Dujų tiekimas, archyvinė nuotrauka

Rusija ir Ukraina atsisakė abipusių pretenzijų dėl dujų

(atnaujinta 11:14 2019.12.27)
Teisminių Rusijos ir Ukrainos ginčų sureguliavimas tapo susitarimo dėl Rusijos kuro tranzito protokolo dalimi

VILNIUS, gruodžio 27 — Sputnik. Rusija ir Ukraina susitarė panaikinti tarpusavio pretenzijas nuo sausio 1 dienos, patvirtino Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas interviu "Rossija 24".

"Susitarėme, kad nuo sausio 1 dienos viskas nuo nulio ir abipusės pretenzijos bus panaikintos bei dėl teisiniuose ieškiniuose priimtų sprendimų turto areštai bus panaikinti", — sakė jis.

Susitarimas dėl ieškinių, pagal kuriuos dar nėra galutinio sprendimo, panaikinimo tapo bendradarbiavimo protokolo dėl dujų, kurį Rusija ir Ukraina pasirašė gruodžio 20 dieną, dalimi.

Dujų tiekimo įranga, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Павел Паламарчук

Remiantis dokumentais, siekiant tęsti tranzitą, "Gazprom" sudarys tarpvalstybinį susitarimą su Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriumi, o su "Naftogaz" — susitarimą dėl transportavimo pajėgumų rezervavimo.

Tikimasi, kad kitais metais bus rezervuoti 65 milijardų kubinių metrų dujų tranzito pajėgumai, o 2021–2024 metais — 40 milijardų kubinių metrų nustatant konkurencingą tarifą.

Dėl teisinių nesutarimų išsprendimo "Gazprom" sutiko sumokėti "Naftogaz" 2,9 milijardo dolerių pagal Stokholmo arbitražo jau priimtus sprendimus, o Ukrainos vyriausybė turėtų pasirašyti taikos sutartį su "Gazprom", kad būtų panaikintos antimonopolinės pretenzijos dėl 7,4 milijardo dolerių.

Dabartinė sutartis dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą nustoja galioti šių metų pabaigoje. Maskva ir Kijevas ilgą laiką negalėjo susitarti dėl būsimo susitarimo sąlygų. Derybos vyko trišaliu formatu, dalyvaujant Europos Komisijai.

Rusija ne kartą siūlė vieningą tranzito klausimo sprendimą — vienu metu išspręsti bylinėjimąsi ir dujų tiekimą.

Europos Komisija gyrė Maskvos ir Kijevo susitarimą. EK energetikos sąjungos viceprezidentas Marošas Šefčovičius susitarimą pavadino "gerai suderintu" dėl būtino nepertraukiamo Rusijos dujų tranzito į Europą per Ukrainą.

Dar šia tema
Puškovas atsakė į Porošenkos reikalavimą įvesti sankcijas dujoms
Ukrainos vyriausybė surengė nepaprastąjį posėdį dėl dujų tranzito