JT Saugumo Tarybos konferencijų salė, archyvinė nuotrauka

JT palaikė Putino idėją surengti Saugumo Tarybos "penketuko" susitikimą

(atnaujinta 23:41 2020.01.24)
Be to, Rusijos vadovo pasiūlymą kartu susitikti penkioms Saugumo Tarybos steigėjoms ir aptarti globalias problemas palaikė Prancūzijos bei Kinijos vadovai

VILNIUS, sausio 24 — Sputnik. JT palankiai vertina visas pastangas, skirtas diskusijoms tarp Saugumo Tarybos "penketuko" atstovų, RIA Novosti sakė pasaulio organizacijos generalinio sekretoriaus atstovas spaudai Farhanas Hakas (Farhan Haq), komentuodamas Rusijos prezidento Vladimiro Putino iniciatyvą.

"Jungtinės Tautos iš esmės skatina draugiškus santykius tarp visų valstybių narių. Todėl, be abejo, visos pastangos palengvinti diskusijas tarp penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių yra sveikintinos", — sakė Hakas.

Rusijos prezidentas ketvirtadienį, kalbėdamas Penktajame pasauliniame Holokausto forume, pasiūlė surengti "JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių — Rusijos, Kinijos, JAV, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės — valstybių vadovų susitikimą" ir pareiškė, kad Rusijos Federacija ketina "nedelsdama išsiųsti atitinkamą žinutę "penketuko" lyderiams.

Vėliau, kalbėdamas Jeruzalėje, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas teigė sutinkantis su Putinu, kad penkioms JT steigėjoms tenka ypatinga atsakomybė už padėtį pasaulyje, ir palaikė susitikimo idėją.

"Mano brangus drauge prezidente Putinai, sutinku su jumis, kad penkioms JT steigėjoms šalims tenka ypatinga atsakomybė, ir dabar mums reikia vėl susiburti", — sakė Makronas, kalbėdamas Penktajame pasauliniame Holokausto forume.

Vėliau Kinija palaikė Rusijos prezidento pasiūlymą surengti JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių viršūnių susitikimą. Šią informaciją patvirtino Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Čunjing (Hua Chunying).

Diplomatė pabrėžė, kad Saugumo Taryba yra tarptautinio kolektyvinio saugumo mechanizmo pagrindas, o penki nuolatiniai jos nariai turi ypatingą atsakomybę palaikyti tarptautinę taiką.

"Dabartinė tarptautinė situacija akivaizdžiai nestabilesnė, daugiau netikrumo, viena po kitos iškyla aštrios regioninės problemos, multilateralizmas (daugiašalė užsienio politikos orientacija — Sputnik) ir JT vaidmuo susiduria su rimtais iššūkiais", — pridūrė Hua Čunjing.

Ji priminė, kad šiais metais pasaulis mini 75-ąsias pergalės prieš fašizmą ir JT įkūrimo metines. Siekiant išsaugoti pokario pasaulio tvarką, apsaugoti JT ir Saugumo Tarybą, palaikyti globalų ir regioninį stabilumą ypatingą reikšmę turi penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių kontaktai, jų koordinavimo ir bendradarbiavimo stiprinimas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

Išsakydamas idėją apie nuolatinių narių susitikimą, Putinas pabrėžė, kad Rusijai, Kinijai, JAV, Prancūzijai ir Britanijai tenka ypatinga atsakomybė už civilizacijos išsaugojimą. Nesantaika šiuolaikiniame pasaulyje gali sukelti skaudžių padarinių — penki nuolatiniai JT Saugumo Tarybos nariai galėtų surengti bendrą saugumo renginį, anksčiau teigė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, pažymėdamas, kad toks susitikimas atliks didžiulį vaidmenį ieškant kolektyvinio atsakymo į dabartinius iššūkius ir grėsmes.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba yra nuolat veikiantis vienas iš šešių svarbiausių Jungtinių Tautų padalinių, kuris savo veikloje remiasi JT Chartija.

1945 metų spalio 24 dieną Kinija, JAV, Prancūzija, TSRS ir Jungtinė Karalystė — Antrojo pasaulinio karo nugalėtojos — ratifikavo Jungtinių Tautų Chartiją, kuria buvo įkurta Jungtinių Tautų Saugumo Taryba. Visos šios šalys tapo nuolatinėmis Saugumo Tarybos narėmis ir tik jos turi galimybę taikyti veto teisę priimant Saugumo Tarybos sprendimus.

Tegai:
JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija, Rusija, Vladimiras Putinas, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
Dar šia tema
Putinas papasakojo, kokia valdymo forma tinka Rusijai
Ukrainos delegacija nutraukė Rusijos atstovo kalbą JT
Lietuvoje norima išsiaiškinti, kaip teismai turi reaguoti į JT sprendimus
Protestai Minske

Prisiminė apie žodžio laisvę. Žiniasklaida Lietuvoje kreipėsi į kolegas Baltarusijoje 

Jie pažymėjo, kad XXI amžiaus Europoje negali būti vietos areštams ir smurtui prieš žiniasklaidos narius

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Lietuvos žiniasklaidos redaktoriai išreiškė solidarumą su Baltarusijoje persekiojamais žurnalistais ir siūlo pagalbą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasidalino pareiškimu, kurio tekstas buvo paskelbtas keturiomis kalbomis: baltarusių, rusų, lietuvių ir anglų.

"Mes smerkiame Baltarusijos valdžios vykdomą žurnalistų persekiojimą, taip pat prieigos prie interneto apribojimą, kitas kliūtis, trukdančias atlikti savo pareigas. XXI amžiaus Europoje negali būti vietos žurnalistams areštuoti ir smurtauti prieš juos", — teigiama pranešime.

Lietuvos žurnalistai paragino kaimyninės šalies valdžią nutraukti veiksmus siekiant persekioti žiniasklaidos atstovus, pažeidžiančius visuomenės teisę gauti informaciją. Jie taip pat pasiūlė savo pagalbą ir sukurtą turinį nemokamai nepriklausomoms Baltarusijos žiniasklaidos priemonėms.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais VRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka padidėjo 80,08 proc., Svetlana Tikhanovskaya — antroje vietoje su 10,09 proc.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Buvo užfiksuota daugybė prievartos prieš žurnalistus atvejų.

Įvairiomis dienomis buvo pranešta, kad tarp užpultų žurnalistų Baltarusijoje buvo "Sputnik", BBC Rusijos tarnybos žurnalistai, sulaikyti du "Onliner" portalo darbuotojai. Taip pat buvo sulaikyta daug spaudos atstovų, įskaitant Rusijos žiniasklaidą. Sulaikymo metu prieš juos buvo panaudota fizinė jėga. Kai kuriems išėjus į laisvę jiems buvo uždrausta atvykti į Baltarusiją penkeriems metams.

Tuo tarpu apie protestus visuomenę aktyviai informavo populiarūs Baltarusijos "Telegram" kanalai "Nexta“ ir "Nexta Live", žinomi dėl savo opozicinės orientacijos. Prasidėjus protestams, pastarųjų sekėjų skaičius labai išaugo. Be to, patys autoriai yra kaimyninėje Lenkijoje ir būtent iš ten jie nušviečia įvykius.

Anksčiau interviu Sputnik Lietuva politinis analitikas Aleksandras Nosovičius teigė, kad Lenkija vaidina aktyviausią vaidmenį organizuodama masinius protestus, o tai, kas vyksta Baltarusijoje, yra koordinuojama "Telegram" kanalais. Kalbėdamas apie Lietuvą, jis pažymėjo, kad respublikoje yra dislokuota visa Baltarusijos opozicijos mokymo bazė. Anot jo, Lietuvai kišimasis į kitų šalių vidaus reikalus yra norma.

Tegai:
protestai, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Pompėjas neatmetė sankcijų Baltarusijai įvedimo  
Baltarusijos CRK paskelbė balsavimo rezultatus Minske
Analitikas: Lietuvoje išskleista tikra Baltarusijos opozicijos pasirengimo bazė
Yandex logotipas

Ginkluoti žmonės užblokavo "Yandex" biurą Minske

(atnaujinta 17:12 2020.08.13)
Nepažįstamieji nepranešė apie savo reikalavimus, o su skyriaus darbuotojais nepavyksta susisiekti. Anot įvykio liudininkų, ten vykdomi tyrimai

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Nežinomi asmenys apsirengę juodos spalvos drabužiais ir apsiginklavę atėjo į du "Yandex" biurus Minske, jie nepateikė jokių reikalavimų, su keliais biuruose esančiais darbuotojais nepavyksta susisiekti, pranešė RIA Novosti.

Rinkimai Minske, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Питалев

"Nežinomi žmonės atėjo į du "Yandex" biurus (plėtros ir aptarnavimo skyriai) ir vairuotojų centrą "Yandex.Taxi". Ofisuose dirba keli žmonės, nes įmonė nuo kovo veikia nuotoliniu būdu. Biure dirbo tik apsaugos darbuotojai, budintys ir pagrindiniai specialistai, palaikantys biurų darbą", — teigė agentūros pašnekovas.

"Atėjo žmonės apsirengę juodos spalvos drabužiais ir apsiginklavę. Apie reikalavimus nepranešė, su ofisų darbuotojais susisiekti nepavyksta", — pridūrė jis.

Pasak tame pačiame verslo centre esančių kaimyninių biurų darbuotojų, "Yandex" biure Pobeditelej prospekte, 104, vykdomi tyrimo veiksmai.

Kaip pranešė liudytojai, iš ryto į biurą atėjo žmonės apsirengę juodais drabužiais ir kaukėmis, jų buvo trys ar keturi. Anot vieno iš liudininkų, kai jis ėjo pro "Yandex" biurą, su atėjusiais bendravo tik "Yandex" darbuotojai, vadovybės vietoje jau nebuvo.

RIA Novosti korespondentas nuėjo į "Yandex" biurą, duris atvėrė, kaip manoma, teisėsaugos darbuotojas. Jis pažymėjo, kad situacijos nekomentuos, "visi komentarai bus pateikti vėliau".

"Yandex" administracija negalėjo operatyviai pakomentuoti susiklosčiusios situacijos.

Netoli biuro padėtis rami, stovėjimo aikštelėje stovi mikroautobusas, kurio, tikėtina, atvyko teisėsaugos pareigūnai.

Tegai:
Minskas, Yandex.Taxi, Yandex, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Protestai Minske

Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai paskelbė deklaraciją dėl situacijos Baltarusijoje

(atnaujinta 19:12 2020.08.13)
Keturių šalių vadovai ragina Baltarusijos valdžią įsiklausyti į savo piliečių balsą, leisti jiems laisvai reikšti savo nuomonę apie situaciją šalyje bei sekmadienį vykusius Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvą imtis tarpininkavimo dėl situacijos Baltarusijoje palaiko kaimyninių valstybių Lenkijos, Latvijos ir Estijos prezidentai.

Lietuvos Prezidentūra, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Paskelbtoje keturių valstybių vadovų deklaracijoje, paremtoje Lietuvos vadovo suformuluotu trijų žingsnių planu Baltarusijai, prezidentai ragina Baltarusijos valdžią "nutraukti jėgos naudojimą prieš taikius savo tautos atstovus".

"Nutraukite smurtą ir gerbkite pagrindines laisves, žmogaus ir piliečių teises, įskaitant žodžio, žiniasklaidos, susirinkimų laisvę ir žurnalistų saugumą. Skubiai paleiskite visus sulaikytus protestuotojus, sustabdykite tolesnį žmonių persekiojimą. Ir nedelsdami pradėkite dialogą su Baltarusijos žmonėmis", — rašoma bendroje prezidentų deklaracijoje.

Keturių šalių vadovai ragina Baltarusijos valdžią įsiklausyti į savo piliečių balsą, leisti jiems laisvai reikšti savo nuomonę apie situaciją šalyje bei sekmadienį vykusius Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus.

"Remdamiesi savo pačių visuomenių patirtimi, mes raginame surengti Baltarusijoje nacionalinio susitaikymo forumą, kurį sudarytų vyriausybės ir visuomenės atstovai. Tai būtų tinkamas žingsnis pradėti tikrą nacionalinį dialogą. Mes tvirtai tikime, kad dialogas visada yra geriausias būdas skatinti socialinę plėtrą, aptarti reformas ir jūsų šalies ateitį", — rašoma deklaracijoje.

Prezidentai sutarė, kad jei Baltarusijos valdžios institucijos įvykdys minėtus reikalavimus, "bendradarbiavimo su tarptautine bendruomene durys išliks atviros".

"Esame pasirengę tarpininkauti, kad būtų pasiektas taikus krizės Baltarusijoje sprendimas ir sustiprinta Baltarusijos nepriklausomybė bei suverenumas. Sankcijos turėtų būti įvestos tik išbandžius tarpininkavimą. Tarpininkavimas yra diplomatinė priemonė krizei įveikti, ir mes privalome ja pasinaudoti", — komentavo Nausėda.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka pelnė 80,08 proc., Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. Šiandien CRK pranešė, kad Minske praėjusiuose prezidento rinkimuose 64,49% rinkėjų atidavė balsus už dabartinį valstybės vadovą Aleksandrą Lukašenką, 14,92% — už jo konkurentę Svetlaną Tichanovskają

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir šiomis dienomis.

Tegai:
prezidento rinkimai, Baltarusija, Lenkija, Baltijos šalys
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Linkevičius: Lietuva pasirengusi suteikti prieglobstį Baltarusijos piliečiams
Protestai Baltarusijoje — kitas kartas gali tapti paskutinis
Ginkluoti žmonės užblokavo "Yandex" biurą Minske