VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. JK pasitraukimas iš Europos Sąjungos gali lemti tai, kad britai negalės gauti skubios medicinos pagalbos kitose ES šalyse, rašo "The Daily Mail".
Dabar britai gali gydytis arba kreiptis į chirurgus ES klinikose, o kai kurie tuo aktyviai naudojasi. Pavyzdžiui, Bangoro Šiaurės Airijoje gyventojas, 56 metų Brajanas Ašvortas turėjo praleisti trejus metus laukdamas klubo sąnario pakeitimo operacijos, tačiau jis ėmėsi iniciatyvos ir rado būdą, kaip šią medicinos paslaugą gauti per 30 dienų — Lietuvoje.
Anot leidinio, yra tūkstančiai pacientų, tokių kaip Ašvortas — jie naudoja mažai žinomą schemą, kaip gauti medicinos pagalbą ES, nepaisant to, kad ją apmoka Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba. Dėl šios schemos pacientai gauna medicinos paslaugas daug kartų greičiau, nei jiems būtų pavykę savo šalyje. Tačiau po "Brexit" daugelis britų gali atsidurti kritinėje padėtyje.
Kaip sakė Ašvortas, apie šią schemą jis sužinojo iš pažįstamo, kuriam ES klinikoje buvo atlikta kelio sąnario operacija, ir teigiamai atsiliepė apie šią savo patirtį. Anot Velso gyventojo, Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba jam kompensavo medicinines paslaugas. Pati operacija praėjo gerai, medicinos įstaigoje jam buvo suteikta 24 valandų priežiūra, o po dviejų dienų vyras galėjo skristi namo. Praėjus trims savaitėms nuo operacijos jis jau galėjo vaikščioti be ramentų, o dabar grįžo į visavertį gyvenimą.
Remiantis Direktyva dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas, pacientai, turintys teisę į sveikatos priežiūrą iš Didžiosios Britanijos Jungtinės Karalystės nacionalinės sveikatos tarnybos, gali ja pasinaudoti bet kurioje pasirinktoje Europos Sąjungos šalyje, jei jos neįmanoma suteikti namuose tinkamu laiku.
Kelionės į gydymo vietą ir joje buvimo išlaidas turėtų padengti pacientas, tačiau vis tiek tai bus tikrai pigiau nei operacija Didžiosios Britanijos privačioje klinikoje. Pavyzdžiui, klubo sąnario artroplastika kainuos apie dešimt tūkstančių svarų (apie 11,7 tūkstančio eurų), o skrydis ES kainuos kelis šimtus svarų, rašoma straipsnyje.
Praėjusiais metais tokia schema pasinaudojo beveik 4000 pacientų, o Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba sumokėjo ES šalims daugiau nei dešimt milijonų svarų (daugiau nei 11 milijonų eurų).
Pasak chirurgo ortopedo iš Kauno klinikų Šarūno Tarasevičiaus, dėl šiais metais kilusio netikrumo jausmo dėl "Brexit", išaugo britų pacientų prašymų dėl kelio ar klubo sąnario endoprotezavimo skaičius.
"Mėnesinis pacientų skaičius iš Jungtinės Karalystės padidėjo dvigubai nuo praėjusių metų ir siekia 40 žmonių", — sakė Tarasevičius.
Be to, pastebimas padidėjęs britų apeliacijų skaičius kitose ES šalyse, įskaitant Ispaniją.
Anot "Daily Mail", schema galios iki šių metų gruodžio 31 dienos. Tolesnis jos likimas nežinomas.
VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Legendinis regio atlikėjas Bunny Wailer mirė Jamaikoje būdamas 73 metų, rašo žurnalas "Rolling Stone".
Muzikanto vadybininkas Maxine Stowe pranešė, kad Wailer mirė antradienį vienoje iš Jamaikos sostinės Kingstono ligoninių. Mirties priežastis neįvardijama.
Bunny Wailer, a founding member of the Wailers and a reggae music giant whose career spanned seven decades, has died at the age of 73. https://t.co/Ttn7Cj5PZQ
— Rolling Stone (@RollingStone) March 2, 2021
Wailer kartu su regio karaliumi Bobu Marley koncertavo nuo kultinės grupės "The Wailers" įkūrimo momento 1963 metais. Pirmapradį kolektyvo sudėtį sudarė tik trys muzikantai — Marley, Wailer ir jų draugas Piteris Tošas.
Po dešimties metų Wailer paliko grupę ir pradėjo solinę karjerą. Kaip regio atlikėjas jis tris kartus gavo prestižinį "Grammy" apdovanojimą už geriausią regio albumą.
VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputova išreiškė nepasitenkinimą vyriausybės sprendimu naudoti Rusijos vakciną nuo koronaviruso "Sputnik V", praneša RIA Novosti.
Pirmoji Rusijos "Sputnik V" vakcinos partija pirmadienį buvo pristatyta iš Maskvos į Kosice miestą rytų Slovakijoje. Kaip spaudos konferencijoje oro uoste sakė Slovakijos ministras pirmininkas Igoris Matovičius, "Sputnik V" vakciną buvo nuspręsta įsigyti nelaukiant jos registracijos Europos vaistų agentūroje (EMA), nes, pasak ministro pirmininko, "nėra laiko vėlavimui, skiepų šalyje nepakanka, nuo COVID-19 kasdien miršta dešimtys mūsų bendrapiliečių".
"Rusijos "Sputnik V" vakcinos naudojimas (Slovakijoje) nėra drąsos apraiška ar diplomatinės sėkmės įrodymas. Tai greičiau medicinoje priimtų taisyklių, kurios garantuoja aukščiausius žmonių saugos standartus, atmetimas", — susitikusi su Valstybinės kontrolės instituto direktore Zuzana Bateva sakė Čaputova. Prezidentės kalbąabuvo transliuojama per tinklo televizijos kanalus.
Čaputova teigė, kad yra pasirengusi gerbti žmonių, ketinančių pasiskiepyti "Sputnik V", sprendimą, tačiau ji neragins masiškai vartoti šio preparato, nes jis dar nepraėjo būtinų procedūrų ES, įrodančių jo saugumą.
Padėties sprendimas, pasak Čaputovos, yra labai paprastas — paprašyti registruoti "Sputnik V" vakciną EMA.
Prezidentė taip pat priminė, kad šalies sveikatos ministerijos vadovo įsakymu gydytojai yra atsakingi už nepageidaujamas "Sputnik V" vakcinos vartojimo pasekmes.
"Sputnik V" vakciną Rusijos Federacijos sveikatos ministerija įregistravo 2020 metų rugpjūčio mėnesį, ją sukūrė Gamalėjaus tyrimų centras. Ši vakcina tapo pirmuoju pasaulyje COVID-19 profilaktikos preparatu. "Sputnik V" sukurtas ant gerai ištirtos ir patikrintos žmogaus adenovirusinių vektorių platformos.
Mokslinis žurnalas "Lancet" anksčiau paskelbė klinikinių tyrimų trečiojo etapo "Sputnik V" rezultatus, patvirtindami jo aukštą efektyvumą ir saugumą.
III fazės klinikinių tyrimų metu "Sputnik V" veiksmingumas, imunogeniškumas ir saugumas buvo aukštas — vakcinos veiksmingumas buvo 91,6%. Vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų. "Sputnik V" buvo patvirtintas naudoti daugiau nei 30 šalių.
Skiepijimas Slovakijoje prasidėjo 2020 metų gruodžio pabaigoje, iki antradienio ryto pirmąja vakcinos doze paskiepyta 315,5 tūkst. žmonių, pakartotinai — 142,5 tūkst. Tam panaudotos "Pfizer / BioNTech", "Moderna" ir "AstraZeneca" vakcinos. Anksčiau Matovičius skundėsi, kad jų tiekimas vėluoja ir vakcinų gaunama mažiau.
VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Lietuvoje per pastarąją parą buvo nustatyti 503 nauji koronaviruso atvejai, praneša Statistikos departamentas.
Iš viso nuo pandemijos pradžios patvirtinti 200 351 koronaviruso atvejai. Šiuo metu serga 7 153 žmonės, 186 209 žmonės pasveiko.
Be to, per pastarąsias 24 valandas nuo koronaviruso mirė 12 žmonių. Nuo pandemijos pradžios iš viso nuo koronaviruso žuvo 3 281 žmogus.
Per pastarąją parą pirmąją vakcinos dozę gavo 8 179 žmonės. Iš viso pirmąja doze buvo paskiepyti 180 235 žmonės, o visiškai paskiepyti — 73 811 žmonių.
Vyriausybė pratęsė karantiną iki kovo 31 dienos imtinai, o judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Taip pat panaikintas privalomas kaukių dėvėjimas atvirose vietose, kur nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.