projektavimo parametrams", — pabrėžia Baltarusijos ministerija.

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. 

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Tegai:
Baltarusija, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Nausėda paragino ES siųsti Lukašenkai "aiškų signalą" dėl BelAE paleidimo
Politologas: Lietuva nori sužlugdyti BelAE projektą iš pavydo
Ekspertas: Lietuva pateikia savo fantazijas apie BelAE kaip tikrus faktus
Nord Stream-2

Ekspertas: JAV "nepakeis" Vokietijos elgesio dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 14:18 2020.08.06)
Jo manymu, JAV negalės "spausti" Vokietijos "Nord Stream-2" statybos klausimu, nes "vokiečiai žino, kaip suskaičiuoti pinigus"

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Vokietija parodys tvirtumą, atsižvelgdama į JAV sankcijų spaudimą dujotiekiui "Nord Stream-2", sakė Rusijos mokslų akademijos korespondentas Fiodoras Voitolovskis, praneša RIA Novosti.

vamzdžių klojimo laivas Akademik Čerskij
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Jo manymu, JAV negalės "spausti" Vokietijos "Nord Stream-2" statybos klausimu, nes "vokiečiai žino, kaip suskaičiuoti pinigus".

"Vokietijos verslas labai gerai supranta savo nuostolius atsisakius šio projekto. Tai labai naudinga Vokietijos pramonei ir Vokietijos vartotojui. Vokietijos verslas jau patyrė rimtų nuostolių dėl to, kad Amerikos sankcijos buvo ir yra ekstrateritorinio pobūdžio ir yra taikomos ne tik įmonėms rezidentams. JAV, bet ir Europos įmonėms už bendravimą su Rusija tose srityse, kurioms taikomos sankcijos", — sakė jis.

Anot jo, nukentėjusių Vokietijos kompanijų pasipiktinimas auga ir yra transliuojamas politiniu lygmeniu. "Manau, kad tam tikras tvirtumas bus parodytas politiniu lygmeniu", — sakė jis.

Amerikiečiai trukdo įgyvendinti "Nord Stream-2" projektą, nes yra suinteresuoti padidinti SGD tiekimą Europai, priminė ekspertas. Jo nuomone, Europos rinka dabar yra viena iš svarbiausių JAV ir spaudimas jai didės.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės iki Baltijos jūros ir Vokietijos.

Jam aktyviai priešinasi JAV, kurios ketina parduoti savo suskystintas gamtines dujas Europos Sąjungoje. Vašingtonas gruodį paskelbė taikysiąs sankcijas projektui, reikalaudamas, kad įmonės, susijusios su projektu, nedelsdamos nutrauktų statybą. Šveicarijos "Allseas" beveik iš karto paskelbė apie darbo sustabdymą.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2 statyba, Vokietija, JAV
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas numatė derybų tarp "Gazprom" ir laivo "Fortūna" savininko rezultatus
Ekspertas: Danijos sprendimas padidina galimybę laiku užbaigti "Nord Stream-2"