NATO vėliava, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: 90-aisiais Britanija norėjo paversti Rusiją asocijuota NATO nare

(atnaujinta 21:12 2019.12.31)
Apie tai liudija britų politiko sudarytas dokumentų rinkinys, kurį dabar skelbia Didžiosios Britanijos nacionalinis archyvas, kuris paviešino 1995 metais datuotus dokumentus

VILNIUS, gruodžio 31 — Sputnik. Britų politikas Malkolmas Rifkindas (Malcolm Rifkind), užėmęs ministro postus Margaret Tečer (Margaret Thatcher) ir Džono Meidžoro (John Major) vyriausybėse, aštuntojo dešimtmečio viduryje pasiūlė Rusiją paversti asocijuota NATO nare, praneša RIA Novosti su nuoroda į dienraštį "Telegraph".

Apie tai liudija Rifkindo sudarytas dokumentų rinkinys, kurį dabar skelbia Didžiosios Britanijos nacionalinis archyvas, kuris paviešino 1995 metų datuotus dokumentus. 1992–1995 metais politikas ėjo gynybos ministro pareigas.

Rifkindas perspėjo, kad Rusija neturėtų tapti pilnateise NATO nare, nes tai turės "absurdiškų padarinių, reikalaujančių, kad Vakarai ateitų į pagalbą [Rusijai — Sputnik] bet kokiuose tolesniuose tarpvalstybiniuose konfliktuose, pavyzdžiui, su Kinija".

"Galimas sprendimas būtų sukurti naują asocijuotų NATO narių kategoriją. Nepaisant to, tai Rusijai suteiktų oficialų statusą NATO, leistų teisėtai dalyvauti ministrų ir kituose susitikimuose ir prisidėtų prie laipsniško politikos, doktrinos ir praktikos suvienodinimo ir suderinimo", — skelbiama dosjė.

Tokia "dalinė" narystė, pasak Rifkindo, prisidėtų prie NATO plėtros, atverdama kelią buvusioms tarybinėms šalims užmegzti ryšius su aljansu be "Rusijos įžeidimų ir atsakomųjų priemonių".

Be to, remiantis archyvo pateiktais dokumentais, Užsienio reikalų ministerija pirmąjį Rusijos prezidentą Borisą Jelciną vertino kaip "blogą draudimo riziką" dėl jo sveikatos problemų ir nesugebėjimo "susitvarkyti su alkoholizmu". Daugybė dokumentų rinkinių atkreipia dėmesį į jo "keistą" elgesį, kuris svyravo nuo "draugiško gauruoto lokiuko" iki "pusiau girto lyderio-marionetės", todėl Didžiosios Britanijos valdžia jaudinosi, kad prezidentas buvo "pastebimai silpnas", o reformatoriai — "priešiški NATO plėtrai".

Šiaurės Atlanto aljansas buvo įkurtas 1949 metais, kai 12 valstybių tapo jo narėmis. Dabar NATO sudaro 29 šalys, įskaitant posovietinę Latviją, Lietuvą ir Estiją. Organizacijos tinklalapyje Rusija yra įtraukta į šalių partnerių sąrašą.

NATO: plėtros istorija
© Sputnik /
NATO: plėtros istorija
Tegai:
Didžioji Britanija, Rusija, NATO
Dar šia tema
Didžioji Britanija atsisakė išduoti vizas keliems Rusijos žurnalistams
Trampas anonsavo stambų prekybos susitarimą su Britanija po "Brexit"