Sirijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Rusija JT pateikė įrodymų apie cheminės atakos Sirijos Dumoje klastotę

(atnaujinta 13:16 2020.01.21)
Rusija pažymi, kad OPCW ataskaitos analizė sukėlė klausimų dėl išvadų, padarytų iš pagrindinių dokumento argumentų, nesvarbu, ar tai būtų cheminė analizė, toksikologija, balistika, ar liudytojų parodymai

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Rusija JT Saugumo Tarybos posėdyje dėl Cheminio ginklo draudimo organizacijos (OPCW) ataskaitos apie 2018 metais Dumoje (Rytų Guta) įvykusio incidento tyrimo rezultatų aptarimo pateikė įrodymų apie cheminio ginklo naudojimo klastojimą, praneša RIA Novosti.

Susitikimo metu pasisakė Demokratijos problemų tyrimo fondo direktorius Maksimas Grigorjevas, kuris teigė, kad jo nevyriausybinių organizacijų atstovai Sirijoje buvo daugiau nei dešimt kartų ir apklausė kelis šimtus liudytojų, tarp jų ir Dumos ligoninėje esančius žmones.

"Taip pat apklausėme dešimt namo, kuriame buvo rasti žmonių kūnai, gyventojų, ir 300 gyventojų, esančių vieno kilometro spinduliu nuo pastato, kuriame buvo rasti kūnai. Šių liudininkų parodymai yra neginčijami įrodymai, kad cheminė ataka Dumoje buvo suklastota", — teigė Grigorjevas. 

Jis perskaitė kai kurių pokalbių su liudytojais nuorašus, kur sakoma, jog į Dumos ligoninę nebuvo atvežtos cheminių išpuolių aukos.

Sirijos prezidentas Bašaras Asadas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Гунеев

Saugumo Tarybos nariams taip pat buvo parodytas buvusio OPCW misijos eksperto Iano Hendersono, dirbusio Dumoje, vaizdo pranešimas.

"Buvo išsiųstos dvi grupės. Aš prisijungiau prie pirmosios netrukus po to, kai ji buvo dislokuota Dumoje. <...> Galutinės ataskaitos išvados prieštaravo arba buvo visiškai priešingos tam, ką grupė sužinojo kelionės į Dumą metu ir po jos. Kai 2018 metų liepos mėnesį paskelbėme tarpinę ataskaitą, supratome, kad turime rimtų abejonių dėl šios cheminės atakos", — teigė buvęs organizacijos ekspertas.

Rusija pažymi, kad kritinė OPCW ataskaitos analizė sukėlė klausimų dėl išvadų, padarytų iš pagrindinių dokumento argumentų, nesvarbu, ar tai būtų cheminė analizė, toksikologija, balistika, ar liudytojų parodymai. Anot Maskvos atstovų, 2019 metais buvo pateikta daug informacijos, rodančios, kad Dumoje dislokuotos pirminės grupės inspektoriai nedalyvavo rengiant ataskaitą iki jos paskelbimo.

Be to, buvo ignoruojami šių žmonių bandymai kelti pagrįstus klausimus ar skelbti pranešimus apie ataskaitą. Visa tai verčia abejoti galutinės ataskaitos vientisumu.

Nepaisant to, kai kurios šalys Saugumo Tarybos posėdyje ir toliau kaltino Siriją cheminio ginklo naudojimu. Visų pirma, Estijos nuolatinis atstovas prie JT Svenas Jurgensonas teigė, kad pasitiki "nepriklausomu ir profesionaliu misijos darbu". Anot jo, "nėra pagrindo abejoti OPCW pranešimo apie Dumą išvadomis".

Ataskaita dėl cheminės atakos 

Praėjusių metų kovo mėnesį Cheminio ginklo draudimo organizacija paskelbė 2018 metų balandžio 7 dieną Dumoje įvykusio incidento tyrimo ataskaitą. Visų pirma dokumente teigiama, kad cheminės atakos metu buvo naudojama toksiška cheminė medžiaga — greičiausiai chloras, o balionai su juo buvo numesti iš oro. Tai leido kai kurioms Vakarų šalims kaltinti Sirijos orlaivius įvykdžius išpuolį.

Tačiau vėliau dokumentas su OPCW eksperto Iano Hendersono inžineriniu vertinimu buvo paviešintas. Jis teigė, kad dviejose avarijos vietose atlikti stebėjimai leidžia manyti, kad cilindrai greičiausiai buvo ne numesti iš oro, o padėti. Be to, specialistų komanda, vadovaujama Hendersono, atliko kelis bandymus, kuriuose imitavo situaciją, ir padarė išvadą, kad vienu atveju žymos iš tariamo baliono smūgio nesutampa su betoninio stogo pažeidimais, o antruoju atveju — baliono vožtuvas liko nepažeistas, nors tai neįmanoma, jei jis būtų įlėkęs per lubas.

Rusijos užsienio reikalų ministerija įvardijo rašliavos apie Sirijos kariuomenės naudojamas toksines medžiagas tikslą — išteisinti teroristus ir pateisinti galimus išpuolius iš išorės. Anksčiau Rusijos generaliniame štabe jie perspėjo, kad kovotojai rengiasi provokacijai Rytų Gutoje, inscenizuodami cheminio ginklo naudojimą.

Sirija prieš ir po karo veiksmų pradžios
© Sputnik /
Sirija prieš ir po karo veiksmų pradžios
Tegai:
ataskaita, Rusija
Temos:
Karas Sirijoje: nelengvų sprendimų priėmimas šaudant pabūklams (112)
Dar šia tema
Į Idlibą buvo įvežta nuodinga medžiaga dėl provokacijos filmavimo "natūralumo"
Džonas Keris atsisakė savo žodžių apie cheminio ginklo sunaikinimą Sirijoje
"BBC": situacija po "cheminės atakos" Sirijoje — surežisuota
Protestai JAV

Pentagonas išsiuntė į Vašingtono apylinkes 1,6 tūkst kareivių

(atnaujinta 10:19 2020.06.03)
Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Vašingtono apylinkėse, kur kilo protestai dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties, buvo dislokuota apie 1,6 tūkst. karių, praneša Reuters, su nuoroda į Pentagono atstovą Jonathan'ą Hoffman'ą.

"Kariai yra dislokuoti sostinės regiono karinėse bazėse, bet ne pačiame Vašingtone", — agentūra citavo Hoffman'ą.

Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms.

Anksčiau buvo pranešta, kad antradienio vakarą, nepaisydami komendanto valandos, prie Baltųjų rūmų susirinko protestuotojai, skanduojantys įvairius šūkius, įskaitant raginimus atsistatydinti JAV prezidentui Donaldui Trampui.

Pats Baltųjų rūmų vadovas savo "Twitter" paskyroje Vašingtoną pavadino "saugiausia vieta Žemėje". Policijos duomenimis, Amerikos sostinėje dėl pirmadienio nakties riaušių sudegė viena teisėsaugininkų transporto priemonė, sužeisti du teisėsaugos pareigūnai, buvo sulaikyta apie 300 žmonių.

JAV protestai

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kuri parodė, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Buvo atleisti keturi policininkai, vienas iš jų apkaltintas neatsargiu gyvybės atėmimu. Vašingtone ir kituose šalies miestuose kilus protestams buvo paskelbta komendanto valanda.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Puškovas paaiškino, kodėl JAV pradėjo "byrėti"
Peskovas pakomentavo riaušes JAV
ES diplomatijos vadovas pakomentavo afroamerikiečio Floyd'o mirtį JAV
JAV policija guminėmis kulkomis šovė į "Sputnik" prodiuserę — video
Vikingų laikų kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 10:12 2020.06.03)
Archeologų teigimu, šis radinys gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Budės priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karoliuką ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis sakė niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinio", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Roma, archyvinė nuotrauka

Italija atidarė sienas turistams Europos Sąjungos

(atnaujinta 12:57 2020.06.03)
Nuo birželio 3 dienos ES valstybių narių, JK, Norvegijos ir Šveicarijos piliečiai gali laisvai atvykti į Italiją

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Nuo birželio 3 dienos 26 ES šalių ir daugelio šalių, įskaitant JK, Norvegiją ir Šveicariją, piliečiams leidžiama įvažiuoti į Italiją. Turistams nereikia laikytis dviejų savaičių karantino dėl naujo koronaviruso grėsmės, pranešė RIA Novosti.

Be to, patiems italams vėl leidžiama laisvai keliauti į kitus regionus. Karantino metu buvo taikomi griežti apribojimai kelionėms už šalies ribų. Užsieniečiams buvo leista atvykti į Italiją tik dėl svarbių priežasčių, tokių kaip darbas.

Nuo koronavirusinės infekcijos Italijoje nuo vasario mirė daugiau nei 33,5 tūkst. žmonių. Iš viso nuo epidemijos pradžios šalyje buvo nustatyta apie 233 tūkst. užsikrėtimų SARS-CoV-2 virusu, kuris sukelia COVID-19 pneumoniją. Griežtas karantinas šalyje įvestas nuo kovo 10 dienos.

Tegai:
siena, Italija
Dar šia tema
Nuo birželio 1 dienos panaikinama Lietuvos ir Latvijos sienos kontrolė
Kroatija atvėrė sienas Lietuvos piliečiams
Estijos užsienio reikalų ministras tikisi, kad Lenkija atvers sienas Baltijos šalims