Moldovos vėliava

Ukrainos ambasadorius Rumunijoje pareiškė, kad moldavų kalba neegzistuoja

(atnaujinta 09:16 2019.12.18)
Be kita ko, Ukrainos diplomatas išreiškė nuomonę, kad ta pačia kalba kalbama Rumunijoje ir Moldovoje

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Ukrainos ambasadorius Rumunijoje Aleksandras Bankovas viename iš interviu pareiškė, kad moldavų kalba neegzistuoja, ir pavadino ją "TSRS palikimu", praneša portalas "Ukraina.ru".

Diplomatas išreiškė nuomonę, kad Rumunijoje ir Moldovoje kalbama ta pačia kalba. Savo pareiškimais Bankovas išprovokavo skandalą ir sulaukė Moldovos visuomenės kritikos.

Buvęs Moldovos prezidentas Vladimiras Voroninas kreipėsi į Ukrainos vadovą Vladimirą Zelenskį su raginimu išaiškinti ambasadoriui jo uždavinius. Laiške jis pabrėžė, kad "bet kurio ambasadoriaus užduotis yra ginti savo valstybės interesus, o ne skleisti abejotinas teorijas ir gilinti užsienio šalių problemas".

Voroninas priminė, kad šalies konstitucija numato, kad moldavų kalba yra valstybinė kalba. Buvęs prezidentas taip pat sureagavo į žodžius apie "tarybinį palikimą".

"<...> Atrodo, kad ponui Bankovui ir ne tik jam būtų nemalonu, jei kas nors iš užsienio diplomatų staiga pradėtų vadinti gražią ukrainiečių kalbą "Mažosios Rusijos kalba", — pasakė Voroninas.

Anksčiau Aukščiausiojoje Radoje buvo pareikšta, kad ukrainiečiai neva moka rusų kalbą geriau nei patys rusai. Jurijus Pavlenka, frakcijos "Opozicijos platforma — Už gyvybę" deputatas, tokiu būdu pakomentavo Valstybinės kalbos įstatymą, kuris numato vartoti tik ukrainiečių kalbą beveik visose gyvenimo srityse. Parlamentarė mano, kad tai ne suvienys šalį, o, atvirkščiai, suskaldys.

Tegai:
Rumunija, Ukraina, Moldova
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 10:24 2021.04.10)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimas krauju (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje) išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Vakcinacija

Rusijoje bus sukurta dar viena vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 14:47 2021.04.10)
A. A. Smorodincevo vardo gripo mokslinių tyrimų institute pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą — kitą pavasarį vaistas gali būti prieinamas

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Rusijoje kuriama dar viena vakcina nuo koronaviruso, rašo RIA Novosti.

Pirmųjų rezultatų tikimasi artimiausiu metu, sakė Rusijos sveikatos ministras Michailas MuraŠko.

"Kuriama dar viena vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos, mes tikimės, kad artimiausioje ateityje bus pateikti pirmieji preliminarūs mokslinių tyrimų rezultatai", — žurnalistams sakė M. Murashko.
A.A. Smorodincevo vardo gripo mokslinių tyrimų institute pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą — kitą pavasarį vaistas gali būti prieinamas.

Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" nuo kovo 4 dienos yra palaipsniui tiriama Europos vaistų agentūros EVA, kuri užsiima vakcinų, skirtų naudoti Europos rinkoje, patvirtinimu.

Anksčiau EVA išreiškė viltį, kad "Sputnik V" įvertinimas bus atliktas pagreitintai, tačiau nėra vakcinos patvirtinimo datos. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Rusijos vakcinos patvirtinimo, jei nebus jokių sunkumų, reikėtų tikėtis gegužę.

"Sputnik V" vakcina buvo patvirtinta beveik 60 šalių, kurių gyventojų skaičius kartu sudėjus viršija 1,5 mlrd. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Vakcinos veiksmingumą, siekiantį 91,6 proc., patvirtina duomenys, paskelbti autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Po "AstraZeneca" vakcinacijos paaiškėjo sveikatos problemos — dabar Ispanijoje
PSO tikisi į organizaciją įtraukti Rusijos vakcinas
Po vakcinacijos nuo COVID-19 Lietuvoje mirė aštuoni žmonės 
Lietuvos policija pasipiktino SAM vadovo žodžiais apie vakcinaciją