Ukrainos Naftogaz naftos ir dujų valdos prie administracinio pastato Kijeve ženklas, archyvinė nuotrauka

"Naftogaz" pakomentavo "Gazprom" vadovo žodžius apie dujas Ukrainai

52
(atnaujinta 08:11 2019.10.20)
"Naftogaz" vykdomasis direktorius mano, jog importinių dujų kainų sumažėjimas gali paskatinti "Gazprom" atsisakyti "blokuoti dujų eksportą iš Vidurinės Azijos į Ukrainą ir Europos Sąjungą"

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Ukrainos valstybinės bendrovės "Naftogaz" vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenka pakomentavo "Gazprom" vadovo Aleksejaus Milerio pranešimą apie importinių dujų kainą Ukrainai, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Mileris teigė, kad "mėlynojo kuro" kaina Ukrainai už tiesioginius pristatymus gali būti 20 proc. mažesnė nei dabartinė.

Vitrenka sutiko su Rusijos bendrovės vadovo žodžiais, tačiau teigė, kad tam yra nemažai sąlygų.

"Aš patvirtinu, kad Ukrainoje importinių dujų kaina gali būti 20 proc. mažesnė. Tam net nebūtina sudaryti sutarties tarp "Gazprom" ir "Naftogaz" ar kitos Ukrainos bendrovės. Dėl to "Gazprom" turi atitikti Europos taisykles nepiktnaudžiauti savo dominuojančia padėtimi Europos rinkoje", — "Facebook'e" rašė Vitrenka.

Anot jo, importinio kuro kaina gali sumažėti, jei "Gazprom" neatsisakys perkelti dujų perdavimo tašką į Ukrainos ir Rusijos sieną. Vitrenka išreiškė nuomonę, kad norint sumažinti importo sąnaudas, "Gazprom" taip pat būtina siūlyti mainų sutartis kitiems dujų gamintojams vidaus rinkoje, paimant dujas iš jų Rusijos teritorijoje ir grąžinant jas į abiejų šalių sieną.

Vitrenka taip pat mano, kad sumažėjusios importinių dujų kainos gali paskatinti "Gazprom" atsisakyti "blokuoti dujų eksportą iš Vidurinės Azijos į Ukrainą ir Europos Sąjungą".

Anksčiau "Naftogaz" vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenka teigė, kad Kijevas turės laiko įgyvendinti ES standartus, kurių reikalaujama iki metų pabaigos, kad būtų galima pasirašyti naują tranzito susitarimą. Anot jo, galiojančios sutarties pratęsti nereikės.

Be to, Vitrenka pareiškė, kad "Naftogaz" yra pasirengusi sumažinti ieškinio Rusijos "Gazprom" sumą, jei po 2019 metų bus išlaikytas dujų tranzitas per Ukrainą.

Dabartinė sutartis dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą baigia galioti šių metų pabaigoje. Rusija, Ukraina ir Europos Komisija rengia trišales konsultacijas dėl dujų tranzito po 2019 metų. Kitas konsultacijų turas numatytas spalio 28 dieną.

Ginčas tarp "Gazprom" ir "Naftogaz"

Nuo 2014 metų birželio "Gazprom" ir "Naftogaz" bylinėjosi Stokholmo arbitraže. Šių metų vasarį teismas priėmė galutinį sprendimą ginčo dėl dujų tiekimo byloje ir nurodė Rusijos kompanijai sumokėti "Naftogaz" 2,56 milijardo dolerių (apie 2,262 milijardo eurų).

Rusija apskundė šį sprendimą ir pareikalavo jį atšaukti. "Gazprom" taip pat paskelbė, kad nutraukia sutartis su Ukrainos įmone. Pernai gegužės mėnesį "Naftogaz" paskelbė apie priverstinį lėšų išieškojimą ir "Nord Stream AG" bei "Nord Stream-2 AG" akcijų Šveicarijoje areštą, o birželio mėnesį — "Gazprom" aktyvų Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje areštą. Rugsėjo mėnesį buvo panaikintas sprendimas, blokuojantis "Naftogaz" bandymus konfiskuoti Rusijos bendrovės aktyvus. "Gazprom" teigė, kad sieks, jog sprendimas būtų persvarstytas.

Praėjusiais metais "Naftogaz" inicijavo dar vieną tyrimą, kuriuo reikalauja, kad "Gazprom" peržiūrėtų dujų tranzito tarifus 2018–2019 metams ir kompensuotų "nepriemokas", siekiančias dar 11,6 milijardo dolerių.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
52
Tegai:
dujos, Azija, ES, Gazprom, Ukrainos "Naftogaz"
Dar šia tema
Ekspertas: Europa darys spaudimą Ukrainai dėl Rusijos dujų
"Naftogaz" žada, kad Kijevui neprireiks atnaujinti sutarties su Maskva