Magentinės audros, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kyla magnetinės audros

(atnaujinta 15:46 2019.11.23)
Pasaulio mokslo bendruomenėje nėra sutarimo dėl to, ar magnetinės audros daro įtaką žmonių sveikatai ir gerovei, tačiau svarbu į jas atsižvelgti kuriant ir palydovus, ir antžeminę techninę įrangą

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Rusijos fizikai užmezgė ryšį tarp geomagnetinio aktyvumo ir protonų išsiveržimo — reiškinio, kai aukštos energijos teigiamai įkrautos dalelės patenka į atmosferą iš magnetosferos. Tai padės tiriant magnetines audras ir Žemės radiacinius diržus. Mokslinio darbo rezultatai skelbiami žurnale "Geophysical Research Letters".

Magnetinis laukas apsaugo Žemę nuo jonizuotų dalelių, tekančių iš saulės koronos, srauto — saulės vėjo. Dalis saulės vėjo teka aplink Žemę, o dalis yra įstrigę geomagnetiniuose spąstuose ir sudaro vadinamąją radiacijos juostą beveik Žemės erdvėje. Dėl mažos medžiagos koncentracijos magnetosferoje dalelės praktiškai nesiliečia viena su kita, todėl geomagnetiniame spąstuose įstrigusi kosminė plazma (jonizuotos dujos) joje gali likti kelias dienas.

Saulės vėjo srautai veikia Žemės geomagnetinį lauką taip, kad jis susitrauktų iš apšviestos pusės ir iš nakties sudarytų "uodegą". Didėjant saulės aktyvumui, didėja geomagnetinio lauko deformacijos. Tai sukelia magnetines audras. Įkrautos dalelės patenka į viršutinę atmosferą iš magnetosferos, įskaitant jos jonizuotą sluoksnį — jonosferą. 

Atmosferoje susidūrus įkrautoms dalelėms su dujų atomais ir dujų molekulėmis, vyksta jonizacija ir sužadinimas, tai yra, pastarųjų energijos būsena suaktyvėja. Dėl to padidėja koncentracija plazmoje jonosferoje, o sužadinti atomai dalį energijos išskiria šviesos pavidalu — taip atsiranda auros.

Poliarinio geofizikos instituto magnetosferos ir jonosferos sąveikos laboratorijos darbuotojai tyrė šio reiškinio dinamiką priklausomai nuo geomagnetinio aktyvumo ir saulės vėjo parametrų. Tyrimai buvo atlikti naudojant žemos orbitos JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA / POES) palydovus.

Šie palydovai yra išdėstyti žiedinėmis orbitomis maždaug 700 kilometrų aukštyje. Kiekvienas palydovas apskrieja aplink Žemę maždaug per dvi valandas, o jų orbita yra išdėstyta taip, kad jie apimtų visą planetos paviršių. Naudodamiesi šešių mėnesių duomenimis, mokslininkai sudarė pliūpsnių žemėlapį ir apskaičiavo, kaip jų atsiradimas ir intensyvumas priklauso nuo platumos ir vietos laiko.

Saulė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Jie taip pat įvertino ryšį tarp pliūpsnių ir geomagnetinio aktyvumo — Žemės magnetinio lauko sutrikimo stebėjimo metu pagal magnetines stotis.

Paaiškėjo, kad protonų pliūpsniai ir elektromagnetinės bangos yra labai panašios savo charakteristikomis. Taigi, tyrėjai daro išvadą, kad protonų pliūpsniai yra susiję su vadinamojo jonų-ciklotrono nestabilumo išsivystymu, dėl kurio elektromagnetinės bangos tam tikru dažniu atsiranda plazmoje.

"Mūsų tyrimas yra vienas iš globalios magnetinių audrų ir radiacijos tyrimo aspektų", — Rusijos mokslo fondo pranešime spaudai teigė projekto vadovas Andrejus Demechovas.

"Elektromagnetinės bangos, sužadintos dėl jonų-ciklotrono nestabilumo, atlieka svarbų vaidmenį radiacijos elektronų dinamikoje. Pasirodo, daugelis reiškinių arti Žemės esančioje erdvėje yra glaudžiai susiję", — sakė jis.

Pasaulio mokslo bendruomenėje nėra sutarimo dėl to, ar magnetinės audros daro įtaką žmonių sveikatai ir gerovei, tačiau svarbu į jas atsižvelgti kuriant ir palydovus, ir antžeminę techninę įrangą, pavyzdžiui, elektros linijas ar vamzdynus. Nepageidaujami "kosminių orų" reiškiniai gali sukelti ryšių sutrikimus, gedimus ir sutrikdyti navigacijos ir energetikos sistemų ir elektros energijos tiekimo sutrikimus, kurie sukels didelius ekonominius nuostolius, o kai kuriais atvejais — net katastrofą.

Tyrimą rėmė Rusijos mokslo fondas.

Tegai:
Žemė, kosmosas, audra, mokslininkai
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 16:16 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas sunaikinti šarvuotas transporto priemones, tiek lengvai šarvuotas transporto priemones, tiek sunkiai šarvuotas transporto priemones, įskaitant tas, kurios naudojamos puolimo operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, kol JAV savo programos dokumentuose nustatinėjo standartus vienam karui — "karui" prieš vieną "didžiavalstybinę šalį". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusiją, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abejose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka planų fone, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos pirmosios eilės priešininkėmis" , — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus tiekiamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti didelių išlaidų ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Vakcinos kūrimas, archyvinė nuotrauka

Rusija PSO pasiūlė aštuonias vakcinas nuo koronaviruso

(atnaujinta 20:56 2020.05.28)
Pranešama, kad, gegužės 22 dienos duomenimis, iš viso organizacijai pateiktos 124 potencialios vakcinos nuo COVID-19

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rusija Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) pasiūlė aštuonias vakcinas nuo naujos koronavirusinės infekcijos,

užregistruota daugiau kaip 120 galimų vakcinų, sakė PSO atstovė Rusijos Federacijoje Melita Vujnovič. Apie tai rašo RIA Novosti.

"Rusijos indėlis yra labai didelis. Mes užregistravome aštuonias vakcinas kandidates iš įvairių Rusijos Federacijos institutų", — sakė Vujnovič per internetinį "Gyvosios gamtos mokslų" posėdį tema "Vakcinos nuo COVID-19: prognozės ir realybė", kurį organizavo MIA "Rossija segodnia".

Ji taip pat sakė, kad, gegužės 22 dienos duomenimis, organizacijai iš viso yra pateiktos 124 potencialios vakcinos kandidatės.

"Galbūt jų yra daugiau. Bet tai tik tos, apie kurias mums pateikta informacijos ir pritaikyti vertinimo kriterijai. Iš jų dešimt yra klinikinio įvertinimo stadijoje, o 114 — ikiklinikiniame etape", — aiškino PSO atstovė Rusijos Federacijoje.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota beveik 5,5 milijono ligos atvejų, daugiau nei 349 tūkstančiai žmonių mirė.

Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
© Sputnik /
Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
Tegai:
Rusija, vakcinacija, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ES vaistų agentūra tikisi, kad koronaviruso vakcina pasirodys po metų
JAV nepalaikys vakcinos pateikimo nuo COVID-19 be patento
Ekspertai įvertino vakcinos nuo koronaviruso sukūrimo perspektyvas
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną
Gamtinių dujų gamykla, archyvinė nuotrauka

Artimiausioje ateityje ES neketina atsisakyti dujų vartojimo

(atnaujinta 16:53 2020.05.28)
Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Europos Sąjunga neplanuoja atsisakyti gamtinių dujų naudojimo per ateinančius 10 metų ar net artimiausioje ateityje, per internetinę konferenciją su Atlanto taryba sakė Europos Komisijos energetikos generalinio direktorato vadovas Ditte Yuuul Jorgensen, rašo RIA Novosti.

"Gamtinės dujos vaidina labai, labai didelį vaidmenį mūsų naudojamų energijos išteklių komplekte, jos sudaro daugiau nei trečdalį mūsų suvartojamos energijos. Artimiausioje ateityje priklausysime nuo dujų. Neketiname atsisakyti jų per ateinančius 10 metų ar artimiausioje ateityje. Dujos ir ateityje išliks svarbus energijos šaltinis", — sakė ji.

Tuo tarpu Europos Komisija ketina skatinti "grynesnių" rūšių dujų, kuriose nėra anglies, pavyzdžiui, vandenilio, naudojimą ES. Kaip anksčiau ketvirtadienį sakė EB pirmasis viceprezidentas Francas Timmermansas, ES nori ateityje reikšmingai investuoti į vandenilio naudojimą energetikos sektoriuje.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
Tegai:
ES, dujos, Europos Komisija
Dar šia tema
Lietuvoje paaiškinta, kas "sukėlė šoką" gamtinių dujų rinkoje
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai