Lenkijos išlaisvinimas, kariai renkasi gynybinį tašką prieš prasidedant mūšiui už Varšuvą, archyvinė nuotrauka

Politologas įvardijo istorinę Lenkijos neapykantos Rusijai priežastį

(atnaujinta 12:30 2020.01.17)
Politologas Pavelas Danilinas pabrėžė, kad sąžiningi Lenkijos istorikai niekada dėl šio įvykio nekaltino TSRS ir Rusijos

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šiuolaikiniai Lenkijos politikai nekenčia Rusijos ir TSRS, taip pat menkina arba neigia faktą, kad Varšuvą išlaisvino Raudonoji armija, dėl nesąžiningų rusofobų istorikų spekuliacijų, paremtų iš piršto laužtomis problemomis, interviu laikraščiui "Parlamentskaja gazeta" pareiškė istorikas ir teisininkas, politinės analizės centro vadovas Pavelas Danilinas.

"Varšuvos išlaisvinimas jiems yra spekuliatyvi tema. Aršūs rusofobai istorikai kalba apie tai, kad sovietų kariuomenė tariamai sąmoningai sustojo artėdama prie Lenkijos sostinės ir laukė, kol bus numalšintas Krajovos armijos sukilimas mieste. Sąžiningi istorikai puikiai žino, kad sovietų kariuomenė atliko daugybę puolamųjų operacijų ir pasiekė Sovietų Sąjungos sieną gana pavargusi", — sakė jis.

Danilinas paaiškino, kad tuo metu reikėjo papildyti atsargas, nes nepakako turimų jėgų šturmuoti gana didelį ir gerai sustiprintą miestą. Be to, ekspertas pabrėžė, kad Krajovos armijos pasirodymas nebuvo sutartas su sovietų vadovybe.

"Tai buvo lenkų nacionalistų, norėjusių perimti Varšuvos kontrolę Londono naudai, išsišokimas. Tiksliau, šį sukilimą rėmė ir palaikė ten ištremta Lenkijos vyriausybė", — pridūrė Danilinas.

Eksperto teigimu, ši operacija buvo sumanyta ne tam, kad padėtų Raudonajai armijai išlaisvinti Lenkijos sostinę, o tam, kad sovietų kariuomenė patektų į Varšuvą, kurią tremtyje kontroliavo Lenkijos vyriausybė.

"Būtent ši nedarna lėmė, kad sukilimas buvo numalšintas. Šiandien lenkai kaltina Rusiją dėl šio sutriuškinimo", — padarė išvadą politologas.

Jis taip pat pabrėžė, kad sąžiningi Lenkijos istorikai niekada dėl šio įvykio nekaltino TSRS ir Rusijos.

Anksčiau Rusijos Federacijos gynybos ministerija išslaptino dokumentus apie Varšuvos išlaisvinimą 1944 metais. Tarp jų, be kita ko, yra medžiagos apie fašistų žiaurumus Lenkijoje ir apie Krajovos armijos padalinių teroristinę veiklą Raudonosios armijos užnugaryje Lenkijoje, Baltarusijoje ir Lietuvoje 1944–1945 metais. Rusijos gynybos ministerija pažymi, kad publikacija skirta istorinei tiesai apsaugoti, kovoti su istorijos klastojimu ir bandymais peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Raudonoji armija, istorija, Lenkija, Rusija
Dar šia tema
EP apkaltino Rusiją "iškraipant" Antrojo pasaulinio karo istoriją
Ekspertas: Lenkija sovietų kareivius pavertė "okupantais"
Valensa paragino Lenkiją pripažinti tiesą apie tai, kas išlaisvino Aušvicą