Dmitrijaus Lavrinenko (pirmas iš kairės) tankistų įgula

"Vermachto prakeiksmas". Kaip sovietų karininkas sudegino penkiasdešimt vokiečių tankų

306
(atnaujinta 22:33 2019.10.19)
Už drąsą jis buvo apdovanotas Lenino ordinu ir medaliais, o Tarybų Sąjungos didvyrio vardas jam buvo suteiktas tik po mirties, 1990 metų gegužę

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Pirmosios, sunkiausios Didžiojo Tėvynės karo dienos, nenuspėjama taktika ir penkiasdešimt du sunaikinti tankai su kryžiais šonuose — prieš 105 metus gimė sovietų tankų asas Dmitrijus Lavrinenka. Vos per du su puse mėnesio kare jis tapo žymiausiu tankistu Raudonojoje armijoje. Apie tai, kaip kovojo leitenantas Lavrinenka — RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Aso taktika

Dmitrijus Lavrinenka į armiją įsitraukė šeštojo dešimtmečio viduryje kaip savanoris. Jaunasis kareivis buvo išsiųstas į kavaleriją, tačiau vėliau jis įstojo į Uljanovsko aukštąją tankistų vadų mokyklą. Puikus studentas sėkmingai įvaldė tankisto specialybę.

Pirmąją kovos patirtį Lavrinenka įgavo 1939 metais — per Raudonosios armijos žygį Lenkijoje. Su Didžiuoju Tėvynės karu gavo leitenanto laipsnį ir tankų būrio vado postą. Grįžęs į pralaimėjusios 15-osios divizijos šalį, Lavrinenka buvo įtrauktas į garsiąją 4-ąją Panzerio brigadą pas pulkininką Michailą Katukovą.

Ši brigada viena pirmųjų gavo naujausius tankus T-34-76 — legendinius "trisdešimt ketvirtus". Panašias priešo mašinas Lavrinenka pradėjo skaičiuoti mūšyje prie Mcensko, Oriolo srityje. Čia jo brigada susidūrė su mechanizuota Guderiano brigada — pirmąją dieną Lavrinenka sunaikino keturis tankus.

Lavrinenkos būrys gavo įsakymą padėti apsuptiems motorizuotiesiems šauliams, kurie bandė išsilaikyti netoli Pirmojo karo kaimo ir patyrė didelių nuostolių. Sovietų pėstininkai buvo smarkiai apšaudyti iš šarvuočių, kurie neleido kareiviams pakelti galvų. Be to, naciams padėjo atsarginis konvojaus būrys.

Немецкие танки атакуют советские позиции в районе Истры, 25 ноября 1941
Vokiečių tankai puola sovietų pozicijas Istros regione 1941 metų lapkričio 25 dieną

Laiku atvykęs Lavrinenkos T-34 ketvertas privertė priešininkus trauktis. Pirmiausia būrys sudavė žaibišką ir netikėtą smūgį vokiečių kolonai, kuri buvo nukreipta į kaimą, o tada pradėjo triuškinti pagrindines pajėgas. Kadangi "trisdešimt ketvirti" nestovėjo vietoje, nuolat manevravo, vokiečiams susidarė įspūdis, kad puola visas junginys. Tai privertė juos pasitraukti, mūšio lauke paliekant dešimtis transporto priemonių.

Po kelių dienų vien Lavrinenkos įgula atrėmė iš karto dešimties vokiečių tankų ataką. Būtent netoli Mcensko Lavrinenka pademonstravo sugebėjimą kovoti iš pasalų. Jis keitė šaudymo pozicijas, sumaniai panaudodamas sovietinio T-34 ginkluotės pranašumą šarvų ir manevringumo atžvilgiu. Sėkmingai pritaikė klaidinančių taikinių taktiką. Kartais jis statydavo paprastus rąstus, imituojančius tanko ginklą, ir kol vokiečiai puldavo tuos rąstus, Lavrinenkos būrys puldavo priešą iš šonų.

Экипаж Дмитрия Лавриненко в перерывах между боями, осень 1941 года
Dmitrijaus Lavrinenko įgula 1941 metų rudenį
Dėl darnių tankistų veiksmų ir kompetentingo kariuomenės vado Katukovo dėka mūšyje prie Mcensko vokiečiai patyrė didelių nuostolių. Lapkritį būriui buvo suteiktas "gvardiečių" garbės vardas.

Mūšis dėl Maskvos

Iš Orlovo srities brigada buvo perkelta į Maskvą — Volokolamsko kryptimi. Iki to laiko Lavrinenkos sąskaitoje jau buvo apie 20 sudaužytų priešo tankų. Leitenantas Lavrinenka ir jo įgula prie pagrindinių pajėgų prie Volokolamsko prisijungė šiek tiek vėliau — 50-osios armijos vadovybės prašymu jie buvo palikti saugoti štabą Serpuchove.

Bet net štabe leitenantas nesėdėjo vietoje. Vien jo įgula sunaikino žvalgybinę motorizuotąją vokiečių koloną. Užėmę slaptą poziciją prie kelio į Serpuchovą, tankistai prileido priešo techniką arčiau ir iš beveik 150 metrų atrėmė juos. Šiame mūšyje Lavrinenka sudegino šešis tankus, kelis prieštankinius šautuvus ir automobilius. Kaip trofėjų ekipažas gavo štabo autobusą su dokumentais ir žemėlapiais, kuriuos Raudonoji armija atgabeno į brigadą.

Lavrinenkos būriui ne kartą reikėjo kovoti su stipriomis priešo pajėgomis. Lapkričio 17 dieną jo grupė iš trijų "trisdešimt ketvirtų" ir trijų lengvųjų "BT-7" susidūrė su aštuoniolika vokiečių tankų. Tame mūšyje sovietų tankistai prarado du "BT-7" ir du "T-34". Vokiečiai neteko septynių tankų ir pasitraukė.

Netrukus po šio mūšio vokiečiai atėjo į sovietų motorizuotosios pėstininkų brigados užgrobtą Lycsevo kaimą. Lavrinenkai liko vienintelis tarnybinis tankas, kuriuo jis slapta žengė priešo kolonos link ir užėmė poziciją atvirame lauke. Kaip įprasta, leisdamas naciams priartėti, jis pataikė į šešis tankus iš eilės. Vokiečiai bandė pasivyti ir sunaikinti vieną tanką, tačiau Lavrinenka pasinaudojo vietos reljefu ir pasislėpė.

Mirtis nuo skeveldros

Paskutinis tankų aso mūšis įvyko gruodžio 18 dieną netoli Volokolamsko. Jis, nesulaukęs pagrindinių pajėgų priartėjimo, nusprendė pulti vokiečių pozicijas netoli Pokrovskoje kaimo. Tačiau jie suprato sovietų karininko planą, praleido jo grupę į priekį ir užpuolė iš užnugario. Lavrinenka apsuko kuopą ir judėjo link jų.

Tuo metu jau atvyko pagalba. Priešas buvo "priremtas prie sienos" ir apšaudomas iš dviejų pusių. Vyresnysis leitenantas numušė jau penkiasdešimt antrąjį tanką, sunaikino keletą prieštankinių ginklų ir dešimtis nacių.

Bandydami ištaisyti situaciją vokiečiai pradėjo masinį minų išpuolį karo zonoje. Kai Lavrinenka išlipo iš tanko, kad įvertintų situaciją, šalia jo sprogo mina ir nedidelė jos skeveldra mirtinai sužeidė jo galvą.

Tankistas palaidotas netoli Denkovo kaimo, Maskvos srityje. Per du su puse karo mėnesio jis dalyvavo dvidešimt aštuoniuose mūšiuose su priešu ir tapo labiausiai pasižymėjusiu Didžiojo Tėvynės karo tankų asu. Už drąsą jis buvo apdovanotas Lenino ordinu ir medaliais. Sovietų Sąjungos didvyrio vardas jam buvo suteiktas tik po mirties, 1990 metų gegužę.

306
Tegai:
karininkas, tankai
Dar šia tema
Mokslininkas papasakojo, kodėl Hitleris nesugebėjo sukurti savo atominės bombos
Hitleris asmeniškai nieko nenužudė: kaltė dėl Holokausto bus primesta Baltijos šalims
"Žino, bet tyli". Orechovo ONG lyderio žudikas ieškomas ketvirtį amžiaus
Ryga

Europą užvaldęs naujo tipo koronavirusas pasiekė ir Baltijos šalis

(atnaujinta 12:21 2020.10.30)
Kelionės apribojimų palengvinimas ir socialinio atstumo nesilaikymas vasarą paskatino šios COVID-19 padermės plitimą

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Naujo tipo koronavirusas, kurį atrado Šveicarijos ir Ispanijos mokslininkai ir pavadino 20A.EU1, greičiausiai dar neprasiskverbė į Rusiją, sakė tyrimo vadovė, evoliucijos genetikė Bazelio universitete Emma Hodcroft.

Anksčiau paaiškėjo, kad mokslininkai iš Šveicarijos ir Ispanijos atrado naujo tipo koronavirusą, kuris atsirado Ispanijos karalystėje 2020 metų vasarą ir labai greitai plinta visoje Europoje. Pranešama, kad 20A.EU1 Jungtinėje Karalystėje yra 90 proc. koronaviruso infekcijų, Ispanijoje — apie 80 proc., Airijoje — 60 proc., Šveicarijoje ir Nyderlanduose — 30–40 proc. Nauja viruso padermė taip pat rasta Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Latvijoje, Norvegijoje ir Švedijoje.

