Rūkymas

Mokslininkai įvardijo naują rūkymo keliamą žalą

40
(atnaujinta 08:52 2019.11.07)
Specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad žmonės, kenčiantys nuo tam tikrų psichikos sutrikimų, rūko dažniau nei kitų genetinių tyrimų dalyviai

VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Rūkymas padidina šizofrenijos ir depresijos išsivystymo riziką, teigiama britų genetikų tyrime. Mokslininkų išvados skelbiamos žurnale "Psychological Medicine".

Specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad nuo šių sutrikimų kenčiantys žmonės rūko daug dažniau nei kitų genetinių tyrimų dalyviai. Išanalizavę daugiau nei pusės milijono britų DNR, mokslininkai padarė išvadą, kad tyrime dalyvavę žmonės, turintys priklausomybę nuo nikotino, beveik du kartus dažniau sirgo lėtine depresija nei nerūkantys.

Manoma, kad taip gali būti dėl to, kad rūkymas sutrikdo serotonino ir dopamino darbą, o tai, savo ruožtu, yra tiesiogiai susiję su šizofrenijos ir depresijos išsivystymu.

Be to, mokslininkai nustatė, kad šizofrenija sergantys žmonės labiau linkę tapti rūkaliais ir rečiau atsisako šio blogo įpročio. Specialistai mano, kad taip gali būti dėl bandymų slopinti ligos simptomus tabaku.

Mokslininkų manymu, sumažinus rūkymo išplitimą, galima sumažinti fizinių ir psichinių ligų skaičių.

40
Tegai:
žala, rūkymas, mokslininkai
Temos:
Medicina ir sveikata (403)
Dar šia tema
Seimas susirūpino dėl masiško elektroninių cigarečių rūkymo mokyklose
Mokslininkai: surūkyta cigaretė "primins apie save" po 30 metų
Kirpykla

Kirpėjas aukcione pardavė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino

(atnaujinta 16:42 2021.02.24)
Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Kirpėjas iš Bairoito miesto (Bavarija, Vokietija) Andreasas Nuislis (Andreas Nuysl) "eBay" platformoje pateikė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino. Apie tai pranešė agentūra "DPA".

Мост через реку Нерис в Вильнюсе
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus. Nuo vasario 12 iki vasario 20 dienos imtinai ji padidėjo iki 422 eurų. Už šią kainą paslaugą įsigijo 43 metų vyras.

Be 422 eurų, Nuisliui pavyko surinkti dar 1 310 eurų aukų. Visi šie pinigai bus skirti padėti vaikams per vieną iš labdaros organizacijų.

Kirpyklos Vokietijoje buvo uždarytos dėl karantino priemonių nuo praėjusių metų gruodžio 16 dienos. Vasario 10 d. Vokietijos valdžia nusprendė pratęsti karantino režimą iki kovo 7 d. su atskiromis išlygomis. Pakeitimais numatyta nuo kovo 1 dienos atidaryti kirpyklas — tik su sąlyga, kad bus laikomasi higienos taisyklių.

Tegai:
karantinas, kirpėjas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Šikšnosparniai

Mokslininkai paskelbė apie pandemijos nuo dar vienos šikšnosparnių viruso rūšies grėsmę

(atnaujinta 21:39 2021.02.24)
Jie atkreipė dėmesį į ilgą ligos inkubacinį laikotarpį, kuris yra 45 dienos, taip pat didelę viruso mutacijų tikimybę

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Inovacijų pasirengimo epidemijai koalicijos (CEPI) mokslininkai perspėjo apie mirtinos naujos pandemijos pavojų, praneša "The Sun".

Vaisėdžių šikšnosparnių platinamas Nipah virusas mokslininkų buvo pažymėtas kaip itin pavojingas. Nešiotojai yra ir kiaulės, vartojančios vektoriais užterštus vaisius.

Remiantis duomenimis, mirštamumas nuo Nipah viruso infekcijų yra nuo 40 iki 75 procentų.
Malaizijoje 1999 metais atrasta liga gali sukelti stiprią smegenų edemą, traukulius ir vėmimą.

Mokslininkai atkreipė dėmesį į ilgą ligos inkubacinį laikotarpį, kuris yra 45 dienos, taip pat didelę viruso mutacijų tikimybę.

Ekspertai baiminasi, kad tai gali greitai išplisti į Pietryčių Azijos šalis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įtraukė Nipah virusą į 16 prioritetinių ligų ir jų sukėlėjų dėl sugebėjimo sukelti pandemiją sąrašą. Be jo, sąraše yra COVID-19, Krymo ir Kongo hemoraginė karštligė, Ebola, Lassa, Rift Valley, Zika virusas ir kt.

Anksčiau PSO ekspertų grupė lankėsi Kinijoje, kad nustatytų SARS-CoV-2 koronaviruso priežastis. Pasak vieno iš komandos narių, Piterio Dašako, koronavirusas žmonėms greičiausiai persidavė iš šikšnosparnių.

Tegai:
virusas, mokslininkai