Londonas, archyvinė nuotraulka

Kaip gauti vizą, susirasti darbą ir išgyventi Didžiojoje Britanijoje

209
(atnaujinta 14:22 2019.10.30)
Londone apsigyventi įmanoma turint minimalias anglų kalbos žinias. Vis dėlto verta prisiminti, kad tai gana brangus miestas ir konkurencija jame yra daug didesnė nei priemiesčiuose. Todėl vien noro nepakanka

Dar mokykloje mokė, kad London is the capital of Great Britain, ir nuo tada svajojome, kaip būtų smagu ten gyventi. Didžiosios Britanijos sostinė, mūsų supratimu, atrodo šiek tiek stereotipinė. Ir nors britai yra vieni iš nedaugelio europiečių, skrupulingai saugančių savo tradicijas, tačiau jie nepamiršta ir ekonomiškai tobulėti. Kiekvienais metais tūkstančiai emigrantų atvyksta čia dirbti, svajodami įsitvirtinti ir pradėti naują gyvenimą. Bet ar tai taip paprasta?

Vizų išdavimas

Deja, ne visi žino, kad JK draudžiama dirbti pagal turistinę vizą. Be to, gyventi vien su ja nelegalu, vyriausybė gali išvaryti nusikaltėlį iš šalies bei įteikti draudimą atvykti į šią valstybę.

Pirkėjas parduotuvėje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Nepaisant to, tiek kvalifikuotas darbuotojas, tiek ir neturintis kvalifikacijos gali gauti darbą Londone. Norint tai padaryti, jums reikės vieno iš vizų variantų: Tier 5 (trumpalaikės) ir Tier 2 (ilgalaikės).

Tier 5 apima laikinojo pobūdžio darbą. Galima kreiptis šios vizos, jei planuojate atvykti į JK iki šešių mėnesių laikotarpiui darbui žemės ūkio srityje.

Sprendimas dėl vizos priimamas per tris savaites.

Ko reikia įforminimui?

 • prašymas išduoti darbo vizą;
 • Jungtinės Karalystės darbdavio išduoto sertifikato informacinis numeris;
 • per 90 dienų iki paraiškos pateikimo sąskaitoje turėti 934£;
 • vizos mokestis (243£).

Pagal Tier 5 neleidžiama dirbti ilgalaikio darbo, gauti valstybės lėšų ir pasiimti šeimos narių su savimi.

Tier 2 viza gali būti dviejų tipų: bendroji ir perkėlimo.

Norėdami gauti Tier 2 bendrąją vizą, reikia:

 • prašymas išduoti vizą;
 • galiojantis asmens dokumentas;
 • pažyma apie neteistumą;
 • anglų kalbos lygio patvirtinimas (IELTS testo rezultatai neturi būti žemesni nei B1);
 • tuberkuliozės tyrimo rezultatai;
 • vizos mokestis.

Bendros vizos kaina priklauso nuo jos rūšies ir jūsų buvimo vietos. Jei pretenduojate į profesiją, kurioje nepakanka darbuotojų, ir jame reikia dirbti iki trejų metų, tuomet suma sieks 463£ asmeniui, daugiau nei trejus metus — 926£. Įprastas įdarbinimas iki trejų metų kainuos — 609£, o daugiau nei trejus metus — 1217£.

Улочка в Лондоне, архивное фото
© CC0 / Pixabay
Gatvė Londone

Jei įmonė turi filialą JK, tada darbuotojas gali ten persikelti turėdamas perkėlimo vizą. Yra dvi rūšys: nuolatiniam personalui ir stažuotojams. Pirmajai gauti darbuotojas turi dirbti daugiau nei 12 mėnesių, nebent įmonė mokėtų jam 73738£ ar daugiau per metus

Stažuotės viza yra skirta absolventus, turinčius bent 3 mėnesių darbo patirtį užsienyje, perkėlimui.

