Bronzos amžiaus kapo kasinėjimai Piloje, archyvinė nuotrauka

Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu

(atnaujinta 16:59 2019.12.18)
Mokslininkai tikisi, jog nauji radiniai suteiks naują žvilgsnį į šį senovės Graikijos istorijos periodą

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Archeologai Graikijoje atrado du unikalius auksu išklotus antkapius. Kapuose yra daug daiktų ir papuošalų, pagamintų iš aukso ir pusbrangių akmenų. Aprašas pateiktas Sinsinačio universiteto tinklalapyje.

Atradimą padarė Amerikos archeologai Džekas Devisas ir Šeron Stoker iš Sinsinačio universiteto 2018 metais vykdant kasinėjimus Pilos rajone pietinėje Graikijoje.

Kapai randasi šalia kito analogiško nekropolio, turinčio panašią architektūrą, datuojamą XVI a. Pr. Kr., ir taip pat vyro kapo, turinčio kardą, laidojimo vieta, aptikta 2015 metais ir pavadinto "grifų kario" kapaviete mitinio žvėries, iškalto ant kapo rastos dramblio kaulo memorialinės lentos, garbei.

Nors "grifo kario" kapavietėje buvo daugybė Mikėnų kultūros objektų, mokslininkai tikėjo, kad šie daiktai buvo atvežti iš Kretos, ir toliau ieškojo įrodymų, kad Piloje buvo vienas iš Mikėnų kultūros centrų XVII — XIII amžiuose prieš Kristų.

Iš tikrųjų, būtent Pilos mieste yra vadinamieji Nestoro rūmai — didžiausias ir geriausiai išsilaikęs Mikėnų laikotarpio pastatas, minimas Homero Iliadoje ir Odisėjoje. Laikotarpis nuo 1600 iki 1500 m. pr. Kr. ypatingai domina archeologus, nes iki šių dienų išlikę Mikėnų civilizacijos miestai nebuvo išsaugoti.

Nepaisant to, kad du aptikti šeimos kapai buvo iš dalies apiplėšti senovėje, mokslininkai viduje rado tūkstančius aukso folijos gabalų ir aukso lakštų liekanas, klojančias konstrukcijų sienas ir grindis.

Archeologai taip pat aptiko karoliukų, pagamintų iš gintaro, karneolio ir malachito, taip pat aukso pakabučio su Egipto deivės Hatoros galvos atvaizdu. Tai leidžia manyti, kad senovės uostamiestis Piloje turėjo plačius prekybos ryšius su Egiptu, Viduriniais Rytais ir net Baltijos šalimis, apie kuriuos anksčiau nebuvo žinoma.

"Turime permąstyti Mikėnų civilizacijos raidos istoriją ir vaidmenį, kurioje Pila atliko šioje raidoje", — Šeron Stoker žodžiai cituojami universiteto pranešime spaudai.

Pasak Džeko Deviso, kunigaikščių kapuose rasti artefaktai gali daug pasakyti mokslininkams apie tai, kaip senovės graikai gyveno prieš tris su puse tūkstančio metų. Visų pirma ant aukso žiedo, aptikto kasinėjimų metu, pavaizduoti du jaučiai, apsupti javų kekėmis, kurias paleobotanikai nustatė kaip miežius. Tai yra pirmasis žinomas senovės Graikijos naminių gyvūnų ir ūkininkavimo elementų vaizdas.

Золотое кольцо с быками и колосьями ячменя из гробницы в Пилосе – первое известное изображение одомашненных животных и элементов сельского хозяйства в Древней Греции
© Photo : UC Classics
Auksinis žiedas su jaučio atvaizdu ir miežių šakelėmis iš kapo, rasto Piloje — pirmasis žinomas senovės Graikijos naminių gyvūnų ir žemės ūkio elementų atvaizdas

Taip pat rastas karneolio antspaudas su dviejų mitinių būtybių, panašių į liūtus su vazomis ar ritualiniais ženklais, figūrėlėmis ir virš jų esančia 16 smaigaliu žvaigžde. Tas pats simbolis yra ant kito laidojimo artefakto. Ir jei mitiniai į liūtą panašūs padarai būdingi daugeliui Senovės Rytų kultūrų, tada 16 smaigalių žvaigždė yra naujas atradimas.

"Tai retas simbolis. Mikėnų ikonografijoje nėra daug 16 taškų žvaigždžių. Tai, kad kartu turime du objektus su šiuo simboliu — agatą ir auksą — verta ypatingo dėmesio", — sako Stoker. Problema yra ta, kad neturime rašytinių Mino ar Mikėnų epochų šaltinių, kuriuose būtų kalbama apie jų religiją ir simbolių prasmę".

Mokslininkai tikisi, kad nauji radiniai suteiks naują žvilgsnį į šį senovės Graikijos istorijos periodą. Visų pirma, radinių geografinė kilmė ir įvairovė jau paneigia ankstesnį įsitikinimą, kad Mikėnų kultūros gentys gyveno gana skurdžiai ir gana uždarai.

Tegai:
istorija, Graikija, mokslininkas, archeologai
Dar šia tema
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Mokslininkai išsiaiškino, kokiais atvejais saldumynai veikia kaip alkoholis
Mokslininkai sukūrė metodą, kaip tiriant seiles diagnozuoti vėžį
Erelis

JAV nufilmavo paukštį, skraidantį su rykliu naguose

(atnaujinta 15:08 2020.07.05)
Interneto vartotojai pasiūlė, kad grobiu galėjo tapti ir mažas ryklys, arba, pavyzdžiui, Ispanijos skumbrė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. JAV, viename iš Pietų Karolinos paplūdimių nufilmavo vaizdo įrašą, kuriame skrenda didelis paukštis, savo naguose laikydamas į ryklį panašią žuvį, praneša "Movieweb".

​Vaizdo įrašas greitai pasklido internete.

Socialiniuose tinkluose buvo pasiūlyta, kad paukštis yra Erelis žuvininkas , didelis plėšrūnas, kurio sparnų plotis gali siekti 1,7 metro.

Interneto vartotojai pasiūlė, kad grobiu galėjo tapti ir mažas ryklys, arba, pavyzdžiui, Ispanijos skumbrė.

Tegai:
ryklys, JAV
Dar šia tema
Pora iš JAV atbaido demonstrantus su ginklais rankose
Ukmergėje sergančios COVID-19 moters nepriėmė į ligoninę, ji mirė prie durų
Kaip vyko "Rusijos riterių" pilotažas trijų tipų "Su" orlaiviais — video
Mergina matuoja juosmenį, archyvinė nuotrauka

Gydytoja papasakojo apie greito svorio metimo pavojų

(atnaujinta 12:07 2020.07.05)
Specialistė pabrėžė, kad žmonėms, kurie atsikrato papildomų kilogramų per ypač trumpą laiką, ateityje bus nepaprastai sunku kontroliuoti svorį

VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Dietologė Lidija Ionova papasakojo, kokias pasekmes gali sukelti greitas svorio metimas.

Anot jos, greitai numetus svorį, endokrininė sistema nespėja atsistatyti, dėl to žmogus gali susidurti su problemomis dėl hormonų.

Bakterijas naikinančios lempos metro vagone
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Greitas riebalų netekimas taip pat gali sukelti įvairių aplink juos esančių organų, tokių kaip inkstai, veikimo sutrikimus, pažymėjo specialistė.

Ionova pabrėžė, kad žmonėms, kurie atsikrato papildomų kilogramų per ypač trumpą laiką, ateityje bus nepaprastai sunku kontroliuoti svorį.

"Kuo didesni apribojimai, tuo sunkiau bus susidėlioti gyvenimą, kuriame pavyktų kontroliuoti svorį", — cituoja ją RIA Novosti.

Dietologė pažymėjo, kad gyvenime gali susidaryti situacijų, kai reikia numesti svorio per trumpą laiką, pavyzdžiui, prieš operaciją. Šiuo atveju svorio metimo procesą visada turėtų prižiūrėti gydytojas, padarė išvadą ji.

Tegai:
sveikata, antsvoris, gydytojai
Temos:
Medicina ir sveikata
Neringa

Neringoje liepos 13 dieną laikinai nebus tiekiama elektra

(atnaujinta 15:07 2020.07.05)
Gyventojai ir miesto svečiai raginami pasiruošti elektros atjungimui iš anksto: pilnai įkrauti mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir kitus būtinuosius elektros įrenginius, pagal galimybes anksčiau atlikti suplanuotus buities darbus, kuriems reikės elektros

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 13-ąją bus įgyvendinamas paskutinysis Kuršių Nerijos elektros linijų atnaujinimo projekto etapas, dėl to elektros vartotojams nebus tiekiama elektra ESO skirstymo tinkle, praneša "Litgrid" spaudos tarnyba.

Anot pranešimo, augant Neringos gyventojų elektros energijos poreikiui, atsižvelgiant į pajūrio zonos specifiką, ESO dar 2017 metais ėmėsi ne tik naujinti elektros tinklą, bet ir didinti pačio tinklo pajėgumus, stiprinti jo patikimumą pusiasalyje. Elektros energija Kuršių Neriją pasiekia virš Kuršių marių einančia 110 kV aukštos įtampos "Litgrid" elektros linija, todėl siekiant ilgalaikio patikimumo, būtina atnaujinti elektros pastočių sujungimus su perdavimo tinklu. Šią vasarą tinklo atnaujinimo projektas bus pabaigtas, o liepos 13-ąją bus įgyvendinamas paskutinysis Kuršių Nerijos elektros linijų atnaujinimo projekto etapas. Jis užtikrins sklandų elektros energijos tiekimą.

Saulės baterijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pažymima, kad liepos 13 dieną, nuo 6:00 iki 16:00, bus vykdomi 110 kV oro linijos perjungimo ir Juodkrantės bei Klaipėdoje esančių transformatorių pastočių sujungimo darbai. Dėl to Kuršių Nerijos elektros vartotojams nebus tiekiama elektra ESO skirstymo tinkle.

Siekiant  sudaryti kuo mažiau nepatogumų gyventojams, verslui ir svečiams, parengiamieji darbai bus pradedami iš pat ankstaus ryto nuo 4:30, kai tik prašvis. Siekiant juos atlikti greičiau, bus pasitelktos sustiprintos rangovų brigadų pajėgos.

Apie darbų pradžią ir pabaigą vartotojai, kuriuos paveiks laikinas elektros atjungimas, bus individualiai informuoti ESO trumposiomis žinutėmis, informacija bus skelbiama ESO svetainėje ir savitarnoje. Šiuo metu Kuršių Nerijoje ESO tiekia ir skirsto elektrą daugiau kaip trims tūkstančiams klientų.

Gyventojai ir miesto svečiai raginami pasiruošti vienos dienos elektros atjungimui iš anksto: pilnai įkrauti mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir kitus būtinuosius elektros įrenginius, pagal galimybes anksčiau atlikti suplanuotus buities darbus, kuriems reikės elektros, neatidarinėti šaldiklio ir šaldytuvo dažniau, nei tai būtina, taip ilgiau išlaikant juos šaltus, pasirūpinti baterijomis įrenginiams ar alternatyviais elektros generatoriais, jei tai būtina ir kt.

Tegai:
elektra, Neringa