Bronzos amžiaus kapo kasinėjimai Piloje, archyvinė nuotrauka

Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu

(atnaujinta 16:59 2019.12.18)
Mokslininkai tikisi, jog nauji radiniai suteiks naują žvilgsnį į šį senovės Graikijos istorijos periodą

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Archeologai Graikijoje atrado du unikalius auksu išklotus antkapius. Kapuose yra daug daiktų ir papuošalų, pagamintų iš aukso ir pusbrangių akmenų. Aprašas pateiktas Sinsinačio universiteto tinklalapyje.

Atradimą padarė Amerikos archeologai Džekas Devisas ir Šeron Stoker iš Sinsinačio universiteto 2018 metais vykdant kasinėjimus Pilos rajone pietinėje Graikijoje.

Kapai randasi šalia kito analogiško nekropolio, turinčio panašią architektūrą, datuojamą XVI a. Pr. Kr., ir taip pat vyro kapo, turinčio kardą, laidojimo vieta, aptikta 2015 metais ir pavadinto "grifų kario" kapaviete mitinio žvėries, iškalto ant kapo rastos dramblio kaulo memorialinės lentos, garbei.

Nors "grifo kario" kapavietėje buvo daugybė Mikėnų kultūros objektų, mokslininkai tikėjo, kad šie daiktai buvo atvežti iš Kretos, ir toliau ieškojo įrodymų, kad Piloje buvo vienas iš Mikėnų kultūros centrų XVII — XIII amžiuose prieš Kristų.

Iš tikrųjų, būtent Pilos mieste yra vadinamieji Nestoro rūmai — didžiausias ir geriausiai išsilaikęs Mikėnų laikotarpio pastatas, minimas Homero Iliadoje ir Odisėjoje. Laikotarpis nuo 1600 iki 1500 m. pr. Kr. ypatingai domina archeologus, nes iki šių dienų išlikę Mikėnų civilizacijos miestai nebuvo išsaugoti.

Nepaisant to, kad du aptikti šeimos kapai buvo iš dalies apiplėšti senovėje, mokslininkai viduje rado tūkstančius aukso folijos gabalų ir aukso lakštų liekanas, klojančias konstrukcijų sienas ir grindis.

Archeologai taip pat aptiko karoliukų, pagamintų iš gintaro, karneolio ir malachito, taip pat aukso pakabučio su Egipto deivės Hatoros galvos atvaizdu. Tai leidžia manyti, kad senovės uostamiestis Piloje turėjo plačius prekybos ryšius su Egiptu, Viduriniais Rytais ir net Baltijos šalimis, apie kuriuos anksčiau nebuvo žinoma.

"Turime permąstyti Mikėnų civilizacijos raidos istoriją ir vaidmenį, kurioje Pila atliko šioje raidoje", — Šeron Stoker žodžiai cituojami universiteto pranešime spaudai.

Pasak Džeko Deviso, kunigaikščių kapuose rasti artefaktai gali daug pasakyti mokslininkams apie tai, kaip senovės graikai gyveno prieš tris su puse tūkstančio metų. Visų pirma ant aukso žiedo, aptikto kasinėjimų metu, pavaizduoti du jaučiai, apsupti javų kekėmis, kurias paleobotanikai nustatė kaip miežius. Tai yra pirmasis žinomas senovės Graikijos naminių gyvūnų ir ūkininkavimo elementų vaizdas.

Золотое кольцо с быками и колосьями ячменя из гробницы в Пилосе – первое известное изображение одомашненных животных и элементов сельского хозяйства в Древней Греции
© Photo : UC Classics
Auksinis žiedas su jaučio atvaizdu ir miežių šakelėmis iš kapo, rasto Piloje — pirmasis žinomas senovės Graikijos naminių gyvūnų ir žemės ūkio elementų atvaizdas

Taip pat rastas karneolio antspaudas su dviejų mitinių būtybių, panašių į liūtus su vazomis ar ritualiniais ženklais, figūrėlėmis ir virš jų esančia 16 smaigaliu žvaigžde. Tas pats simbolis yra ant kito laidojimo artefakto. Ir jei mitiniai į liūtą panašūs padarai būdingi daugeliui Senovės Rytų kultūrų, tada 16 smaigalių žvaigždė yra naujas atradimas.

"Tai retas simbolis. Mikėnų ikonografijoje nėra daug 16 taškų žvaigždžių. Tai, kad kartu turime du objektus su šiuo simboliu — agatą ir auksą — verta ypatingo dėmesio", — sako Stoker. Problema yra ta, kad neturime rašytinių Mino ar Mikėnų epochų šaltinių, kuriuose būtų kalbama apie jų religiją ir simbolių prasmę".

Mokslininkai tikisi, kad nauji radiniai suteiks naują žvilgsnį į šį senovės Graikijos istorijos periodą. Visų pirma, radinių geografinė kilmė ir įvairovė jau paneigia ankstesnį įsitikinimą, kad Mikėnų kultūros gentys gyveno gana skurdžiai ir gana uždarai.

Tegai:
istorija, Graikija, mokslininkas, archeologai
Dar šia tema
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Mokslininkai išsiaiškino, kokiais atvejais saldumynai veikia kaip alkoholis
Mokslininkai sukūrė metodą, kaip tiriant seiles diagnozuoti vėžį
Anglų kalbos vadovėlis, archyvinė nuotrauka

"Oxford Dictionary" nesugebėjo išrinkti pagrindinio 2020 metų žodžio

(atnaujinta 17:43 2020.11.23)
Kalbininkai tvirtina, kad praėjusiais metai nebuvo vieno ryškaus žodžio, tačiau visi nauji kalbos reiškiniai susiję su koronavirusu

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. "Oxford English Dictionary" nepavyko nustatyti 2020 metų žodžio. Pasak kalbininkų, praėjusių metų negalima apibūdinti vienu kalbiniu vienetu.

Vietoj to, rengėjai išleido pranešimą, kuriame išanalizuoti nauji kalbos reiškiniai, kurie pirmiausia atsirado dėl koronaviruso pandemijos.

"Anglų kalba šiais metais turėjo greitai ir daug kartų prisitaikyti. Mūsų patyrusių leksikografų komanda surinko ir išanalizavo šiuos leksikos duomenis kiekviename žingsnyje", — sakoma "Oxford Languages" svetainėje.

Dokumente yra ir visur įsigalėjusių posakių, ir tam tikriems regionams būdingi vietiniai žodžiai.

protestas prieš kaukių nešiojimą Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dažniausiai buvo vartojami žodžiai, susiję su koronavirusu, pvz., lokdaun, socialinė distancija, furlough (darbo užmokesčio kompensacija tiems, kas liko be darbo), WFH santrumpa (work from home — darbas iš namų) ir terminas Covidiot, sukurtas iš žodžių COVID ir idiot (žmogus neigiantis pandemijos buvimą ir nepaiso saugumo priemonių).

Be to, ataskaitoje buvo ne COVID-19 reiškiniai — visų pirma bushfires (miškų gaisrai) ir BLM (Black Lives Matter), sutrumpinimas, kuris tapo protestų, ginant juodaodžių teises, šūkiu.

Paskutinį kartą žodynas "klimato ekstremali situacija" (climate emergency) pripažino 2019 metų žodžiu. Kalbininkai pažymėjo, kad aplinkos pokyčiai tapo pagrindine diskusijų tema anglakalbiame pasaulyje.

Tegai:
slaptažodis, COVID-19, koronavirusas
Dar šia tema
Sukurtas žodis tiems, kurie dėl COVID-19 kaupia tualetinio popieriaus atsargas
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

"Apsėstas velniu": Baltarusijos schizmatikai pasmerkė Lukašenką

(atnaujinta 18:07 2020.11.23)
Bažnyčios atstovai mano, kad Lukašenkos režimas yra "šėtoniška valdžia", o jis pats turi atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Pasiskelbusi Baltarusijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia (BASB) pasmerkė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paskelbdama jį "apsėstu velniu", skelbiama oficialioje BASB svetainėje.

"Dievo mums suteikta galia mes išstumiame iš šventosios stačiatikių bažnyčios ir skelbiame anatemą buvusiam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, kuris, nors ir turi krikščionišką vardą, priskiriamas stačiatikių bažnyčiai tik gimimo teise, draudžiant jam imtis Kristaus paslapčių (sakramento — Sputnik)", — sakoma anatemos tekste.

Skizmatinės struktūros nariai jo režimą pavadino "šėtoniška valdžia" ir paragino tikinčiuosius nepaklusti jos įsakymams. Be to, BASB teigė, kad jis privalo visiškai atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje.

BASB 1948 metais įkūrė baltarusių emigracijos nariai, paskelbę savo nepriklausomybę nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios Baltarusijos egzarchato. Šeštame dešimtmetyje ji įstojo į Konstantinopolio patriarchatą, tačiau netrukus jį paliko.

1990-ųjų pradžioje jos nariai bandė tiesiogiai vykdyti veiklą Baltarusijoje. Dabar šioje šalyje yra tik viena šios struktūros parapija, jos administracinis centras yra JAV. BABC nepripažįsta nė viena vietinė stačiatikių bažnyčia ir ji laikoma schizmatine. Kanoninė Baltarusijos stačiatikių bažnyčia veikia šalies teritorijoje, kuri turi Rusijos stačiatikių bažnyčios egzarchato statusą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, bažnyčia
Dar šia tema
Kodėl Rusija nieko negali padaryti su TSRS duženomis
Tichanovskaja paskelbė apie pagalbos baltarusiams centro Lietuvoje sukūrimą
Lietuva išplėtė sankcijas Baltarusijai
Ligoninė

Teks išgyventi: gydytojas perspėjo apie COVID-19 atvejų augimą Lietuvoje

(atnaujinta 07:22 2020.11.24)
Pasak Kasiulevičiaus, arba karantino poveikis yra nepakankamas, arba praėjo per mažai laiko jam įvertinti

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Lietuvai teks išgyventi situaciją, kai koronaviruso atvejų skaičius toliau augs, o vakcinos vis dar nebus, rašo Vilniaus universiteto profesorius, Santaros klinikų gydytojas Vytautas Kasiulevičius savo paskyroje Facebook

Pasak jo, karantino poveikis arba nepakankamas, arba praėjo per mažai laiko jo poveikiui įvertinti.

"Čia duomenų analitikai, epidemiologai išsamiai pakomentuos visą ateinančią savaitę ir rekomenduos tinkamiausius sprendimus — griežtinti ar dar laukti efekto", — pažymėjo jis.

Kasiulevičius taip pat priminė, kad skirtingai nuo pavasario, kai įvedus karantiną kasdieną oras šilo ir drėgmė augo, dabar vyksta priešingas procesas: oras patalpose sausėja, o už lango — šala.

"Jeigu priimsime tai, kad atvejų augimas tęsis ir toliau, vakcinos dar porą menesių nebus, o ribojimai nesuveiks taip, kaip planavome, teks išgyventi ir šią situaciją", — pabrėžė jis.

Pasak gydytojo, šiuo metu didžiausias spaudimas sveikatos priežiūros srityje. COVID-19 pandemija retina medikų gretas, mažina planines paslaugas, trūksta lovų COVID-19 pacientams.

"Kiekvienas mūsų šiomis dienomis turime pasikliauti savo sveika nuovoka ir padėti išgyventi pandemiją kuo daugiau žmonių, kurie šalia mūsų", — pasakė gydytojas.

Gydytojo patarimai

Kasiulevičius priminė keletą pagrindinių principų, kuriais vadovaujantis reikia elgtis koronaviruso pandemijos metu.

Visų pirma, tai yra dviejų metrų atstumo laikymasis ir kaukės dėvėjimas. Jis taip pat pažymėjo, kad FFP2 medicininės kaukės ir respiratoriai yra geresni nei namudinės kaukės ir šalikai.

Kasiulevičius taip pat pažymėjo, kad PSO strategija "testuoti, nustatyti, atsekti, izoliuoti" pasiteisina, todėl valstybė turi jos laikytis.

Pasak gydytojo, žmonės, gyvenantys su sergančiu asmeniu, nebūtinai užsikrės, jei izoliuos sergantį atskirame kambaryje, nuolat vėdins patalpas, dezinfekuos tualeto ir vonios patalpas bei valgys iš skirtingų indų, o su sergančiu gyvai bendraus kuo trumpiau ir naudodami medicinines kaukes arba FFP2 respiratorius.

Kasiulevičius taip pat papasakojo, kad kažkodėl Lietuvoje nėra populiarus pulsoksimetrai, nors tai yra labai paprastas stebėti organizmo būklę. Šis prietaisas padeda nustatyti deguonies prisotinimo kraujyje laipsnį.

"Tai puikus jūsų plaučių būklės įgarsintojas. Jeigu įsotinimas deguonimi nukrito žemiau 92 proc., jums reikia papildomo deguonies. Tokį deguonį galite gauti ligoninėje", — paaiškino gydytojas.

Kasiulevičius taip pat priminė, kad esant COVID-19, būtina ir toliau gydyti esamas lėtines ligas terapeuto skirtais vaistais.

"Ypač svarbūs kraujospūdį mažinantys, gliukozės kiekį kontroliuojantys ir kraują skystinantys vaistai. Juos būtina tęsti, nes COVID-19 atakuoja tas žmogaus vietas, kurios silpniausios", — pridūrė jis.

Kasiulevičius pabrėžė, kad atsidūrus ligoninėje reikia laikytis visų medicinos personalo nurodymų ir vartoti paskirtą gydymą.

"Jokio eksperimentinio gydymo niekas jums nežinant nepaskirs. Jeigu jūsų būklė negerės jums iš tiesų gali pasiūlyti dar visuotiniai nepatvirtintą, bet jau nemažai mokslo ištyrinėtą gydymą. Bet tokiu atveju jūs gausite pasiūlymą raštu ir galite su tuo sutikti arba ne, atidžiai įvertindami galimas alternatyvas", — paaiškino jis.

Be to, gydytojas priminė privalomą izoliaciją nuo vyresnio amžiaus šeimos narių ir žmonių, sergančių padidėjusiu kraujospūdžiu, diabetu ar kitomis sunkiomis lėtinėmis ligomis, užsikrėtimo koronavirusu atveju.

Pastaruoju metu Lietuvoje labai padidėjo sergamumas koronavirusu. Karantinas galioja nuo lapkričio 7 dienos. Valdžia ketina jį pratęsti mažiausiai trims savaitėms.

Respublikoje patvirtinta daugiau nei 48 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė beveik 400 pacientų.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje