Varšuva, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lenkija sovietų kareivius pavertė "okupantais"

(atnaujinta 19:49 2020.01.10)
Kovos dėl Antrojo pasaulinio karo istorijos traktavimo artimiausiu metu nesibaigs, mano istorikas Jurijus Borisionokas

VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Lenkijos deputatų veiksmai susiję su Rusijos prezidento viešais pareiškimais, sakė Lomonosovo Maskvos valstybinio universiteto Istorijos fakulteto Pietų ir Vakarų slavų katedros docentas Jurijus Borisionokas interviu Sputnik Radijui.

"Dabartinė Lenkijos Seimo deputatų veikla, kaip jie įsivaizduoja, yra susijusi su atsakymu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kuris gruodį ne kartą išreiškė savo poziciją dėl įvykių, kurie paskatino Antrąjį pasaulinį karą. Lenkijos deputatai nesivargino palaukti Putino straipsnio, kurį jis rašo šia tema, ir sureagavo į viešus Rusijos vadovo pareiškimus", — teigė istorikas.

Anot Borisionoko, Lenkijos deputatai, pasirašę rezoliuciją, žengė nepaprastai nemalonų daugeliui rusų žingsnį.

"Šiuo atveju situaciją apsunkina tai, kad Lenkijos valdžia pernai konfliktavo su Izraelio užsienio reikalų ministru Izraeliu Kacu dėl Antrojo pasaulinio karo istorijos traktavimo. Todėl lenkai sužaidė pralenkimu, nes sausio pabaigoje suėjo 75 metai nuo tada, kai Raudonosios armijos kariai išlaisvino vieną baisiausių nacių koncentracijos stovyklų — Aušvicą. Todėl šiuo atveju mūšis dėl istorijos nesibaigs, o Lenkijos deputatai, be abejo, žengė nemalonų žingsnį daugeliui rusų. Nes šiuo atveju, jei skaitytume rezoliuciją pažodžiui, galime padaryti išvadą, kad tie 600 tūkstančių sovietų kareivių, kurie žuvo dėl Lenkijos išvadavimo, mirė ne už Lenkijos laisvę, o buvo okupantai Lenkijos žemėje", — pareiškė jis.

Lenkijos Seimas priėmė rezoliuciją, kurios autoriai tvirtina, kad Antrasis pasaulinis karas prasidėjo dėl dviejų totalitarinių valstybių — hitlerinės Vokietijos ir Tarybų Sąjungos — kaltės. Deputatų teigimu, sudarius "gėdingą" Molotovo-Ribentropo paktą, Lenkija ir Vidurio bei Rytų Europos valstybės tapo pirmomis abiejų totalitarinių režimų aukomis.

Taip pat Lenkija labai nepatenkinta neseniai paskelbtu Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimu, kuriame teigiama, kad Adolfas Hitleris 1938 metais siūlė Varšuvai ištremti žydus į Afriką, o Lenkijos ambasadorius Vokietijoje Juzefas Lipskis sutiko ir pasiūlė pastatyti jam už tai paminklą. Anksčiau Putinas Lipskį pavadino "niekšu ir antisemitine kiaule".

Tegai:
Lenkija, TSRS, Antrasis pasaulinis karas, "sovietinė okupacija"
Dar šia tema
Lenkija nori priimti įstatymą, nukreiptą prieš "rusišką istorijos traktuotę"
Buvęs Latvijos ministras paaiškino nedraugišką Baltijos šalių požiūrį į Rusiją
Ekspertas: Norisi tikėti, kad vieną dieną nacizmą Latvijoje pripažins absoliučiu blogiu
Окрестности города Степанакерта Непризнанной Нагорно-Карабахской Республики

Rusijos kariuomenė Stepanakerte įrengė ligoninę

(atnaujinta 18:04 2020.11.30)
Rusijos taikdariai aktyviai padeda atkurti taikų gyvenimą Kalnų Karabacho regione, tarp kita ko gydytojai rūpinasi ir vietinių gyventojų sveikata

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Rusijos Gynybos ministerija Kalnų Karabache dislokavo lauko ligoninę, praneša RIA Novosti korespondentas.

"Pneumatinių rėmų modulių dislokavimas baigtas. Pirmiausia mes sutelkėme dėmesį į taikos palaikymo kontingento medicininę paramą. Mes esame pasirengę suteikti pagalbą civiliams gyventojams. Mes esame pasirengę savo lėšoms priimti iki 40 žmonių", — žurnalistams sakė medicinos skyriaus vadovas Jaroslavas Ivanovas.

Anot jo, ligoninėje įrengti intensyviosios terapijos skyriai, funkcinė diagnostika, laboratorinė diagnostika, operacinė, odontologijos kabinetas ir oftalmologo kabinetas. Yra dirbtinio plaučių ventiliavimo, ultragarso ir rentgeno aparatai.

Rusijos taikdariai Kalnų Karabache
© Sputnik / Илья Питалев

Rusijos taikdariai dislokuoti Kalnų Karabache pagal susitarimą, kurį lapkričio 10 dieną pasirašė Rusijos, Azerbaidžano ir Armėnijos vadovai. Jame numatyta visiškai nutraukti nuo rugsėjo 27 dienos trunkantį karo veiksmą, apsikeisti kaliniais ir mirusiųjų kūnais. Armėnija taip pat turėtų grąžinti Azerbaidžanui Kelbajar, Lačiną ir Aghdam regionus.

Baku susitarimas vadinamas Jerevano pasidavimu. Prezidentas Ilhamas Alijevas pabrėžė, kad dokumentas naudingiausias Azerbaidžanui: dabar, pasak jo, karinis etapas baigtas ir galima pereiti prie politinių klausimų.

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pripažino, kad sprendimą dėl taikos jam buvo sunku priimti, tačiau tai leido išsaugoti tai, ką būtų praradęs Karabachas. Po to Jerevane prasidėjo protestai, žmonės reikalauja ministro pirmininko atsistatydinimo.

Tegai:
ligoninė, Kalnų Karabachas, Rusija
Dar šia tema
Kodėl Vakarai nepatenkinti konflikto valdymu Kalnų Karabache
Išminavimo perspektyvos Kalnų Karabache
Sirijos turkmanai Karabache: kelionė į karą ar didysis persikėlimas?
Vakcina nuo koronaviruso

EK paskelbė Rusijos vakcinos naudojimo Europoje apribojimus

(atnaujinta 15:45 2020.11.30)
Europos Komisijos atstovas taip pat pabrėžė, kad Europos vaistų agentūra EMA dar nėra gavusi prašymų leisti parduoti Rusijos vakciną Europos rinkoje

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Rusijos "Sputnik V" vakcina, jei ji bus skubiai patvirtinta ir naudojama Vengrijoje, negalės būti naudojama kitose Europos Sąjungos šalyse, pranešime Briuselyje sakė Europos Komisijos atstovas, praneša RIA Novosti.

"ES mano, kad geriau, jei visas vakcinas, kurios siūlomos Europos piliečiams, patvirtintų Europos vaistų agentūra (EMA). Tačiau vykdydama skubią procedūrą valstybė gali skubiai leisti naudoti vakciną savo teritorijoje ir platinti ją savo piliečiams. Bet mes pasisakome už maksimalų skaidrumą vakcinų srityje", — sakė jis.

EK paaiškino, kad šiuo atveju galima kalbėti apie "terminuotą ir skubų sprendimą, už kurį atsakinga pati valstybė".

Karantinas Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Jei šią vakciną patvirtina naudoti Vengrijos valdžios institucijos, mes kalbame tik apie vartojimą Vengrijos teritorijoje", — sakė EK atstovas.

Anksčiau lapkritį Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerija po Rusijos pramonės ir prekybos ministro Deniso Manturovo ir Vengrijos užsienio reikalų ministro Peterio Siyarto derybų pareiškė, kad Rusija diskutuoja apie Rusijos "Sputnik V" vakcinos nuo koronaviruso gamybą Vengrijoje: šioje šalyje buvo ruošiama gamybos vieta. Peteris Siyjarto lapkričio 27 dieną paskelbė, kad mažos "Sputnik V" vakcinos partijos į šalį bus pradėtos pristatyti gruodžio mėnesį, o didesnės — sausio mėnesį.

Anksčiau Europos vaistų agentūra (EMA) RIA Novosti patvirtino ryšius su Rusijos vakcinos nuo koronaviruso "Sputnik V" kūrėju, pažymėdama, kad tokių vaistų patvirtinimo laiką sunku numatyti. Tuo pačiu metu EMA pabrėžė, kad ES sutelkia išteklius, kad paspartintų šiuos procesus ir sutrumpintų laiką, reikalingą skiepams nuo COVID-19 tirti ir leisti.

Europos Komisijos atstovas taip pat pabrėžė, kad EMA dar nėra gavusi prašymų leisti parduoti Rusijos vakciną Europos rinkoje. Jis taip pat pridūrė, kad Europos Komisija dar neturi duomenų apie Rusijos vakciną.

Rugpjūtį Rusijos sveikatos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19 profilaktikos, kurią sukūrė Gamalėjaus elektrochemijos tyrimų centras. Jis buvo pavadintas "Sputnik V". Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenoviruso vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis nepageidaujamas poveikis.

Lapkričio 23 dieną Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas sakė, kad RDIF pateikė Europos reguliavimo institucijai paraišką dėl vakcinos "Sputnik V" registravimo ir neatmetė galimybės ją gaminti Vokietijoje. Jis paaiškino, kad atitinkama paraiška buvo išsiųsta spalio 22 dieną.

Anksčiau lapkritį Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerija po ministro Deniso Manturovo ir Vengrijos užsienio reikalų ministro Peterio Siyarto derybų pareiškė, kad Rusija diskutuoja apie Rusijos "Sputnik V" vakcinos nuo koronaviruso gamybą Vengrijoje; šioje šalyje buvo ruošiama gamybos vieta.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinio tyrimo duomenų analizė parodė 91,4% veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95%.

Tegai:
Europa, Vengrija, Rusija, Europos Komisija (EK), koronavirusas, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Analitikai įvertino galimybes grįžti prie seno gyvenimo vakcinos nuo COVID-19 dėka
Ketinama įsigyti šaldytuvus vakcinoms laikyti
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas paragino tobulinti mokesčių sistemą

(atnaujinta 18:14 2020.11.30)
Šalies vadovas pažymėjo, kad naujo Seimo pradžioje ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino politikus bei ekspertus bendromis jėgomis prisidėti prie subalansuotos mokesčių sistemos kūrimo, užtikrinančios gyventojų ir valstybės pajamas bei ekonominį progresą. 

Pirmadienį Lietuvos prezidentas kartu su Seimo frakcijų, Profesinių sąjungų konfederacijos, Investuotojų forumo atstovais ir ekonomistais nuotolinėje diskusijoje kalbėjosi mokesčių sistemos efektyvumo klausimais. 

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Diskusijos metu prezidentas pasiūlė kelis mokesčių sistemos tobulinimo žingsnius, kurie "užtikrintų mokesčių sistemos tvarumą ir socioekonominės politikos efektyvumą".

Šalies vadovo nuomone, atspirties taškas siekiant tobulesnės mokesčių sistemos yra politinės kultūros ir pasitikėjimo mokesčių sistema stiprinimas. Pasak šalies vadovo, tai gali padidinti piliečių savimonę ir motyvaciją atsakingai dalyvauti mokesčių sistemoje bei pilietiškai kovoti su nesąžininga veikla valstybės atžvilgiu. 

"Šiandien, naujo Seimo pradžioje, ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros. Tai būtina aiškiai komunikuoti visuomenei, kad gyventojai ir verslas pasitikėtų mokestine sistema, suprastų jos prasmę ir, žinoma, teikiamą naudą", – teigė prezidentas.

Šalies vadovas pasiūlė persvarstyti mokestinių pokyčių įsigaliojimo terminus. Pasak prezidento, įprastu laikotarpiu nauji mokesčiai neturėtų įsigalioti skubiau nei per 6 mėnesius, potencialius mokesčių pokyčius būtina plačiai išdiskutuoti su ekspertais ir suinteresuotomis visuomenės grupėmis.

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Prezidentas akcentavo, kad jau dabar, esamą ekonominį lygį pasiekusioje Lietuvoje, atlyginimai galėtų būti didesni. Tai galima paskatinti pradėjus taikyti pažangų Pelno mokesčio paskatų dalijimuisi pelnu su darbuotojais modelį. 

"Atsisakant siauroms asmenų grupėms naudingų mokestinių lengvatų, galėtų būti pristatytos tam tikros pelno mokesčio paskatos, orientuotos į visų darbuotojų atlyginimų augimą", – pridūrė prezidentas.

Diskusijoje pabrėžta, kad per ateinančius metus svarbu galutinai apsispręsti, kokia mokestinė sistema priimtiniausia Lietuvai šiuo metu ir kokie jos efektyvinimo žingsniai bus žengti per šią Seimo kadenciją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad siekiant šio tikslo prasminga steigti mokesčių ekspertų grupę, įtraukiant ir socialinius partnerius.

Tegai:
mokesčiai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Nausėda pareiškė, kad ne visi kandidatai į ministrus bus patvirtinti
Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?
Būsimas aplinkos ministras turės išsaugoti Žuvinto turtus, pareiškė Nausėda