Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid atvyko į Antarktidą

Estijos prezidentė atvyko į Antarktidą

(atnaujinta 15:52 2020.01.21)
Estijos vadovė pereis Belingshauzeno maršrutu ir dalyvaus renginiuose, skirtuose 200-osioms žemyno atradimo metinėms

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid atvyko į Antarktidą dalyvauti renginiuose, skirtose žemyno atradimo 200-osioms metinėms. Apie tai pranešė Estijos vadovės spaudos tarnyba.

Estijos delegacija pasiekė žemyną su "Admiral Bellingshausen" ekspedicijos dalyviais.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд прибыла в Антарктику 21 января 2020 года
Президент Эстонии Керсти Кальюлайд прибыла в Антарктику 21 января 2020 года

Kaljulaid savo kelionę pradėjo nuo Karaliaus Jurgio salos, kur ji ketina aplankyti įvairias mokslines stotis. Jos maršrutas taip pat apima apsilankymus Apgaulės saloje ir Port Lockroy uoste. Anot jos, orai Antarktidoje šiuo metu yra "beveik estiški".

Prezidentė pažymėjo, kad Estija visada buvo jūrinė šalis, o Belingshauzeno ekspedicija yra geras ilgalaikių jūrinių tradicijų įrodymas.

Be to, Kaljulaid susirūpinusi dėl klimato būsenos poliarinėse zonose.

"Poliarinės zonos yra ypač jautrios klimato pokyčiams dėl ledo ir sniego, ir tai daro jas globalinio atšilimo fronto linija. <...> Tai, kas vyksta poliarinėse zonose, gali peržengti tą momentą, kai nėra kelio atgal, ir staigūs pokyčiai gali smarkiai pakeisti mūsų planetos klimatą ir gyvenimą. Klimato pokyčiai yra bendra visų pasaulio šalių problema, todėl reikia rasti sprendimą kartu", — teigė Estijos vadovė.

Antarktidą 1820 m. sausį atrado Rusijos ekspedicijos, vadovaujamos Fadėjaus Belingshauzeno ir Michailo Lazarevo, metu. Šią vasarą Estijoje planuojama atidaryti paminklą Belingshauzenui, gimusiam Saremos saloje.

Tegai:
Antarktida, Estija, Kersti Kaljulaid, klimato kaita
Dar šia tema
Kaljulaid atsisakė priimti Rusijos ambasados padovanotą Krymo vyną
Estijos prezidentė papasakojo apie neišsipildžiusias viltis dėl Rusijos
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 12:05 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė Marija Voroncova, biologė, JT konvencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės konferencijose dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali praleisti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai 40 rūšių gyvūnus išskyrė ląstelių struktūra, kurioje virusas gali patekti ir užkrečia juos. Visų pirma, tai visi dantyti banginiai: delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai yra labai švelnūs ir lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena tik dalyvaujant veterinarui, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 16:16 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas sunaikinti šarvuotas transporto priemones, tiek lengvai šarvuotas transporto priemones, tiek sunkiai šarvuotas transporto priemones, įskaitant tas, kurios naudojamos puolimo operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, kol JAV savo programos dokumentuose nustatinėjo standartus vienam karui — "karui" prieš vieną "didžiavalstybinę šalį". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusiją, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abejose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka planų fone, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos pirmosios eilės priešininkėmis" , — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus tiekiamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti didelių išlaidų ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų