Kijevas

Apklausa: daugiau nei 60 % ukrainiečių palaikė šalies įstojimą į ES

(atnaujinta 18:10 2020.01.21)
Ukrainos valdžia po valstybės perversmo 2014 metais paskelbė šalies integracijos į ES ir NATO kursą, tačiau, ekspertų manymu, artimiausiais metais kalbėti apie tai nerealu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Daugiau kaip 60 % Ukrainos gyventojų mano, kad pagrindinė šalies integracijos kryptis yra įstojimas į ES, pasak 50 % ukrainiečių, geriausia saugumo garantija taps narystė NATO, rodo Ilko Kučerivo demokratijos iniciatyvų fondo atlikta apklausa.

Gruodžio mėnesį sociologų grupė "Reitingas" atliko panašią apklausą, tada Ukrainos įstojimo į ES idėją palaikė 60 % šalies gyventojų, 52 % palaikė įstojimą į NATO.

"Beveik du trečdaliai gyventojų (64 %) mano, kad pagrindinė Ukrainos integracijos kryptis turėtų būti įstojimas į ES, už prisijungimą prie Eurazijos ekonominės sąjungos pasisako 13 %, o 23 % neturi konkrečios nuomonės", — sakoma antradienį fondo tinklalapyje paskelbtos apklausos tekste.

Fondo duomenimis, piliečių, kurie teikia pirmenybę narystei ES, skaičius padidėjo nuo 46 % (2013 metų gruodį) iki 57 % (2014 metų gruodį), palaipsniui padidėjant iki 64 % 2019 metų gruodį. Smarkiai sumažėjo įstojimo į Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano muitinės sąjungą šalininkų — nuo 36 % (2013 metais) iki 16 % (2014 metais), toliau mažėjant iki 13 % 2019 metų gruodį.

"Daugiau nei pusė gyventojų (51 %) mano, kad geriausias pasirinkimas užtikrinti Ukrainos saugumą būtų jos įstojimas į NATO — tai yra didžiausias procentas per visą apklausų rengimo laikotarpį. 26 % palaiko Ukrainos statusą ne bloke, o 6 % mano, kad reikalingas karinis aljansas su Rusija ir NVS šalimis", — sakoma pranešime.

Likusiems respondentams buvo sunku atsakyti į klausimą.

Ukrainos kareivis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Денис Асланов

Apklausą vykdė Ilko Kučerivo demokratijos iniciatyvų fondas kartu su Razumkovo centro sociologine tarnyba gruodžio 13–18 dienomis visuose Ukrainos regionuose, išskyrus Donbaso teritorijas, kurių nekontroliuoja Kijevas. Buvo apklausti 2017 vyresni nei 18 metų respondentai. Statistinė paklaida neviršija 2,3 %.

Ukrainos valdžia po valstybės perversmo 2014 metais paskelbė šalies integracijos į ES ir NATO kursą. Tačiau Europos kaimynystės politikos ir ES plėtros komisaras Johanesas Hanas anksčiau pareiškė, kad kalbėti apie Ukrainos narystę Europos Sąjungoje artimiausiais metais yra nerealu, Kijevas turėtų sutelkti dėmesį į asociacijos su ES susitarimo įgyvendinimą. Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas taip pat pareiškė, kad norėdama įstoti į aljansą Ukraina turės pasiekti daugybę kriterijų, kuriuos įgyvendinti užtruks daug laiko. Ekspertai mano, kad Kijevas negalės pretenduoti į narystę NATO per ateinančius 20 metų.

Tegai:
apklausa, NATO, ES, Ukraina
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Putinas pasveikino Lukašenką perrinkus Baltarusijos prezidento postą

(atnaujinta 11:41 2020.08.10)
Rusijos vadovas išreiškė viltį, kad jo kolegos iš Baltarusijos veikla prisidės toliau plėtojant abipusiai naudingus dvišalius santykius

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasveikino Aleksandrą Lukašenką perrinkus Baltarusijos prezidento postą, praneša Kremliaus spaudos tarnyba.

Pažymima, kad Rusijos vadovas nusiuntė atitinkamą sveikinimą Lukašenkai.

"Tikiuosi, kad jūsų valstybinė veikla prisidės prie tolesnio abipusiai naudingų Rusijos ir Baltarusijos santykių plėtojimo visose srityse, gilinant bendradarbiavimą Sąjungos valstybėje, kuriant integracijos procesus per Eurazijos ekonominę sąjungą ir NVS, taip pat karinius-politinius ryšius Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijoje. Tai neabejotinai tenkina pagrindinius broliškų Rusijos ir Baltarusijos tautų interesus", — rašoma telegramoje.

Baltarusijos prezidento rinkimai vyko sekmadienį. Preliminariais duomenimis, Lukašenka surinko 80,23 proc. balsų.

Kaip sekmadienį pranešė Baltarusijos centrinė rinkimų komisija, galutiniai rinkimų rezultatai gali būti apibendrinti tik šį penktadienį.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Aleksandras Lukašenka, sveikinimas, Rusija, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų
Baltarusijoje paskelbti preliminarūs prezidento rinkimų rezultatai
Aleksandras Lukašenka

Lukašenka paskelbė pirmąjį savo pareiškimą po prezidento rinkimų

(atnaujinta 10:54 2020.08.10)
Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo pirmąjį pareiškimą po rinkimų padarė savo vizito Baltarusijos nacionalinėje biotechnologijų korporacijoje metu.

Kaip pažymėjo dabartinis valstybės vadovas, "politika turėtų būti tik viena — žmonės".

Sekmadienį įvyko Baltarusijos prezidento rinkimai. Pirminiais CRK duomenimis, Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų.

"Turėtų būti viena politika — žmonės", — Lukašenką cituoja valstybinės agentūros "BelTA" korespondentas.

Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų, nes visų respublikos regionų rinkimų apylinkių duomenys parodė, kad jai skirta 70–80 proc.

Anot RIA Novosti, atsakydama į argumentą, kad būstinė turi duomenų tik apie kai kurias apygardas, kurios neatspindi viso vaizdo, Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova prieštaravo, kad "tai yra visas vaizdas, nes apygardos yra visoje Baltarusijoje. "Negali būti, kad vienoje apygardoje Svetlaną palaiko 90 procentų rinkėjų, o kitoje — trys, šeši, ar aštuoni procentai", — pridūrė ji.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų