Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos pastatas, archyvinė nuotrauka

Rusijos URM pakomentavo Ukrainos įstatymą dėl ypatingo Donbaso statuso

(atnaujinta 12:26 2019.12.18)
Departamentas atkreipė dėmesį į "smarkiai išaugusį Vladimiro Zelenskio administracijos įstatymų leidybos iniciatyvų srautą, kuris buvo pateiktas Aukščiausioje Radoje iškart po "Normandijos formato" viršūnių susitikimo Paryžiuje gruodžio 9 dieną

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Maskva tikisi, kad Kijevas atsakingai įgyvendins Minsko susitarimus neiškraipydamas "Normandijos formato" lyderių susitarimų, taip pat pažymi, jog Ukrainos konstitucijos pataisų projektuose, priešingai nei Minsko susitarime, nė žodžiu neužsimenama apie ypatingą Donbaso statusą, praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministerijos komentarą dėl įstatymų leidybos veiklos Ukrainoje.

Normandijos ketverto viršūnių susitikimas Paryžiuje
© Sputnik / Алексей Никольский

Departamentas atkreipė dėmesį į "smarkiai išaugusį Vladimiro Zelenskio administracijos įstatymų leidybos iniciatyvų srautą, kuris buvo pateiktas Aukščiausioje Radoje iškart po "Normandijos formato" viršūnių susitikimo Paryžiuje gruodžio 9 dieną".

"Jau gruodžio 12 dieną Ukrainos parlamentas dar vieneriems metams pratęsė specialiojo Donbaso statuso įstatymą, o gruodžio 13 dieną Ukrainos prezidentas Ukrainos parlamentui pateikė konstitucijos pataisų dėl decentralizacijos pataisų projektus. Iš pirmo žvilgsnio viskas buvo daroma pagal Minsko susitarimų dvasią ir sutapo su kontaktinės grupės susitikimu. Gruodžio 18 dieną. Tačiau svarbūs niuansai", — pažymėjo Užsienio reikalų ministerijoje.

Atot Rusijos URM,  2014 metų "Donbaso ypatingo status" įstatymo pratęsimas, nors tai yra žingsnis teisinga linkme, negali būti laikomas 2015 metų priemonių komplekso ir "Normandijos formato" viršūnių susitikimų sprendimų įvykdymu.

Šiose sutartyse reikalaujama, kad Kijevas susitartų su Donecku ir Luhansku dėl visų teisinių specialiojo statuso aspektų, kad būtų užtikrintas nuolatinis jo veikimas, kartu su įstatymais, tai reiškia konstitucinių pataisų ir reglamentų priėmimą, pranešė Rusijos URM.

"Be to, daugelis minėto įstatymo nuostatų yra pasenusios. Pvz., kalbant apie 2014 metų Donbaso rinkimų laiką, kuris jau seniai praėjo. Nuoroda į nebegaliojantį valstybinės kalbos politikos įstatymą neturi reikšmės. 10 straipsnis, pridėtas 2015 metais, susieja pagrindinių įstatymų straipsnių įsigaliojimą su naujųjų institucijų įgaliojimų pradžia po rinkimų, o tai prieštarauja "Šteinmejerio formulei". Visa tai reikia pakoreguoti", — teigiama pranešime.

Panaši situacija ir su konstitucijos pataisų projektais, nurodoma diplomatinėje tarnyboje. "Atlikus gilesnį tyrimą paaiškėjo, kad kalbama ne apie šalies decentralizaciją, o apie jos administracinės-teritorinės struktūros reformą. Neįmanoma numatyti regioninių teisių plėtimo. Tačiau sustiprinta centro kontrolė. Prezidento paskirtuose regionuose prefektams suteikiama teisė inicijuoti vietinių gyventojų panaikinimą, įstatymai, vadovybės nuėmimas, pirmalaikiai rinkimai. Priešingai nei Minsko susitarimai, nė žodžiu neužsimenama apie ypatingą Donbaso statusą, kuris turėtų būti įtvirtintas konstitucijoje. Visus šiuos klausimus taip pat reikia paaiškinti", — pabrėžė Užsienio reikalų ministerija.

"Tikimės, kad Ukrainos įstatymų leidėjai imsis atsakingo požiūrio į Minsko priemonių komplekso įgyvendinimą, vengdami sąvokų pakeitimo ir "Normandijos formato" lyderių susitarimų esminių iškraipymų. Esame įsitikinę, kad tai prisidės prie visapusiško politinio Ukrainos vidaus konflikto sprendimo Donbase", — padarė išvadą Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

Po 2014 metais Ukrainoje įvykusio valstybinio perversmo dvi Donbaso teritorijos — Donecko ir Luhansko liaudies Respublikos (DLR ir LLR) — paskelbė nepriklausomybę, po to Kijevo valdžia pradėjo karinę operaciją prieš regionų gyventojus. JT duomenimis, daugiau kaip 13 tūkstančių žmonių jau tapo ginkluoto konflikto aukomis.

Konflikto Donbase sureguliavimo klausimas antradienio vakarą buvo aptartas "Normandijos ketverto" viršūnių susitikime. Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovai pabrėžė, kad remia visišką karo nutraukimą regione iki šių metų pabaigos.

Tegai:
Vladimiras Zelenskis, Donbasas, Ukraina, Rusija
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 00:22 2021.04.11)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga pajunta nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimo krauju sutrikimas (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje), išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Vakcinacija

Rusijoje bus sukurta dar viena vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 00:19 2021.04.11)
A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Rusijoje kuriama dar viena vakcina nuo koronaviruso, rašo RIA Novosti.

Pirmųjų rezultatų tikimasi artimiausiu metu, sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška.

"Kuriama dar viena vakcina nuo naujos koronavirusinės infekcijos, mes tikimės, kad artimiausioje ateityje bus pateikti pirmieji preliminarūs mokslinių tyrimų rezultatai", — žurnalistams sakė M. Muraška.

A. A. Smorodincevo gripo mokslinių tyrimų institutas pažymėjo, kad klinikinius vakcinos tyrimus planuojama pradėti rudenį, taigi žiemą ar kitą pavasarį preparatas gali būti prieinamas.

Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" nuo kovo 4 dienos yra palaipsniui tiriama Europos vaistų agentūros (EVA), kuri užsiima vakcinų, skirtų naudoti Europos rinkoje, patvirtinimu.

Anksčiau EVA išreiškė viltį, kad "Sputnik V" įvertinimas bus atliktas pagreitintai, tačiau nėra vakcinos patvirtinimo datos. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Rusijos vakcinos patvirtinimo, jei nebus jokių sunkumų, reikėtų tikėtis gegužę.

"Sputnik V" vakcina buvo patvirtinta beveik 60 šalių, kurių gyventojų skaičius kartu sudėjus viršija 1,5 mlrd. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Vakcinos veiksmingumą, siekiantį 91,6 proc., patvirtina duomenys, paskelbti autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Po "AstraZeneca" vakcinacijos paaiškėjo sveikatos problemos — dabar Ispanijoje
PSO tikisi į organizaciją įtraukti Rusijos vakcinas
Po vakcinacijos nuo COVID-19 Lietuvoje mirė aštuoni žmonės 
Lietuvos policija pasipiktino SAM vadovo žodžiais apie vakcinaciją
Data

Kokia šiandien diena: balandžio 11-osios šventės

(atnaujinta 15:11 2021.04.10)
Balandžio 11 yra 101-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 264 dienos

Šiandien Saulė teka: 06:32 val., leidžiasi: 20:10 val., dienos ilgumas: 13.38 val.

Vardadienį švenčia Eigmantas, Eigminas, Vykintas, Leonas.

Šią dieną 1764 metais Rusija ir Prūsija pasirašė Peterburgo sutartį, davusią pradžią būsimiems Abiejų Tautų Respublikos padalijimams;

1990 – prisiekė pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos Vyriausybė;

2006 – iš Seimo pirmininko pareigų slaptu balsavimu pašalintas Artūras Paulauskas.

1954 metais gimė Valentinas Masalskis, vienas garsiausių Lietuvos teatro ir kino aktorių, nuo 1992 m. – ir režisierių. Aktorius 1996 metais apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

1814 – Napoleonas Bonapartas ištremiamas į Elbos salą;

1984 – Tarybų Sąjungos vadovu tapo Konstantinas Černenka;

1984 – gimė pirmasis pasaulyje kūdikis, pradėtas iš užšaldyto embriono.

1755 gimė Džeimsas Parkinsonas (James Parkinson), britų gydytojas, aprašęs Parkinsono ligą;

1949 gimė Lee Sheriden, grupės Brotherhood of Man narys;
1971 gimė Oliver Riedel, vokiečių grupės Rammstein bosistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai