Varšuva, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lenkija sovietų kareivius pavertė "okupantais"

(atnaujinta 19:49 2020.01.10)
Kovos dėl Antrojo pasaulinio karo istorijos traktavimo artimiausiu metu nesibaigs, mano istorikas Jurijus Borisionokas

VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Lenkijos deputatų veiksmai susiję su Rusijos prezidento viešais pareiškimais, sakė Lomonosovo Maskvos valstybinio universiteto Istorijos fakulteto Pietų ir Vakarų slavų katedros docentas Jurijus Borisionokas interviu Sputnik Radijui.

"Dabartinė Lenkijos Seimo deputatų veikla, kaip jie įsivaizduoja, yra susijusi su atsakymu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kuris gruodį ne kartą išreiškė savo poziciją dėl įvykių, kurie paskatino Antrąjį pasaulinį karą. Lenkijos deputatai nesivargino palaukti Putino straipsnio, kurį jis rašo šia tema, ir sureagavo į viešus Rusijos vadovo pareiškimus", — teigė istorikas.

Anot Borisionoko, Lenkijos deputatai, pasirašę rezoliuciją, žengė nepaprastai nemalonų daugeliui rusų žingsnį.

"Šiuo atveju situaciją apsunkina tai, kad Lenkijos valdžia pernai konfliktavo su Izraelio užsienio reikalų ministru Izraeliu Kacu dėl Antrojo pasaulinio karo istorijos traktavimo. Todėl lenkai sužaidė pralenkimu, nes sausio pabaigoje suėjo 75 metai nuo tada, kai Raudonosios armijos kariai išlaisvino vieną baisiausių nacių koncentracijos stovyklų — Aušvicą. Todėl šiuo atveju mūšis dėl istorijos nesibaigs, o Lenkijos deputatai, be abejo, žengė nemalonų žingsnį daugeliui rusų. Nes šiuo atveju, jei skaitytume rezoliuciją pažodžiui, galime padaryti išvadą, kad tie 600 tūkstančių sovietų kareivių, kurie žuvo dėl Lenkijos išvadavimo, mirė ne už Lenkijos laisvę, o buvo okupantai Lenkijos žemėje", — pareiškė jis.

Lenkijos Seimas priėmė rezoliuciją, kurios autoriai tvirtina, kad Antrasis pasaulinis karas prasidėjo dėl dviejų totalitarinių valstybių — hitlerinės Vokietijos ir Tarybų Sąjungos — kaltės. Deputatų teigimu, sudarius "gėdingą" Molotovo-Ribentropo paktą, Lenkija ir Vidurio bei Rytų Europos valstybės tapo pirmomis abiejų totalitarinių režimų aukomis.

Taip pat Lenkija labai nepatenkinta neseniai paskelbtu Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimu, kuriame teigiama, kad Adolfas Hitleris 1938 metais siūlė Varšuvai ištremti žydus į Afriką, o Lenkijos ambasadorius Vokietijoje Juzefas Lipskis sutiko ir pasiūlė pastatyti jam už tai paminklą. Anksčiau Putinas Lipskį pavadino "niekšu ir antisemitine kiaule".

Tegai:
Lenkija, TSRS, Antrasis pasaulinis karas, "sovietinė okupacija"
Dar šia tema
Lenkija nori priimti įstatymą, nukreiptą prieš "rusišką istorijos traktuotę"
Buvęs Latvijos ministras paaiškino nedraugišką Baltijos šalių požiūrį į Rusiją
Ekspertas: Norisi tikėti, kad vieną dieną nacizmą Latvijoje pripažins absoliučiu blogiu
Sraigtasparnis Mi-8

Kietojo Rusijos sraigtasparnio "Mi-8" nusileidimo metu Čukotkoje žuvo įgula

Preliminariais duomenimis, avarijos priežastimi galėjo tapti techninis sraigtasparnio gedimas. Juodosios dėžės jau rastos, jos yra tinkamos būklės

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgų sraigtasparnis "Mi-8" sunkiai nusileido netoli aerodromo "Ugolnyje kopi" Čukotkoje, incidento metu žuvo visa sraigtasparnio įgula. Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos gynybos ministeriją.

Pakistane sudužo keleivinis lėktuvas
© AFP 2020 / Asif Hassan

Kaip agentūrai pranešė ekstremaliosios tarnybos, iš viso yra keturi žuvusieji.

Incidentas įvyko antradienį apie 5:00 Maskvos laiku (sutampa su Lietuvos laiku) mokomojo skrydžio metu.

Preliminariais duomenimis, avarijos priežastimi galėjo tapti techninis sraigtasparnio gedimas. Į įvykio vietą buvo išsiųsta Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgų Aukštosios vadovybės komisija.

Pažymima, kad "Mi-8" juodosios dėžės jau rastos. Avarija beveik neturėjo įtakos skrydžio duomenų savirašiui ir lėktuvo diktofonui.

Anadyro oro uostas veikia įprastu režimu.

Tegai:
sraigtasparnis, Rusija
Raudonoji aikštė, archyvinė nuotrauka

Ukrainoje sukurtas žaidimas su Hitlerio paradu Raudonojoje aikštėje

(atnaujinta 07:55 2020.05.26)
Tokie projektai prieštarauja tarptautinei teisei ir turėtų būti traktuojami kaip fašistinės ideologijos propaganda

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Ukrainos žaidimų kūrėjai "Starni Games" paskelbė vaizdo įrašą naujajai "Strategic Mind: Blitzkrieg" strategijai, kurioje parodyta, kaip Adolfas Hitleris rengia paradą Raudonojoje aikštėje po savo "pergalės mūšyje dėl Maskvos", rašo RIA Novosti.

Autoriai nurodo, kad žaidimo siužetas yra "alternatyvi istorija".

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip naciai stovi virš Lenino mauzoliejaus, ant jų uniformų yra Trečiojo Reicho simbolika. Aprašyme "Steam" platformoje sakoma, kad žaidime yra tokios istorinės figūros kaip Hermanas Geringas, Ervinas Romelis, Francas Halderis ir kiti. "Blitzkrieg" pranešime raginama "parklupdyti visą Europą vadovaujant Vokietijos kariuomenei".

Į žaidimą jau buvo atkreiptas dėmesys Rusijoje. Kaip sakė radijo stoties "Govorit Moskva" Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius, tokie projektai prieštarauja tarptautinei teisei ir turėtų būti traktuojami kaip fašistinės ideologijos propaganda.

"Tai yra nusikalstama veika. Todėl tiems žmonėms, kurie reklamuoja tokį žaidimą, nedelsiant bus taikoma baudžiamoji atsakomybė", — pabrėžė jis.

Šiuo metu žaidimą gali nusipirkti Rusijos vartotojai.

Tegai:
Rusija, Ukraina
Kelias

Lietuvoje vairuotojai perspėjami apie pablogėjusį matomumą keliuose

(atnaujinta 09:22 2020.05.26)
Taip pat sinoptikai pažadėjo, kad antradienio dieną kai kur pasirodys trumpas lietus, galima perkūnija

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Šiaulių ir Panevėžio apskrityse eismo sąlygas sunkina rūkas, kai kuriose vietose matomumas siekia 250 metrų. Apie tai pranešė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Respublikoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų.

Šiuo metu šalyje be kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 9 iki 14 laipsnių šilumos.

"Dviratininkams primename, kad pagal KET važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, — tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu", — sakoma pranešime.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną kai kur pasirodys trumpas lietus, galima ir perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, nestiprus. Temperatūra sieks 17–22, Kuršių nerijoje 14–16 laipsnių šilumos.

Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orų prognozė
Dar šia tema
Meteorologai šią vasarą žada Baltijos šalių gyventojams keletą karščio bangų