Dujų tiekimas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Rusijos ir Ukrainos susitarime dėl dujų tranzito neaiškus "Naftogaz" vaidmuo

(atnaujinta 17:58 2019.12.27)
Nežinia, kodėl Ukrainos įmonė veikia kaip tarpininkė, nepaisant to, kad Ukraina priėmė trečiąjį ES energetikos paketą, pareiškė ekspertas Igoris Juškovas

VILNIUS, gruodžio 27 — Sputnik. Rusijoje ir Ukrainoje neliks abipusių pretenzijų pagal 2009 metų sutartis, sakė vyriausiasis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas interviu Sputnik radijui.

"Bus įvykdyti visi tie punktai, kurie buvo nurodyti tarpvyriausybiniuose protokoluose. Pirmasis punktas — atsisakyti abipusių pretenzijų. Šalys taip pat įsipareigoja neteikti jokių naujų pretenzijų. Iš esmės tai yra bylinėjimasis dėl sutarčių, galiojančių dėl dujų išgavimo ir tiekimo 2018 ir 2019 metais", — teigė ekspertas.

Pasak jo, ankstesni Stokholmo arbitražo sprendimai buvo susiję su sutartimi nuo 2009 iki 2017 metų imtinai. "Gazprom" galų gale pralaimėjo. Be to, "Gazprom" atsisako užginčyti 2020 metų balandžio mėnesio sprendimą dėl Švedijos teismo tranzito susitarimo ir todėl sutinka sumokėti "Naftogaz" 2,9 milijardo dolerių, ir toliau "Naftogaz" atsiima visus savo ieškinius dėl priverstinio išieškojimo visose Europos institucijose.

Tuo pačiu, šalys neturės abipusių pretenzijų pagal dvi sutartis nuo 2009 metų dėl dujų tiekimo ir tranzito.

Anot Juškovo, Ukrainos koncerno vaidmuo vis dar nėra aiškus, o dėl pačių sutarčių liko daug klausimų.

"Tikimybė įvykdyti [susitarimus — Sputnik] labai didelė. Tuo pačiu metu šalys pasirašo dujų tranzito sutartį. "Gazprom" su "Naftogaz", "Naftogaz" su naujuoju gamtinių dujų perdavimo operatoriumi. "Naftogaz" vaidmuo šioje istorijoje nėra visiškai aiškus. Kodėl jis veikia kaip tarpininkas? Todėl, kad ukrainiečiai pareiškia, kad jie įgyvendino Europos įstatymus — Trečiąjį energetikos paketą", — sakė jis. 

Eksperto teigimu, Trečiasis energetikos paketas kaip tik nenumato jokių tarpininkų. Todėl iš kur yra imamas "Naftogaz", koks jo vaidmuo, kodėl jam dar reikia pinigų — neaišku. Ir nėra visiškai aišku, ar jis tarpininkaus tik 2020 metais, o tada sudarys tiesiogines sutartis, ar bus tarpininkas penkerius metus.

Dujų tiekimo įranga, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Павел Паламарчук

Pasak jo, klausimų dėl susitarimų kyla nemažai.

Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas patvirtino, jog Rusija ir Ukraina susitarė panaikinti tarpusavio pretenzijas nuo sausio 1 dienos.

Susitarimas dėl ieškinių, pagal kuriuos dar nėra galutinio sprendimo, panaikinimo tapo bendradarbiavimo protokolo dėl dujų, kurį Rusija ir Ukraina pasirašė gruodžio 20 dieną, dalimi.

Remiantis dokumentais, siekiant tęsti tranzitą, "Gazprom" sudarys tarpvalstybinį susitarimą su Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriumi, o su "Naftogaz" — susitarimą dėl transportavimo pajėgumų rezervavimo.

Tegai:
Gazprom, Ukraina, Rusija, Ukrainos "Naftogaz"
Dar šia tema
Ukrainos vyriausybė surengė nepaprastąjį posėdį dėl dujų tranzito
Puškovas atsakė į Porošenkos reikalavimą įvesti sankcijas dujoms
Atskleistos naujos Rusijos ir Ukrainos sutarties dėl dujų tranzito detalės