Kreipdamiesi turite pateikti:

 • prašymas išduoti vizą;
 • rėmėjo sertifikato informacinis numeris;
 • banko pranešimas ar laiškas apie pakankamą asmeninių santaupų sumą (jei darbdavys negali finansiškai paremti darbuotojo);
 • vizos mokestis (nuo 481 iki 1404£, priklausomai nuo buvimo šalyje trukmės);
 • medicininė priežiūra (ją galite apskaičiuoti svetainėje www.gov.uk);
 • galiojantis asmens dokumentas;
 • negaliojantys pasai ar kelionės dokumentai;
 • tuberkuliozės tyrimo rezultatai.

Tier2 vizos suteikia imigrantams papildomų galimybių. Pavyzdžiui, darbuotojas turi teisę dirbti kitoje įmonėje iki 20 valandų per savaitę toje pačioje profesinėje srityje. Be to, kiekvienas gali persikelti į JK su šeima.

Метро в Лондоне, архивное фото
Londono metro

Prisiminkite, kad visi dokumentai, išskyrus pasą, turi būti išversti į anglų kalbą ir patvirtinti notaro. Po penkerių metų JK dirbantis pilietis gali tikėtis gauti leidimą nuolat gyventi, o po metų turi teisę kreiptis dėl pilietybės.

Kur susirasti darbą Londone

Londone rekomendacijos turi svarbų vaidmenį priimant į darbą. Paprastai ši savybė būdinga paslaugų sektoriaus profesijoms. Iš auklės reikalaus charakteristikos iš kitų šeimų, iš padavėjo — iš restorano. Paprastai laisvų darbo vietų ieškoma per pažįstamus.

Jei dar neturite draugų Londone, tuomet galite pabandyti ieškoti laisvos vietos specializuotose svetainėse (pvz., Uk4ru.com) arba per agentūrą, teikiančią pagalbą imigrantams.

Nepamirškite, kad agentūrai teks sumokėti ne tik palūkanas už mokesčius ir draudimą, bet ir jos pelną. Todėl bendra suma yra mažesnė nei ta, kurią galėtų turėti darbuotojas, mokėdamas už viską savarankiškai.

Agentūros siūlo auklės, tarnaitės, padavėjos, statybininko, darbininko darbą. Taip pat užsiima personalo atranka sezoniniams darbams ūkyje. Čia vidutiniškai galite uždirbti 195£ per savaitę. Tai apima inventorių ir būstą.

Be leidimo dirbti, jums reikės:

 • NI Number (dar žinomas kaip draudimo numeris, jį lengva užsisakyti per Google);
 • CV;
 • atsiliepimas iš ankstesnio darbdavio (jei pretenduojate į aukštos kvalifikacijos pareigas);
 • banko sąskaitą JK (turite nurodyti bent laikiną gyvenamosios vietos adresą ir sumokėti bankui už komunalines paslaugas);
 • kalbos žinios.

Deja, rasti darbą Londone be anglų kalbos žinių neįmanoma. Net sezoniniams darbams priima žmones, gebančius kalbėti ir suprasti. Atsižvelgiant į tai, kad mažai apmokamos darbo vietos dažniausiai yra susijusios su paslaugų sektoriumi, darbdaviui nėra pelninga įdarbinti žmogų be kalbos.

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui Londone

JK galioja specialus verslo etiketas. Jame apibrėžtos ne tik įdarbinimo taisyklės darbo pokalbio metu, bet ir CV rašymas.

Paprastai CV dydis gali būti nuo vieno (jei samdinys, pavyzdžiui, neturintis patirties studentas) iki dviejų puslapių. Londone nereikalaujama prisegti nuotraukos bei nurodyti amžių ar lytį. Idealiu atveju CV antraštėje turėtų būti nurodyti tik vardas ir kontaktai.

Atvykus į Angliją, rekomenduojama susikurti LinkedIn ir Facebook paskyras, nes daugeliu atvejų pokalbio rezultatas gali priklausyti nuo kontaktų skaičiaus ir veiklos socialiniame tinkle.

СМ turėtų būti nurodytos kandidato žinios ir gebėjimai. Pavyzdžiui, kalba, galimybė dirbti tam tikrose programose. Šis blokas neturėtų būti ilgesnis kaip 3–4 sakiniai.

Pagrindiniame bloke nurodoma patirtis kitose įmonėse, tiksliai apibrėžiami įgūdžiai, tiesiogiai susiję su jūsų profesija, išsilavinimas ir pažymėjimai, įskaitant išdavimo ir baigimo metus. Studentui vertėtų nurodyti baigiamojo darbo temą.

Paprastai priimančioji šalis įvertina CV per tris-penkias sekundes, todėl tekste struktūra yra privaloma. Londone nereikalingas žmogus, kuris žino, kaip viską padaryti, todėl kiekvienai pozicijai turėsite paruošti atskirą charakteristiką.

Elgesys darbo pokalbio metu taip pat yra labai svarbus. Taigi ko negalima daryti susitikus su būsimu darbdaviu?

Prieš atvykstant į pokalbį, geriausia iš pradžių susipažinti su įmone, išstudijuoti jos svetainę ir istoriją, pamatyti atsiliepimus. Kadangi dažniausiai darbdavys klausia, ką konkrečiai gali pasiūlyti specialistas.

 1. Kategoriškai draudžiama vėluoti į susitikimą, taip pat ir atvykti per anksti. Laikydamiesi etiketo, kandidatas turi teisę atvykti likus penkioms-dešimčiai minučių. Taip pat negalima atsinešti maisto ir gėrimų.
 2. Dėl jaudulio žmonės dažnai pradeda per daug kalbėti arba visai neužduoda klausimų. Toks elgesys labai paveikia darbdavio įspūdį apie būsimą darbuotoją.
 3. Paprastai darbdavys klausia apie gyvenimo aprašyme nurodytus faktus, todėl geriau atsiminti visas anksčiau nurodytas datas ir pareigas.
 4. Nerekomenduojama blogai kalbėti apie buvusį darbdavį, nes kandidatas negaus teigiamos charakteristikos.

Gyvenimas Londone

Būstas JK sostinėje nėra pigus. Iš pradžių lankytojai paprastai nuomojasi kambarius, nes savo butui, o juo labiau namams, jiems paprasčiausiai trūksta pinigų. Beje, nuomos kultūra Londone yra labai išvystyta ir savininkams tai teikia nuolatinius pinigų srautus.

Londonas yra padalintas į devynias zonas. Biurai daugiausia išdėstyti nuo pirmosios iki trečiosios zonos. Čia brangiausias būstas (nuo 1613£ per mėnesį), todėl emigrantai dažniausiai pasirenka atokesnes vietoves. Pasidomėti varinatais galima tokiose svetainėse kaip zoopla.co.uk ir rightmove.co.uk.

Čia galite išsinuomoti kambarį nuo 604£ per mėnesį. Verta patikslinti, kad namuose dažnai gali būti plonos sienos, būtinai reikia patikrinti langus, nes šaltuoju metų laiku pro juos labai pučia. Konservatyvūs britai namuose neįrenginėja oro kondicionierių.

Transportavimo išlaidos taip pat priklauso nuo zonų, kurias kerta keleiviai. Kuo daugiau jų yra, tuo didesnė yra bilieto kaina. Dažniausiai perka mėnesįnį bilietą. Pavyzdžiui, bilietas pirmąjai-trečiąjai zonoms kainuoja 154£ per mėnesį, nuo pirmosios iki ketvirtosios zonos — 189£, nuo pirmosios iki devintos — 342£. Maždaug 81£ per mėnesį kainuos kelionė autobusu.

Vidutiniškai už elektrą per mėnesį mokoma 30£, už dujas —30£, o už vandenį Londone apie 251£ mokama tik kartą per metus. Priklausomai nuo interneto tiekėjo, svyruoti ir kainos nuo 39£ per mėnesį.

Vidutiniškai maistui žmogui išleidžia apie 30£ per savaitę, jei maistą pirkti nebrangiose parduotuvėse. Pavyzdžiui, Asda. Kavos gėrimas kavinėje kainuos apie 2-3£ be deserto, o 6-7£ su saldūmynais. Pietūs valgykloje kainuoja apie 4-6£, o vakarienė vidutinės klasės restorane kainuoja 7-14£ asmeniui.

Gyvenimas Londone
© Sputnik
Gyvenimas Londone

Kaip tapti šiuolaikine Mere Poppins

Paprastai legaliai susirasti darbą be anglų kalbos neįmanoma. Žinoma, galite pabandyti įsidarbinti imigrantų šeimoje, pavyzdžiui, aukle ar vairuotoju. Tačiau tikimybė yra nedidelė, nes tokios šeimos iš patpradžių mieliau apsupa savo vaikus nepažįstama kultūra ir kalba.

Helsinkis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Даничев

Nepaisant to, patys britai mielai priima skirtingos kilmės aukles. Slaugytoja gali atvykti į namus pagal sutartą grafiką, arba gyventi su šeima ir visiškai įsitraukti į vaiko gyvenimą.

Vaikų auklės live-out darbo dienos trunka penkias dienas. Tačiau šeima apmoka jos keliones į darbą, visas keliones su vaikais į papildomus užsiėmimus ir net atostogas. Atsižvelgiant į susitarimą, šiuolaikinė Mary Poppins gali paruošti paprastus patiekalus vaikams ir sutvarkyti jų kambarį. Tačiau likę šeimos nariai privalo patys pasirūpinti savimi.

Auklės įkainiai svyruoja nuo 10-14£ per valandą (atskaičius mokesčius) ir neturėtų kristi žemiau šalies minimalaus minimumo — 7,89£/val. Jei jos paslaugos yra trumpalaikės, atlyginimas gali išaugti iki 20£ per valandą.

Su šeima gyvenančios auklės atlyginimas yra šiek tiek mažesnis. Nepaisant to, darbdavys turės jai suteikti atskirą kambarį, ir maitinsis ji darbdavio sąskaita. Londone tokia auklė gali tikėtis 1512£ atlyginimo per mėnesį.

Beje, auklių teisės JK yra saugomos gana griežtai. Darbdavys privalo ne tik mokėti atlyginimus, bet ir mokėti mokesčius bei atostoginius. Todėl šeimos kviečia aukles būtent iš agentūros, kad netektų užsiiminėti dokumentų tvarkymu.

Ar sunku gauti taksi vairuotojaus darbą Londone

Tarp emigrantų taksi vairuotojo profesija yra gana populiari. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad čia nėra nieko sudėtingo. Vis dėlto, kai kalbama apie Londoną, tai nėra taip paprasta.

Rinkoje atsiradus "Uber" paslaugai, cabmen'ų(kaip čia vadinami taksi vairuotojai) pajamos sumažėjo beveik 40 procentų. Dėl to dažnai vyksta streikai. Ir jei anksčiau norint užsidirbti 1207£ reikėdavo penkių valandų, dabar — dešimt.

Биг Бен и Вестминстерский дворец, Лондон, архивное фото
© Depositphotos / Sborisov
Big Benas

Beje, tapti cabmen'u nėra taip paprasta, kaip atrodo. Paprastai žmonės mokosi mažiausiai trejus metus. Kadangi vairuotojas turi žinoti visas gatves dešimties kilometrų spinduliu nuo stoties (jų yra daugiau nei 25 tūkst.), taip pat žinoti detales apie visas parduotuves, prekybos centrus ir lankytinas vietas. Vairuotojas negali naudotis navigatoriumi.

Kiekvienas kandidatas išlaiko keletą žinių apie Londoną testų, o tada per baigiamąjį egzaminą sudaro atminties maršrutą, nurodydamas visų gatvių, kurias jis turi pravažiuoti, pavadinimus. Be to, tikrinami būsimojo cabmen'o išvaizda ir tvarumas stresinėse situacijose. 70 procentų atvejų studentas nutraukia studijas.

Mažiausias 2019 metai įsėdimo į taksi įkainis yra 3£, o tada kaina apskaičiuojama atsižvelgiant į atstumą, kelionės laiką ir kainą. Pavyzdžiui, darbo dienomis nuo 5 iki 20 valandos kelionės kaina nuo 6 iki 13 minučių bus 5-10£. O vakare įkainis prasidės nuo 6£.

Norėdami gauti "Uber" licenciją, turite išlaikyti lengvą testą, skirtą pažinti miestą, tačiau prašymą galim ateikti tik po dvejus metų po išlaikymo. Jį galima pateikti per Londono transporto skyriaus tinklalapį ir parašyti laišką, kuriame nurodoma būsima veiklos rūšis.

Собор Святого Павла в Лондоне, архивное фото
© Depositphotos / Luciano Mortula
Londonas

Po savaitės priima dokumentus:

 • pagrindinė forma su asmens duomenimis;
 • anketa dėl teistumo patikrinimo (už kodą iš Criminal Agency teks sumokėti apie 50£);
 • medicininė apžiūra;
 • testo Knowledge rezultatai.

Licencija išduodama dvejiems metams, tačiau norint naudotis įsidarbinti "Uber", taip pat reikia turėti automobilio dokumentus, nepriklausomai nuo to, ar transporto priemonė nuosava ar išnuomuota. Jei automobilis išnuomuotas, turite pateikti:

 • nuomos sutartis;
 • draudimas;
 • techninė apžiūra;
 • leidimas gabenti žmones.

 Beje, "Uber" turi didelę paklausą tarp britų, nes kainos yra šiek tiek mažesnės nei tarp cabmen'ų. Vidutinė įsėdimo kaina yra 2,44£; minutės kaina — 0,15£, mylios kaina — 1,21£.

Sunkumai įsidarbinant padavėju

Savarankiškai susirasti darbą maisto pramonėje yra gana sunku. Dažniausiai žmonės įsidarbina į restoranus ar viešbučius per specialias agentūras. Atlyginimas taip pat priklauso nuo jų.

Kiekviena kavinė ir viešbutis jau turi savo gerą personalo komandą. Paprastai papildomos darbo jėgos reikia tik banketams. Todėl įsitvirtinti vienoje konkrečioje vietoje nėra lengva, bet įmanoma, jei gerai pasirodyti svarbiuose renginiuose.

Paprastai už tokį darbą moka 5,53£ per valandą, tačiau yra ir kita sistema. Pavyzdžiui, už pirmąsias penkias pamainas įkainiai skaičiuojami nuo 5,45£ per valandą, o nuo šeštosios pamainos iki dešimtos — jau 6,22£.

Kalbant apie patį darbo procesą, brazilai, kolumbiečiai ir europiečiai dažnai tampa kolegomis. Per pertrauką galima papietauti tiesiai virtuvėje, pasiimti ką nors iš virėjo.

Vis dėlto geriau pasiruošti tam, kad atsisėsti per pamainą nepavyks neė karto ir visą vakarą teks išstovėti ant kojų, ir tik vaikščioti nuo virtuvės iki stalo.

Tiems, kurie nemėgsta bėgioti, turi galimybą įsidarbinti barmenu. Jo užduotis — siūlyti alkoholinius gėrimus lankytojams. Už valandą mokama nuo 3 iki 5£.

Štai įvairiadarbis gauna dar mažiau: maisto prekių krovėjai ir indų plovėjai. Be to, jų darbas laikomas nereikšmingu, vertinamas "cooker", dirbančių gatvėje arba greitojo maitinimo įstaigose, lygiu. Užtat čia nereikia kvalifikacijos.

Jei įsidarbinsite viešbutyje

Jei emigrantas neturi rimtos profesinės patirties, tada visiškai įmanoma pabandyti įsidarbinti viešbutyje. Čia laukiamos kalbos žinios, ypač ten, kur reikia bendrauti su klientu.

Senamiestis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kandidatams, turintiems mažai anglų kalbos žinių, atitenka valytojo pareigos. Tokio darbuotojo įkainis yra 3-4£ per valandą.

Beje, padaryti karjerą viešbučių versle nėra taip paprasta. Turėsite pradėti nuo apačios (kambarinė, gaunanti mažiausią įmanomą atlyginimą) iki vadybininko (tokiu atveju darbuotojo atlyginimas padvigubėja).

Norėdami užimti tokią poziciją, turite kelti kalbos mokėjimo lygį. Tuomet bus galima išsinuomoti kambarį tiesiai viešbutyje už pusę nuomos mokesčio.

Jei žmogus yra geros išvaizdos ir charizmatiškas, jis gali tikėtis administratoriaus darbo. Čia svarbu žinoti Londono lankytinas vietas ir turėti kompiuterinių žinių. Tokio darbuotojo atlyginimas bus nuo 4 iki 7£ per valandą.

Jei su anglų kalba yra problemų

Viena iš populiariausių profesijų, neturinčių specialių anglų kalbos žinių, yra rekrutas (asmuo, kuris darbdavio vardu ieško ir parenka tinkamus žmones būsimam įdarbinimui). Dažniausiai statybvietėse dirba Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Rusijos piliečiai.

Лондон, архивное фото
Londonas, verslo kvartalas

Statybininko darbas yra gana sunkus, tačiau čia galite kopti karjeros laiptais tiesiai iki inžinieriaus ar statybos darbų vadovo, jei darbuotojas dirbo panašų darbą savo šalyje arba greitai mokosi.

Vidutiniškai paprastas rekrutas gauna nuo 4,67£ per valandą, o inžinierius — nuo 9-12£. Tačiau toks darbas yra laikinas, nes darbuotojai gauna darbo užmokestį tik vykstant statyboms. Agentūra siūlo naują projektą tik gavus užsakymą.

Savaitgaliais statybininkų įkainiai yra dvigubinami, tačiau paprastai jiems neleidžiama ilgą laiką dirbti šiuo režimu.

Taigi važiuoti į Londoną ar ne?

Kraustymasis, kaip ir remontas, yra tarsi gaisras. Ypač jei ne šiaip sau persikelti iš gimtojo miesto, bet ir atsikraustyti į kitą šalį.

Žinoma, su minimaliomis anglų kalbos žiniomis yra įmanoma susitvarkyti. Vis dėlto verta atsiminti, kad Londonas yra gana brangus miestas ir konkurencija jame yra daug didesnė nei, pavyzdžiui, priemiesčiuose. Todėl nepakanka turėti tik vieną norą.

Taip pat verta įvertinti finansinę ir fizinę jėgas, nes norint užtikrinti patogų gyvenimą, emigrantams dažnai tenka dirbti dviejose vietose vienu metu.

Nepaisant visų trūkumų, Londone vis dar reikia rusakalbių darbuotojų dėl turistų antplūdžio. Dabar labai madinga ieškoti darbuotojo, kuris galėtų teikti paslaugas kitų šalių klientams jų gimtąja kalba.

Jei nebijote sunkumų, tada darbas Londone yra puiki proga įsitvirtinti svajonių mieste ir pradėti gyvenimą nuo nulio.

209
Tegai:
Londonas, migrantai, migracija, darbas, Didžioji Britanija
Ledynas

Dikaprijas ir Bezosas kreipiasi į Baideną dėl klimato kaitos

(atnaujinta 00:57 2021.01.26)
Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Daugiau nei 150 aktyvistų, aktorių ir verslininkų, įskaitant aktorių Leonardą Dikapriją ir "Amazon" įkūrėją Džefą Bezosą, pasirašė atvirą laišką JAV prezidentui Džo Baidenui, ragindami reaguoti į klimato pokyčius. Atviras laiškas buvo paskelbtas "Climate Power 2020" svetainėje.

Kreipimosi autoriai pažymėjo, kad Baideną galima prisiminti kaip "klimato prezidentą", kuris žmoniją "patraukė nuo uolos krašto".

"Galite pakeisti pasaulio energetikos sistemas iš iškastinio kuro į švarią energiją, tuo pačiu kurdami daug darbo vietų, mažindami taršą ir pašalindami ekonominę, rasinę ir sveikatos nelygybę", — sakoma laiške.

Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka.

Iš garsenybių laišką pasirašė aktorės Natali Portman ir Zoja Dešanel (Zooey Deschanel). Be to, kreipimąsi pasirašė "Mastercard" direktorių valdybos pirmininkas Ajay Banga ir Europos Parlamento Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas Paskalis Kanfinas (Pascal Canfin).

Per pirmąją valandą Baltuosiuose rūmuose Džo Baidenas pakeitė daugelį savo pirmtako Donaldo Trampo sprendimų. Visų pirma jis pasirašė dekretą dėl JAV grįžimo prie Paryžiaus klimato susitarimo.

Džo Baidenas buvo inauguruotas sausio 20 dieną. Jis tapo 46-uoju JAV prezidentu. Ceremonijoje dalyvavo kadenciją baigiantis JAV viceprezidentas Maikas Pensas, buvę šalies prezidentai Džordžas Bušas, ​​Barakas Obama ir Bilas Klintonas kartu su sutuoktiniais. JAV himną atliko Lady Gaga. Trampas nedalyvavo ceremonijoje, sulaužydamas 150 metų tradiciją, ir paliko Vašingtoną likus kelioms valandoms iki iškilmių.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, klimatas
 AstraZeneca vakcina

EK pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinti vakcinų tiekimo į ES sumažėjimą

(atnaujinta 00:52 2021.01.26)
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen surengė telefoninį pokalbį su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo visiškai pristatyti tiekimą ES

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Europos Komisija (EK) pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinimo, susijusio su bendrovės pranešimu, kad 60 proc. sumažėja vakcinų tiekimas ES, ir pareikalavo visiškai įvykdyti sutartį, praneša naujienų agentūra TASS.

Apie tai pirmadienį Briuselyje pranešė oficialus Europos Komisijos atstovas Stefanas De Keersmakeris. Tuo tarpu Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos.

"Europos sveikatos komisarė Stella Kyriakides išsiuntė laišką įmonės vadovybei, reikalaudama papildomų paaiškinimų, susijusių su bendrovės praėjusią savaitę paskelbtu pranešimu, kad ji sumažins vakcinų tiekimą ES. Ji pabrėžė būtinybę vykdyti bendrovės įsipareigojimus pagal ES sutartį", — pridūrė jis. 

Tiekimas ES bus aptartas šiandien bendrovės valdančiosios tarybos posėdyje, kuriame dalyvaus ES atstovai.

Savo ruožtu Europos Komisijos spaudos tarnybos vadovas Erikas Mameris sakė, kad Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kalbėjosi telefonu su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo įgyvendinti visą numatytą tiekiamą kiekį.

"Europos Komisija daug investavo į [AstraZeneca] gamybos pajėgumus dar prieš prasidedant vakcinų gamybai. Šioje aplinkoje Europos Komisija reikalauja, kad įmonė panaudotų visas priemones ir galimybes vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus. Europos Komisija reikalauja, kad įmonė parodytų maksimalų lankstumą tai padaryti", — sakė jis.

Mameris taip pat pažymėjo, kad Europos Komisija dar neplanuoja jokių teisinių veiksmų prieš "AstraZeneca", iki šiol teikdama pirmenybę "atviram dialogui su įmone, kad būtų užtikrintas vakcinos gavimas". Jis taip pat pažymėjo, jog, nepaisant to, kad labai sumažėjo dviejų pagrindinių ES tiekėjų — "Pfizer" ir "AstraZeneca" — tiekimas, Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos tikslų, pagal kuriuos ES šalys turėtų paskiepyti 70 proc. gyventojų iki vasaros.

Tegai:
vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
RF ir Vengrija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo COVID tiekimo
Vakcina "iš po prekystalio"
PSO pranešė apie didžiulį koronaviruso vakcinų trūkumą pasaulyje
Antikūnų kiekis vyrų ir moterų kraujyje po vakcinos "Sputnik V" nesiskiria
Meluoja ir neraudonuoja — kodėl Lietuva prieš "Sputnik V" vakciną?
Sausio 26-oji

Kokia šiandien diena: sausio 26 dienos šventės

(atnaujinta 12:36 2021.01.25)
Sausio 26-ąją savo profesinę šventę švenčia muitininkai, o katalikai mini Šv. Timotiejų ir Titą

Sausio 26 yra 26-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 339 dienų.