Europos mokslininkai teigė, kad šio koronaviruso varianto plitimą palengvino kelionių apribojimų sušvelninimas ir socialinių distancijų priemonių pažeidimai vasarą.

"Šiuo metu nematome 20A.EU1 padermės išplitimo į Rusiją. Turime apie 100 koronavirusinės infekcijos atvejų iš Rusijos rugsėjo pavyzdžių, tačiau nė vienas iš jų nėra mūsų nustatytos padermės dalis. Gal taip yra, bet nebuvo išskirta, o galbūt ir nėra", — cituoja ją RIA Novosti.

Mokslininkė pridūrė, kad naujo tipo koronaviruso tikimybė Rusijos Federacijoje priklauso nuo to, kiek keliautojų iš Europos šalių šiuo metu atvyksta į Rusiją, ar ten atliekami tyrimai ir ar buvo įvestas karantinas.

Ji pažymėjo, kad atsargumo priemonės prieš 20A.EU1 yra visiškai tokios pačios kaip ir likusių SARS-CoV-2 padermių.

"Svarbu nešioti kaukę, ypač patalpose, kai temperatūra nukrenta, nusiplaukite rankas ir palaikykite saugų atstumą. Visų pirma rekomenduojama vengti artimo kontakto ir uždarų patalpų su prasta ventiliacija", — apibendrino Hodcroft.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija.

Karantino apribojimai Lietuvoje
© Sputnik
Karantino apribojimai Lietuvoje
Tegai:
Europa, koronavirusas, Baltijos šalys
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Beveik tūkstantis COVID-19 atvejų per parą, trečdalis — Vilniaus apskrityje
Epidemiologė palygino organizmo imuninį atsaką į COVID-19 ir gripą
Donaldas Trampas ir Džo Baidenas

Trampas apie Baidenų reikalus: "Rusai mano, kad esame išprotėję"

(atnaujinta 09:45 2020.10.30)
Džo Baidenas anksčiau neigė sąsajas su sūnaus reikalais. Jo oponentai, ypač Trampas, yra įsitikinę, kad būtent savo tėvo dėka Hanteris gavo pelningų projektų Ukrainoje ir Kinijoje

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas per kampanijos mitingą Floridoje pasidalino savo teiginių apie "Rusijos kišimąsi" į Amerikos rinkimus vertinimu, praneša RIA Novosti.

"Ar žinote, ką jie [demokratai — Sputnik] dabar veikia? Jie kaltina Rusiją. Rusija atnešė kompiuterį [Hanterio Baideno — Sputnik] į nedidelę dirbtuvę. Rusija! Galvoju, rusai žiūri į mus ir galvoja: šie žmonės yra nenormalūs!" — sakė Trampas.

"New York Post" spalį pradėjo skelbti istorijas apie kandidato į demokratus Džo Baideno sūnų Hanterį. Pasak Trampo, leidinyje buvo cituojami el. laiškai ir kita informacija, neva patvirtinanti Baideno korupciją.

Džo Baidenas anksčiau neigė sąsajas su sūnaus reikalais. Jo oponentai, ypač Trampas, yra įsitikinę, kad būtent savo tėvo dėka Hanteris gavo pelningų projektų Ukrainoje ir Kinijoje.

Demokratai kaltinimus vadina "dezinformacija", kurioje, jų teigimu, dalyvauja Rusija. JAV žvalgyba ir Maskva paneigė šį ryšį.

Rusija ne kartą neigė kaltinimus bandymais paveikti demokratinius procesus skirtingose ​​šalyse, o prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas juos pavadino "absoliučiai nepagrįstais". Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kalbėdamas apie tariamą Rusijos kišimąsi į rinkimus įvairiose šalyse, teigė, kad nėra jokių tai patvirtinančių įrodymų.

Hanteris Baidenas dirbo "Burisma" valdybos patarėju ir uždirbo iki 50 000 USD per mėnesį. Trampo šalininkai įtaria, kad Baidenas Jaunesnysis pasinaudojo savo tėvu lobistiniam darbui. Be to, jie įtaria Baideną Vyresnįjį dėl spaudimo Ukrainos valdžiai atleisti "Burismos" bylą tyrusį generalinį prokurorą Viktorą Šokiną. Džo Baidenas visa tai neigia. Demokratai šią publikaciją pavadino Kremliaus kampanija.

JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio 3 dieną. Amerikiečiai gali išrinkti 46-ąjį šalies vadovą, jei respublikonų kandidatas Trampas nebus išrinktas antrai kadencijai.

Nacionaliniame suvažiavime Demokratų partija paskyrė kandidatu buvusį viceprezidentą ir senatorių Džo Baideną. Jei Baidenas taps prezidentu, jis nuo pat pirmos dienos taps seniausiu Amerikos lyderiu istorijoje.

Tegai:
Rusija, Donaldas Trampas, Džo Baidenas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Dar šia tema
Rusija JT iškels klausimą dėl JAV pretenzijų į Mėnulio išteklius
Gedimino kalną papuošė užrašas "Trump": kodėl lietuvių "patriotai" negali be pono?
Medininkai, archyvinė nuotrauka

Lietuvos pasieniečiai papasakojo, kas gali įvažiuoti į Baltarusiją

(atnaujinta 12:22 2020.10.30)
Kol kas Lietuvos piliečiai, neturintys darbo vizos, darbo sutarties ar leidimo gyventi Baltarusijoje, nėra įleidžiami į šią šalį

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Baltarusijai apribojus asmenų atvykimą lengvaisiais automobiliais, Lietuvos pasieniečiai papasakojo, kokių kategorijų keliautojams vis tiek leidžiama įvažiuoti iš Lietuvos.

Ketvirtadienį maždaug nuo 16 val. Baltarusijos pasieniečiai pristabdė lengvųjų automobilių vykimą iš Lietuvos per tarptautinius Šalčininkų, Medininkų, Lavoriškių ir Raigardo kontrolės punktus. Pasak pareigūnų, toks sprendimas susijęs su pandemijos grėsme. Jau nuo ketvirtadienio vakaro kai kurie lengvaisiais automobiliais vykę asmenys galėjo įvažioti į Baltarusiją per minėtus punktus.

VSAT duomenimis, tai buvo Baltarusijos piliečiai, grįžtantys į savo šalį. Taip pat sieną kirto į darbą ar iš darbo vykstantys krovininių automobilių vairuotojai bei kitų valstybių piliečiai, turintys Baltarusijos darbo vizas, darbo sutartis ar leidimus gyventi Baltarusijoje.

Autobusai, jei jų keleiviai yra Baltarusijos piliečiai, taip pat gali kirsti sieną į šią šalį. Kitų valstybių piliečiai nėra praleidžiami, jie yra išlaipinami iš autobusų ir gražinami atgal į Lietuvą.

Tuo tarpu krovininių automobilių eismas neribojamas. Krovininiai automobiliai į Baltarusiją per Lavoriškių, Medininkų, Šalčininkų ir Raigardo kontrolės punktus įvažiuoja be ribojimų nepaisant to, kokių šalių piliečiai juos vairuoja.

Likusieji kitų valstybių piliečiai, taip pat ir Lietuvos, į Baltarusiją nėra įleidžiami.

Išvykti iš Baltarusijos, preliminariais duomenimis, apribojimai netaikomi.

Pasak Baltarusijos pareigūnų, apribojimai fiziniams asmenims atvykti į šią šalį nuo ketvirtadienio taip pat taikomi pasienyje su Latvija, Lenkija ir Ukraina.

Remiantis Baltarusijos valstybės sienos komiteto informacija, nustatyti apribojimai taip pat netaikomi diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų darbuotojams, tarptautinio transporto vairuotojams, tarptautinio geležinkelio susisiekimo traukinių ir lokomotyvų įgulų nariams. Tuo pačiu be jokių sąlygų į Baltarusiją galima patekti per Minsko nacionalinį oro uostą — įvestos priemonės netaikomos oro keleiviams.

VSAT duomenimis, po ketvirtadienio Baltarusijos sprendimo lengvųjų automobilių eilės išvykti iš Lietuvos nesusidaro. Vairuotojai, ketinę važiuoti į Baltarusiją ir sužinoję apie įvestus apribojimus, apsisukdavo ir grįždavo į Lietuvą.

Savo ruožtu Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad Vilnius negavo jokių oficialių pranešimų, kad Baltarusija uždarė sieną su respublika. Jis taip pat pridūrė, kad vargu ar koronaviruso padėtis yra "svarbiausia tokių veiksmų priežastis".

Ketvirtadienį šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad siena turėtų būti uždaryta nepadarant jos "geležine uždanga". Anksčiau jis nematė tokių priemonių reikalingumo, o kovo mėnesį kaimyninių valstybių ribojančias priemones pavadino "visišku kvailumu".

Tegai:
Baltarusija, pasieniečiai, Lietuva
Dar šia tema
Lukašenka nurodė nepripažinti Lietuvos ir Lenkijos universitetų diplomų Baltarusijoje
LG: Baltarusijos sienos uždarymas nepaveikė geležinkelių transporto