2021 metų sausio 26 dieną saulė teka 08:21, leidžiasi 16:42, dienos ilgis — 08 val. 21 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dangis, Daugis, Eigilė, Eigintė, Edvilė, Justina (Justė), Justinas (Justas), Paulė, Rima, Rimantas (Rimas), Timotiejus, Titas.

Sausio 26-ąją minima Tarptautinė muitininkų diena.

Tarptautinė muitinės diena švenčiama nuo 1983 metų. 1952 metais pradėjo veikti muitinių bendradarbiavimo konvencija. Tuomet Briuselyje dėl bendradarbiavimo tarėsi 17-os Europos šalių muitinių tarnybų vadovai.

Manoma, kad Lietuvos muitinės pradėjo kurtis dar XI-XIII amžiuje. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muitinės, jų valdymas ir struktūra galutinai išplėtota XVI a.

1795 metais po trečiojo valstybės padalijimo Lietuva buvo prijungta prie Rusijos imperijos. Muitinės perėjo Rusijos žinion, buvo įkurta naujų. XIX a. viduryje Rusija pradėjo nuolat reformuoti muitines ir muitų sistemą. Visiškai ji susiformavo ir išliko iki XX a. pradžios.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1990 m. spalio 9 d. priimtas Laikinasis muitinės įstatymas. Tuomet ir pradėjo veikti atkurta Lietuvos muitinė. 1990 m. spalio 11 d. įsteigtas Muitinės departamentas.

Katalikų šalys sausio 26-ąją mini Šv. Timotiejų ir Titą.

Šv. Timotiejus, vyskupas, I–II a. Gimęs pagonio tėvo ir motinos žydės šeimoje. Buvęs apaštalo Pauliaus mokinys (1 Kor 16, 10).

Šv. Titas, vyskupas, lydėjęs apaštalą Paulių į Apaštališkąjį Susirinkimą Jeruzalėje. Apie 63 m. paskirtas Kretos vyskupu.

Sausio 26-oji  Lietuvos istorijoje

1797 metais Rusija, Prūsija ir Austrija pasirašė Peterburgo ketvirtąją konvenciją, kuria panaikino paskutinius Abiejų Tautų Respublikos valstybingumo likučius. Rusijai atiteko Vilnius, Austrijai — Krokuva, Prūsijai — Varšuva.

1922 metais Lietuvos krašto apsaugos ministras Jono Šimkaus įsakymu įteisinta Pasienio pulko šventė, dabar "Pasieniečių diena", švenčiama birželio 29.

1926 metais Kaune kapitonas Vladas Morkus atliko pirmąjį Lietuvos istorijoje šuolį parašiutu.

1927 metais gimė Vitas Valatka, kraštotyrininkas, muziejininkas, archeologas. Mirė 1977 metais.

1994 metais Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą Italijos, Japonijos, Šveicarijos ir Lichtenšteino piliečiams.

2004 metais užsienio reikalų ministras Antanas Valionis baigė oficialų vizitą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vašingtone jis susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Kolinu Pauelu (Colin Powell), kitais aukštais pareigūnais.

Sausio 26-oji  pasaulio istorijoje

1500 metais ispanų keliautojas Visentė Pinsonas atrado Braziliją.

1837 metais Mičiganas tapo 26-ąja JAV valstija.  

1905 metais Pretorijoje rastas didžiausias pasaulyje — 3106 karatų — deimantas.  

1918 metais gimė Rumunijos komunistinio režimo diktatorius Nikolajė Čaušesku, kuriam 1989 metų pabaigoje buvo įvykdyta mirties bausmė.

1950 metais Indija tapo nepriklausoma Respublika nuo Didžiosios Britanijos.  

1994 metais vienas turtingiausių asmenų Italijoje, spaudos magnatas Silvijus Berluskonis pareiškė, jog žada aktyviai dalyvauti šalies politiniame gyvenime.

1994 metais Rumunija tapo pirmąja buvusio Varšuvos pakto valstybe, pasirašiusia NATO programą "Partnerystė taikos labui".

Tegai:
katalikai, šventė, Tarptautinė muitinių diena
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai